پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

مكان يابي هاي جديد براي تله هاي زباله گير تالاب انزلي مقالات

مكان يابي هاي جديد براي تله هاي زباله گير تالاب انزلي

  بزرگنمايي:

از جمله زيباترين مناظر آبي منطقه، تالاب بين‌المللي انزلي است. اين تالاب محل تخم ريزي آبزيان و پناهگاه و مامن پرندگان بومي و مهاجر است. در داخل تالاب جزاير زيبايي وجود دارد و دو شهر زيباي بندرانزلي و آبکنار در ساحل آن قرار دارند.

تالاب انزلي با وسعت 180 تا 200 کيلومترمربع حکم تصفيه خانه را براي رودخانه هايي دارد که به درياي خزر مي ريزند. اين تالاب با بيش از 100 گونه پرنده، 50 گونه ماهي، صدها گونه موجودات گياهي اکوسيستم کم نظيري دارد. تالاب انزلي از سال 1354 جزو تالاب هاي بين‌المللي تحت حفاظت شد و مهمترين منبع تکثير و توليد ماهيان خاوياري و استخواني درياي خزر است. تالاب بين‌المللي انزلي از ساليان دور همه ساله پذيراي مسافران بي شمار داخلي و جهانگردان خارجي است.

اين تالاب، به واسطه گياهان، جانوران و مورفولوژي و شکل بستر ارتباط با دريا و رژيم رودها داراي محيط زيستي ويژه است. معروف ترين گياه تالاب انزلي که شهرت جهاني دارد «لاله تالابي» است که تالاب را به اين دليل تالاب لاله مردابي مي‌خوانند. تنوع زيستي بالاي تالاب، آن را براي مطالعه پرندگان مناسب کرده ‌است. حواصيلها، اردک سانان، مرغابي سانان، کشيم بزرگ، کشيم سياه گردن، يلوه کوچک، کاکايي و غيره از پرندگان اين تالاب شمرده مي‌شوند. گياهان تالاب به سه دسته غوطه ور، گياهان شناور و گياهان حاشيه‌اي تقسيم مي‌شود.

 مشکل مهم تالاب انزلي آلودگي روز افزون آب آن است. چرا که تقريباً فاضلاب تمام خانه هاي مسکوني و اغلب کارخانه ها و کارگاه هاي صنعتي واقع در اطراف تالاب به درون آن و يا به داخل رودخانه هايي که به تالاب مي ريزند سرازير مي شوند. آب هاي مرداب که محيط آن در گذشته به منزله بزرگترين زايشگاه و پرورش انواع ماهي فلس دار از جمله ماهي سفيد به شمار مي رفت با ورود هر روزه باقي‌مانده منابع آبزي مرداب هم در معرض خطر انهدام قطعي قرار خواهد گرفت.

از ديگر دلايلي که موجب تهديد تالاب انزلي شده، ورود زباله هاي بزرگ نظير مبل و صندلي هاي كهنه، افزايش سطح رسوب‌ها که باعث کاهش عمق اين تالاب شده و هم‌چنين تغيير کاربري زمين‌ها و تبديل بخشي از «اراضي حاشيه تالاب» به زمين‌هاي کشاورزي است. در همين حال فاضلاب گوهررود و زرجوب بعد از ريخته‌شدن به رودخانه پيربازار، راهي تالاب انزلي مي‌شود که وضعيت آلودگي مرداب انزلي را تشديد مي‌کند. طي دهه هاي اخير و عدم توجه به لايروبي اين منبع عظيم زيست محيطي متأسفانه شاهد به خطر افتادن اين تالاب هستيم. يافتن راه مناسب براي لايروبي مرداب انزلي بايد به يکي از دغدغه هاي مسئولين کشور و سازمان محيط زيست ايران تبديل شود.

محمدرضا برجي مديركل حفاظت محيط زيست گيلان با بيان اينكه موافقت شده است تا براي اجراي فاز دوم احياي تالاب انزلي 10 ميليارد تومان اختصاص يابد، گفت: در فاز دوم احياي تالاب برنامه داريم تا علاوه بر تكميل تله هاي رسوب گير قبلي، تله هاي زباله گير جديدي را هم نصب كنيم.

وي با بيان اينكه ورود زباله هاي بزرگ نظير مبل، صندلي، ميز و ... به تالاب موجب كاهش شديد عمق تالاب در برخي از مناطق مي شود، اضافه كرد: براي مكان هاي ايجاد تله هاي زباله گير كه از ورود چنين زباله هايي به تالاب جلوگيري مي كنند، مطالعات لازم انجام شده است.

محمدرضا برجي با بيان اينكه ما درخصوص مكان 3 تله هاي رسوب گير كه در فاز اول احياي تالاب انجام شده است، نقدهايي داريم، خاطرنشان كرد: اين تله ها موجب كاهش حجم زياد رسوبات به تالاب انزلي شده اند، اما كارآيي مورد نظر را ندارند.

مديركل حفاظت زيست گيلان از گسترده شدن تله هاي رسوب گير كه در فاز اول ساخته شده اند، خبر داد و تصريح كرد: نمونه برداري هايي انجام شده است تا تله هاي زباله گيري نصب شود كه در حل مشكلات تالاب انزلي موثر باشند.

وي با اشاره به اينكه كل شهرهاي بالادست تالاب انزلي رسوبات زيادي را وارد اين تالاب مي كنند، گفت: در همه رودخانه هايي كه از اين شهرها به تالاب انزلي وارد مي شوند تله زباله گير نصب خواهد شد.

برجي تصريح كرد: من اعتقاد دارم مشاركت صيادان و صاحبان آبندان مي تواند در كاهش ورود زباله هاي بزرگ در تالاب انزلي مفيد باشد.

وي با بيان اينكه تمركز امسال ما در محيط زيست گيلان بر اولويت دادن پسماند هاي استان است، افزود: همزمان با اجراي اين كار در تالاب انزلي برنامه داريم بخشي از رسوب برداري را در حوزه بالادستي تالاب شروع كنيم.     

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

` تو هم بخوان ` ، تحقق یک رویا

انتخاب شهردار رشت و چند پرسش برای آینده جریان اصلاح طلبی استان

حیران گیلان همچنان زخم بر می دارد

چالشی به نام شورای شهر

یک جهان و این جهانخوار!

حسین (ع) رسانه‌ای که ماندگار می‌ماند!

چراغ برداریم!

مدیران شهر همدلی کنند، رشت در هزار توی مشکلات؟

رنج ماسوله ای ها برای جهانی شدن

دست هایی که فراتر از مرزها همدیگر را می فشارند

ورزش دوست باشیم یا ورزشکار؟

فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی در آستارا - عیسی پاشاپور*

طغیان دوباره «مگس زیتون» در رودبار/خستگی یکسال زحمت در تن‌ها ماند

یک جنگ و یک تفنگ!

یادگاری از سلاطین کیایی در شرق گیلان/ مرمت پل خشتی تمیجان

تماشای باغ و باران از فراز قلعه های تاریخی گیلان

دفاع مقدس سند پرافتخار تأسی از آموزه‌های عاشوراست

سرمایه هایی که آتش می زنیم

بداخلاقی رسانه ای و توهین به استاندار با الفاظ تهدیدآمیز؟!

«حمایت از تولید داخلی» تنها در حد شعار/قدرت دلالان بیشتر است

گرد و غبار فراموشی بر روی سینماهای بی اکران رشت نشسته است

هزینه دانلود غیرمجاز را بدانیم

انتقاد از بدیهیات!

ایران مقصد گردشگران عراقی؛ تهدید یا فرصت!

وقتی به جای ارتقا با مشاوران خداحافظی می کنند!

جاده های شمال قافیه را باخته اند!

تلاش احمدی نژاد برای اعتبار از دست رفته!

دلنوشته ای برای سرافرازان آزاده وطن!

شورای گفتگوی استان محل تبادل و تعامل و رفع موانع کسب و کار گیلان

آشنایی باحیات وحش گیلان درموزه ماسوله/نگاه ویژه مسئولان ضروری است

اقتصاد تحکم نمی پذیرد

ناپدید شدن روستای تاریخی آسیو شوان!

اهل چه هستی؟ پیشرو بودن یا دنباله روی؟

ذخیره ارزی خوب، توان مالی بالا، اما ... !؟

چرا باید شصت و ششمین شهردار رشت بومی و جوان باشد

کتاب را جا بگذاریم - عیسی پاشاپور*

سخاوت دریا برای آستارا/حال سواحل خوب نیست

صدف های دریایی، چشم زخمی سواحل آستارا

سریال شهردار رشت قسمت 65

چراغ ها را بر باد بیاویزیم

​میدان «غریب کُشِ» قزوین به سمت تهران!

ملکه های قاچاق خارجی ، بلای جان نژاد زنبور ایرانی

آقازاده ها رو از فرنگ برگردونین!

قطع برق و رنج عمومی!

نگاهی به پدیده شاخ های اینستاگرامی، دلیل شهرت این افراد چیست

سازهایی خاموش در گیلان

تغییر کاربری ساختمان شورای شهر رشت/موزه دائمی مشروطه دائر می شود

مشکل قطعی برق است یا قطعی تدبیر؟!

همت کنید آقای رئیس جمهور

با میله گرد بزنید!