پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

روایت آب و عطش در آستارا / مدیریت بهینه منابع مستلزم اعتبار گفتگو

روایت آب و عطش در آستارا / مدیریت بهینه منابع مستلزم اعتبار

  بزرگنمايي:

گیلان آنلاین - آستارا - مدیران حوزه آب شهری و روستایی آستارا با اشاره به کاهش بارندگی ها و احتمال بروز خشکسالی در سال آینده در این شهرستان، از تدوین برنامه های راهبردی برای مدیریت و استفاده بهینه از منابع موجود خبر دادند، اما اجرای آنها را مستلزم تامین اعتبار مالی دانستند.
بندر مرزی آستارا با یک هزار و 200 میلیمتر بارش در سال، یکی از پر بارش ترین شهر های ایران است اما همواره علاوه بر جمعیت خود، میزبان خیل عظیمی از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است و در فصل تابستان از کمبود و افت فشار آب رنج می برد.
بنا بر اعلام ایستگاه هواشناسی آستارا، در این شهرستان میزان بارش از ابتدا تا دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 31.5 درصد کاهش یافته است و احتمال تشدید کم آبی به خصوص در تابستان سال آینده وجود دارد و برای آمادگی رویارویی با مشکلات خشکسالی احتمالی، برنامه ها، راهکارها و توصیه های مدیران اداره منابع آب و شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی
** منابع آب و مناطق بحرانی آستارا
رئیس اداره منابع آب آستارا  گفت:این اداره وظیفه تامین آب کشاورزی این شهرستان را دارد و بیش از هفت رشته رودخانه دائمی از منابع آب آن است و از 11 پهنه آب بندان با 205 هکتار مساحت برای آبیاری 750 هکتار اراضی کشاورزی، پرورش ماهی و گردشگری استفاده می کنیم.
آرش سیف اللهیان افزود: 670 حلقه چاه مجاز و 730 حلقه چاه غیرمجاز در آستارا شناسایی شده است و در سال قبل 28 حلقه چاه غیرمجاز در راستای نظارت بر مصرف بهینه منابع آب، مسدود شد و اراضی اطراف جاده دستوری و باش محله بخش لوندویل، اطراف و بالادست روستاهای دربند و کانرود و اطراف رودخانه هودول و پشت دانشگاه پیام نور از مناطق بحرانی و در معرض خشکسالی آستارا محسوب می شود.
وی نبود منبع مطمئن آب، ماسه دهی چاه ها، وجود گاز متان در منابع آب زیر اراضی کشاورزی، فرسودگی چاه ها و نیاز تاسیسات مکانیکی آنها به بازسازی، لایروبی نشدن 10 استخر ذخیره آب و تخریب هشت سردهنه و بند بتنی از 10 تا 30 درصد در اثر سیلاب ها را از مشکلات اداره منابع آب آستارا برشمرد و برطرف شدن آنها را مستلزم تامین اعتبار بیشتر دانست.
** ارائه راهکار رفع مشکلات
رئیس اداره منابع آب آستارا شخم زمستانی اراضی کشاورزی، همکاری کشاورزان در کشت همزمان در راستای مدیریت انهار، لایروبی انهار داخل مزارع توسط بهره برداران و مدیریت صحیح توزیع آب کشاورزی را از راهکارهای مقابله با خشکسالی و کمبود آب دانست.
سیف اللهیان ادامه داد: اداره منابع آب آستارا با وجود نداشتن درآمد محلی، همه ساله حدود 25 کیلومتر از نهرها را لایروبی می کند و برای بازسازی و تعمیر تاسیسات و امکانات آب نظیر پمپ ها اعتبار وجود ندارد.
** استقبال نشدن از طرح مدیریت آب در آستارا
رئیس اداره منابع آب آستارا اظهار کرد: یک سرمایه گذار در سال های قبل برای تبدیل آب دریا به آب شرب و تولید برق از فرایند آن در آستارا، به شرط تامین زمین اعلام آمادگی کرده بود اما مسئولان وقت، استقبال نکردند و مدیران تالش با استقبال و حمایت از او، طرح وی را در منطقه کشلی آن شهرستان اجرا کردند.
** موقعیت آستارا و مشکلات آب شهری
مدیر شرکت آب و فاضلاب شهری آستارا نیز در این جلسه گفت: نزدیکی بین کوه و دریا باعث وزش باد و اقلیم خاص در خطه شمال می شود و حوزه های آبریز آستارا کوتاه و فصلی است و زمانی که به آب شرب و کشاورزی نیاز بیشتر است، بارش نداریم و بعد از رفع نیاز، بارندگی آغاز می شود.
علیرضا ملکی نژاد افزود: کاهش بارندگی امسال در آستارا بی سابقه است و به طور معممول این شهرستان در تابستان به 300 لیتر آب در ثانیه نیاز دارد و رودخانه بهارستان به عنوان تنها منبع آب آستارا که پنج سال از عمر مفید تاسیسات آبرسانی آن سپری شده است، در تابستان با کاهش سطح آب مواجه می شود.
وی در تشریح مشکلات حوزه آب شهری افزود: به پیمانکار طرح انتقال آب رودخانه به تصفیه خانه بهارستان از بابت اجرای طرح، بدهکار و با کمبود اعتبار برای پرداخت آن مواجه هستیم و انتقال از رودخانه آق چای به تصفیه خانه نیز، مستلزم تامین 15 میلیارد ریال اعتبار است و نابسامانی در توزیع آب و فرسودگی شبکه و خط انتقال از مشکلات دیگر شرکت آب و فاضلاب شهری آستاراست.
** علت افت فشار آب در تابستان
وی ادامه داد: قطعی آب به معنای واقعی در شهر آستارا وجود ندارد و آب همواره در خط انتقال موجود است، اما نصب مستقیم موتورهای پمپ آب خانگی به شبکه توزیع و مکش همزمان آنها باعث افت فشار و قطعی موقت می شود، در صورتی که اگر شهروندان قبل از نصب پمپ به خط انتقال، مخزن کوچک آب تعبیه کنند، با افت فشار مواجه نخواهند شد.
** توصیه هایی برای مردم و مشترکان آب
ملکی نژاد ادامه داد: در ماه قبل 2 انشعاب غیر مجاز کشف و عامل هر یک به پرداخت 30 میلیون ریال جریمه محکوم شد و امکان به روز رسانی تاسیسات و اصلاح شبکه ها به علت نبود اعتبار مالی، وجود ندارد؛ مواجهه با کمبود آب در سال آینده قطعی است اما مردم باید با مصرف بهینه و خودداری از استفاده آب شرب در آبیاری مزارع و شستشوی خودرو، مغازه و حیاط ما را در تامین آب پایدار یاری کنند.
او اظهار کرد: صدور پروانه ساختمان در شهر باید با لحاظ نمودن زیرساخت های آب و فاضلاب صورت گیرد و شهرداری در این راستا با شرکت آب و فاضلاب شهری همکاری لازم را داشته باشد، تا شرکت در تامین آب مورد نیاز واحدهای مسکونی به موقع اقدام کند.
** وضعیت منابع، تاسیسات و اعتبارات آب روستاهای آستارا
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی آستارا نیز در این نشست گفت: 25 هزار نفر در قالب هشت هزار و 300 خانوار و به عبارتی 9 هزار و 300 مشترک در 27 روستای آستارا تحت پوشش این شرکت است و 23 دهنه چشمه، 19 حلقه چاه، 33 باب مخزن، 27 واحد ایستگاه پمپاژ، 33 دستگاه الکتروپمپ، 20 دستگاه کلرزن گازی و مایعی، 27 دستگاه تابلو برق و حدود 500 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع، منابع و امکانات شرکت آب و فاضلاب روستایی آستاراست و نگهداری تاسیسات، پر هزینه و مشکل است.
قاسم کباری افزود: آب یک سوم مشترکان از شرکت آب و فاضلاب شهری تامین می شود و 70 درصد شبکه و تاسیسات آبرسانی 21 روستا در آستارا فرسوده است و اعتبار زیادی برای اصلاح و بازسازی نیاز دارد و در صورت تامین نشدن، مشکلات افزایش خواهد یافت.
وی اظهار کرد: سال گذشته برای اصلاح و بازسازی تاسیسات آب روستاهای آستارا فقط 123 میلیون ریال اعتبار داده شد و گفته می شود امسال به جای پول، اوراق بهادار داده خواهد شد و متقاعد کردن عواملی نظیر راننده لودر یا کارگر برای کار در قبال اوراق بهادار، مشکل خواهد بود.
** پیش بینی کمبود آب و شرایط غلبه بر آن
وی بیان کرد: آستارا در سال آینده به یقین با کمبود آب مواجه خواهد شد، اما باوجود کمبود بارش و مشکلات، ایده ها و برنامه های نتیجه بخشی برای رویارویی با خشکسالی و مدیریت بهینه و توزیع عادلانه منابع آب داریم اما اجرای برنامه ها مستلزم تامین اعتبار است.
کباری ادامه داد: روستای عباس آباد آستارا با 450 خانوار جمعیت در سال آینده با کمبود آب مواجه خواهد شد و برای حل مشکل آن، چهار میلیارد ریال لازم است اما در شرایطی که اعتبار لازم تامین نمی شود، کاری از ما ساخته نیست.
او گفت: اطلاعات لازم در حوزه آب روستایی و منابع آب جایگزین، بررسی و احصا شده است و از نظر نزولات آسمانی نیز کمبود احساس نمی شود و برنامه های کوتاه، میان و بلند مدتی برای بهره برداری از نزولات آسمانی موجود تدوین شده است، اما اجرای آنها مشروط به تامین اعتبار است.
** بهای تمام شده تولید آب و توصیه مشترکان به مصرف بهینه
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی آستارا افزود: تولید هر متر مکعب آب 16 هزار ریال هزینه دارد اما به قیمت 2 هزار و 200 ریال به مردم فروخته می شود و متاسفانه برخی مشترکان، بهای آن را پرداخت نمی کنند یا دیر واریز می کنند؛ اگر میلیاردها ریال مطالبات شرکت آب و فاضلاب روستایی از مشترکان دریافت شود، امکان خدمات رسانی بیشتر به مشترکان فراهم خواهد شد.
کباری اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی آستارا به فروشگاه های پمپ و تاسیسات آب، بدهکار است و طلبکاران به طور مستمر مطالبات خود را پیگیری می کنند و با توجه به کمبود اعتبار، از مشترکان انتظار داریم با استفاده بهینه از آب و پرداخت به موقع بهای آن، ما را در خدمات رسانی بهتر و بیشتر یاری کنند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در 2 بخش و 62 روستا در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و مرکز آن، یکی از 20 شهر گردشگرپذیر ایران است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهرستان رودبار در ریل توسعه قرار دارد

تصفیه خانه بیمارستان سیدالشهدای لاهیجان افتتاح شد

تا کنون 75 درصد بودجه سال 97 استان محقق شده است

چهار قایقران گیلانی به اردوی تیم ملی دعوت شدند

اکران فجر در گیلان با سرخپوست از سر گرفته شد

شهروندان فریب فروشندگان لوازم خانگی دوره‌گرد را نخورند

چهل سالگی انقلاب و نشانه‌های افول نظام سلطه

افزایش طمع شکارچیان در ایام نزدیك‌ شدن به پایان مهلت مجوز شكار

پیش بینی بودجه 158 میلیاردی شهرداری بندرانزلی در سال آینده

آموزش به فعالین آبزی‌پروری از اقدامات مهم سازمان جهاد دانشگاهی گیلان

سرنوشتی که برای نخ ابریشم‌ سفید گیلان تابیده شد

کاهش عمق تالاب انزلی دستاورد ورود سالانه 600هزار تن رسوبات

30تن گوشت منجمد در گیلان توزیع می شود

خسارت 100 میلیون تومانی سیل در اشکورات رحیم آباد

فیلم های جشنواره فجر برای اکران در گیلان مشخص شد

اکران طرح «سیمرغ و پروانه‌ها» در گیلان رایگان است

فعال بودن 23 موسسه فنی و حرفه ای آزاد در آستارا

مصدومیت سه آتش نشان در حریق انبار بزرگ کالا در آستارا

اختصاص 300میلیارد ریال تسهیلات به چایکاران کشور

محموله های چوب و دام قاچاق در آستارا توقیف شد

قیمت آجیل از دلایل افزایش تولید بادام زمینی آستانه

آغاز به کار کارگروه طرح جامع گرشگری شهرستان ماسال

مناطق نمونه گردشگری گیلان به سرمایه گذاران جدید واگذار می شود

12 میلیارد تومان به خسارت دیدگان سیل صومعه سرا پرداخت شد

کاهش جمعیت پرندگان مهاجر در گیلان

افتتاح مرکز گیل بانو در رشت

رانندگان با رعایت ایمنی هنگام رانندگی مواظب پاکبانان باشند

پلمب3 واحد توزیع فرآورده گوشتی در انزلی/12متخلف راهی دادگاه شدند

شخم زمستانی شالیزارهای آستارا به پایان سال موکول نشود

انتقال خون گیلان نیاز مبرم به همه گروه های خونی دارد

بررسی طرح تجاری - اداری سازی دفاتر صنوف نیازمند کارشناسی بیشتر است

افزایش همکاری جوجه اردک‌ها در تولید برنج ارزانتر

درخشش چای ایرانی در بازارهای بین المللی

آبخیزداری عمر مفید سدهای گیلان را افزایش می دهد

سه پروژه ورزشی دهه فجر در گیلان افتتاح می شود

بازاریابی، دست نامرئی چای تولیدی کشور

30 هزار کارت هوشمند ملی شهروندان گیلانی آماده تحویل است

برگزاری جشنواره آسیب‌شناسی اجتماعی در رسانه‌های گیلان

افزایش میزان ذخیره میوه شب عید گیلانیان

مطالعات ساخت انبارهای بارانداز راه آهن آستارا پایان یافت

حدود 50 درصد گیلانی ها رژیم غذایی ناسالم دارند

صنعتکاری که برای رهبران شوروی عصا ساخت

سهم شفت از تسهیلات رونق تولید در سال جاری 42 میلیارد تومان است

استقرار جوی نسبتا پایدار در گیلان/پایان هفته‌ باران می بارد

مروری بر تاریخچه رشت/ تجارت ابریشم باعث رونق شهر شد

خواص دنیاطلب و خسته از آرمان‌های انقلاب ابزار ایجاد فتنه 88 بودند

حریق بیش از یک میلیارد ریال خسارت در آستانه برجا گذاشت

ارتفاعات گیلان از امشب یخبندان است

ارتفاع برف در ارتفاعات رحیم آباد به 50 سانتیمتر رسید

شهروندان نسبت به سوء استفاده کنندگان طب سنتی هوشیار باشند