پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

روزگار نه چندان خوب سپيدرود، نماد ناخوش احوالي منابع آبي گيلان مقالات

روزگار نه چندان خوب سپيدرود، نماد ناخوش احوالي منابع آبي گيلان

  بزرگنمايي:

fiogf49gjkf0d
گيلان انلاين- در سال هاي اخير ديگر نه از آن سرشاري و جنبش سال هاي نه چندان دور سپيدرود خبري هست و نه پاکي و گوارايي گذشته و رودي که زماني قابليت کشتيراني با کشتي هاي کوچک و متوسط را داشت، اکنون کم آب و بي رمق راه خود را از لابلاي سنگ ها به سوي خزر مي گشايد.
حتي بارش افزون بر يک هزار ميلي متر باران و پوشش گياهي نيز درد سپيدرود را دوا نکرده است. به عبارت بهتر مشکل سپيدرود را مي توان نمادي از وضعيت نامناسب منابع آبي در گيلان و حتي کشور دانست.
از سويي کم آبي و آلودگي موجب کاهش مهاجرت ماهيان براي تخم ريزي به سپيد رود شده اما در واقع، کم آبي رودخانه ها و منابع آبي و آلوده شدن آنها در اثر عوامل مختلف، معضلي نه تنها منحصر به گيلان و ايران بلکه جهاني است.
**بحران جهاني آب
به گفته کارشناسان تا سال 2050 ميلادي بيش از نيمي از کشورها در سراسر دنيا در تامين آب آشاميدني مورد نياز خود با بحران روبرو خواهند شد و جنگ آينده، جنگ آب است. بر اساس شاخص مؤسسه بين المللي مديريت آب ، ايران در وضعيت بحران شديد آبي قرار دارد.
کارشناسان داخلي دلايل اصلي بحراني شدن منابع آب در ايران را برداشت بي رويه از منابع آب زيرزميني و در نتيجه از دست دادن غيرقابل برگشت سفره هاي آب زيرزميني ، مصرف بي رويه آب بويژه در بخش هاي کشاورزي و شرب، ورود انواع آلاينده ها به منابع آب و غيرقابل مصرف شدن بخشي از منابع آب به دليل افت کيفيت، مديريت محلي منابع آب بدون توجه به الزامات مديريت يکپارچه منابع آب و توسعه پايدار و عدم اختصاص منابع لازم براي بهره برداري و نگهداري تاسيسات عنوان مي کنند.
بنا بر شاخص هاي ذکر شده، ايران براي حفظ وضع موجود خود تا سال 2025 بايد بتواند 112 درصد به منابع آب قابل استحصال خود بيفزايد.

**وضعيت منابع آبي گيلان در هاله اي از ابهام
شرکت سهامي آب منطقه اي گيلان از ارائه اطلاعات جديد در مورد وضعيت منابع آبي استان با بيان اينکه اين اطلاعات بخشي از پدافند غيرعامل محسوب مي شود، خودداري کرد.
با اين حال بر اساس آمارهاي موجود، گيلان بعنوان پرباران ترين استان کشور طي 50 سال اخير شاهد کاهش متوسط سرانه آب قابل دسترس از حدود هفت هزار متر مکعب به دو هزار و 776 متر مکعب بوده است.
بر اساس همين آمار، ميزان مصرف سالانه آب در استان سه هزار و 500 ميليون متر مکعب است که بيشترين ميزان مصرف در بخش کشاورزي و شاليکاري با 63.6 درصد است.
9.5 درصد منابع آبي قابل دسترس استان نيز در بخش آبزي پروري، 4.7 درصد در بخش باغداري ، توليد انرژي برق آبي و غيره، 3.7 درصد در بخش شرب و خدمات شهري و روستايي، 1.9 درصد در بخش صنعت و معدن و 16.6 درصد در محيط زيست مصرف مي شود.
منابع آبي مورد نياز گيلان اعم از کشاورزي و شرب توسط سدهاي سفيدرود، آيت الله بهجت (شهربيجار)، شفارود و پلرود تامين مي شود. عمده منابع آب شرب گيلان از طريق سد شهر بيجار (حدود 70 درصد جمعيت شهري استان) ، چاه ها و چشمه ها و حدود 350 حلقه چاه عميق، نيمه عميق و فلمن فراهم مي شود.
با وجود اينکه متوسط بارندگي در گيلان با يک هزار و 61 ميلي متر در مقايسه با 250 ميلي متر متوسط بارندگي کشور و حتي 750 ميلي متر بارندگي جهاني، قابل توجه است اما حدود 80 درصد آب تجديدشونده استان ، نابهنگام بوده و در فصل غيرزراعي جريان دارد.
به عبارتي با توجه به روند نزولي سرانه آب قابل دسترس در استان گيلان، چنانچه برنامه ريزي هاي مناسب براي کنترل، مهار، بهره برداري و مديريت بهينه آن صورت نپذيرد؛ بروز تنش هاي آبي در استان اجتناب ناپذير خواهد بود.
طبق برآوردهاي صورت گرفته، امکان تأمين و استفاده از منابع آب استان گيلان تا پايان چشم انداز 20 ساله، 88 درصد از منابع سطحي، 11 درصد زير زميني و يک درصد پساب است. گرچه ممکن است وضعيت منابع آب و يا علل هدررفت و بروز تنش هاي آبي در مناطق مختلف ، تفاوت هاي اندکي داشته باشد اما آنچه مسلم است اينکه منابع آبي در تمام جهان از جمله کشورمان ايران و استان سبز گيلان، در حال آلوده شدن و کاهش شديد است.
مديريت جامع آب ، اصلاح ساختار مصرف بويژه در بخش پرمصرف کشاورزي ، استفاده از روش هاي نوين آبياري ، کنترل ذخيره پشت سدها ، حفاظت و بازيافت در برنامه هاي بخش هاي مصرف ، آگاه سازي عمومي و مشارکت مردم در برنامه ريزي و مديريت آب ، استفاده از روش هاي نوين آبياري (آبياري قطره اي) ، کشاورزي علمي ، ارتقاء سطح فرهنگ مردم و جامعه در استفاده صحيح از آب و جلوگيري از آلوده سازي آن توسط آلاينده هاي کشاورزي ، خانگي ، صنعتي از جمله الزامات اصلي براي پيشگيري از بروز بحران آب است.
بي توجهي نسبت به مديريت منابع و مصرف آب ، سپيدرودها را خشک رود و گهررودها را به جوي هاي فاضلاب تبديل خواهد کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعتراف و تقدیر اصلاح‌طلبان از اقدامات قوه‌قضائیه در مبارزه با فساد

2 اشتباه بزرگ ناطق به روایت توکلی

ملاقات ترامپ-روحانی فرض محال است

آمریکا و عربستان؛ از کاشت تا برداشت بذر آشوب در منطقه

بازگشایی پرونده ترور شهدای هسته‌ای در وزارت اطلاعات

افول هژمونی دلار؟!

نبرد «مدیری» با «هیولا»

ماجرای ناپدید شدن 20 ثانیه‌ای زهرای 2 ساله

در شمایل کامل یک «کاپیتان»

به مطالبه‌گران شفافیت آرا مشکوکم

دانشجوی قلابی!

نتانیاهو در برزخ کرسی نخست‌وزیری یا رفتن به زندان

عبور از زلزله اقتصادی

انتخاب ناگزیر بن‌سلمان‌ها

سرمقاله ایران/ ضرورت علنی بودن رأی نمایندگان

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ایران و محتوای سیاست‌گذاری عمومی

سرمقاله سیاست روز/ چرا مذاکره با آمریکا ممنوع است؟

سرمقاله قدس/ پشت پرده دستگیری اعضای حماس در عربستان چیست؟

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله آرمان ملّی/ عدم صدور ویزای رئیس‌جمهور از منظر حقوقی

سرمقاله جام جم/ کمیسیون نگهبان ارتباطات

سرمقاله خراسان/ لیبرمن؛ پوتین و نتانیاهو

سرمقاله کیهان/ آقای ترامپ! سوره فیل را بخوان

سرمقاله شرق/ صداو‌سیما چرا به این روز افتاده؟

سرمقاله رسالت/ نام شهدا، حذف‌شدنی نیست

سرمقاله اعتماد/ ضربه مقاومت به نتانیاهو

آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از اقدام نظامی علیه ایران به آن پاسخ داد

ریشه‌یابی ترس از اصلاح قیمت انرژی

دست بسته جنگ طلبان آمریکایی در برابر کنگره و سنا

نتانیاهو در دوراهی مرگ و زندگی

پیش و پس از بولتون، دو دوره متمایز ترامپ

مذاکره با آمریکا و سیاست فشار حداکثری ترامپ

پس از حمله به آرامکو چه سناریویی در حال طراحی است؟

تزار طعنه‌ها

قصاص راهبردی؛ نفت در برابر نفت!

حاشیه‌سازی های پدرخوانده ورزش

جدی شدن تقابل نفتی در خاورمیانه

«بنا»ی فرنگی در خطر ریزش!

سقوط آزاد دهک‌ها؛ افزایش فقر در ایران

ایران تعیین تکلیف کرد

طبیبان گریزپا در دام مالیات‌چی‌ها

تله مذاکره برای تضعیف عناصر اقتدار ایران

همه ادعاهای بی‌فرجام علیه ایران

حاشیه‌سازی مرد همه‌کاره ورزش

بررسی "پژوهشگر ژاپنی" از تنش ٤٠‌ساله تهران - واشنگتن

معمای مسعود

ظهور قریب‌الوقوع یک ابرطبقه

پهپادها چگونه معادلات جنگ را تغییر دادند؟

گاوهای شیرده بی‌دفاع

طرفدار سابق برجام جانشین بولتون می‌شود؟