پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

روایت آب و عطش در آستارا / مدیریت بهینه منابع مستلزم اعتبار گفتگو

روایت آب و عطش در آستارا / مدیریت بهینه منابع مستلزم اعتبار

  بزرگنمايي:

گیلان آنلاین - آستارا - مدیران حوزه آب شهری و روستایی آستارا با اشاره به کاهش بارندگی ها و احتمال بروز خشکسالی در سال آینده در این شهرستان، از تدوین برنامه های راهبردی برای مدیریت و استفاده بهینه از منابع موجود خبر دادند، اما اجرای آنها را مستلزم تامین اعتبار مالی دانستند.
بندر مرزی آستارا با یک هزار و 200 میلیمتر بارش در سال، یکی از پر بارش ترین شهر های ایران است اما همواره علاوه بر جمعیت خود، میزبان خیل عظیمی از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است و در فصل تابستان از کمبود و افت فشار آب رنج می برد.
بنا بر اعلام ایستگاه هواشناسی آستارا، در این شهرستان میزان بارش از ابتدا تا دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 31.5 درصد کاهش یافته است و احتمال تشدید کم آبی به خصوص در تابستان سال آینده وجود دارد و برای آمادگی رویارویی با مشکلات خشکسالی احتمالی، برنامه ها، راهکارها و توصیه های مدیران اداره منابع آب و شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی
** منابع آب و مناطق بحرانی آستارا
رئیس اداره منابع آب آستارا  گفت:این اداره وظیفه تامین آب کشاورزی این شهرستان را دارد و بیش از هفت رشته رودخانه دائمی از منابع آب آن است و از 11 پهنه آب بندان با 205 هکتار مساحت برای آبیاری 750 هکتار اراضی کشاورزی، پرورش ماهی و گردشگری استفاده می کنیم.
آرش سیف اللهیان افزود: 670 حلقه چاه مجاز و 730 حلقه چاه غیرمجاز در آستارا شناسایی شده است و در سال قبل 28 حلقه چاه غیرمجاز در راستای نظارت بر مصرف بهینه منابع آب، مسدود شد و اراضی اطراف جاده دستوری و باش محله بخش لوندویل، اطراف و بالادست روستاهای دربند و کانرود و اطراف رودخانه هودول و پشت دانشگاه پیام نور از مناطق بحرانی و در معرض خشکسالی آستارا محسوب می شود.
وی نبود منبع مطمئن آب، ماسه دهی چاه ها، وجود گاز متان در منابع آب زیر اراضی کشاورزی، فرسودگی چاه ها و نیاز تاسیسات مکانیکی آنها به بازسازی، لایروبی نشدن 10 استخر ذخیره آب و تخریب هشت سردهنه و بند بتنی از 10 تا 30 درصد در اثر سیلاب ها را از مشکلات اداره منابع آب آستارا برشمرد و برطرف شدن آنها را مستلزم تامین اعتبار بیشتر دانست.
** ارائه راهکار رفع مشکلات
رئیس اداره منابع آب آستارا شخم زمستانی اراضی کشاورزی، همکاری کشاورزان در کشت همزمان در راستای مدیریت انهار، لایروبی انهار داخل مزارع توسط بهره برداران و مدیریت صحیح توزیع آب کشاورزی را از راهکارهای مقابله با خشکسالی و کمبود آب دانست.
سیف اللهیان ادامه داد: اداره منابع آب آستارا با وجود نداشتن درآمد محلی، همه ساله حدود 25 کیلومتر از نهرها را لایروبی می کند و برای بازسازی و تعمیر تاسیسات و امکانات آب نظیر پمپ ها اعتبار وجود ندارد.
** استقبال نشدن از طرح مدیریت آب در آستارا
رئیس اداره منابع آب آستارا اظهار کرد: یک سرمایه گذار در سال های قبل برای تبدیل آب دریا به آب شرب و تولید برق از فرایند آن در آستارا، به شرط تامین زمین اعلام آمادگی کرده بود اما مسئولان وقت، استقبال نکردند و مدیران تالش با استقبال و حمایت از او، طرح وی را در منطقه کشلی آن شهرستان اجرا کردند.
** موقعیت آستارا و مشکلات آب شهری
مدیر شرکت آب و فاضلاب شهری آستارا نیز در این جلسه گفت: نزدیکی بین کوه و دریا باعث وزش باد و اقلیم خاص در خطه شمال می شود و حوزه های آبریز آستارا کوتاه و فصلی است و زمانی که به آب شرب و کشاورزی نیاز بیشتر است، بارش نداریم و بعد از رفع نیاز، بارندگی آغاز می شود.
علیرضا ملکی نژاد افزود: کاهش بارندگی امسال در آستارا بی سابقه است و به طور معممول این شهرستان در تابستان به 300 لیتر آب در ثانیه نیاز دارد و رودخانه بهارستان به عنوان تنها منبع آب آستارا که پنج سال از عمر مفید تاسیسات آبرسانی آن سپری شده است، در تابستان با کاهش سطح آب مواجه می شود.
وی در تشریح مشکلات حوزه آب شهری افزود: به پیمانکار طرح انتقال آب رودخانه به تصفیه خانه بهارستان از بابت اجرای طرح، بدهکار و با کمبود اعتبار برای پرداخت آن مواجه هستیم و انتقال از رودخانه آق چای به تصفیه خانه نیز، مستلزم تامین 15 میلیارد ریال اعتبار است و نابسامانی در توزیع آب و فرسودگی شبکه و خط انتقال از مشکلات دیگر شرکت آب و فاضلاب شهری آستاراست.
** علت افت فشار آب در تابستان
وی ادامه داد: قطعی آب به معنای واقعی در شهر آستارا وجود ندارد و آب همواره در خط انتقال موجود است، اما نصب مستقیم موتورهای پمپ آب خانگی به شبکه توزیع و مکش همزمان آنها باعث افت فشار و قطعی موقت می شود، در صورتی که اگر شهروندان قبل از نصب پمپ به خط انتقال، مخزن کوچک آب تعبیه کنند، با افت فشار مواجه نخواهند شد.
** توصیه هایی برای مردم و مشترکان آب
ملکی نژاد ادامه داد: در ماه قبل 2 انشعاب غیر مجاز کشف و عامل هر یک به پرداخت 30 میلیون ریال جریمه محکوم شد و امکان به روز رسانی تاسیسات و اصلاح شبکه ها به علت نبود اعتبار مالی، وجود ندارد؛ مواجهه با کمبود آب در سال آینده قطعی است اما مردم باید با مصرف بهینه و خودداری از استفاده آب شرب در آبیاری مزارع و شستشوی خودرو، مغازه و حیاط ما را در تامین آب پایدار یاری کنند.
او اظهار کرد: صدور پروانه ساختمان در شهر باید با لحاظ نمودن زیرساخت های آب و فاضلاب صورت گیرد و شهرداری در این راستا با شرکت آب و فاضلاب شهری همکاری لازم را داشته باشد، تا شرکت در تامین آب مورد نیاز واحدهای مسکونی به موقع اقدام کند.
** وضعیت منابع، تاسیسات و اعتبارات آب روستاهای آستارا
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی آستارا نیز در این نشست گفت: 25 هزار نفر در قالب هشت هزار و 300 خانوار و به عبارتی 9 هزار و 300 مشترک در 27 روستای آستارا تحت پوشش این شرکت است و 23 دهنه چشمه، 19 حلقه چاه، 33 باب مخزن، 27 واحد ایستگاه پمپاژ، 33 دستگاه الکتروپمپ، 20 دستگاه کلرزن گازی و مایعی، 27 دستگاه تابلو برق و حدود 500 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع، منابع و امکانات شرکت آب و فاضلاب روستایی آستاراست و نگهداری تاسیسات، پر هزینه و مشکل است.
قاسم کباری افزود: آب یک سوم مشترکان از شرکت آب و فاضلاب شهری تامین می شود و 70 درصد شبکه و تاسیسات آبرسانی 21 روستا در آستارا فرسوده است و اعتبار زیادی برای اصلاح و بازسازی نیاز دارد و در صورت تامین نشدن، مشکلات افزایش خواهد یافت.
وی اظهار کرد: سال گذشته برای اصلاح و بازسازی تاسیسات آب روستاهای آستارا فقط 123 میلیون ریال اعتبار داده شد و گفته می شود امسال به جای پول، اوراق بهادار داده خواهد شد و متقاعد کردن عواملی نظیر راننده لودر یا کارگر برای کار در قبال اوراق بهادار، مشکل خواهد بود.
** پیش بینی کمبود آب و شرایط غلبه بر آن
وی بیان کرد: آستارا در سال آینده به یقین با کمبود آب مواجه خواهد شد، اما باوجود کمبود بارش و مشکلات، ایده ها و برنامه های نتیجه بخشی برای رویارویی با خشکسالی و مدیریت بهینه و توزیع عادلانه منابع آب داریم اما اجرای برنامه ها مستلزم تامین اعتبار است.
کباری ادامه داد: روستای عباس آباد آستارا با 450 خانوار جمعیت در سال آینده با کمبود آب مواجه خواهد شد و برای حل مشکل آن، چهار میلیارد ریال لازم است اما در شرایطی که اعتبار لازم تامین نمی شود، کاری از ما ساخته نیست.
او گفت: اطلاعات لازم در حوزه آب روستایی و منابع آب جایگزین، بررسی و احصا شده است و از نظر نزولات آسمانی نیز کمبود احساس نمی شود و برنامه های کوتاه، میان و بلند مدتی برای بهره برداری از نزولات آسمانی موجود تدوین شده است، اما اجرای آنها مشروط به تامین اعتبار است.
** بهای تمام شده تولید آب و توصیه مشترکان به مصرف بهینه
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی آستارا افزود: تولید هر متر مکعب آب 16 هزار ریال هزینه دارد اما به قیمت 2 هزار و 200 ریال به مردم فروخته می شود و متاسفانه برخی مشترکان، بهای آن را پرداخت نمی کنند یا دیر واریز می کنند؛ اگر میلیاردها ریال مطالبات شرکت آب و فاضلاب روستایی از مشترکان دریافت شود، امکان خدمات رسانی بیشتر به مشترکان فراهم خواهد شد.
کباری اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی آستارا به فروشگاه های پمپ و تاسیسات آب، بدهکار است و طلبکاران به طور مستمر مطالبات خود را پیگیری می کنند و با توجه به کمبود اعتبار، از مشترکان انتظار داریم با استفاده بهینه از آب و پرداخت به موقع بهای آن، ما را در خدمات رسانی بهتر و بیشتر یاری کنند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در 2 بخش و 62 روستا در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و مرکز آن، یکی از 20 شهر گردشگرپذیر ایران است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نبود آموزش و سواد سلامت معضل جدی در جامعه است

ادامه یخبندان در ارتفاعات گیلان طی فردا

امامزاده عین‌علی ماسوله در فهرست آثار ملی جای گرفت

مشاغل جانبی از راهکارهای بهبود معیشت برنجکاران

سقوط ناگهانی درخت،راننده خودرویی را در گیلان به کام مرگ کشید

ایستگاه سلامت در پیاده راه فرهنگی رشت دایر شد

پل عابر پیاده در محدوده کمربندی خمام تخریب شد

برگزاری اردوی آموزشی تیم های درمان اضطراری هلال احمر گیلان

آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در گیلان

جوانان خلاق آستارا تسهیلات اشتغال دریافت می کنند

محموله سیگار قاچاق در تالش توقیف شد

کمک5 میلیاردریالی لاهیجانی ها به سیلزدگان لرستان ارسال شد

احتمال افزایش تولید 49درصد گل گاوزبان در گیلان

اجرای برنامه های هفته جوان با محوریت کمک به سیل زدگان

171 کیلوگرم فرآورده‌ خام دامی غیربهداشتی در رودسر معدوم شد

هنرمندان صنایع دستی آستارا 200 میلیون ریال درآمد کسب کردند

تولد هزار و 196 نوزاد در گیلان طی نوروز

پیش‌بینی افزایش تولید برنج سفید در تالش

رضایتمندی رانندگان از جایگاه های سوخت آستارا

اجرای 8 هزار مترمکعب عملیات ریزش برداری در محورهای فرعی گیلان

شمار مسافران فرهنگی آستارا در تعطیلات نوروز کاهش یافت

ترافیک در محورهای خروجی گیلان سنگین است

بهره مندی 212 حادثه دیده از امداد نوروزی هلال احمر گیلان

انحراف به چپ سواری ال 90 یك كشته برجای گذاشت/ترافیک روان در جاده‌های گیلان

ارسال مواد غذایی و اقلام مورد نیاز سیل زدگان از گیلان

معدوم سازی بیش از 11 هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد در آستارا

گزارشی از خسارت ناشی از بارش باران در گیلان نداشته ایم

ضرورت رعایت فاصله طولی خودروها در هوای بارانی

چهارشنبه سوری است مراقب چشمهایتان باشید

فعال بودن 30 کمپ سلامت نوروزی در گیلان

آمادگی بیش از یک‌هزار گشت خودرویی و موتوری پلیس در گیلان

90 مسجد گیلان آماده برگزاری مراسم اعتکاف هستند

پرواز خارجی رشت - ازمیر راه اندازی شد

فروش اراضی ملی و کشاورزی، منابع طبیعی تالش را تهدید می کند

20درصد قیمت مرغ در جیب دلالان است

آمادگی 340 مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی/ رزرو اینترنتی 90مدرسه

قاطعیت پلیس در برخورد با هنجارشكنان چهارشنبه آخر سال

شخم زمستانه 92 هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان

ارسال 196 اثر به دبیرخانه جشنواره مد و لباس فجر گیلان

بندرانزلی دو سال و نیم دیگر به راه آهن متصل می شود

امروزه 80 درصد تالاب های کشور در معرض تهدید هستند

رفع مشکلات آب و راه مهم ترین مطالبه آستارا از رئیس جمهوری است

450 دانش آموز فومنی در طرح آموزش ایمنی و آتش نشانی شرکت کردند

میانگین هزینه احداث هر کیلومتر خط ریلی، 10 میلیارد تومان است

شیادان سایبری در کمین مسافران نوروزی

آسمان گیلان تا اواسط هفته نیمه ابری در پاره ای نقاط مه است

همایش «اسوه‌های صبر و ایثار» در رشت برگزار می شود

تربیت فرزندان با اعتماد به نفس در گرو دانش افزایی مادران

پنج هزار و 531 ماده محترقه غیرمجاز در تالش کشف شد

آغاز ثبت نام اولویت های حج تمتع 98 از دهم اسفندماه