پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

تالاب انزلي در نزديکي شهر انزلي مقالات

تالاب انزلي در نزديکي شهر انزلي

  بزرگنمايي:

fiogf49gjkf0d

تالاب انزلي يا همان مرداب انزلي در جنوب غربي شهرستان بندر انزلي و در حدود 40 کيلومتري شمال رشت قرار دارد. تالاب انزلي از شمال به شهرستان انزلي، از جنوب به شهرستان صومعه سرا، از شرق به پيربازار و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلي محدود است.

تالاب بين‌ المللي انزلي محل تخم ريزي آبزيان و پناهگاه و مامن پرندگان بومي و مهاجر است. تالاب انزلي با بيش از 100 گونه پرنده، 50 گونه ماهي، صدها گونه موجودات گياهي اکوسيستم کم نظيري دارد که خصوصا در منطقه حفاظت شده سرخانکل از آنان محافظت مي شود. تالاب انزلي از سال 1354 جزو تالاب هاي بين‌ المللي تحت حفاظت شد و مهمترين منبع تکثير و توليد ماهيان خاوياري و استخواني درياي خزر است. تالاب بين‌المللي انزلي از ساليان دور همه ساله پذيراي مسافران بي شمار داخلي و جهانگردان خارجي است.

اين تالاب، به واسطه گياهان، جانوران و مورفولوژي و شکل بستر ارتباط با دريا و رژيم رودها داراي محيط زيستي ويژه است. معروف ترين گياه تالاب انزلي که شهرت جهاني دارد «لاله تالابي»است که تالاب را به اين دليل تالاب لاله مردابي مي‌خوانند. تنوع زيستي بالاي تالاب آن را براي مطالعه پرندگان مناسب کرده‌ است. حواصيل ها، اردک سانان، مرغابي سانان کشيم بزرگ، کشيم سياه گردن، يلوه کوچک، کاکايي و … از پرندگان اين تالاب شمرده مي‌شوند. گياهان تالاب به سه دسته غوطه ور، گياهان شناور و گياهان حاشيه‌ اي تقسيم مي‌شود.

به گفته کارشناسان، تالاب انزلي، وسيع ترين و زيباترين تالالب دنياست. نيزارهاي اطراف تالاب، همراه با گياهان سطح آبي و آلاله هاي رنگارنگ و زيبايش، چشم ها را خيره مي کند. زيرا تابلويي زيباتر از تالاب انزلي در جهان وجود ندارد. وسعت اين تالاب فصول زمستان و بهار به علت افزايش بارندگي به حدود 120 کيلومتر مربع مي رسد و در تابستان و پاييز به حدود 80 کيلومتر تقليل مي بايد.

مرداب انزلي از جالب ‌ترين و بزرگترين زيستگاه‌ هاي طبيعي جانواران ايران محسوب مي ‌شود و در مجموع با توجه به زيبايي هاي چشمگير خود مي تواند به عنوان اکوسيستم آبي – طبيعي، گردشگران زيادي را به خود جلب کند.

تالاب انزلي به وسيله يک کانال کشتيراني که از طريق دو موج شکن انزلي واقع در تاسيسات بندرگاه انزلي حمايت و به درياي خزر متصل مي باشد. تالاب انزلي در سال 1354 در فهرست تالاب هاي بين ‌المللي کنوانسيون رامسر به ثبت رسيد و گفتني است که تالاب انزلي با تالاب کوشيرو در پارک ملي کوشيرو شيتسوگن پيوند خواهر خواندگي دارد.

تالاب انزلي جزء تالاب هاي طبيعي و آب شيرين کشور بوده و داراي 11 رود اصلي و 30 رود فرعي است که پس از آبياري مزارع و شاليزارها به همراه جريان هاي سطحي حوزه آبريز تالاب به آن وارد مي شوند. حداکثر عمق آب تالاب در بهار و در نواحي غربي تالاب به 2٫5 متر مي رسد که به دليل نوسان هاي سطح آب درياي خزر، اين مقدار متغير است.

مشخصات جوي تالاب انزلي شبيه به انزلي و غازيان است، به جز آن که مقدار رطوبت تالاب بيشتر از مناطق مجاور است. مختصات جوي اين منطقه با حداکثر مقدار بارندگي ساليانه در زمستان و حداکثر رطوبت در تابستان مشخص مي گردد. حداقل حرارت در زمستان نزديک و يا مساوي صفر درجه سانتيگراد و به ندرت پايين صفر و حداکثر بين 33 تا 36 درجه سانتيگراد در اواسط تابستان از ايستگاه هاي هواشناسي محلي گزارش شده است.

مشکل مهم تالاب انزلي آلودگي روز افزون آب آن است. چرا که تقريباً فاضلاب تمام خانه هاي مسکوني و اغلب کارخانه ها و کارگاه هاي صنعتي واقع در اطراف تالاب به درون آن و يا به داخل رودخانه هايي که به تالاب مي ريزند سرازير مي شوند. از ديگر دلايلي که موجب تهديد تالاب انزلي شده، افزايش سطح رسوب‌ ها که باعث کاهش عمق اين تالاب شده و هم‌ چنين تغيير کاربري زمين‌ها و تبديل بخشي از اراضي حاشيه تالاب به زمين‌هاي کشاورزي است. در همين حال فاضلاب گوهررود و زرجوب بعد از ريخته ‌شدن به رودخانه پيربازار، راهي تالاب انزلي مي‌شود که وضعيت آلودگي مرداب انزلي را تشديد مي‌کند. اين موارد نيازمند توجه ويژه براي نجات يکي از بزرگترين منابع زيست محيطي کشور است و عملکر به مراتب بهتري را از سوي مسئولين مربوطه مي طلبد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونق تولید گیلان در گرو رفع موانع/ تحقق رویای شیرین تنها با تلاش

سپاه سردمدار مبارزه با گروه های تروریستی

سیل اخیر و چند نکته ضروری

وقتی چراغ آگاهی‌بخشی اختلال اوتیسم فروزان نیست

این پهنه اعجاب !

مرثیه ای برای نوروز ناشاد نود و هشت

به یاری سیل زدگان بشتابیم

لاهیجان عروس شهرهای گیلان/بازدید از تنها موزه چای کشور

امام زادگان گیلان؛ حریم امن مسافران نوروزی

ورق‌هایی برای عیدی

چهارشنبه سوری بله؛ چهارشنبه سوزی نه

10 نقطه مهم حادثه خیز راه های گیلان را بشناسیم

دو روی سکه انتقال آب کاسپین

سفری خاطره انگیز در اقامتگاه‌های بوم گردی گیلان

نوروز در آبادی‌های گیلان

چارچوب چهارشنبه سوری - عیسی پاشاپور*

انتقال آب خزر به سمنان حتی به زیان مردم استان سمنان است

عروس گولی تا رابچره/ گیلان با آیین های سنتی به پیشواز بهار می رود

"نوشد" آیینی فراموش شده در حیران

آقای رئیس جمهور حال و روز مطبوعات و اصحاب رسانه را هم دریابید!

شهرداران درمانده از زباله، دهیاران بیگانه با زباله

دوگانگی اجتماعی و اضطراب های زنانه

همایش ملی بازاریابی گردشگری پایدار در گیلان فراخوان داد

انتخاب امروز ، کیفیت فردا

تغییر هویت و انزوای اجتماعی آسیب جدی استفاده از فضای مجازی است

پرهیز بر مدار دستان آلوده!

فائق؛ طبیب فرهنگ گیلان

خودمان وا دس بکار بیبیم

حل و نقل سبز نسخه ای مناسب برای رشت

سیاهکل، واقعه ای تاریخی نه حماسه

وجه تمایز دکتر سالاری نسبت به سایر استانداران غیربومی

​جای خالی جامعه شناسان در جامعه ما

سپیدرود محکوم است به «سقوط»؟!

این سال‌های 40 سالگی!

آبروی ما رفت

عطش سینماهای گیلان فرونشست

دموکراسی با طعم امپریالیسم !

با اشتباهات خودمان به ژاپن درجه یک باختیم!

اهمیت الگوهای سالم رفتاری در تقویت سرمایه‌های اجتماعی

موسیقی خیابانی؛ اشاعه فرهنگ بومی در پیاده راه رشت

جامعه خشمگین خشمگین!

​یا راه نمی دانید یا نامه نمی خوانید

اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!

زخم برداشت‌ شن و ماسه بر بستر رودخانه‌ها/ نظارت‌ها کافی نیست

استراتژی فریب مربیان ایران و عراق

حاشیه نشینی در رشت از الگوی کشوری تبعیت نمی کند

جایگاه قانون، نمایندگی مردم و رشت زخمی

صنعت گل و گیاه گیلان در حسرت صادرات

آشپزخانه ی معجونی ، روایت نویی ازعصر جدید

جبرِ فیلترینگ