پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

اينجا کودکان دير ياد مي‌گيرند و زود فراموش مي‌كنند مقالات

اينجا کودکان دير ياد مي‌گيرند و زود فراموش مي‌كنند

  بزرگنمايي:

fiogf49gjkf0d
 گزارش زير تنها ساعاتي از حال و هواي آموزشگاه است.

يک روز باراني پاييزي در خياباني شلوغ و در اوج هياهو و همهمه مردمان به بازار آمده، در انتهاي پيچ و خم يک کوچه بن بست، کودکاني مشغول آموختن هستند که تکرار و يکنواختي را دوست دارند.

درب ورودي را که مي‌گشاييد. از دالاني که دو طرفش ديوار آجرنما ديده مي‌شود عبور مي‌کنيد، ساختمان قديمي دو طبقه‌اي را مي‌بينيد.

ديوارهاي سالن با نقاشي‌هايي در مورد ارتباط دوستانه و صميمانه نياز اين کودکان به توجه و محبت را به شما يادآوري مي‌کند. کمدي با اسباب بازي‌هاي متنوع و يک دستگاه تلويزيون از جمله وسايل سرگرمي و بازي موجود براي اين کودکان است. کتابخانه‌اي با کتاب‌هاي آموزشي و مرتبط با موضوع اوتيسم، هرچند اندک و کيف کمک‌هاي اوليه توجه شما را به خود جلب مي‌کند.

نوشته‌هايي از جملات الهام بخش براي زندگي، برنامه هفتگي، اسامي دانش‌آموزان نيز ديده مي‌شود.

از راه پله که به طرف طبقه دوم مي‌روي تابلوي آموزشي که مربيان خوش ذوق براي والدين و مراجعين و جلب توجه کودکان تدارک ديده‌اند، در پاگرد جا خوش کرده است تا به تو بگويد با دست خالي هم مي‌توان کارهاي مفيد انجام داد.

سختي کار در اين مجموعه‌ها به وضوح بيشتر از مدارس عادي است. بعد از حضور در چند کلاس، تفاوت تدريس را با مدارس عادي در مي يابيد. در اين کلاس ها همه چيز را تا حدي که به زندگي روز مره مربوط مي‌شود، مي‌توان ياد داد. اما از ويژگي‌هاي اين کودکان،اين است که دير ياد مي‌گيرند و زود فراموش مي‌كنند. پس معلمان بايد علاقه و صبر و حوصله بيشتري داشته باشند. تکرار کنند و تکرار کنند. معلم لازم است در تمام لحظه‌ها مطمئن شود تا آنچه را که مي‌گويد، دانش آموز تا چه حد درک مي‌کند و چگونه بايد درک کند. تفاوت‌هاي فردي در اين مدارس زياد است به همين دليل تدريس‌ها انفرادي است و روش هر يک از دانش آموزان متفاوت است.

اين آموزشگاه به عنوان يک موقعيت آموزشي سطح ششم (يک مدسه روزانه خاص) است که با نظارت اداره آموزش و پرورش در يک شيفت صبح از ساعت 8 الي 12 فعاليت مي‌‌کند. مدير آموزشگاه با همکاري10 مربي با تحصيلات مرتبط و غيرمرتبط 30 کودک زير 14 سال را که 27 نفر آنها پسر و 3 نفر آنها دختر هستند؛ تحت آموزش دارد.

نحوه پذيرش:

کودکان اول بطور آزمايشي‌ پذيرش مي‌‌شوند و چنانچه در بررسي‌ ها مشخص شد که مي‌‌توانند از خدمات آموزشگاه استفاده کنند، پذيرش قطعي صورت مي‌‌گيرد. در طول مدت آزمايشي‌ تعيين بهره هوشي شده، مراحل بررسي‌ هاي کار درماني، گفتار درماني، آموزش استثنائي، روانشناسي‌ و مشاهدات باليني انجام مي‌‌پذيرد.

مجموعه تأخير روند رشد + بهره هوشي + تاريخچه فردي – خانوادگي + پرونده پزشکي کودک، اين امکان را مهيا مي‌سازد که جايگاه آموزشي او تعيين شود.

اين کودکان معمولاً داراي بهره هوشي 40-35 تا 75-70 با مشکلاتي نظير، ارتباطات کلامي و غير کلامي، تعاملات اجتماعي و فعاليت‌هاي مربوط به دنياي خارج ، مشکل دارند. در بعضي موارد رفتارهاي خود آزارانه و پرخاشگري نيز ديده مي‌شود.

حرکات تکراري (دست زدن، پريدن)، دلبستگي به اشيا و يا مقاومت در مقابل تغيير ديده مي‌شود و حساسيت‌هاي غير معمول در حواس پنجگانه از ديگر مشکلات اين کودکان است.

هر کدام از مربيان، برنامه هاي ويژه براي کودک تنظيم مي‌‌کنند که در طول روز تمرين مي‌‌شود. گزارش عملکرد توانبخشي- آموزشي در پرونده کودک و در دفتر او ثبت مي‌ شود تا خانواده‌ها بتوانند در جريان برنامه‌ها باشند و به تمرين در منزل بپردازند.

هر يک از کودکان متناسب با توانائي هايشان، سن تقويمي و سن عقلي در کلاسهاي ويژه خود آموزش مي بينند. به منظور سهولت در انجام امور آموزشي- توانبخشي و استفاده مفيد کودکان از فعاليت هاي آموزشگاه، برنامه‌اي تنظيم شده است که تقريبا همه روزه اجرا مي‌‌شود.

در طول سالهاي فعاليت، دريافته‌ايم تجربه آفتاب، درختان، و طبيعت زنده و تماس مداوم با انرژي حيات بخش طبيعت، شوق زندگي را در کودکان برانگيخته و آنان را براي يادگيري و رشد و لذت بردن از لحظه‌هاي زندگيشان مشتاق مي‌سازد.

مدير آموزشگاه استثنايي مي‌گويد: گاهي لازم است آموزشگاه، فراتر از موضوع آموزش به خانواده کمک کند. اوليا نمي‌توانند به تنهايي بچه‌ها را پشتيباني و اداره کنند. بيشتر خانواده‌ها به انواع حمايت‌ها نياز دارند.

سيده فاطمه شفيعي کارشناس  روان شناسي  گفت: آنچه بر عهده مديران و معلمان آموزشگاه‌هاي استثنايي است؛ آمدن و تماشا و رفتن نيست. ماندن و تغييردادن است. در اينجا "توانايي" يک نعمت است.

وي افزود: با کمترين توانايي، متفاوت مي‌شوي و قويتر خواهي بود. " مفهوم پرورش " اينجا روشن است. "بالفعل کردن همه توانايي‌هاي بالقوه ".

شفيعي در ادامه گفت: هنر واقعي در پرورش وقتي است که بتواني حداقل‌ها را به ظهور برساني .هر امکانات، هر تلاش، هر توجهي به بار مي‌نشيند. حق اين کودکان رشد و حرکت است. همه بايد بسيج شوند و به کمک اين دانش آموزان بشتابند تا رشد کنند، اين بچه ها فقط در سايه ي توجه کامل و همه جانبه به رشد ظرفيتي خودشان دست مي يابند

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استراتژی فریب مربیان ایران و عراق

حاشیه نشینی در رشت از الگوی کشوری تبعیت نمی کند

جایگاه قانون، نمایندگی مردم و رشت زخمی

صنعت گل و گیاه گیلان در حسرت صادرات

آشپزخانه ی معجونی ، روایت نویی ازعصر جدید

جبرِ فیلترینگ

مقاله شاعر آستارایی در کنفرانس جهانی اسپانیا پذیرفته شد

کیهان خانجانی جایزه احمد محمود را به گیلان آورد

حذف صفر از پول ملی خوب است یا بد ؟

به کجا چنین شتابان! به ایستگاه آخر نزدیک می‌شویم

ستاد استقبال یا ستاد مقابله با برف

گردهمایی برجسته‌ترین طنزپردازان کشور در فومن برگزار می‌شود

از طلا بودن پشیمان گشته ایم

اراده های به گل نشسته در کشتی حادثه دیده - عیسی پاشاپور **

مدعیان انقلابی گری و استانداری که حافظ وحدت ملی است

در سوگ گیسوان سوخته دخترکان میهن، گورم را گم می کنم!

چله شبان پرستاران گیلانی

یلدای بی آجیل

اخلاق ورزشی؛ از حرف تا عمل

ضرورت حمایت از مطبوعات استان به عنوان کالای تولید داخلی

معلول گریزی؛ رنجی فراتر از معلولیت - عیسی پاشاپور**

چوب حراج بر نخستین دانشسرای رشت/مرگ تدریجی در انتظار میراث قدیمی

چرا علی کریمی منتقد سپیدرود نیست؟

به جای عنوان «آمادگی پذیرش» عمل را داشته باشید

آقای رییس جمهور؛ خزر دریاچه است نه دریا

میرزا کوچک ، مردی از تبار جنگل

بازخوانی نهضت جنگل فرصتی برای تقویت گردشگری تاریخی در گیلان است

بازی هایی که پای بچه ها را می گیرند - عیسی پاشاپور*

آموزش و پرورشی که کارآفرین نیست؟!

30 آذر آخرین فرصت ارسال آثار به جشنواره رسانه‌ای ابوذر در گیلان

` تو هم بخوان ` ، تحقق یک رویا

انتخاب شهردار رشت و چند پرسش برای آینده جریان اصلاح طلبی استان

حیران گیلان همچنان زخم بر می دارد

چالشی به نام شورای شهر

یک جهان و این جهانخوار!

حسین (ع) رسانه‌ای که ماندگار می‌ماند!

چراغ برداریم!

مدیران شهر همدلی کنند، رشت در هزار توی مشکلات؟

رنج ماسوله ای ها برای جهانی شدن

دست هایی که فراتر از مرزها همدیگر را می فشارند

ورزش دوست باشیم یا ورزشکار؟

فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی در آستارا - عیسی پاشاپور*

طغیان دوباره «مگس زیتون» در رودبار/خستگی یکسال زحمت در تن‌ها ماند

یک جنگ و یک تفنگ!

یادگاری از سلاطین کیایی در شرق گیلان/ مرمت پل خشتی تمیجان

تماشای باغ و باران از فراز قلعه های تاریخی گیلان

دفاع مقدس سند پرافتخار تأسی از آموزه‌های عاشوراست

سرمایه هایی که آتش می زنیم

بداخلاقی رسانه ای و توهین به استاندار با الفاظ تهدیدآمیز؟!

«حمایت از تولید داخلی» تنها در حد شعار/قدرت دلالان بیشتر است