پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

تالاب انزلي در نزديکي شهر انزلي مقالات

تالاب انزلي در نزديکي شهر انزلي

  بزرگنمايي:

fiogf49gjkf0d

تالاب انزلي يا همان مرداب انزلي در جنوب غربي شهرستان بندر انزلي و در حدود 40 کيلومتري شمال رشت قرار دارد. تالاب انزلي از شمال به شهرستان انزلي، از جنوب به شهرستان صومعه سرا، از شرق به پيربازار و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلي محدود است.

تالاب بين‌ المللي انزلي محل تخم ريزي آبزيان و پناهگاه و مامن پرندگان بومي و مهاجر است. تالاب انزلي با بيش از 100 گونه پرنده، 50 گونه ماهي، صدها گونه موجودات گياهي اکوسيستم کم نظيري دارد که خصوصا در منطقه حفاظت شده سرخانکل از آنان محافظت مي شود. تالاب انزلي از سال 1354 جزو تالاب هاي بين‌ المللي تحت حفاظت شد و مهمترين منبع تکثير و توليد ماهيان خاوياري و استخواني درياي خزر است. تالاب بين‌المللي انزلي از ساليان دور همه ساله پذيراي مسافران بي شمار داخلي و جهانگردان خارجي است.

اين تالاب، به واسطه گياهان، جانوران و مورفولوژي و شکل بستر ارتباط با دريا و رژيم رودها داراي محيط زيستي ويژه است. معروف ترين گياه تالاب انزلي که شهرت جهاني دارد «لاله تالابي»است که تالاب را به اين دليل تالاب لاله مردابي مي‌خوانند. تنوع زيستي بالاي تالاب آن را براي مطالعه پرندگان مناسب کرده‌ است. حواصيل ها، اردک سانان، مرغابي سانان کشيم بزرگ، کشيم سياه گردن، يلوه کوچک، کاکايي و … از پرندگان اين تالاب شمرده مي‌شوند. گياهان تالاب به سه دسته غوطه ور، گياهان شناور و گياهان حاشيه‌ اي تقسيم مي‌شود.

به گفته کارشناسان، تالاب انزلي، وسيع ترين و زيباترين تالالب دنياست. نيزارهاي اطراف تالاب، همراه با گياهان سطح آبي و آلاله هاي رنگارنگ و زيبايش، چشم ها را خيره مي کند. زيرا تابلويي زيباتر از تالاب انزلي در جهان وجود ندارد. وسعت اين تالاب فصول زمستان و بهار به علت افزايش بارندگي به حدود 120 کيلومتر مربع مي رسد و در تابستان و پاييز به حدود 80 کيلومتر تقليل مي بايد.

مرداب انزلي از جالب ‌ترين و بزرگترين زيستگاه‌ هاي طبيعي جانواران ايران محسوب مي ‌شود و در مجموع با توجه به زيبايي هاي چشمگير خود مي تواند به عنوان اکوسيستم آبي – طبيعي، گردشگران زيادي را به خود جلب کند.

تالاب انزلي به وسيله يک کانال کشتيراني که از طريق دو موج شکن انزلي واقع در تاسيسات بندرگاه انزلي حمايت و به درياي خزر متصل مي باشد. تالاب انزلي در سال 1354 در فهرست تالاب هاي بين ‌المللي کنوانسيون رامسر به ثبت رسيد و گفتني است که تالاب انزلي با تالاب کوشيرو در پارک ملي کوشيرو شيتسوگن پيوند خواهر خواندگي دارد.

تالاب انزلي جزء تالاب هاي طبيعي و آب شيرين کشور بوده و داراي 11 رود اصلي و 30 رود فرعي است که پس از آبياري مزارع و شاليزارها به همراه جريان هاي سطحي حوزه آبريز تالاب به آن وارد مي شوند. حداکثر عمق آب تالاب در بهار و در نواحي غربي تالاب به 2٫5 متر مي رسد که به دليل نوسان هاي سطح آب درياي خزر، اين مقدار متغير است.

مشخصات جوي تالاب انزلي شبيه به انزلي و غازيان است، به جز آن که مقدار رطوبت تالاب بيشتر از مناطق مجاور است. مختصات جوي اين منطقه با حداکثر مقدار بارندگي ساليانه در زمستان و حداکثر رطوبت در تابستان مشخص مي گردد. حداقل حرارت در زمستان نزديک و يا مساوي صفر درجه سانتيگراد و به ندرت پايين صفر و حداکثر بين 33 تا 36 درجه سانتيگراد در اواسط تابستان از ايستگاه هاي هواشناسي محلي گزارش شده است.

مشکل مهم تالاب انزلي آلودگي روز افزون آب آن است. چرا که تقريباً فاضلاب تمام خانه هاي مسکوني و اغلب کارخانه ها و کارگاه هاي صنعتي واقع در اطراف تالاب به درون آن و يا به داخل رودخانه هايي که به تالاب مي ريزند سرازير مي شوند. از ديگر دلايلي که موجب تهديد تالاب انزلي شده، افزايش سطح رسوب‌ ها که باعث کاهش عمق اين تالاب شده و هم‌ چنين تغيير کاربري زمين‌ها و تبديل بخشي از اراضي حاشيه تالاب به زمين‌هاي کشاورزي است. در همين حال فاضلاب گوهررود و زرجوب بعد از ريخته ‌شدن به رودخانه پيربازار، راهي تالاب انزلي مي‌شود که وضعيت آلودگي مرداب انزلي را تشديد مي‌کند. اين موارد نيازمند توجه ويژه براي نجات يکي از بزرگترين منابع زيست محيطي کشور است و عملکر به مراتب بهتري را از سوي مسئولين مربوطه مي طلبد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتخاب شهردار رشت و چند پرسش برای آینده جریان اصلاح طلبی استان

حیران گیلان همچنان زخم بر می دارد

چالشی به نام شورای شهر

یک جهان و این جهانخوار!

حسین (ع) رسانه‌ای که ماندگار می‌ماند!

چراغ برداریم!

مدیران شهر همدلی کنند، رشت در هزار توی مشکلات؟

رنج ماسوله ای ها برای جهانی شدن

دست هایی که فراتر از مرزها همدیگر را می فشارند

ورزش دوست باشیم یا ورزشکار؟

فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی در آستارا - عیسی پاشاپور*

طغیان دوباره «مگس زیتون» در رودبار/خستگی یکسال زحمت در تن‌ها ماند

یک جنگ و یک تفنگ!

یادگاری از سلاطین کیایی در شرق گیلان/ مرمت پل خشتی تمیجان

تماشای باغ و باران از فراز قلعه های تاریخی گیلان

دفاع مقدس سند پرافتخار تأسی از آموزه‌های عاشوراست

سرمایه هایی که آتش می زنیم

بداخلاقی رسانه ای و توهین به استاندار با الفاظ تهدیدآمیز؟!

«حمایت از تولید داخلی» تنها در حد شعار/قدرت دلالان بیشتر است

گرد و غبار فراموشی بر روی سینماهای بی اکران رشت نشسته است

هزینه دانلود غیرمجاز را بدانیم

انتقاد از بدیهیات!

ایران مقصد گردشگران عراقی؛ تهدید یا فرصت!

وقتی به جای ارتقا با مشاوران خداحافظی می کنند!

جاده های شمال قافیه را باخته اند!

تلاش احمدی نژاد برای اعتبار از دست رفته!

دلنوشته ای برای سرافرازان آزاده وطن!

شورای گفتگوی استان محل تبادل و تعامل و رفع موانع کسب و کار گیلان

آشنایی باحیات وحش گیلان درموزه ماسوله/نگاه ویژه مسئولان ضروری است

اقتصاد تحکم نمی پذیرد

ناپدید شدن روستای تاریخی آسیو شوان!

اهل چه هستی؟ پیشرو بودن یا دنباله روی؟

ذخیره ارزی خوب، توان مالی بالا، اما ... !؟

چرا باید شصت و ششمین شهردار رشت بومی و جوان باشد

کتاب را جا بگذاریم - عیسی پاشاپور*

سخاوت دریا برای آستارا/حال سواحل خوب نیست

صدف های دریایی، چشم زخمی سواحل آستارا

سریال شهردار رشت قسمت 65

چراغ ها را بر باد بیاویزیم

​میدان «غریب کُشِ» قزوین به سمت تهران!

ملکه های قاچاق خارجی ، بلای جان نژاد زنبور ایرانی

آقازاده ها رو از فرنگ برگردونین!

قطع برق و رنج عمومی!

نگاهی به پدیده شاخ های اینستاگرامی، دلیل شهرت این افراد چیست

سازهایی خاموش در گیلان

تغییر کاربری ساختمان شورای شهر رشت/موزه دائمی مشروطه دائر می شود

مشکل قطعی برق است یا قطعی تدبیر؟!

همت کنید آقای رئیس جمهور

با میله گرد بزنید!

صلصال در انتظار تدبیر مسئولان/ تاریخی که می سوزد