پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

گیلان؛ استان راهبر سیاست های اقتصاد مقاومتی منطقه یک کشور اقتصادي

گیلان؛ استان راهبر سیاست های اقتصاد مقاومتی منطقه یک کشور

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رئیس امور اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: از آنجایی که گیلان به لحاظ عملکردی استان موفقی نسبت به سایر استان‌های منطقه بوده، به عنوان استان راهبر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی منطقه یک تعیین شد.
افشین برمکی در گفت و گو با ایسنا - منطقه گیلان، به ارائه گزارش برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سال 97 و تبیین این برنامه‌ها در سال 98 پرداخت و گفت: در سال 97 با محوریت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، 163 پروژه ملی داشتیم که 27 مورد جدید، مابقی استمرار پروژه‌های گذشته و 12 برنامه نیز برای مبارزه با تحریم‌ها تدوین شد.
وی با بیان اینکه برای اولین بار بیش از سه هزار پروژه اقتصاد مقاومتی استان‌ها در سال گذشته از طریق سامانه نیپا رصد و پیمایش شد، به آسیب‌شناسی این فرآیند پرداخت و ادامه داد: از یک هزار و 951 دستور کار در اقتصاد مقاومتی مطرح در سطح کشور، فقط پنج مورد به مقابله با تحریم‌ها اختصاص داشت. با توجه به شرایط سخت گذشته و پیش رو در سال‌های 97 و 98، هنوز آنچنان که باید بحث مقابله با تحریم‌ها در دستور کار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان‌ها قرار نگرفته است.
رئیس امور اقتصاد مقاومتی و شورای‌ اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور درخصوص نتایج پروژه‌های موفق استانی، گفت: سال گذشته از سه هزار پروژه، 155 پروژه به عنوان پروژه موفق تلقی و به معاون اول رئیس جمهور به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور ارائه شد.
این مقام مسئول از تولید کاغذ سنگی(تولید کاغذ از کربنات کلسیم)، نوغانداری و تولید ید از شور‌آبه به عنوان سه نمونه موفق اقتصاد مقاومتی در سطح کشور یاد کرد و افزود: گیلان در نوغانداری یکی از استان‌های ظرفیت‌ بالا در بحث اشتغالزایی است که امیدواریم این پروژه به ویژه در مناطق روستایی همچنان تداوم داشته باشد.
وی گیلان را یکی از استان‌های موفق در بحث اقتصاد مقاومتی برشمرد و ادامه داد: سال گذشته 73 پروژه از استان گیلان رصد شد که پنج پروژه به عنوان پروژه‌های موفق به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور ارائه شد. معروف‌ترین پروژه، احداث سدهای لاستیکی است که استان‌های دیگر خواستار نحوه اجرای آن به عنوان الگوی موفق بودند لذا ما آن را در اختیار 30 استان دیگر قرار دادیم.
برمکی با بیان اینکه سازو‌کاری براساس مناطق آمایشی استان‌ها برای پروژه‌های بین استانی طراحی شده است، خاطرنشان کرد: از آنجایی که گیلان به لحاظ عملکردی استان موفقی نسبت به سایر استان‌های منطقه بوده، به عنوان استان راهبر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی منطقه یک(استان‌های مازندران، گلستان و سمنان) تعیین شد.
وی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سال 98 سخن گفت و ادامه داد: این برنامه‌ها حول چارچوب مفهومی و وضعیت متغیرهای کلان کشور تدوین شده است.
رئیس امور اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه کشور در تشریح برنامه چارچوب مفهومی نیز یادآور شد: این برنامه مشتمل بر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و رهنمودهای مقام معظم رهبری است.
برمکی تاکید کرد: در چارچوب مفهومی و رصد متغیرهای کلان انتظار داریم ستاد اقتصاد مقاومتی استان حول سه محور برنامه‌های اصلاحات ساختاری، برنامه‌های رونق تولید و پروژه اقتصاد مقاومتی مطابق سطح ملی اقدام کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه در ستاد فرماندهی تاکنون 9 کارگروه اصلاحات ساختاری تشکیل شده است عنوان کرد: از جمله مهمترین مباحث اصلاحات ساختاری در گیلان، بحث زیست‌محیطی است؛ چراکه با توجه به شرایط ویژه زیست‌محیطی قطعا شرایط در گیلان نسبت به سایر استان‌ها متفاوت‌تر خواهد بود لذا ساماندهی پسماندها نیازمند تلاش مجدانه بیشتری است.
وی درخصوص برنامه‌های رونق تولید اضافه کرد: در این بخش از ستاد اقتصاد مقاومتی استان انتظار داریم ظرفیت تهاتر بدهی‌های دولت به بخش خصوصی را مورد توجه قرار دهد.
رئیس شورای‌ اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه تبصره 18 سال 98 با تبصره سال گذشته متفاوت است و از محل یک میلیارد دلار صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد، ادامه داد: تبصره 18 سال 98 بر مبنای سه هزار میلیارد تومان بودجه مصوب قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به فرآیند اجرایی برنامه مذکور افزود: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌ها را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد می‌دهند و تایید نهایی نیز توسط سازمان برنامه و بودجه کشور خواهد بود لذا مدیران کل استان گیلان انتظار می‌رود در این خصوص مشارکت بیشتری داشته باشند تا سهم استان گیلان در برنامه‌های سال 98 جایگاه واقعی خود را بیابد.
برمکی اشتغال روستایی را برنامه دیگر در کنار سایر برنامه‌ریزی‌های دست اجرا برشمرد و تصریح کرد: سهم استان گیلان از برنامه‌های تبصره 18 از محل یک میلیارد دلار صندوق توسعه ملی، یک هزار و 300 میلیارد تومان است.
وی با بیان اینکه مسکن، صنعت و معدن، کشاورزی و حوزه سیاست‌های بازار کار چهار محور اصلی در تبصره 18 است، درخصوص بحث اشتغال روستایی گفت: در سال 97 به طور متوسط استان گیلان دارای نرخ بیکاری 11.4 درصد برابر با 112 هزار نفر بوده که از متوسط ملی کمتر است. اگر با برنامه‌ریزی پیش برویم از محل اجرایی بحث اشتغال روستایی بالغ بر 14 هزار نفر می‌توانند شاغل شوند که می‌تواند حدود دو درصد نرخ بیکاری گیلان را کاهش دهد.
رئیس امور اقتصاد مقاومتی و شورای‌ اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور، با بیان اینکه اجرای برنامه‌های فوق در گیلان مثبت، اما مکفی نیست اضافه کرد: با توجه رتبه سوم گیلان از حیث تراکم جمعیت در کشور است انتظار برنامه‌ریزی ویژه‌تری می‌رود.
وی بحث کیفیت در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی را مهم‌تر از کمیت آن دانست و ادامه داد: اجازه نخواهیم داد در چارچوب اقتصاد مقاومتی پروژه‌های سطح پایین تعریف شود لذا در سطح ملی 94 پروژه از 202 پروژه پیشنهادی تایید شد.
برمکی با بیان اینکه از لحاظ کمیت در گیلان 17 پروژه تایید شده که 0.64 درصد پروژه‌های استانی کشور را شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: از لحاظ کیفیت سهم استان گیلان 4.12 درصد است لذا امیدواریم استان گیلان ضمن جذب اعتبارات، در بحث کیفیت اجرای پروژهای اقتصاد مقاومتی بیش از گذشته موفق باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مطالبات چایکاران تا نیمه مرداد تسویه شد

نوع گندم روی کیفیت نان گیلان اثر گذاشته است

اصناف آستارا زیر ذره‌بین مسئولان

1000 واحد فروش فوق‌العاده و غرفه پاییزه در گیلان برپا شده است

قیمت خودروهای شاسی‌ بلند 98/06/27

قیمت پیشنهادی آپارتمان در مناطق مختلف

کاهش صید کیلکا در گیلان

راه اندازی سامانه شکایت از کالاهای قاچاق و غیر مجاز در گیلان

معاون استاندارگیلان: واحدهای تولیدی تعطیل، به سرمایه‌گذاران معرفی شوند

افزایش هفت درصدی تولید شلتوک در گیلان

تب دلار در بازار کیف و کفش افتاد

افزایش درآمد کشاورزان گیلان با پرورش راتون و کشت کلزا

اختصاص تسهیلات نوسازی به نانوایی‌های آستارا

بخشودگی صد درصدی جرائم مالیاتی تکرار نخواهد شد

افزایش درآمد کشاورزان گیلان با پرورش راتون و کشت کلزا

ورود پنجاه و هفتمین کشتی به بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/06/25

پایان برداشت برنج در گیلان/1.1 میلیون تن شلتوک برداشت شد

گذر از رکود نسبی نیازمند تلاش مضاعف از سوی سردمداران بخش تولید

جابه جایی بیش از 31 هزار تن کالا از راه آهن آستارا

پیش بینی افزایش نیاز چوبی گیلان/ تولید 300 هزار اصله نهال صنوبر

قیمت خودرو‌های وارداتی در بازار 98/06/24

توانمندی سازی مددجویان اولویت کمیته امداد/ 1687 مددجو آموزش دیدند

رییس سازمان صمت گیلان بر لزوم رفع موانع تولید تاکید کرد

مراقبت از نوغانداران پیشرو گامی در جهت اقتصادی تر کردن ابریشم

تولید نفت عربستان به نصف کاهش یافت

بادام زمینی آستانه اشرفیه در حال برداشت

برپایی نمایشگاه نوشت افزار در رشت

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/06/20

خریداری 104 هزار تن برگ سبز چای/پرداخت 213 میلیارد از مطالبات

افزایش فعالیت جوانان در تولید عسل گیلان

سوناتا 35 میلیون تومان ارزان شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/06/17

جان دوباره کشاورزی گیلان در گرو توسعه علم روز

قیمت خودرو‌های داخلی امروز 98/06/17

صاحبان مسافرکاشانه‌های غیرمجاز به مراجع صدور مجوز مراجعه کنند

سیب‌ زمینی، خرما و روغن‌ موتور در صدر گرانی‌ ها

بالا رفتن قیمت طلا در هفته جاری

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/06/13

صادرات 32 میلیون دلاری شرکت های تعاونی گیلان در سال گذشته

آغاز پرورش پاییزه کرم ابریشم در کشور

ارزآوری 32 میلیون دلاری از صادرات تعاونی‌های گیلان

راتون در صدر جدول محصولات کشت دوم گیلان

بارانداز راه‌آهن رشت ایجاد می‌شود

افزایش 2برابری کشت دوم در گیلان/113 هزار هکتار کشت می شود

منتظر کاهش قیمت ها در بازار لوازم خانگی باشیم

تعاونی ها یکی از عوامل عبور از جنگ اقتصادی هستند

کشت دوم در گیلان آغاز شد

تورم نقطه به نقطه گیلان در مردادماه بالاتر از کشور است

قیمت خودرو‌های داخلی امروز 98/06/11