پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

هنرمند لاهیجانی تخریب طبیعت را در تابلوی نقاشی به تصویر کشید اجتماعي

هنرمند لاهیجانی تخریب طبیعت را در تابلوی نقاشی به تصویر کشید

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- یکی از کارهای جذاب و پر طرفدار در جنب  دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان تابلوی نقاشی مجسمه ساز، گرافیست، طراح و نقاش لاهیجانی بود که توانست نگاه تماشاگران را به خود جلب کند و تخریب واقعی طبیعت را  به تماشاگران نشان دهد.

او یک روز قبل از آغاز دهمین جشنوار تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان ، طراحی تابلوی ارزش و امانت زمین در باغ ملی لاهیجان را با روش هپنینگ آغاز کرد و در روزهای برگزاری این جشنواره همگان را پای این تابلو کشاند؛ او روز اول با مداد روی تابلو کار کرد و تصویری از فضای حقیقی ، درختان و از زیبایی ها و عوامل دست اندرکار تخریب طبیعت را بر روی اثر خود کشید و روزهای دوم و سوم برخی از شاگردان طراحی ایشان را کامل کردند .

روز سوم لحظاتی صدای اره موتوری و قطع درختان نقاشی شده بر روی تابلو، همگان را به پای این تابلو فراخواند و مردم با چشمان خود قطع درختان و فضاهای زیبای ترسیم شده روی تابلو را مشاهده کردند.

محمدرضا رمضان نیای لاهیجی خالق این تابلو می خواست با هشدار به شهروندان آنان را متوجه موضوع  تخریب طبیعت و آلودگی های آن کند و این پیام را بدهد که باید نگاه توام با دقت به هستی داشته باشند و لحظاتی به عواقب کارهای خود بیاندیشند.

این هنرمند می خواست با هنر نقاشی بگوید که  فاجعه ای در مورد طبیعت اطراف ما در حال وقوع است ! نباید دنبال مقصر دیگری باشیم، ما با دست هایمان این فاجعه را ایجاد کرده ایم.

او درباره این تابلو به حاضران هشدار می داد که برخورد ما با طبیعت و محیط زیبای اطرافمان خیلی بد و ناپسند است و ما باید دست از تخریب برداریم و بخشی از آن را برای آینده بگذاریم و بدانیم این چیزهایی که در طبیعت هست همیشه ماندگار نیست، باید به حفظ و مرگ و انهدام آنها فکر کنیم و خودخواهی ها را کنار بگذاریم .

این هنرمند پیشگام در هنر نقاشی رویداد و یا هپنینگ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: من تصمیم گرفتم که با طراحی خیلی خاص در حاشیه دهمین جشنواره شرکت کنم و فضای واقعی و ساختاری حقیقی را در معرض دید بینندگان قرار دهم که به ارائه این تابلو اقدام کردم که از ویژگی های آن، این است که زباله و یا آشغالی که روی زمین ریخته می شود را بطور واقعی وارد اثر کنیم تا مردم تاثیر آن را بطور عینی روی اثر لمس کنند.

 رمضان نیای  لاهیجی افزود: این اثر براساس قانونی خاص انتخاب و طراحی شده و تماشاگران   می بینند پس از قطع درختان و فضاهای زیبا در اثر، آشغال ها به تابلو تزریق می شوند و اثری که با تمام زیبایی و قدرت ساخته شده  و درختانی که در تابلو بصورت نقاشی کاشته شده ، با اره موتوری روی تابلو در مقابل دید آنان قطع می شوند.

وی خاطرنشان کرد: ما با این اثر می خواهیم این پیام را منتقل کنیم برای اینکه یک بوته بتواند سرپا بیاستد شش ماه طول می کشد تا بتواند ساقه زیبای خود را روی فضای خاک نگهدارد و این همه طبیعت زیبا در اطراف ما بیهوده خلق نشده اند که ما به راحتی نسبت به تخریب آنها اقدام می کنیم و یا طبیعت ابزار نیست که ما احساس مالکیت کنیم و این ها یک بخشی از هستی ما هستند و نعمت پروردگارند که باید حفظ شوند.

این هنرمند خلاق اظهار داشت: در این شیوه، هنرمند فضایی را که رویت می کند می خواهد گروه ها ، افراد و همه مردم درآن مشارکت کنند به همین دلیل روز دوم روی طراحی کار کردیم و تصویر روئا گونه و فضاگونه ای که خلق شد در روزهای بعد توسط طراحی بچه ها به حقیقتی واقعی تر تبدیل شد و این چیزی بود که می خواستیم و می خواستم کار زیبا شود و مجبور بودیم قطعه هایی از  تصاویر تابلو توسط اره برقی بریده شود تا صدای ایجاد شده، همه را متوجه خود کند و دیدیم که همه واکنش نشان دادند و احساس کردند که خطر درحال رخ دادن است.

این هنرمند لاهیجانی ادامه داد: روز سوم خواستیم که این خطر را انتقال دهیم و روز چهارم که مصادف با روز سوم جشنواره بود؛ به سراغ آشتغال ها می رویم و آشتغال ها به این تابلو تزریق می شوند .

وی یادآورشد: موضوع دیگری تحت عنوان هنر رویداد که بر پایه هنر تجسمی است به آن اضافه کردیم که هدفش این بود تا بتوانیم در رابطه با طبیعت و اتفاقی که دارد روی اراضی این منطقه می افتد، از نزدیک و واقعی تر نشان دهیم زیرا طبیعت زیبا و جذاب  20سال پیش که در گیلان  وجود داشت، هم اکنون  به مکان های دپوی اشتغال تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه بومی ها و محلی ها باید به این فکر کنند و از فرافکنی آن به گردشگران و توریست ها خودداری کنند و این اتفاق به خود محلی ها و اهالی بر می گردد،  خاطرنشان کرد: مردم با صداقت و دوست داشتنی گیلان، جماعتی که برای میهمانان به راحتی سفره پهن و همه را به میهمانی دعوت می کنند و چنین مردمانی با چنین رابطه عاطفی و انسانی در سرزمین های دیگر و بین انسان ها در دنیا کم پیدا می شوند و گردشگرانی که بخاطر ارادت و سادگی  این مردمان  با خودروهای خود به چنین مکان هایی زیبا سفر می کنند باید بدانند که پسماندها را در طبیعت رها نکنند و این زباله برای این منطقه یک فاجعه است .

رمضان نیای لاهیجی در مورد نقاشی هنررویداد و یا هپنینگ نیز اظهارداشت: هپنینگ یک ساختار حرفه ای جدید نقاشی است و هنری پویا و پیشتاز به شمار می رود و در دنیا از گروه های هنری کمی در این زمینه فعالیت می کنند که هفت نفر در دنیا در این زمینه کار می کنند و من نفر هشتم هستم و کار من به صورت گروهی است ولی کاربقیه انفرادی است .

وی با اشاره به اینکه در ساخت و سازها با بی مدیریتی مواجه هستیم، یادآور شد: وقتی یک فرد خارجی به این منطقه سفر می کند می خواهد با تاریخ و زندگی مردمان ما آشنا شود؛ بهشت همین جاست و بهشت را باید در همین جا حفظ کنیم و باید بپذیریم برای زیباسازی و زیبایی که خداوند به ما داده ، در ظرافت ها و کلیت ها و در همه چیز دقت کنیم.

محمدرضا رمضان نیای لاهیجی مخترع قانون تناسب فضا در سازمان ثبت اختراعات کشور، چهره ماندگار در فهرست همایش چهره های ماندگار صنعت گردشگری و سوغات ملی ایران ، صاحب سبک نقاشی هپنینگ در ایران ، نقاش ، معلم ، مجسمه ساز و شاعر اهل و ساکن لاهیجان است؛ او در رشته های مختلف مجسمه سازی در دبیرستان ها و مدارس و برای رشته های فوق لیسانس طراحی صنعتی ،معماری ، نقاشی و مجسمه سازی تدریس می کند.

جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان روزهای 27، 28 و 29 مردادهاه جاری در شهر لاهیجان برگزار شد.

لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است و برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی شهروند یکی از رویدادهای مهم فرهنگی گیلان است که در این شهر اجرا شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دفاع مقدس الگویی برای عبور از تحریم‌هاست

احزاب با تدوین برنامه مناسب، در توسعه سیاسی نقش‌آفرین باشند

اجازه تسخیر اراضی تالابی صومعه‌سرا را به متصرفان نمی‌دهیم

ثبت تالاب سوستان گیلان در فهرست آثار طبیعی ملی ایران

ایمن سازی راه روستاهای آستارا نیازمند 5 میلیارد ریال اعتبار است

باز هم تصادف مرگبار در آستارا و اقدامات لاک پشتی راهسازی

آماده باش پایگاه‌های امداد و نجات جمعیت هلال احمر گیلان

زلزله‌ای 4.7 ریشتری گیلان را لرزاند

زلزله جیرنده رودبار تاکنون خسارتی نداشته است

زلزله‌ای به قدرت 4.7 ریشتر گیلان را لرزاند

زمین لرزه‌ای نسبتا شدید رودبار را لرزاند

زلزله به قدرت 4.7 ریشتر گیلان را لرزاند

بهره برداری از اورژانس هوایی گیلان در جلوگیری از مرگ و میر موثر است

افزایش نسبی دمای هوای گیلان از فردا

ارتقاء نرخ امید به زندگی در گیلان مورد توجه است

اورژانس هوایی در گیلان راه اندازی شد

رشد 7.94 درصدی مأموریت‌های اورژانس گیلان/50 هزار مأموریت انجام شد

«محمود قاسم‌نژاد» سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی استانداری گیلان شد

40 روحانی مستقر و 200جوان مسجدی به پیاده روی اربعین اعزام می شوند

بهره برداری از اورژانس هوایی برای استان گیلان ضروری بود

اورژانس هوایی گیلان از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد

معاون وزیر بهداشت: سی‌تی‌اسکن بیمارستان آستارا به زودی دایر می‌شود

افتتاح نمایشگاه سنگ های گرانبها در موزه رشت

مجوز 331 خانه مسافر در استان گیلان صادر شده است

40 بیمارستان تا پایان امسال در کشور بهره برداری می شود

برگزاری مانور مقابله با آلودگی نفتی دریا در بندر آستارا + عکس

برگزاری مانور مقابله با آلودگی نفتی دریا در آستارا

برگزاری همایش «تورقی بر کتاب دفاع مقدس» در گیلان

ضرورت افزایش درآمد خانوار روستایی

صدور دستور تجهیز بیمارستان آستارا

طرح «مهر تحصیلی» در 6 شهرستان استان گیلان اجرا می شود

126 دستگاه بیت‌کوئین‌ در رشت کشف شد

استاندارد سازی گرمایشی 320 کلاس درس در گیلان

روند فروش اراضی کشاورزی گیلان افزایشی است

کشف 55 کیلوگرم تریاک در رشت

اجرای طرح مهر تحصیلی در گیلان

بهره مندی از تمام توان برای تأمین امنیت مواد غذایی هموطنان

مانور مقابله با آلودگی نفتی دریا در بندر آستارا برگزار شد

پایان برداشت برنج در گیلان

جابه جایی بیش از 31 هزار تن کالا از راه آهن آستارا

اردوهای دانش‌آموزی مهارت‌محور می‌شوند

کاهش 11 درصدی تلفات جاده ای در گیلان/ 205 نفر کشته شده‌اند

آغاز بکار نمایشگاه تخصصی سنگ‌های گرانبها، فسیل و جواهرات در رشت

ثبت‌نام 7 هزار زائر گیلانی اربعین در سامانه سماح

لزوم بهره‌برداری‌های سیاسی و فرهنگی از رویداد جهانی اربعین

زائران گیلانی اربعین از 15 مهر با قطار اعزام می‌شوند

استاندار گیلان: ستادهای اربعین، زمینه‌ساز نمایش اقتدار مسلمانان باشند

بازدید سرزده استاندار از اداره کل ثبت‌احوال گیلان

ثبت احوال مشارکت حداکثری مردم در انتخابات امسال را تسهیل کند

برگزاری دومین مرحله آموزش تیم‌های واکنش سریع هلال احمر در گیلان