پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

جنگل های سراوان رشت؛ خسته از زباله، بی قرار از رنج مردم مقالات

جنگل های سراوان رشت؛ خسته از زباله، بی قرار از رنج مردم

  بزرگنمايي:

گیلان آنلاین -  منطقه سراوان رشت با درختانی سر به فلک کشیده و جنگل هایی با پوشش گیاهی انبوه، قدیمی و تقریباً همیشه سبز، خسته از انباشت بیش از 30 سال زباله در دل خود و بی تاب از رنج مردم مناطق همجوار از آسیب های ناشی از دفن و دفع غیراصولی این زباله هاست.
جنگل های سراوان رشت با زیبایی های شگفت انگیزش، افزون بر سه دهه است که محلی برای تخلیه زباله های این کلانشهر و برخی از شهرهای اطراف شده، به طوری که شیرابه های ناشی از زباله ها و بوی تعفن آن، موجب رنجش اهالی این منطقه شده است.
دفع زباله در سراوان رشت، هر چند وقت، موجب اعتراضات مردم منطقه می شود به طوری که طی چند روز گذشته تعدادی از اهالی در اعتراض به وضعیت نابسامان دفن زباله، مقابل درب ورودی محل انباشت ایستاده و راه عبور ماشین های حمل زباله را بستند اما با حضور مسئولان و بیان قول هایی، بار دیگر عقب نشستند.
پیش از این نیز سال گذشته مردم در اعتراض به تخلیه و دفن غیربهداشتی زباله در سراوان رشت، راه را برای عبور کامیون های حمل زباله بسته بودند که با انجام برخی اقدامات، دست از اعتراض شستند.
در زمان حاضر، حجم زیادی از زباله در منطقه سراوان در 17 کیلومتری رشت مدفون شده؛ روزانه نیز 650 تا 750 تن زباله از کلانشهر رشت و 300 تا 400 تن زباله از برخی شهرهای اطراف گیلان برای دفن به این محل انتقال داده و هر روز بر حجم زباله افزوده می شود.
شیرابه های ناشی از زباله در محل دفن، به شدت نگران کننده است به گفته برخی از اهالی، شیرابه ها به رودخانه سیاهرود (رودخانه ای زیبا در دل جنگل سروان) و در ادامه به رودخانه های گوهر رود و زرجوب سرازیر می شود.
با حضور در محل دفن زباله سراوان، اگر چه شاهد اقداماتی بهتر و فضایی قابل تحمل نسبت به سال های گذشته بودیم، اما رفع مشکلات مردم این منطقه که هر روز شاهد حضور کامیون های حمل و تخلیه زباله هستند، نیازمند عزم همگانی همه مسئولان مربوطه است.
معاون پردازش و دفع پسماند سازمان مدیریت پسماند شهرداری کلانشهر رشت در محل دفن زباله در سراوان رشت   گفت: روزانه به صورت میانگین 200 کامیونت و نیسان از ساعت هشت تا 14 و 30 دقیقه و همچنین از ساعت 23 تا پنج و 30 دقیقه روز بعد، زباله را در این محل تخلیه می کنند.
محمود بهرام خواه با بیان این که روزانه میانگین حدود 300 لیتر سم پاسی در محل دفن زباله در سراوان رشت انجام می گیرد، اظهار کرد: طی چند روز اخیر، با کمک سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت، سم پاشی ها چند برابر شده است.
وی درباره کاور کردن (پوشاندن) زباله در منطقه سراوان رشت بیان داشت: زباله هایی که بیش از 30 سال در این منطقه انباشت شده بود، با پوشاندن به وسیله خاک، کاور شده است.
** در صوت عدم تحقق قول ها، اعتراض ها را ادامه می دهیم
جمعی از اهالی منطقه سراوان نیز  معتقدند که در حق آنها ظلم شده و می گویند: تحمل وضعیت نابسامان در منطقه سراوان رشت به دلیل تخلیه و دفن زباله در این مکان برای ما سخت شده است.
آنان از وجود انبوه مگس ها و حشرات موذی در این منطقه ابزار نگرانی کردند و بیان داشتند: مگس ها وارد باغ ها و منازل روستاهای اطراف محل دفن زباله شده و این، بسیار نگران کننده است.
مسعود انوش از اهالی منطقه سراوان  عنوان کرد: دفن زباله در منطقه سراوان رشت و مشکلات ناشی از آن، دیگر برای ما قابل تحمل نیست.
وی بوی بد و غیرقابل تحمل ناشی از زباله در محل دفن در سراوان و پخش آن در روستاهای اطراف را از مهمترین مشکلات مردم منطقه عنوان و اظهار کرد: تحمل این وضعیت بویژه در روزهای گرم سال، بسیار سخت است.
وی خاطرنشان کرد: وجود مگس آن هم به صورت زیاد یکی دیگر از مشکلات ماست به طوری که در و دیوار منازل و مغازها در سراوان رشت مملو از مگس ها است، بویژه در شب که تعداد مگس ها افزایش می یابد.
انوش درباره دست کشیدن از تجمع در ورودی محل دفن زباله در سراوان رشت اظهار داشت: مسئولان با حضور در جمع تجمع کنندگان، برای رفع مشکلات ما قول هایی دادند که البته ما خواهان عمل به این وعده ها هستیم در غیراینصورت تجمع را ادامه خواهیم داد.
وی احداث دستگاه زباله سوز را از جمله قول های مسئولان عنوان و یادآور شد: به ما قول داده اند که جنگل های سراوان را مانند اول برگردانند و این ، خواسته ما از دست اندرکاران است.
** محل دفن زباله در سراوان رشت تبدیل به بحران شده است
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی کلانشهر رشت پیش از این در نهمین جلسه شورا در اواخر شهریورماه امسال، هشدارهای لازم را داده و گفته بود: محل دفن زباله در سراوان تبدیل به بحران شده و بایستی با عزم جدی مسئولان، همدلی و هم افزایی و با اعتبارات ملی مشکل سراوان و رودخانه های زرجوب و گوهر رود رشت را مرتفع کنیم.
فاطمه شیرزاد با اشاره به ایجاد سلول های زباله در لندفیل سراوان و با بیان اینکه این سلول ها ظرفیت دفن زباله کمتر از دو سال را دارد، بیان داشت: محل دفن زباله در سراوان دیگر طاقت زباله را ندارد، بسیاری از جنگل های سراوان توسط شیرابه های ناشی از زباله نابود شده است.
وی رفع این مشکلات در حوزه محیط زیست را از مطالبات مردم عنوان و خاطرنشان کرد: دولت قول داده که مباحث مربوط به محیط زیست در اولویت کارهایشان باشد بنابراین از استاندار و مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی می خواهیم که به رفع مشکل مربوط به زباله در سراوان رشت و رودخانه های گوهر رود و زرجوب توجه کنند.
** تغییر مکان دفن زباله از سروان رشت در حیطه وظایف شهرداری نیست
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کلانشهر رشت درباره اعتراضات مردم سراوان رشت بیان داشت: مشکل اصلی مردم این منطقه، آن است که نمی خواهند زباله برای دفن به این محل آورده شود حال اینکه تصمیم گیری در این رابطه، جزو حیطه وظایف شهرداری و این سازمان نیست.
علیرضا حاجی پور   افزود: طبق ماده 12 قانون مدیریت پسماند، وزارت کشور، سازمان محیط زیست و منابع طبیعی بایستی زمین برای دفن زباله در اختیار شهرداری ها به عنوان بهره بردار قرار دهند.
وی خاطرنشان کرد: بیش از 30 سال است که منطقه سراوان رشت برای دفن زباله در نظر گرفته شده و از آن زمان تاکنون ، زباله ها در این مکان دفن می شود.
حاجی پور درباره وجود مگس ها و اعتراضات اهالی در این رابطه اضافه کرد: بر اساس تجربه سال های گذشته، از شهریورماه امسال سم پاشی در این منطقه را چند برابر انجام داده ایم اما با توجه به اقدامات انجام شده در مورد چند برابر کردن سم پاشی، به دلیل شرایط مساعد برای تکثیر مگس ها و عدم بارندگی ها، مشکلات در این بخش افزایش یافته به طوری که وجود مگس ها در روستاهای همجوار، یکی دیگر از دلایل اعتراضات مردم در منطقه سراوان است.
** اختصاص 40 میلیارد تومان اعتبار برای احداث دستگاه زباله سوز به شهرداری رشت
شهردار رشت نیز با اشاره به اختصاص بودجه 40 میلیارد تومانی برای احداث دستگاه زباله سوز به شهرداری اظهار کرد: در نشستی که با مشاور سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار کریم، مقرر شد مبلغ یاد شده به شهرداری رشت اختصاص یابد.
مسعود نصرتی ابراز امیدواری کرد که با اختصاص این بودجه ، روند احداث دستگاه زباله سوز سرعت بیشتری بگیرد.
وی در عین حال خاطرنشان کرد که زباله های سراوان تنها متعلق به رشت نیست و زباله روستاها و شهرهای همجوار نیز در آن انباشته می شود از این رو ، پیشنهاد می کنیم شرکتی راه اندازی شود و رئیس هیأت مدیره آن نیز یکی از مدیران استانداری باشد و شهرداری های استان گیلان، سهام دار آن باشند.
به گفته نصرتی، با راه اندازی این شرکت مستقل در صورت شانه خالی کردن هر کدام از شهرداری ها از جمله شهرداری رشت، استانداری می تواند ارزش افزوده آن شهرداری را کاهش دهد.
طبق اظهار کارشناسان محیط زیست گیلان، 120 منطقه بحرانی از نظر پسماند در استان شناسایی شده که بیشتر آنها در مناطق روستایی و در کنار رودخانه ها قرار دارند و زباله های شهرداری ها هم در این مناطق دفع می شوند. 21 مرکز دفن زباله از جمله در منطقه سراوان، خمیران انزلی، لاهیجان، سیاهکل و تالش در کنار منابع آبی سطحی (رودخانه ها) پذیرای بیشترین میزان زباله های استان هستند.
علاوه بر تولید زباله های شهری، برآوردها حاکی از تولید بین 300 تا 400 گرم زباله در روز توسط هر مسافر در گیلان است که این زباله ها ، به زباله های ساکنان استان افزوده می شود. بر اساس آخرین آمار، سه کارخانه کمپوست در شهرهای رودسر، رشت و انزلی فعال هستند.
صرفنظر از اقدامات و تدابیر انجام شده، امروزه در دنیا از زباله به عنوان طلای کثیف یاد می شود به گونه ای که با روش هایی همچون کمپوست، می توان ارزش افزوده ایجاد کرد. کارشناسان حوزه انرژی معتقدند با دور ریختن زباله، علاوه بر آلودگی محیط زیست، بخش عظیمی از منابع تجدید پذیرمان نیز از بین می رود این درحالیست که در کشورهای توسعه یافته، از صنعت بازیافت بعنوان یکی از راهکارهای ایجاد ارزش افزوده و بهره وری بیشتر از این بخش بهره گرفته می شود.
کلانشهر رشت حدود 700 هزار نفر جمعیت ثابت دارد که به طور متوسط ، این تعداد در طول روز به بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر می رسد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این زمین تشنه !

رونق تولید گیلان در گرو رفع موانع/ تحقق رویای شیرین تنها با تلاش

سپاه سردمدار مبارزه با گروه های تروریستی

سیل اخیر و چند نکته ضروری

وقتی چراغ آگاهی‌بخشی اختلال اوتیسم فروزان نیست

این پهنه اعجاب !

مرثیه ای برای نوروز ناشاد نود و هشت

به یاری سیل زدگان بشتابیم

لاهیجان عروس شهرهای گیلان/بازدید از تنها موزه چای کشور

امام زادگان گیلان؛ حریم امن مسافران نوروزی

ورق‌هایی برای عیدی

چهارشنبه سوری بله؛ چهارشنبه سوزی نه

10 نقطه مهم حادثه خیز راه های گیلان را بشناسیم

دو روی سکه انتقال آب کاسپین

سفری خاطره انگیز در اقامتگاه‌های بوم گردی گیلان

نوروز در آبادی‌های گیلان

چارچوب چهارشنبه سوری - عیسی پاشاپور*

انتقال آب خزر به سمنان حتی به زیان مردم استان سمنان است

عروس گولی تا رابچره/ گیلان با آیین های سنتی به پیشواز بهار می رود

"نوشد" آیینی فراموش شده در حیران

آقای رئیس جمهور حال و روز مطبوعات و اصحاب رسانه را هم دریابید!

شهرداران درمانده از زباله، دهیاران بیگانه با زباله

دوگانگی اجتماعی و اضطراب های زنانه

همایش ملی بازاریابی گردشگری پایدار در گیلان فراخوان داد

انتخاب امروز ، کیفیت فردا

تغییر هویت و انزوای اجتماعی آسیب جدی استفاده از فضای مجازی است

پرهیز بر مدار دستان آلوده!

فائق؛ طبیب فرهنگ گیلان

خودمان وا دس بکار بیبیم

حل و نقل سبز نسخه ای مناسب برای رشت

سیاهکل، واقعه ای تاریخی نه حماسه

وجه تمایز دکتر سالاری نسبت به سایر استانداران غیربومی

​جای خالی جامعه شناسان در جامعه ما

سپیدرود محکوم است به «سقوط»؟!

این سال‌های 40 سالگی!

آبروی ما رفت

عطش سینماهای گیلان فرونشست

دموکراسی با طعم امپریالیسم !

با اشتباهات خودمان به ژاپن درجه یک باختیم!

اهمیت الگوهای سالم رفتاری در تقویت سرمایه‌های اجتماعی

موسیقی خیابانی؛ اشاعه فرهنگ بومی در پیاده راه رشت

جامعه خشمگین خشمگین!

​یا راه نمی دانید یا نامه نمی خوانید

اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!

زخم برداشت‌ شن و ماسه بر بستر رودخانه‌ها/ نظارت‌ها کافی نیست

استراتژی فریب مربیان ایران و عراق

حاشیه نشینی در رشت از الگوی کشوری تبعیت نمی کند

جایگاه قانون، نمایندگی مردم و رشت زخمی

صنعت گل و گیاه گیلان در حسرت صادرات

آشپزخانه ی معجونی ، روایت نویی ازعصر جدید