پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

روایت آب و عطش در آستارا / مدیریت بهینه منابع مستلزم اعتبار گفتگو

روایت آب و عطش در آستارا / مدیریت بهینه منابع مستلزم اعتبار

  بزرگنمايي:

گیلان آنلاین - آستارا - مدیران حوزه آب شهری و روستایی آستارا با اشاره به کاهش بارندگی ها و احتمال بروز خشکسالی در سال آینده در این شهرستان، از تدوین برنامه های راهبردی برای مدیریت و استفاده بهینه از منابع موجود خبر دادند، اما اجرای آنها را مستلزم تامین اعتبار مالی دانستند.
بندر مرزی آستارا با یک هزار و 200 میلیمتر بارش در سال، یکی از پر بارش ترین شهر های ایران است اما همواره علاوه بر جمعیت خود، میزبان خیل عظیمی از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است و در فصل تابستان از کمبود و افت فشار آب رنج می برد.
بنا بر اعلام ایستگاه هواشناسی آستارا، در این شهرستان میزان بارش از ابتدا تا دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 31.5 درصد کاهش یافته است و احتمال تشدید کم آبی به خصوص در تابستان سال آینده وجود دارد و برای آمادگی رویارویی با مشکلات خشکسالی احتمالی، برنامه ها، راهکارها و توصیه های مدیران اداره منابع آب و شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی
** منابع آب و مناطق بحرانی آستارا
رئیس اداره منابع آب آستارا  گفت:این اداره وظیفه تامین آب کشاورزی این شهرستان را دارد و بیش از هفت رشته رودخانه دائمی از منابع آب آن است و از 11 پهنه آب بندان با 205 هکتار مساحت برای آبیاری 750 هکتار اراضی کشاورزی، پرورش ماهی و گردشگری استفاده می کنیم.
آرش سیف اللهیان افزود: 670 حلقه چاه مجاز و 730 حلقه چاه غیرمجاز در آستارا شناسایی شده است و در سال قبل 28 حلقه چاه غیرمجاز در راستای نظارت بر مصرف بهینه منابع آب، مسدود شد و اراضی اطراف جاده دستوری و باش محله بخش لوندویل، اطراف و بالادست روستاهای دربند و کانرود و اطراف رودخانه هودول و پشت دانشگاه پیام نور از مناطق بحرانی و در معرض خشکسالی آستارا محسوب می شود.
وی نبود منبع مطمئن آب، ماسه دهی چاه ها، وجود گاز متان در منابع آب زیر اراضی کشاورزی، فرسودگی چاه ها و نیاز تاسیسات مکانیکی آنها به بازسازی، لایروبی نشدن 10 استخر ذخیره آب و تخریب هشت سردهنه و بند بتنی از 10 تا 30 درصد در اثر سیلاب ها را از مشکلات اداره منابع آب آستارا برشمرد و برطرف شدن آنها را مستلزم تامین اعتبار بیشتر دانست.
** ارائه راهکار رفع مشکلات
رئیس اداره منابع آب آستارا شخم زمستانی اراضی کشاورزی، همکاری کشاورزان در کشت همزمان در راستای مدیریت انهار، لایروبی انهار داخل مزارع توسط بهره برداران و مدیریت صحیح توزیع آب کشاورزی را از راهکارهای مقابله با خشکسالی و کمبود آب دانست.
سیف اللهیان ادامه داد: اداره منابع آب آستارا با وجود نداشتن درآمد محلی، همه ساله حدود 25 کیلومتر از نهرها را لایروبی می کند و برای بازسازی و تعمیر تاسیسات و امکانات آب نظیر پمپ ها اعتبار وجود ندارد.
** استقبال نشدن از طرح مدیریت آب در آستارا
رئیس اداره منابع آب آستارا اظهار کرد: یک سرمایه گذار در سال های قبل برای تبدیل آب دریا به آب شرب و تولید برق از فرایند آن در آستارا، به شرط تامین زمین اعلام آمادگی کرده بود اما مسئولان وقت، استقبال نکردند و مدیران تالش با استقبال و حمایت از او، طرح وی را در منطقه کشلی آن شهرستان اجرا کردند.
** موقعیت آستارا و مشکلات آب شهری
مدیر شرکت آب و فاضلاب شهری آستارا نیز در این جلسه گفت: نزدیکی بین کوه و دریا باعث وزش باد و اقلیم خاص در خطه شمال می شود و حوزه های آبریز آستارا کوتاه و فصلی است و زمانی که به آب شرب و کشاورزی نیاز بیشتر است، بارش نداریم و بعد از رفع نیاز، بارندگی آغاز می شود.
علیرضا ملکی نژاد افزود: کاهش بارندگی امسال در آستارا بی سابقه است و به طور معممول این شهرستان در تابستان به 300 لیتر آب در ثانیه نیاز دارد و رودخانه بهارستان به عنوان تنها منبع آب آستارا که پنج سال از عمر مفید تاسیسات آبرسانی آن سپری شده است، در تابستان با کاهش سطح آب مواجه می شود.
وی در تشریح مشکلات حوزه آب شهری افزود: به پیمانکار طرح انتقال آب رودخانه به تصفیه خانه بهارستان از بابت اجرای طرح، بدهکار و با کمبود اعتبار برای پرداخت آن مواجه هستیم و انتقال از رودخانه آق چای به تصفیه خانه نیز، مستلزم تامین 15 میلیارد ریال اعتبار است و نابسامانی در توزیع آب و فرسودگی شبکه و خط انتقال از مشکلات دیگر شرکت آب و فاضلاب شهری آستاراست.
** علت افت فشار آب در تابستان
وی ادامه داد: قطعی آب به معنای واقعی در شهر آستارا وجود ندارد و آب همواره در خط انتقال موجود است، اما نصب مستقیم موتورهای پمپ آب خانگی به شبکه توزیع و مکش همزمان آنها باعث افت فشار و قطعی موقت می شود، در صورتی که اگر شهروندان قبل از نصب پمپ به خط انتقال، مخزن کوچک آب تعبیه کنند، با افت فشار مواجه نخواهند شد.
** توصیه هایی برای مردم و مشترکان آب
ملکی نژاد ادامه داد: در ماه قبل 2 انشعاب غیر مجاز کشف و عامل هر یک به پرداخت 30 میلیون ریال جریمه محکوم شد و امکان به روز رسانی تاسیسات و اصلاح شبکه ها به علت نبود اعتبار مالی، وجود ندارد؛ مواجهه با کمبود آب در سال آینده قطعی است اما مردم باید با مصرف بهینه و خودداری از استفاده آب شرب در آبیاری مزارع و شستشوی خودرو، مغازه و حیاط ما را در تامین آب پایدار یاری کنند.
او اظهار کرد: صدور پروانه ساختمان در شهر باید با لحاظ نمودن زیرساخت های آب و فاضلاب صورت گیرد و شهرداری در این راستا با شرکت آب و فاضلاب شهری همکاری لازم را داشته باشد، تا شرکت در تامین آب مورد نیاز واحدهای مسکونی به موقع اقدام کند.
** وضعیت منابع، تاسیسات و اعتبارات آب روستاهای آستارا
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی آستارا نیز در این نشست گفت: 25 هزار نفر در قالب هشت هزار و 300 خانوار و به عبارتی 9 هزار و 300 مشترک در 27 روستای آستارا تحت پوشش این شرکت است و 23 دهنه چشمه، 19 حلقه چاه، 33 باب مخزن، 27 واحد ایستگاه پمپاژ، 33 دستگاه الکتروپمپ، 20 دستگاه کلرزن گازی و مایعی، 27 دستگاه تابلو برق و حدود 500 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع، منابع و امکانات شرکت آب و فاضلاب روستایی آستاراست و نگهداری تاسیسات، پر هزینه و مشکل است.
قاسم کباری افزود: آب یک سوم مشترکان از شرکت آب و فاضلاب شهری تامین می شود و 70 درصد شبکه و تاسیسات آبرسانی 21 روستا در آستارا فرسوده است و اعتبار زیادی برای اصلاح و بازسازی نیاز دارد و در صورت تامین نشدن، مشکلات افزایش خواهد یافت.
وی اظهار کرد: سال گذشته برای اصلاح و بازسازی تاسیسات آب روستاهای آستارا فقط 123 میلیون ریال اعتبار داده شد و گفته می شود امسال به جای پول، اوراق بهادار داده خواهد شد و متقاعد کردن عواملی نظیر راننده لودر یا کارگر برای کار در قبال اوراق بهادار، مشکل خواهد بود.
** پیش بینی کمبود آب و شرایط غلبه بر آن
وی بیان کرد: آستارا در سال آینده به یقین با کمبود آب مواجه خواهد شد، اما باوجود کمبود بارش و مشکلات، ایده ها و برنامه های نتیجه بخشی برای رویارویی با خشکسالی و مدیریت بهینه و توزیع عادلانه منابع آب داریم اما اجرای برنامه ها مستلزم تامین اعتبار است.
کباری ادامه داد: روستای عباس آباد آستارا با 450 خانوار جمعیت در سال آینده با کمبود آب مواجه خواهد شد و برای حل مشکل آن، چهار میلیارد ریال لازم است اما در شرایطی که اعتبار لازم تامین نمی شود، کاری از ما ساخته نیست.
او گفت: اطلاعات لازم در حوزه آب روستایی و منابع آب جایگزین، بررسی و احصا شده است و از نظر نزولات آسمانی نیز کمبود احساس نمی شود و برنامه های کوتاه، میان و بلند مدتی برای بهره برداری از نزولات آسمانی موجود تدوین شده است، اما اجرای آنها مشروط به تامین اعتبار است.
** بهای تمام شده تولید آب و توصیه مشترکان به مصرف بهینه
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی آستارا افزود: تولید هر متر مکعب آب 16 هزار ریال هزینه دارد اما به قیمت 2 هزار و 200 ریال به مردم فروخته می شود و متاسفانه برخی مشترکان، بهای آن را پرداخت نمی کنند یا دیر واریز می کنند؛ اگر میلیاردها ریال مطالبات شرکت آب و فاضلاب روستایی از مشترکان دریافت شود، امکان خدمات رسانی بیشتر به مشترکان فراهم خواهد شد.
کباری اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی آستارا به فروشگاه های پمپ و تاسیسات آب، بدهکار است و طلبکاران به طور مستمر مطالبات خود را پیگیری می کنند و با توجه به کمبود اعتبار، از مشترکان انتظار داریم با استفاده بهینه از آب و پرداخت به موقع بهای آن، ما را در خدمات رسانی بهتر و بیشتر یاری کنند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در 2 بخش و 62 روستا در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و مرکز آن، یکی از 20 شهر گردشگرپذیر ایران است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم 30درصدی گردشگری در تولید ناخالص گیلان/135 طرح در دست اجرا است

نشست کتابخوان دانشگاهیان آستارا برگزار شد

محموله چوب قاچاق در آستارا توقیف شد

دانش آموزان دختر بسیجی املش عازم مناطق 8سال دفاع مقدس شدند

تقاضای پرورش گل محمدی در گیلان رو به افزایش است

میرزا کوچک خان هدفی جز اجرای احکام اسلامی نداشت

تکثیر 115 میلیون قطعه بچه ماهی در گیلان/آبزی‌پروری اولویت شیلات

آثار غیر بومی در دوسالانه نقاشی گیلان پذیرفته شد

برگزاری یادواره شهید میرزاکوچک خان و 152 شهید روحانی گیلان

افزون بر 195 هزار دستگاه خودرو وارد گیلان شد

30 درصد از شالیزارهای گیلان ظرفیت کشت کلزا دارند

اعمال محدودیت ترافیک در محورهای گیلان/داشتن زنجیرچرخ الزامی است

44 نقطه فاضلاب خانگی به گوهررود می‌ریزد

13 دانش آموز گیلانی به جشنواره کشوری دانایی راه یافتند

«زیتونت»؛ استارت آپی برای رونق بوم گردی در گیلان

افزون بر 89 تن ماهی استخوانی در سواحل بندرکیاشهر صید شد

اعزام دانش آموزان بندرانزلی به اردوی راهیان نور

15 بقعه متبرکه آستانه اشرفیه در حال بازسازی است

تصرف اراضی کابوس شب و روز تالاب انزلی

برداشت لوبیای محلی در گیلان پایان یافت

تمامی راه های گیلان باز است

برداشت مرکبات از 9533 هکتار باغ های گیلان آغاز شد

بهره مندی ماهانه 1500 نفر از خدمات بیماران خاص در گیلان

تشکیل تشکل‌ها راهکار کاهش واسطه‌گری در فروش مرکبات

باران باعث آبگرفتگی معابر و کندی تردد در آستارا شد

نتیجه ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در آذربایجان اعلام می‌شود

هجوم سنبل آبی به تالاب شیلات آستارا، عمدی یا سهوی؟

جای سواد آماری در رسانه ها خالی است

91درصد محصولات تولیدی گیلان دارنده نشانگر رنگی تغذیه ای

69 مرکز مشاوره و سلامت روان محلی در گیلان خدمات می دهد

افزایش نشریات مکتوب و پایگاه های خبری گیلان در سال جاری

راهیان نور آستارا به مناطق عملیاتی غرب اعزام شدند

بیش از 18 کیلوگرم ماده مخدر تریاک در آستارا کشف شد

تأسیسات آبفا در برابر حوادث و آسیب ها تاب آوری داشتند

تکمیل پروژه استخر شنا و زمین ورزشی آستارا مطالبه جدی مردم است

بارش 301 میلی‌متری باران در رودسر/بارش ها در گیلان ادامه دارد

افزایش استفاده از قارچ در خوراک گیلانیان

صد سال و یک روز

هیچ محدودیتی برای ارائه خدمات نو آور در سواحل آستارا  وجود ندارد

علی کاظمی برنج نام آشنای سفره‌های ایرانی

می‌خواهیم ذائقه روسها به ترب تالش عادت دهیم

تولید مستند «اشک نخل» توسط مستندساز برجسته گیلانی

عکس ها در تالش دفاع مقدس را به تصویر کشیدند

کشت دوم یکی از راهکارهای افزایش درآمد کشاورزان صومعه‌سرا

پذیرش بیش از 4700مسافر در ستاد اسکان فرهنگیان صومعه‌سرا

عمده راتون گیلان در خانه کشاورزان مصرف می‌شود

تجمع بزرگ حسینیان آستارا برگزار شد

تکواندوکار گیلانی عازم مسابقات گرندی پری جهانی شد

نمایشگاه «عمله شیطان»؛ فرصتی برای بررسی سابقه تفکرات تکفیری

پخت نان های سنتی در تنور سفالی/ نانوایی سنتی ماسوله احیا شد