پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

غمنامه درخت علمي

غمنامه درخت

  بزرگنمايي:

گیلان آنلاین - آستارا - صبح زود یک روز جمعه صدای غرش اره و هیاهوی چند نفر مرا از خانه به خیابان کشاند، ماموران شهرداری چنار تنومند و زنده ای را در پیاده رو کشته و خون سبزش را جاری کرده بودند.
کشتن یک موجود جاندار در صبح زود یک روز تعطیل به اعدام محکومان در سحرگاهان شباهت زیادی داشت . بالای پیکر بی جان چنار رسیدم، قطر قابل توجه بدنه آن از سن زیادش حکایت داشت و کارگران برای انتقال سریع پیکرش، دست و پای آن را مثله می کردند اما حتی یکی از برگ هایش پژمرده نشده بود و اعدام آن بعد از سال ها تولید اکسیژن و سایه گستری در خیابان و پیاده رو غیرقابل توجیه می نمود.
مردی از همسایگان جلو آمد و گفت: در و دیوار خانه و مغازه ام به علت گستردگی ریشه این درخت آسیب دیده و دچار شکستگی و ترکیدگی شده است.
فرهاد اکبری با نشان دادن چند ترک و گسست در دیواره و سقف مغازه و منزل خود افزود: از مدت ها قبل قطع این درخت مزاحم را از شهرداری تقاضا کرده بودم و بعد از دوندگی های زیاد و تایید مقامهای مسئول، مجوز قطع آن را گرفتم و امیدوارم شمای خبرنگار برای من مشکل ایجاد نکنید.
مسئول کارگران و نماینده شهرداری نیز با تایید اظهارات این شهروند، برگه ها و نامه های شهرداری و امضای مقامهای مسئول و اعضای کمیسیون قطع اشجار شهرداری را نشان داد و از اقدام قانونی خود و همکارانش دفاع کرد.
محمد پیرانی به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس یکی از بندهای کمیسیون قطع اشجار، متقاضی قطع این درخت در ازای تحقق خواسته اش، به کاشت 2 اصله نهال در محل هایی که شهرداری تعیین خواهد کرد، موظف شده است و این کار با حضور ما انجام خواهد گرفت.
رهگذری با ابراز ناراحتی از قطع درخت گفت: در خیلی از شهرها به جای قطعه قطعه کردن درختان مزاحم، اطراف آن را حفر و درخت را با ریشه از خاک بیرون آورده و در محل مناسبی می کارند تا حتی یک اصله از درختان فضای سبز کم نشود.
نماینده شهرداری در پاسخ وی بیان کرد: متاسفانه به علت نبود امکانات لازم و بزرگ بودن این درخت، امکان انتقال آن به مکان دیگر میسر نبود و به ناچار، آن را از بین بردیم.
اکنون درختی که بیش از 10 سال با تحمل گرد و غبار خیابان و وسایل نقلیه، مایه آرامش خاطر رهگذران بود و علاوه بر تولید هوای پاک، از قرار گرفتن مردم در سایه سارش خوشنود می شدند ، جان خود را از دست داده و هراس اره و تبر در اندام سایر درخت ها لرزه انداخته است.
شهردار آستارا در خصوص چنار قطع شده در حاشیه خیابان اصلی این شهر گفت: با قطع هر گونه درخت مخالفم و حتی بعد از تصویب کمیسیون قطع اشجار، در مقابل آنها مقاومت می کنم اما از آنجائیکه تلاش اعضای کمیسیون برای منصرف نمودن شهروند متقاضی قطع درخت به نتیجه نرسید ، به رای کمیسیون تمکین کرده ام.
جواد معیتی افزود: متقاضی قطع درخت باید علاوه بر پرداخت جریمه تعریف شده، چند نهال نیز در محل قطع درخت بکارد و این اقدام وی به تایید کارشناسان شهرداری برسد.
وی ادامه داد: در برخی نقاط شهر به جای از بین بردن درختان، به جابجایی و انتقال آنها اقدام کرده ایم و متاسفانه امکان جابجایی این چنار تنومند وجود نداشت و تاکنون در شهرداری آستارا نسبت به پلاک کوبی و صدور شناسنامه برای درختان فضای سبز شهر اقدام نشده است.
معیتی اظهار کرد: قطع غیرمجاز درخت توسط شهروندان و اعمال جریمه به آن از سوی شهرداری سابقه زیادی ندارد و در صورت مشاهده، با جدیت و برابر قانون با متخلف برخورد می شود اما این چنار را باید در زمستان قطع می کردند و دلیل از بین بردن آن را در فصل سبزی و سرزندگی پیگیری خواهم کرد.
مطابق ماده یک قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهرها قطع هر نوع درخت یا نابود کردن آن به هر طریق در معابر، میدان ها، بزرگراه ها، پارک ها، بوستان‌ها، باغ ها و حریم و محدوده شهرها بدون اجازه شهرداری و رعایت ضوابط ممنوع است.
طبق ماده 2 همین قانون، شهرداری ها در حریم و داخل شهرها مکلفند ظرف مدت یکسال، شناسنامه ای مشتمل بر تعداد، نوع، محیط و سن تقریبی درختان را تدوین کنند.
هر کس درخت فضای سبز را به عمد و برخلاف قانون مذکور قطع و یا موجبات از بین رفتن آنها را فراهم کند، علاوه بر جبران خسارات وارده، به جزای نقدی و در صورت قطع بیش از 30 اصله نهال، به 6 ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.
12 هزار سال پیش تعداد درختان زمین، 2 برابر امروز بود اما انسان ها با فعالیت های خودخواهانه حدود 15 میلیارد درخت را از بین برده اند.
یک درخت بالغ ، سالانه حدود 48 پوند معادل 22 کیلوگرم دی اکسید کربن را جذب و به اندازه مصرف 2 انسان، اکسیژن تولید می کند و در شرایطی که خشکسالی های ممتد، کانون های گرد و غبار و آلاینده های مختلف و کم آبی حیات انسان را تهدید می کند، حفظ حتی یک اصله نهال را نیز باید مغتنم شماریم و با برانگیختن حساسیت ها و مسئولیت های اجتماعی، فضای سبز و محیط زیست را همچون سرمایه ای ارزشمند و در معرض خطر، پاسداری کنیم.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
گزارش از عیسی پاشاپور
7124

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پذیرش دانشجو در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی رشت

ایرانی‌ها در موبایل؛ 30 برابر روزنامه، 9 برابر کتاب

نوسازی شالیکوبی‌ها از راهکار اصلی کاهش ضایعات برنج

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

پیشرفت و حرکت دانشگاه ها بایستی به سمت کارآفرینی باشد

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

تغییر زمان برگزاری کنکور 98 تکذیب شد

دو هزار و 456 نفر از افراد در معرض خطر به پزشک ارجاع شدند

انعقاد تفاهم‌نامه مشترک پژوهشکده محیط زیست با بزرگترین نیروگاه برق کشور

مانع‌تراشی برای صنعتگران کشاورزی/تولیدات داخلی کیفیت بالاتری دارد

بیماری های غیرواگیر، چالش سلامت کشور است

دانش آموز گیلانی دستگاه پزشکی آبسلانگ اختراع کرد

گیلان، میزبان چهارمین جشنواره ملی رباتیک جی کاپ

گردهمایی روسای مراکز علمی کاربردی گیلان برگزار شد

مصرف منطقی داروها در مراکز درمانی گیلان پایش می شود

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

افزایش بهره‌وری در تولید ماهیان خاویاری کشور

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

تالاب زیبای انزلی را به باد ندهیم

بیمارستانهای گیلان مجهز به سیستم تصفیه خانه فاضلاب می شوند

روند اجرایی احداث تصفیه خانه شیرابه سراوان رشت بررسی شد

آموزش و پرورش در تربیت نسل آینده کشور نقش تاثیرگذار دارد

همکاری هسته‌ای بیل گیتس با چینی‌ها به‌هم خورد

تنظیم اصلاحات طرح تفصیلی راهکار رونق ساخت و سازها

فعالیت های آبخیزداری در مناطق بالادست، بازده آبی را افزایش می دهد

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

سرشماری بزکوهی در اشکورات شهرستان رودسر انجام شد

برترین‌های مسابقه استانی چالش جاذبه معرفی شدند

برگزاری جشنواره دانش‌آموزی «رسانش» در گیلان

پژوهشگران فومن تجلیل شدند

دانشگاه گیلان در جمع دانشگاه های سبز جهان قرار گرفت

دستگاهی که آب را به سوخت تبدیل می‌کند

اعتراف اپل به انحنای شاسی «آی پد پرو»

فریب سیستم تشخیص چهره گوشی با ماکت

فرماندار رشت: پژوهشگران بسترساز توسعه علمی کشور هستند

پیشرفت جامعه در گرو همراهی علم با پژوهش

فعلا گوشی مجهز به شبکه 5G نخرید!

شکایت از اپل به خاطر 0.3 اینچ!

بیش از 130 مرکز رشد در واحدهای دانشگاه آزاد کشور فعال است

کتانی هایی که به موبایل وصل می شوند

درخشش امیرحسین ابراهیمی نخبه گیلانی در جشنواره ملی حرکت

اسب کاسپین شناسنامه دار می شود

150میلیارد ریال به اجرای طرح های آبخیزداری گیلان اختصاص یافت

انتصاب رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان

مخالفان انتقال آب خزر به کویر خواهان جلوگیری از این امر شدند

فناوری 5G جایگزین وای‌-فای می‌شود

اقتصاد دیجیتال ، آینده گریز ناپذیر موجد اشتغال های نوین

نابینایان هم می‌توانند از اینستاگرام استفاده کنند؟

برگزاری نمایشگاه الکامپ در گیلان

ششم آذر زمان گشایش نمایشگاه الکامپ گیلان