پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

مكان يابي هاي جديد براي تله هاي زباله گير تالاب انزلي مقالات

مكان يابي هاي جديد براي تله هاي زباله گير تالاب انزلي

  بزرگنمايي:

از جمله زيباترين مناظر آبي منطقه، تالاب بين‌المللي انزلي است. اين تالاب محل تخم ريزي آبزيان و پناهگاه و مامن پرندگان بومي و مهاجر است. در داخل تالاب جزاير زيبايي وجود دارد و دو شهر زيباي بندرانزلي و آبکنار در ساحل آن قرار دارند.

تالاب انزلي با وسعت 180 تا 200 کيلومترمربع حکم تصفيه خانه را براي رودخانه هايي دارد که به درياي خزر مي ريزند. اين تالاب با بيش از 100 گونه پرنده، 50 گونه ماهي، صدها گونه موجودات گياهي اکوسيستم کم نظيري دارد. تالاب انزلي از سال 1354 جزو تالاب هاي بين‌المللي تحت حفاظت شد و مهمترين منبع تکثير و توليد ماهيان خاوياري و استخواني درياي خزر است. تالاب بين‌المللي انزلي از ساليان دور همه ساله پذيراي مسافران بي شمار داخلي و جهانگردان خارجي است.

اين تالاب، به واسطه گياهان، جانوران و مورفولوژي و شکل بستر ارتباط با دريا و رژيم رودها داراي محيط زيستي ويژه است. معروف ترين گياه تالاب انزلي که شهرت جهاني دارد «لاله تالابي» است که تالاب را به اين دليل تالاب لاله مردابي مي‌خوانند. تنوع زيستي بالاي تالاب، آن را براي مطالعه پرندگان مناسب کرده ‌است. حواصيلها، اردک سانان، مرغابي سانان، کشيم بزرگ، کشيم سياه گردن، يلوه کوچک، کاکايي و غيره از پرندگان اين تالاب شمرده مي‌شوند. گياهان تالاب به سه دسته غوطه ور، گياهان شناور و گياهان حاشيه‌اي تقسيم مي‌شود.

 مشکل مهم تالاب انزلي آلودگي روز افزون آب آن است. چرا که تقريباً فاضلاب تمام خانه هاي مسکوني و اغلب کارخانه ها و کارگاه هاي صنعتي واقع در اطراف تالاب به درون آن و يا به داخل رودخانه هايي که به تالاب مي ريزند سرازير مي شوند. آب هاي مرداب که محيط آن در گذشته به منزله بزرگترين زايشگاه و پرورش انواع ماهي فلس دار از جمله ماهي سفيد به شمار مي رفت با ورود هر روزه باقي‌مانده منابع آبزي مرداب هم در معرض خطر انهدام قطعي قرار خواهد گرفت.

از ديگر دلايلي که موجب تهديد تالاب انزلي شده، ورود زباله هاي بزرگ نظير مبل و صندلي هاي كهنه، افزايش سطح رسوب‌ها که باعث کاهش عمق اين تالاب شده و هم‌چنين تغيير کاربري زمين‌ها و تبديل بخشي از «اراضي حاشيه تالاب» به زمين‌هاي کشاورزي است. در همين حال فاضلاب گوهررود و زرجوب بعد از ريخته‌شدن به رودخانه پيربازار، راهي تالاب انزلي مي‌شود که وضعيت آلودگي مرداب انزلي را تشديد مي‌کند. طي دهه هاي اخير و عدم توجه به لايروبي اين منبع عظيم زيست محيطي متأسفانه شاهد به خطر افتادن اين تالاب هستيم. يافتن راه مناسب براي لايروبي مرداب انزلي بايد به يکي از دغدغه هاي مسئولين کشور و سازمان محيط زيست ايران تبديل شود.

محمدرضا برجي مديركل حفاظت محيط زيست گيلان با بيان اينكه موافقت شده است تا براي اجراي فاز دوم احياي تالاب انزلي 10 ميليارد تومان اختصاص يابد، گفت: در فاز دوم احياي تالاب برنامه داريم تا علاوه بر تكميل تله هاي رسوب گير قبلي، تله هاي زباله گير جديدي را هم نصب كنيم.

وي با بيان اينكه ورود زباله هاي بزرگ نظير مبل، صندلي، ميز و ... به تالاب موجب كاهش شديد عمق تالاب در برخي از مناطق مي شود، اضافه كرد: براي مكان هاي ايجاد تله هاي زباله گير كه از ورود چنين زباله هايي به تالاب جلوگيري مي كنند، مطالعات لازم انجام شده است.

محمدرضا برجي با بيان اينكه ما درخصوص مكان 3 تله هاي رسوب گير كه در فاز اول احياي تالاب انجام شده است، نقدهايي داريم، خاطرنشان كرد: اين تله ها موجب كاهش حجم زياد رسوبات به تالاب انزلي شده اند، اما كارآيي مورد نظر را ندارند.

مديركل حفاظت زيست گيلان از گسترده شدن تله هاي رسوب گير كه در فاز اول ساخته شده اند، خبر داد و تصريح كرد: نمونه برداري هايي انجام شده است تا تله هاي زباله گيري نصب شود كه در حل مشكلات تالاب انزلي موثر باشند.

وي با اشاره به اينكه كل شهرهاي بالادست تالاب انزلي رسوبات زيادي را وارد اين تالاب مي كنند، گفت: در همه رودخانه هايي كه از اين شهرها به تالاب انزلي وارد مي شوند تله زباله گير نصب خواهد شد.

برجي تصريح كرد: من اعتقاد دارم مشاركت صيادان و صاحبان آبندان مي تواند در كاهش ورود زباله هاي بزرگ در تالاب انزلي مفيد باشد.

وي با بيان اينكه تمركز امسال ما در محيط زيست گيلان بر اولويت دادن پسماند هاي استان است، افزود: همزمان با اجراي اين كار در تالاب انزلي برنامه داريم بخشي از رسوب برداري را در حوزه بالادستي تالاب شروع كنيم.     


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لاهیجان عروس شهرهای گیلان/بازدید از تنها موزه چای کشور

امام زادگان گیلان؛ حریم امن مسافران نوروزی

ورق‌هایی برای عیدی

چهارشنبه سوری بله؛ چهارشنبه سوزی نه

10 نقطه مهم حادثه خیز راه های گیلان را بشناسیم

دو روی سکه انتقال آب کاسپین

سفری خاطره انگیز در اقامتگاه‌های بوم گردی گیلان

نوروز در آبادی‌های گیلان

چارچوب چهارشنبه سوری - عیسی پاشاپور*

انتقال آب خزر به سمنان حتی به زیان مردم استان سمنان است

عروس گولی تا رابچره/ گیلان با آیین های سنتی به پیشواز بهار می رود

"نوشد" آیینی فراموش شده در حیران

آقای رئیس جمهور حال و روز مطبوعات و اصحاب رسانه را هم دریابید!

شهرداران درمانده از زباله، دهیاران بیگانه با زباله

دوگانگی اجتماعی و اضطراب های زنانه

همایش ملی بازاریابی گردشگری پایدار در گیلان فراخوان داد

انتخاب امروز ، کیفیت فردا

تغییر هویت و انزوای اجتماعی آسیب جدی استفاده از فضای مجازی است

پرهیز بر مدار دستان آلوده!

فائق؛ طبیب فرهنگ گیلان

خودمان وا دس بکار بیبیم

حل و نقل سبز نسخه ای مناسب برای رشت

سیاهکل، واقعه ای تاریخی نه حماسه

وجه تمایز دکتر سالاری نسبت به سایر استانداران غیربومی

​جای خالی جامعه شناسان در جامعه ما

سپیدرود محکوم است به «سقوط»؟!

این سال‌های 40 سالگی!

آبروی ما رفت

عطش سینماهای گیلان فرونشست

دموکراسی با طعم امپریالیسم !

با اشتباهات خودمان به ژاپن درجه یک باختیم!

اهمیت الگوهای سالم رفتاری در تقویت سرمایه‌های اجتماعی

موسیقی خیابانی؛ اشاعه فرهنگ بومی در پیاده راه رشت

جامعه خشمگین خشمگین!

​یا راه نمی دانید یا نامه نمی خوانید

اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!

زخم برداشت‌ شن و ماسه بر بستر رودخانه‌ها/ نظارت‌ها کافی نیست

استراتژی فریب مربیان ایران و عراق

حاشیه نشینی در رشت از الگوی کشوری تبعیت نمی کند

جایگاه قانون، نمایندگی مردم و رشت زخمی

صنعت گل و گیاه گیلان در حسرت صادرات

آشپزخانه ی معجونی ، روایت نویی ازعصر جدید

جبرِ فیلترینگ

مقاله شاعر آستارایی در کنفرانس جهانی اسپانیا پذیرفته شد

کیهان خانجانی جایزه احمد محمود را به گیلان آورد

حذف صفر از پول ملی خوب است یا بد ؟

به کجا چنین شتابان! به ایستگاه آخر نزدیک می‌شویم

ستاد استقبال یا ستاد مقابله با برف

گردهمایی برجسته‌ترین طنزپردازان کشور در فومن برگزار می‌شود

از طلا بودن پشیمان گشته ایم