پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

جهان نوشت: چشم مدیران اصلاح‌طلب به جیب شهروندان تهرانی است! مقالات

جهان نوشت: چشم مدیران اصلاح‌طلب به جیب شهروندان تهرانی است!

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
جهان نوشت: چشم مدیران اصلاح‌طلب به جیب شهروندان تهرانی است!
٠
٠
جهان / متن پیش رو در جهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
شهرداری تهران از همان ابتدا که اصلاح طلبان روی کار آمد طرح پولی کردن شهر تهران را کلید زد. در این رابطه در چند طرح خصوصا پولی کردن بزرگراه‌ها و تونل ها اصلاح طلبان سعی کردند اقدام به کسب درآمد از شهروندان تهرانی بکنند و عوارضی برای محل عبور و مرور شهروندان ایجاد نمایند. اما این موارد با افشای رسانه‌ها هر کدام بی نتیجه ماند اما حال اصلاح طلبان با استفاده از طرح زوج و فرد به مراد خود رسیدند و در راه پولی کردن شهر تهران گام ویژه‌ و بلندی برداشتند.
«طرح ترافیک جدید» در شورای شهر و شورای ترافیک تهران تصویب شده و در حال اجراست. حالا پلیس می گوید طرح ترافیک جدید باعث محدود شدن نظارت پلیس می شود. در همین رابطه، «سردار کمال هادیانفر»، رییس پلیس راهور ناجا بیان کرد: «در خصوص طرح ترافیک تهران باید بگویم، این طرح مربوط به شهرداری تهران است و در شورای شهر تهران و شورای ترافیک تهران تصویب شده و درآمد و سود حاصله مادی و معنوی آن با شهرداری تهران است و به پلیس راهور ارتباطی ندارد.»
بنابراین پول طرح ترافیک جدید و زوج و فرد یک راست به جیب شهرداری تهران می رود. موضوعی که سبب ایجاد مشکل برای بسیاری از صنوف خصوصا بخشی که در حوزه حمل و نقل کار می کنند شده است. این موضوع حتی مورد نارضایتی برخی از اعضای شورای شهر تهران هم شده است. «حسن خلیل آبادی»، عضو شورای شهر تهران بیان می کند: «تغییرات طرح ترافیک و طرح زوج و فرد بدون اطلاع‌رسانی و ارائه نظرات کارشناسی به مردم، آنها را بیشتر عصبانی می‌کند تا اینکه رضایت‌مندی مردم را به همراه داشته باشد. باید در این تغییرات پیوست‌های مطالعاتی قوی برای ارائه و توجیه مردم وجود داشته باشد و با استناد به آنها از طرح دفاع کرد.»
خلیل‌آبادی با بیان اینکه اگر به وضعیت حمل ونقل عمومی به درستی رسیدگی شود، کمبودها در این ناوگان برطرف و بر تعداد وسایل نقلیه عمومی افزوده شود و اصلا تهران به طرح ترافیک نیاز ندارد، گفت: مردم مگر خودآزار هستند که پول بنزین بیشتر پرداخت کنند، به ماشین خود استهلاک بیشتر وارد کنند، در ترافیک سنگین خیابان‌های تهران قرار گیرند و به مقصد برسند؟! نابسامانی ناوگان حمل و نقل عمومی است که مردم را مجبور به استفاده از خودروی شخصی می‌کند.
حالا مردم مجبور هستند که برای استفاده از خدمات شهر تهران پول بیشتری را روانه جیب شهرداری کنند. هر خودرویی در هر فصل تنها 20 روز اجازه تردد رایگان خواهد داشت و مابقی این روزها را بایستی برای ورود به محدوده زوج و فرد قدیم که حالا منسوخ شده است، پول بدهد. بنابراین مردم برای ورود خودروهایشان به محدوده زوج و فرد سابق یا نام امروز آن محدوده کنترل آلودگی هوا بایستی عوارض پرداخت کنند. یعنی موضوع حضور در این مناطق با پرداخت پول حل می شود که پول این عوارض یکراست به جیب شهرداری تهران می رود. سئوال اساسی اینجاست که این جریمه و محدوده برای کنترل آلودگی طراحی شده یا درآمدزایی برای شهرداری.
مبلغ این عوارض 50 درصد عوارض محدوده طرح ترافیک است. تازه شرط استفاده از این 20 روز هم این است که مردم در سامانه ای که شهرداری معرفی کرده است تا آخر تیرماه ثبت نام کنند. اگر هم ثبت نام نکنند از همان زمانی که وارد این محدوده کنترل آلودگی هوا شدند باید عوارض پرداخت کنند. با این اوصاف افرادی که بعدها ممکن است خودرویی خریداری کنند نمی توانند از این مسئله استفاده کنند و باید جریمه پرداخت کنند.
با این حال دولت و شهرداری به عناوین و بهانه های مختلف از مردم پول طلب می کنند. در همین راستا، دولت محدودیت‌هایی برای تردد خودروهای فرسوده در نظر گرفته است؛ ازجمله اینکه اگر خودرویی در سن فرسودگی قرار گرفته باشد، به ‌ازای هر ترددی که در شهر تهران دارد و از زیر دوربین‌ها رد شود برای هر روز 45 هزار تومان باید جریمه پرداخت کند. در این بین بسیاری از دارندگان خودروهای فرسوده از این میزان جریمه اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند، حال آنکه پلیس راهنمایی و رانندگی از دارندگان خودروهای فرسوده خواسته که برای اینکه از میزان جریمه خود مطلع شوند حتما به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنند.
به نظر می رسد که شهرداری تهران هر روز یک گام بلندتری برای پولی کردن شهر تهران بر می دارد. جالب اینجاست که در قبال این پولهایی که مردم به عناوین وبهانه‌های مختلف پرداخت می کنند هیچ گونه خدمات خاصی دریافت نمی کنند بلکه بیشتر به عنوان جریمه از آنها این موارد اخذ می شود. مردم تهران این روزها قربانی بی مدیریتی و ناکارآمدی اصلاح طلبان هستند که سعی می کنند برای خود سودآوری کنند و به شهر تهران بیشتر از یک شهر زنده به عنوان یک بنگاه خدماتی و درآمدی نگاه می کنند. در این راستا جدای از اینکه کار و خدمات خاصی صورت نمی گیرد بیشتر با این روند دست به تخریب سیستم شهری می زنند که در آینده مدیریت پیچیده پایتخت را با مشکل جدی مواجه می سازد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محمود خوردبین، مالک سومین شرکت پردرآمد ایران؟

تاراج منابع عمومی به اسم خصوصی سازی

علیه «نماینده آزاده»

محمودخان، مالک سومین شرکت پردرآمد ایران؟

قضاوت انقلابی، انقلاب قضایی

صفایی‌ فراهانی: در 15 سال اخیر به سمت رانت غارتی رفته ایم

پهپادهای یمنی بر سر آل سعود

دلایل رشد دلار در روز اول هفته چه بود؟

بحران مسوولیت پذیری در جبهه اصلاحات

سوخت موتور ژرمن‌های افراطی

جمع‌آوری آب‌معدنی‌های 50هزار تومانی

نوزدهمین وزارتخانه؛ دومین اختلاف

هوس شکار شدن کشتی‌های امریکایی!

چراغ جادوی 68 هزار میلیاردی وزارت نفت

تب استخدام بادیگارد در میان بازیگران

از آقازاده‌ها تا استادزاده‌ها

دگر اندیشان و ضدیت با خواست مردم

آیت الله متهم می‌کند

«بروس لی» وارد می‌شود

امسال آفت مگس زیتون اثرچندانی بر روی تولید ندارد

سرمقاله فرهیختگان/ 11 سپتامبر، پرویز مشرف، جبل‌الطارق و آمریکا

سرمقاله جوان/ راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

سرمقاله خراسان/ و حالا ضلع پنجم محور مقاومت

سرمقاله کیهان/ اول اقتصاد بعد جمعیت و یا برعکس؟!

سرمقاله رسالت/ هفت نکته و کشف یک مسئله

سرمقاله شرق/ درس‌نگرفتن از بحران خشک‌سالی

سرمقاله اعتماد/ شیخ مصلح‌الدین کرمانی

سرمقاله ایران/ شرط کارآیی عملیات بازار باز

سرمقاله دنیای اقتصاد/ بخش خصوصی فقط نقد می‌کند؟

سرمقاله سیاست روز/ ائتلاف ما و ائتلاف آنها

نشانه نفوذ در صدا و سیما؛ حمله "وحید جلیلی" به بوی باران

چرا انتقاد از آملی لاریجانی تشدید شده است؟

چرا هجمه به آملی لاریجانی تشدید شده است؟

پیامدهای طرد چهره‌های محبوب از تلویزیون

حمله "وحید جلیلی" به مدیریت صدا و سیما

دو سناریو درباره افشای جلسات سری امارات و اسرائیل

پیروزی با کمترین هزینه

چرا اماراتی‌ها به سمت ایران آمدند؟

دستیار ویژه ریگان: کره شمالی هسته ای باقی خواهد ماند

بازار خودرو؛ انتظارات تورمی کمرنگ شده است

بازدهی منفی سکه و دلار در هفته گذشته

بزرگترین عملیات پهپادی یمنی‌ها علیه تاسیسات نفتی عربستان

پیروزی ایران با کمترین هزینه

العربی الجدید: امارات و عربستان عقل استراتژیک ندارند

جای خالی ایران در الگوی 1+ 5 در آسیای مرکزی

از سین کیانگ تا کشمیر؛ چالش مبنای سیاست خارجی

بازی تاج و تخت در اردوگاه سرخ ها

اولویت‌بندی پروژه های کشور به سبک نوبخت!

درمان ریزگردها بودجه نمی‌خواهد

جوانانی که برای کارگری به سلیمانیه و اربیل می روند