پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

نفت شرق سوریه در سیطره اسرائیل! مقالات

نفت شرق سوریه در سیطره اسرائیل!

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
نفت شرق سوریه در سیطره اسرائیل!
٠
٠
ایسنا / متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
روزنامه "الاخبار" اعلام کرد که به سند درز پیدا کرده‌ای دست یافته است که شامل نامه رئیس مشترک "هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک" است که وی طی این نامه به یکی از بازرگانان اسرائیلی اختیار داده است تا به عنوان نماینده این شورا در همه امور مربوط به فروش نفت سوریه در مناطق تحت کنترل کردهای مورد حمایت آمریکا فعالیت کند.
این روزنامه نوشت، در میان کردهای سوریه روز به روز رویکرد حمایت از گزینه انجام فعالیتی قوت می‌گیرد که در راستای استراتژی آمریکا در منطقه باشد و این رویکردی است که پس از اعلام تصمیم خروج نیروهای آمریکا از سوریه توسط ترامپ تقویت شده است. تصمیم خروج آمریکا از سوریه، کردها را نسبت به این امر نگران کرده است که تحقق خواسته‌های آنها و در رأس آن برپایی "کشور مستقلشان" به بن بست برسد.
صاحبان این رویکرد بر اساس این باور عمل می‌کنند که بقای آنها و اجرای طرح‌هایشان در گرو برخورداری از حمایت آمریکاست و هیچ راهی برای حفاظت از این حمایت جز گسترش روابط با اسرائیل وجود ندارد؛ زیرا این رژیم نزدیک‌ترین راه برای جلب رضایت واشنگتن است، به گونه‌ای که سطح نفوذ لابی صهیونیستی مشخصا در مواضع تصمیم‌گیری‌ها بسیار بالاست.
برای کسی که عملکرد این رویکرد را دنبال می‌کند و آن را تحت نظر دارد، دشوار نیست که به برخی نشانه‌هایی دست‌یابد که حکایت از این دارد که این جهت‌گیری کردها علیه اتحاد سوریه، مردم و منابع این کشور است. یکی از این شاخص‌ها و نشانه‌ها سفرهای اصحاب رسانه اسرائیل به مناطق تحت کنترل کردها در شمال شرق سوریه است که در آنجا گزارش‌های مطبوعاتی از مسؤولان برخی از گروه‌ها تهیه می‌کنند. از شاخص‌های دیگر نیز می‌توان به سفرهای افسران اسرائیلی اشاره کرد.
از میان این شاخص‌ها امروز یک نشانه دیگری -در صورت صحت- خودنمایی می‌کند که بیانگر این مساله است که صاحبان این رویکرد، اسرائیل را عامل جلب رضایت آمریکا می‌بینند. این نشانه همان نامه امضا شده توسط الهام احمد، رئیس مشترک "هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک" وابسته به "نیروهای سوریه دموکراتیک" است که خطاب به موته کاهانا، یکی از بازرگانان اسرائیلی نوشته است. الهام احمد بر اساس این نامه اختیار فروش نفت سوریه را به کاهانا داده است که بر اساس شرایطی که آمریکا ایجاد کرده است، این منابع نفتی سوریه در اختیار کردها قرار گرفته‌اند.
نامه‌ای که "الأخبار" به آن دست یافته است، نشان می‌دهد، طرفی که این نامه به وی ارسال شده، کاهانا رئیس انجمن "عمالیا" است. این انجمن از طریق برقراری روابط دوستانه با گروه‌هایی که کنترل جنوب سوریه را برعهده داشتند، برای فراهم کردن بستر مناسب جهت برپایی "منطقه امن" در جنوب سوریه با ادعای پوشش انسانی استفاده می‌کرد تا دستورکار سازمان جاسوسی اسرائیل را اجرایی کند. انجمن عمالیا همچنین در زمینه "تقویت روابط موجود میان اسرائیل، مردم سوریه و انقلاب این کشور" فعالیت گسترده‌ای داشت و در این راستا یک مدرسه ساخت "تا ذهنیت نسل سوریه درباره اسرائیل را تغییر دهد". آنطور که پایگاه‌های اسرائیلی می‌گویند، فعالیت "مسئول اصلی انتقال تعدادی از یهودیان سوری و بازپس‌گیری آثار باستانی یهودی قدیمی" از آنجا آغاز شد که وی به استخدام مزدورانی در سوریه و لبنان پرداخت و این اقدامات به فعالیت وی در نیروی هوایی وابسته به ارتش اسرائیل و ارتباط مستحکمش با نهاد امنیت این رژیم و لابی صهیونیستی در آمریکا نیز ختم نمی‌شود.
نامه‌ای که شورای سوریه دموکراتیک به کاهانا ارسال کرده است، یک پیام رسمی است که طبق آن، شورای مذکور این مساله را پذیرفته است که شرکت کاهانا نماینده این شورا در همه امور مربوط به فروش نفت مناطق تحت کنترل خود با موافقت دفتر نظارت بر دارایی خارجی وابسته به وزارت خزانه‌داری آمریکا باشد. در این نامه آمده است: برآورد ما این است که تولید نفت در آینده روزانه حدود 400 هزار بشکه می‌شود، در حالی که مقدار تولید نفت در حال حاضر 125 هزار بشکه است. همچنین کاهانا حق استخراج و توسعه نفت را دارد. در این نامه قیمت نفت بین 22 تا 35 دلار مشخص شده است.
وجود این نامه اگر صحت داشته باشد، پیام‌های زیادی خواهد داشت، از جمله اینکه: دادن اختیار به کاهانا به این معنی است که شورای سوریه دموکراتیک عملا به عنوان یک طرف مستقل و جدای از دولت دمشق فعالیت می‌کند. این شورا با حمایت آمریکا به دشمنان سوریه قدرت دخل و تصرف در نفت این کشور را می‌دهد. گفته می‌شود که نیروهای سوریه دموکراتیک بر 80 درصد از میادین نفتی سوریه کنترل دارند.
از دیگر پیام‌های این نامه این مساله است که صحبت از تولید نفت با این حجم عظیم در سایه بحران سوریه، در واقع به منزله نابودی ثروت مردم این کشور است. ورود کردها در طرح ائتلاف با آمریکا و اسرائیل به معنی خراب کردن همه پل‌هایی است که کردها می‌توانند از طریق آنها با مردم سوریه و دولتش، مجددا ارتباط برقرار کنند.
همچنین با یک حساب سرانگشتی از مقدار تولید نفت و قیمت مشخص شده در سند مذکور، می‌توان گفت، اگر سطح تولید نفت روزانه به 400 هزار بشکه برسد، میزان عایدی شورای سوریه دموکراتیک از سرقت نفت سوریه و فروش آن روزانه بین 8 تا 14 میلیون دلار خواهد بود و ظرف یک سال به بیش از سه میلیارد دلار خواهد رسید.
اگر وجود این نامه صحت داشته باشد، صاحبان رویکرد ائتلاف با آمریکا و اسرائیل در میان کردهای سوریه در موازات با طرح‌های دیگر فعالیت می‌کنند؛ طرح‌هایی که علیه دولت سوریه است تا مانع از کنترل مجدد این دولت بر همه خاک کشور شود. کردها به هر وسیله‌ای به دنبال جلب رضایت آمریکا هستند تا پروژه جدایی خود از دولت دمشق را عملی کنند. این در حالی است که اسرائیل نیز آنها سوء استفاده می‌کند تا طرح تجزیه سوریه را اجرایی کند. رژیم صهیونیستی در ابتدا به دنبال نابودی ستون فقرات محور مقاومت در منطقه بود، اما پس از اینکه در این راه ناکام ماند و از طرف دیگر هم قدرت محور مقاومت گسترش یافته است، بیشتر روی طرح تجزیه سوریه متمرکز شده است.
طبق اعلام روزنامه الاخبار، منابعی که با شورای سوریه دموکراتیک در ارتباط هستند، تاکید کردند، این شورا و کاهانا درخصوص مساله نفت به توافق رسیده‌اند.
الهام احمد کیست؟
الهام احمد، رئیس مشترک هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک، یکی از بارزترین حامیان گزینه ائتلاف کردها با آمریکا است. وی از چند ماه پیش ریاست هیئت نیروهای سوریه دموکراتیک در واشنگتن را برعهده دارد که این هیئت تلاش می‌کند از موضع واقعی آمریکا در خصوص خروج از سوریه، ایجاد منطقه امن و راه‌های حمایت از یگان‌های کرد اطلاع یابد.
در جریان حضور هیئت سوریه دموکراتیک در واشنگتن گفته شد، دیدار احمد با ترامپ اتفاقی بوده است؛ اما اطلاعات موجود حاکی از آن است که لابی‌ اسرائیل نقش مهمی در ترتیب دادن این دیدار داشته است. تصویری نیز از احمد در کنار کاهانا وجود دارد که دیدار آن دو را تایید می‌کند، او همچنین از نیروهای حزب "حیات آزاد کردستان" بود که با نظام ایران مخالف است.
*رویا معصومی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محمود خوردبین، مالک سومین شرکت پردرآمد ایران؟

تاراج منابع عمومی به اسم خصوصی سازی

علیه «نماینده آزاده»

محمودخان، مالک سومین شرکت پردرآمد ایران؟

قضاوت انقلابی، انقلاب قضایی

صفایی‌ فراهانی: در 15 سال اخیر به سمت رانت غارتی رفته ایم

پهپادهای یمنی بر سر آل سعود

دلایل رشد دلار در روز اول هفته چه بود؟

بحران مسوولیت پذیری در جبهه اصلاحات

سوخت موتور ژرمن‌های افراطی

جمع‌آوری آب‌معدنی‌های 50هزار تومانی

نوزدهمین وزارتخانه؛ دومین اختلاف

هوس شکار شدن کشتی‌های امریکایی!

چراغ جادوی 68 هزار میلیاردی وزارت نفت

تب استخدام بادیگارد در میان بازیگران

از آقازاده‌ها تا استادزاده‌ها

دگر اندیشان و ضدیت با خواست مردم

آیت الله متهم می‌کند

«بروس لی» وارد می‌شود

امسال آفت مگس زیتون اثرچندانی بر روی تولید ندارد

سرمقاله فرهیختگان/ 11 سپتامبر، پرویز مشرف، جبل‌الطارق و آمریکا

سرمقاله جوان/ راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

سرمقاله خراسان/ و حالا ضلع پنجم محور مقاومت

سرمقاله کیهان/ اول اقتصاد بعد جمعیت و یا برعکس؟!

سرمقاله رسالت/ هفت نکته و کشف یک مسئله

سرمقاله شرق/ درس‌نگرفتن از بحران خشک‌سالی

سرمقاله اعتماد/ شیخ مصلح‌الدین کرمانی

سرمقاله ایران/ شرط کارآیی عملیات بازار باز

سرمقاله دنیای اقتصاد/ بخش خصوصی فقط نقد می‌کند؟

سرمقاله سیاست روز/ ائتلاف ما و ائتلاف آنها

نشانه نفوذ در صدا و سیما؛ حمله "وحید جلیلی" به بوی باران

چرا انتقاد از آملی لاریجانی تشدید شده است؟

چرا هجمه به آملی لاریجانی تشدید شده است؟

پیامدهای طرد چهره‌های محبوب از تلویزیون

حمله "وحید جلیلی" به مدیریت صدا و سیما

دو سناریو درباره افشای جلسات سری امارات و اسرائیل

پیروزی با کمترین هزینه

چرا اماراتی‌ها به سمت ایران آمدند؟

دستیار ویژه ریگان: کره شمالی هسته ای باقی خواهد ماند

بازار خودرو؛ انتظارات تورمی کمرنگ شده است

بازدهی منفی سکه و دلار در هفته گذشته

بزرگترین عملیات پهپادی یمنی‌ها علیه تاسیسات نفتی عربستان

پیروزی ایران با کمترین هزینه

العربی الجدید: امارات و عربستان عقل استراتژیک ندارند

جای خالی ایران در الگوی 1+ 5 در آسیای مرکزی

از سین کیانگ تا کشمیر؛ چالش مبنای سیاست خارجی

بازی تاج و تخت در اردوگاه سرخ ها

اولویت‌بندی پروژه های کشور به سبک نوبخت!

درمان ریزگردها بودجه نمی‌خواهد

جوانانی که برای کارگری به سلیمانیه و اربیل می روند