پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

روزگار نه چندان خوب سپيدرود، نماد ناخوش احوالي منابع آبي گيلان مقالات

روزگار نه چندان خوب سپيدرود، نماد ناخوش احوالي منابع آبي گيلان

  بزرگنمايي:

fiogf49gjkf0d
گيلان انلاين- در سال هاي اخير ديگر نه از آن سرشاري و جنبش سال هاي نه چندان دور سپيدرود خبري هست و نه پاکي و گوارايي گذشته و رودي که زماني قابليت کشتيراني با کشتي هاي کوچک و متوسط را داشت، اکنون کم آب و بي رمق راه خود را از لابلاي سنگ ها به سوي خزر مي گشايد.
حتي بارش افزون بر يک هزار ميلي متر باران و پوشش گياهي نيز درد سپيدرود را دوا نکرده است. به عبارت بهتر مشکل سپيدرود را مي توان نمادي از وضعيت نامناسب منابع آبي در گيلان و حتي کشور دانست.
از سويي کم آبي و آلودگي موجب کاهش مهاجرت ماهيان براي تخم ريزي به سپيد رود شده اما در واقع، کم آبي رودخانه ها و منابع آبي و آلوده شدن آنها در اثر عوامل مختلف، معضلي نه تنها منحصر به گيلان و ايران بلکه جهاني است.
**بحران جهاني آب
به گفته کارشناسان تا سال 2050 ميلادي بيش از نيمي از کشورها در سراسر دنيا در تامين آب آشاميدني مورد نياز خود با بحران روبرو خواهند شد و جنگ آينده، جنگ آب است. بر اساس شاخص مؤسسه بين المللي مديريت آب ، ايران در وضعيت بحران شديد آبي قرار دارد.
کارشناسان داخلي دلايل اصلي بحراني شدن منابع آب در ايران را برداشت بي رويه از منابع آب زيرزميني و در نتيجه از دست دادن غيرقابل برگشت سفره هاي آب زيرزميني ، مصرف بي رويه آب بويژه در بخش هاي کشاورزي و شرب، ورود انواع آلاينده ها به منابع آب و غيرقابل مصرف شدن بخشي از منابع آب به دليل افت کيفيت، مديريت محلي منابع آب بدون توجه به الزامات مديريت يکپارچه منابع آب و توسعه پايدار و عدم اختصاص منابع لازم براي بهره برداري و نگهداري تاسيسات عنوان مي کنند.
بنا بر شاخص هاي ذکر شده، ايران براي حفظ وضع موجود خود تا سال 2025 بايد بتواند 112 درصد به منابع آب قابل استحصال خود بيفزايد.

**وضعيت منابع آبي گيلان در هاله اي از ابهام
شرکت سهامي آب منطقه اي گيلان از ارائه اطلاعات جديد در مورد وضعيت منابع آبي استان با بيان اينکه اين اطلاعات بخشي از پدافند غيرعامل محسوب مي شود، خودداري کرد.
با اين حال بر اساس آمارهاي موجود، گيلان بعنوان پرباران ترين استان کشور طي 50 سال اخير شاهد کاهش متوسط سرانه آب قابل دسترس از حدود هفت هزار متر مکعب به دو هزار و 776 متر مکعب بوده است.
بر اساس همين آمار، ميزان مصرف سالانه آب در استان سه هزار و 500 ميليون متر مکعب است که بيشترين ميزان مصرف در بخش کشاورزي و شاليکاري با 63.6 درصد است.
9.5 درصد منابع آبي قابل دسترس استان نيز در بخش آبزي پروري، 4.7 درصد در بخش باغداري ، توليد انرژي برق آبي و غيره، 3.7 درصد در بخش شرب و خدمات شهري و روستايي، 1.9 درصد در بخش صنعت و معدن و 16.6 درصد در محيط زيست مصرف مي شود.
منابع آبي مورد نياز گيلان اعم از کشاورزي و شرب توسط سدهاي سفيدرود، آيت الله بهجت (شهربيجار)، شفارود و پلرود تامين مي شود. عمده منابع آب شرب گيلان از طريق سد شهر بيجار (حدود 70 درصد جمعيت شهري استان) ، چاه ها و چشمه ها و حدود 350 حلقه چاه عميق، نيمه عميق و فلمن فراهم مي شود.
با وجود اينکه متوسط بارندگي در گيلان با يک هزار و 61 ميلي متر در مقايسه با 250 ميلي متر متوسط بارندگي کشور و حتي 750 ميلي متر بارندگي جهاني، قابل توجه است اما حدود 80 درصد آب تجديدشونده استان ، نابهنگام بوده و در فصل غيرزراعي جريان دارد.
به عبارتي با توجه به روند نزولي سرانه آب قابل دسترس در استان گيلان، چنانچه برنامه ريزي هاي مناسب براي کنترل، مهار، بهره برداري و مديريت بهينه آن صورت نپذيرد؛ بروز تنش هاي آبي در استان اجتناب ناپذير خواهد بود.
طبق برآوردهاي صورت گرفته، امکان تأمين و استفاده از منابع آب استان گيلان تا پايان چشم انداز 20 ساله، 88 درصد از منابع سطحي، 11 درصد زير زميني و يک درصد پساب است. گرچه ممکن است وضعيت منابع آب و يا علل هدررفت و بروز تنش هاي آبي در مناطق مختلف ، تفاوت هاي اندکي داشته باشد اما آنچه مسلم است اينکه منابع آبي در تمام جهان از جمله کشورمان ايران و استان سبز گيلان، در حال آلوده شدن و کاهش شديد است.
مديريت جامع آب ، اصلاح ساختار مصرف بويژه در بخش پرمصرف کشاورزي ، استفاده از روش هاي نوين آبياري ، کنترل ذخيره پشت سدها ، حفاظت و بازيافت در برنامه هاي بخش هاي مصرف ، آگاه سازي عمومي و مشارکت مردم در برنامه ريزي و مديريت آب ، استفاده از روش هاي نوين آبياري (آبياري قطره اي) ، کشاورزي علمي ، ارتقاء سطح فرهنگ مردم و جامعه در استفاده صحيح از آب و جلوگيري از آلوده سازي آن توسط آلاينده هاي کشاورزي ، خانگي ، صنعتي از جمله الزامات اصلي براي پيشگيري از بروز بحران آب است.
بي توجهي نسبت به مديريت منابع و مصرف آب ، سپيدرودها را خشک رود و گهررودها را به جوي هاي فاضلاب تبديل خواهد کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لاهیجان عروس شهرهای گیلان/بازدید از تنها موزه چای کشور

امام زادگان گیلان؛ حریم امن مسافران نوروزی

ورق‌هایی برای عیدی

چهارشنبه سوری بله؛ چهارشنبه سوزی نه

10 نقطه مهم حادثه خیز راه های گیلان را بشناسیم

دو روی سکه انتقال آب کاسپین

سفری خاطره انگیز در اقامتگاه‌های بوم گردی گیلان

نوروز در آبادی‌های گیلان

چارچوب چهارشنبه سوری - عیسی پاشاپور*

انتقال آب خزر به سمنان حتی به زیان مردم استان سمنان است

عروس گولی تا رابچره/ گیلان با آیین های سنتی به پیشواز بهار می رود

"نوشد" آیینی فراموش شده در حیران

آقای رئیس جمهور حال و روز مطبوعات و اصحاب رسانه را هم دریابید!

شهرداران درمانده از زباله، دهیاران بیگانه با زباله

دوگانگی اجتماعی و اضطراب های زنانه

همایش ملی بازاریابی گردشگری پایدار در گیلان فراخوان داد

انتخاب امروز ، کیفیت فردا

تغییر هویت و انزوای اجتماعی آسیب جدی استفاده از فضای مجازی است

پرهیز بر مدار دستان آلوده!

فائق؛ طبیب فرهنگ گیلان

خودمان وا دس بکار بیبیم

حل و نقل سبز نسخه ای مناسب برای رشت

سیاهکل، واقعه ای تاریخی نه حماسه

وجه تمایز دکتر سالاری نسبت به سایر استانداران غیربومی

​جای خالی جامعه شناسان در جامعه ما

سپیدرود محکوم است به «سقوط»؟!

این سال‌های 40 سالگی!

آبروی ما رفت

عطش سینماهای گیلان فرونشست

دموکراسی با طعم امپریالیسم !

با اشتباهات خودمان به ژاپن درجه یک باختیم!

اهمیت الگوهای سالم رفتاری در تقویت سرمایه‌های اجتماعی

موسیقی خیابانی؛ اشاعه فرهنگ بومی در پیاده راه رشت

جامعه خشمگین خشمگین!

​یا راه نمی دانید یا نامه نمی خوانید

اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!

زخم برداشت‌ شن و ماسه بر بستر رودخانه‌ها/ نظارت‌ها کافی نیست

استراتژی فریب مربیان ایران و عراق

حاشیه نشینی در رشت از الگوی کشوری تبعیت نمی کند

جایگاه قانون، نمایندگی مردم و رشت زخمی

صنعت گل و گیاه گیلان در حسرت صادرات

آشپزخانه ی معجونی ، روایت نویی ازعصر جدید

جبرِ فیلترینگ

مقاله شاعر آستارایی در کنفرانس جهانی اسپانیا پذیرفته شد

کیهان خانجانی جایزه احمد محمود را به گیلان آورد

حذف صفر از پول ملی خوب است یا بد ؟

به کجا چنین شتابان! به ایستگاه آخر نزدیک می‌شویم

ستاد استقبال یا ستاد مقابله با برف

گردهمایی برجسته‌ترین طنزپردازان کشور در فومن برگزار می‌شود

از طلا بودن پشیمان گشته ایم