پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

مشکل قطعی برق است یا قطعی تدبیر؟! مقالات

مشکل قطعی برق است یا قطعی تدبیر؟!

  بزرگنمايي:

گیلان آنلاین - روزنامه گیلان امروز در شماره سه شنبه 12 تیرماه، مطلبی با عنوان مشکل قطعی برق است یا قطعی تدبیر؟! درباره هزینه‌های اجتماعی عملکرد روابط عمومی «پاسخ‌نگو» ی شرکت توزیع برق گیلان به قلم مجتبی پورمحسن منتشر کرده است.
رشت مثل بسیاری از شهرهای کشور، هفته بسیار گرمی را پشت ‌سر گذاشته و گرمای هوا تا حدی بالا رفته که نیاز به وسایل خنک‌کننده نظیر کولر و پنکه در خانه‌ها و محل کار افزایش یافته است. وقتی دمای قابل احساس رشت به 43 درجه می‌رسد و رطوبت آن‌قدر بالاست که شرشر عرق بر بدن‌ها جاری می‌شود، یعنی هوا آن‌قدر گرم است که بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند فارغ از دغدغه هزینه بالای برق مصرفی، لااقل این روزها بیشتر از کولر استفاده کنند. در این بین اما قطع مکرر و طولانی‌مدت برق آن هم در گرم‌ترین ساعات روز باعث شده مردم گرمای هوا را دوچندان احساس کنند. از آنجایی که قطع برق در محلات مختلف رشت بدون اطلاع قبلی و بدون برنامه اتفاق می‌افتد، موجبات نارضایتی مردم را فراهم کرده است. از یک سو گرمای هوا باعث کلافگی مردم شده و از طرف دیگر نگرانی درباره آسیب دیدن وسایل الکترونیکی نظیر یخچال و تلویزیون و کولر براثر قطع مکرر برق افزایش یافته است. همچنین قطع بی‌برنامه و بی‌حساب و کتاب برق، به واحدهای تجاری و اقتصادی نیز لطمه می‌زد.
عصر شنبه برق دفتر گیلان امروز دو نوبت مجموعا به مدت حدود چهار ساعت در فاصله زمانی پنج ساعت قطع بود. تماس‌های مکرر شهروندان با دفتر روزنامه نیز از قطعی برق در بسیاری از محلات حکایت داشت. برای پیگیری این موضوع با مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق گیلان تماس گرفتم. پاسخ آقای حکمت دو بخش داشت. بخش اول: «خانه خود من هم امروز چهار ساعت برق نداشت». حتما آقای حکمت نزد خودش امتیازی ویژه برای خودش قائل است که فکر می‌کند قطعی برق خانه شخصی او بهترین توجیه برای قطعی برق است! اصلا به ما چه ربط دارد که برق خانه مدیر روابط عمومی قطع است یا نه؟ این چه توجیهی است؟ بخش دوم پاسخ ایشان قابل تامل بود. به گفته مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق گیلان‌، به دلیل خشکسالی، تولید برق از نیروگاه‌های پرقابی پنج هزار مگاوات کاهش یافته است. پیش از قضاوت درباره‌ عملکرد مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق گیلان و خود این شرکت، ذکر نتیجه پیگیری‌ها در روز دوم هم ضروری است. عصر روز یک‌شنبه بار دیگر برق دفتر روزنامه گیلان امروز قطع شد. این‌بار خبرنگار گیلان امروز که اخبار شرکت توزیع نیروی برق گیلان را تهیه می‌کند، مسوولیت پیگیری موضوع را برعهده گرفت. در فاصله‌ یک روز آقای حکمت ادعای جدیدی مطرح کرد؛ اینکه جدول قطع برق به دفتر گیلان امروز و دیگر رسانه‌ها فکس شده است. البته که چنین فکسی نه تنها به گیلان امروز، بلکه به هیچ رسانه دیگری ارسال نشده،‌ یا لااقل اگر ارسال شده به شکل کاملا «اتفاقی» به هیچ رسانه‌ای نرسیده است. چون خبرنگار گیلان امروز ادعای آقای حکمت را از دفتر تعداد زیادی از رسانه‌های معتبر دیگر گیلان پیگیری کرد و نتیجه همان بود: فکسی نرسیده است.
طبیعتا اگر جدول برنامه قطع برقی در کار بود، باید در سایت شرکت توزیع نیروی برق گیلان نیز منتشر می‌شد اما مراجعه به این سایت هم نتیجه‌ای نداشت و خبری از برنامه ادعایی آقای حکمت نبود.
از سوی دیگر فرماندار رشت دیروز در جمع اتحادیه دانش‌آموزی از آسیب به یکی دو مکان عمومی به دلیل قطع برق در رشت خبر داد و تاکید کرد قطعی برق به دلیل مشکلات مکانیکی است. با این اوصاف چند نکته مبهم در عملکرد شرکت برق منطقه‌ای و روابط عمومی این شرکت وجود دارد که باید بررسی شود.
1‌ - اگر قطع برق ناشی از کاهش تولید برق آن هم به دلیل خشکسالی است، ‌چرا این موضوع زودتر به اطلاع مردم نرسیده است؟ حتما مدیران شرکت توزیع نیروی برق گیلان واقفند که خشکسالی موضوعی نیست که یک‌شبه اتفاق افتاده باشد و اتفاقا در بهار امسال با پیش‌بینی کم‌آبی، مدیران ارشد اجرایی استان و مدیران بخش آب توانستند با علم به پدیده کم‌آبی، مساله آبرسانی به مزارع کشاورزی را تا حد قابل قبولی مدیریت کنند. حداقل کاری که شرکت برق می‌توانست انجام دهد، اطلاع‌رسانی بود. می‌شد از دو ماه قبل کاهش تولید برق به ‌دلیل خشکسالی را که قابل پیش‌بینی بود، به اطلاع مردم رساند نه اینکه مردم در گرم‌ترین روزهای سال به یکباره با این خبر روبه‌رو شوند.
2 ‌- حتی در گرم‌ترین روزهای سال هم روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق گیلان رسما در این مورد اطلاع‌رسانی نکرده و خبر به‌دست آمده نتیجه پیگیری روزنامه گیلان امروز بوده وگرنه خود شرکت برق و روابط عمومی محترم و حکیم این شرکت، نیازی به اطلاع‌رسانی ندیده است!
3 - چند سال پیش در دولت محمود احمدی‌نژاد که قطعی برق افزایش یافت و برنامه‌های خاموشی در قالب جدول در اختیار شهروندان قرار گرفت، آقای حکمت مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق گیلان بود. در آن ایام نیز تلاش ما برای کسب اطلاع‌ از برنامه‌های اداره برق ناکام ماند، چون آقای حکمت به شکل کاملا «اتفاقی» در همان روزها مشکل حنجره پیدا کرد و تمام طول تابستان درگیر بازیابی سلامتی‌اش بود. در آن ایام برایش آرزوی سلامتی کردیم و حالا نیز برای او که این‌چنین به فکر مردم است و وظایفش را به خوبی انجام می‌دهد، آرزوی سربلندی می‌کنیم!
4‌ - و اما مهم‌ترین نکته‌ای که بدون زبان طعنه و طنز مکلفیم به مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان و رییس روابط عمومی‌اش گوشزد کنیم، آثار تلخ اجتماعی اهمال، ‌بی‌توجهی به مردم و پاسخگونبودن است. در شرایطی که کشور ما بیش از هر زمانی در تیررس بعضی دولت‌های طماع غربی قرار دارد و در حالی که متاسفانه عده‌ای می‌کوشند با سوء‌استفاده از کم‌کاری بعضی مسوولان، مردم را در مقابل یکدیگر قرار دهند و بر طبل تفرقه می‌کوبند، آیا رواست که مدیران مسایل کوچکی مثل قطعی برق را که به خوبی و با همکاری مردم قابل مدیریت است، به یک بحران اجتماعی تبدیل کنند که در بسیاری موارد اگرچه نقطه آغازش در اختیار ماست، مشخص نیست با چه خساراتی به پایان می‌رسد؟
امیدواریم مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان و مدیر روابط عمومی این شرکت دریابند که بهترین راه برای مدیریت و پیشگیری از بحران‌های ساختگی اجتماعی، گفت‌وگو با مردم و در چرتکه حساب آوردن مردم است. مردم فقط دستگاه اسکناس‌شمار پرداخت قبوض چندصد هزار تومانی برق نیستند، مردم صاحب این مملکت‌اند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احمدی نژاد با گفتمان سوم تیر چه کرد؟

آمادگی برای نظام پولی جدید بین‌المللی

من پیرمرد نیستم!؛ کارنامه مهمترین گزینه غیر ایرانی پرسپولیس

ماموریت جدید مایک پمپئو در برابر ایران

پیام‌های انتخابات استانبول

امید در اردوگاه اپوزیسیون ترکیه پس از فتح استانبول

رای الیوم: ترامپ می خواهد از شر بولتون خلاص شود

بندر بن سلطان؛ «مردِ در سایه» عربستان

آتلانتیک: ترامپ همه را سردرگم کرده است

رهاسازی بولتون و پمپئو پس از 3 روز

روایت "نشنال ریویو" از ضعف و آشفتگی در کاخ سفید

مایک پمپئو؛ معمار فشار‌ حداکثری علیه ایران

فورچون: ترامپ رفتنی است؟

آیا "قلعه نویی" به پایان راه رسیده است؟

پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت

اعتماد گزارش داد: اتاق عملیاتِ ضدزنگنه

نایب رئیس مجلس: FATF ایرانی می‌خواهیم

ملی‌گرایی ضدروسی در تفلیس

خطای ذهنی ترامپ در تحلیل نفت

درِ این اتاق را ببندید؛ اعتراض"صبح نو" به مجوز یک نمایش

ریاست کمیسیون امنیت ملی به پایداری‌ها رسید

ترامپ علیه بولتون

نیویورک‌تایمز: ایران محاسبات آمریکا را دگرگون کرده است

کاهش تنش ممکن است

قهر و آشتی‌های دنباله دار در دولت

خروج تقاضا از بازار دلا‌‌ر

محرمانه‌‌های زندان زنان

«حمّاله الحطب» اصلاح‌طلبان کیست؟

وحدت واجب‌تر از نان شب

حرکت های بعدی تهران و واشنگتن چه خواهد بود؟

مـاموریت غیـرممکـن کوشنـر در منـامه

میراث تلخ احمدی‌نژاد

انزوای ایالات متحده در درگیری با ایران

دود شدن سرمایه ملی

سهل و ممتنع حجاب

مدیران چرنوبیلی را برکنار کنید

بزرگان جهانگیری را برگرداندند

کیهان: نقش یک زن نفوذی در تصمیمات 16مدیر وزارت نفت

سرمقاله خراسان/ پشت پرده عقب‌نشینی 10 دقیقه‌ای

سرمقاله کیهان/ نسل صیّاد پهپاد می‌تواند

سرمقاله وطن امروز/ بودجه‌‌‌هایی که حیف شد!

سرمقاله شرق/ سایه تهدید آمریکا بر روابط ایران

سرمقاله ایران/ شفافیت؛ انقلاب اجتماعی

سرمقاله اعتماد/ وحدت آداب دارد

سرمقاله سیاست روز/ قانونگرایی آگاهانه و مسئولانه!!

سرمقاله رسالت/ قاچاقچیان مدیر!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ قراردادهای بین‌المللی و توان پیاده‌سازی

جذاب و خطرناک!؛ کارنامه جدی ترین گزینه نیمکت پرسپولیس

دولت فاسد ترامپ؛ حمله "نیوزویک" به کاخ سفید

واشنگتن پست: درگیری نظامی با ایران دردناک خواهد بود