پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

داستان حاشيه هاي پياده راه فرهنگي رشت ادامه دارد مقالات

داستان حاشيه هاي پياده راه فرهنگي رشت ادامه دارد

  بزرگنمايي:

fiogf49gjkf0d

پياده راه فرهنگي رشت که در مرکزي ترين منطقه اين شهر گردشگرپذير ايجاد شده از پرحاشيه ترين پروژه هاي شهرداري رشت طي سال هاي اخير بوده است.

اين پياده راه که در سه محور منتهي به ميدان شهداي ذهاب يا همان ميدان شهرداري شامل خيابان امام خميني(ره)، خيابان سعدي و خيابان دکتر شريعتي ايجاد شده، به اذعان مديران شهرداري رشت يکي از طولاني ترين و وسيع ترين پياده راه هاي شهرهاي دنيا بوده که البته حواشي اجراي اين پروژه نيز همچون خود پياه راه از طولاني ترين حواشي دوران چند ساله مديريت شهري رشت است.

پياده راهي با حواشي فراوان

از همان آبان ماه سال گذشته که در ميان نقد و تعريف هاي اعضاي شوراي اسلامي شهر رشت، شهردار دست به اجراي اين پروژه زد، داستان پرحاشيه پياده راه آغاز شد.

اگرچه در باراني ترين فصل سال اين پروژه کليد خورد و با گذشت هر ماه از اجراي آن، نقدهاي فراواني نسبت به بسته شدن مرکزي ترين نقطه شهر که منتهي به بازار رشت يا به قولي قلب اقتصادي اين شهر محسوب مي شد، دامان شهردار و شهرداري را گرفت و در اين ميانه کشف يک سري اشياي قديمي در محل احداث اين پروژه، گمانه زني هايي را درباره کشف اشياي باستاني در محل پياده راه فرهنگي به وجود آورد اما، در نهايت اين پروژه در فروردين ماه با صرف 16 ميليارد تومان و حضور وزير راه و شهرسازي، به بهره برداري رسيد.

پس از بهره برداري از اين پروژه، مجددا حواشي پياده راه بيشتر خودنمايي کرد و اعضاي شورا نسبت به کيفيت مصالح و تاسيساتي که در اين پروژه صرف شده ابراز گلايه کردند و حتي انحراف از ميزان قرارداد به مبلغ بيش از هفت ميليارد تومان را نيز يکي ديگر از ضعف هاي شهردار در اجراي اين پروژه دانستند.

با اينهمه با گذشت روزهاي بهاري و تابستاني، پياده راه در ميان ازدحام حضور گردشگران و شهرونداني که مدتها در انتظار بازگشايي آن بودند، محل رفت و آمد مردم و برگزاري جشن ها و مراسم متعددي از جمله برگزاري کنگره هشت هزار شهيد استان شد.

کمبود فضاي سبز در پياده راه فرهنگي رشت

با افتتاح پياده راه و آغاز تردد شهروندان و گردشگران در آن که از جاذبه هاي تاريخي همچون وجود ساختمان يکصد ساله شهرداري و ساختمان اداره کل پست و ...جنبه هاي ديگر تاريخي برخوردار است، نخستين و ابتدايي ترين ايرادي که توسط کارشناسان و حتي شهروندان مطرح شد، بهره مند نبودن پياده راه از فضاي سبز بود.

درستي اين نقد زماني خود را نشان داد که در اوج روزهاي شرجي و گرم تابستان امسال، هيچ سرپناهي از سايه خنک درختان در پياده راه نبود و مردم ترجيح مي دادند که نه تنها پياده در اين پياده راه، قدم نگذارند، بلکه مسيرهاي خود را به هر نحوي شده با انحراف از کوچه هاي تنگ اطراف با خودرو طي کنند.

با گذشت هفت ماه از بهره برداري از پياده راه رشت، علاوه بر اينکه در ميانه پياده راه، حرکت کردن برخي از کفپوش هاي پياده راه فرهنگي رشت شهروندان را به ترديد درباره کيفيت اجراي آن مي اندازد، اما به تازگي شهروندان شاهد کنده کاري هاي مجددي در اين پياده راه تازه افتتاح شده هستند.

کنده کاري مجدد در راستاي تأمين نظر شهروندان

شهردار منطقه دو شهرداري رشت در اين بارهمي گويد: بنا به درخواست شهروندان و نيازي که پياده راه به افزايش فضاي سبز داشته است، کنده کاري ها انجام شد.

مرتضي عاطفي مي افزايد: کنده کاري هاي کفپوش ها و گل کاري ها و درخت کاري ها در طول پياده راه براي افزايش فضاي سبز انجام شده و دليل تعلل آن نيز اخذ تاييديه از اداره کل ميراث فرهنگي براي انطباق با ارزش ميراثي منطقه بوده است.

وي تاکيد مي کند: به دليل بارندگي هاي مکرر روزهاي نخست آبان ماه، کنده کاري ها طولاني تر شد و هم اکنون گلکاري و درختکاري طول مسير پياده راه در حال انجام است.

شهردار منطقه دو مي افزايد: پروژه افزايش فضاي سبز علاوه بر گلکاري و درختکاري، قلوه چيني حاشيه باغچه ها و محل هاي دسترسي به صندلي ها به همراه افزايش محل هاي گلکاري است که براي افزايش فضاي سبز پياده راه برنامه ريزي شده است.

تأمين خواسته شهروندان در ايجاد فضاي سبز

گيلان انلاين- مديرعامل سازمان زيباسازي شهرداري رشت نيز دليل کنده کاري ها در طول پياده راه را عملي کردن خواسته شهروندان اعلام مي کند و در اين باره مي گويد: از ابتداي بهره برداري از پياده راه، شهروندان نسبت به کمبود فضاي سبز در مسير پياده راه گله مند بودند که با برنامه ريزي هاي انجام شده طرح افزايش گلکاري ها و درختکاري ها در اين مسير از چند ماه پيش در دستور کار سازمان زيباسازي قرار گرفت.

محمدباقر بشردانش مي افزايد: گياهان پوششي، نشاء هاي زينتي و افزايش درختچه ها در طول پياده راه رضايت شهروندان را جلب خواهد کرد و اين طرح حداکثر ظرف يک ماه آينده به اتمام مي رسد.

وي تاکيد مي کند: علاوه بر افزايش فضاي سبز، در آينده نزديک، پاکسازي جداره هاي پياده راه نيز اعم از همسان سازي تابلوها، بهسازي جداره ها و حدف زوايد بصري از ديگر برنامه هايي است که براي پياده راه فرهنگي رشت پيش بيني شده است.

افزايش فضاي سبز در طول پياده راه مطمئنا خواسته شهروندان شهر رشت بوده است اما اين سوال که چرا از ابتداي اجراي چنين پروژه بزرگي که هزينه اي 16 ميليارد توماني را صرف خود کرده است، چنين تمهيداتي براي پياده راه انديشيده نشد در اذهان شهروندان رشتي مي گذرد که به ويژه در فضاي مجازي بازتاب گسترده تري دارد.

اما اين سوال تنها سوال شهروندان نيست بلکه دغدغه برخي اعضاي شوراي شهر رشت نيز هست. به طوري که در جلسات مختلف کميسيون ها و جلسات علني شوراي اين شهر، اعضا در ميان نطق ها و گفته هاي خود نسبت به آغاز مجدد کنده کاري ها آن هم در پروژه هاي که تنها شش ماه از افتتاح آن مي گذرد، ابراز نارضايتي مي کنند و بر اين نکته تاکيد دارند که بايد پيش از اين، حضور پررنگ فضاي سبز در طول پياده راه ديده مي شد.

اگرچه اين تنها نقدي نيست که طي شش ماه گذشته نسبت به پياده راه مرکزي رشت بيان مي شود بلکه تفاوت هاي فاحش بين طرحي از پياده راه که مصوبه شوراي شهر رشت را دريافت کرد با آنچه که در نهايت در سطح شهر اجرايي شد با صرف هزينه بالا به همراه بيش از هفت ميليارد تومان انحراف از قرارداد، از ديگر نقدهايي است که نسبت به پروژه پياده راه بافت مرکزي رشت در ميان بحث هاي جلسات علني و غيرعلني شوراي شهر رشت دهان به دهان مي چرخد.

در نهايت، به نظر مي رسد داستان پرحاشيه پياده راه فرهنگي رشت هچنان ادامه دارد. شايد توجه و دقت بيشتر نسبت به اجراي اين پروژه به همراه مصرف بهينه تر از بيت المال که توسط شهرداري رشت هزينه شده است گمانه زني ها درباره کيفيت اين پروژه را که قرار بر افزودن شاخص هاي گردشگري براي رشت است، کمرنگ تر مي کرد. شايد اينچنين بود و شايد هم نه!. 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

10 ابهام در پرونده ‌قتل میترا استاد

ده ابهام در پرونده ‌قتل میترا استاد

14 نکته‌ای که درباره قطعنامه 598 باید بدانید

چه کسی سرلیست شود؛ قالیباف، جلیلی یا حدادعادل؟

مستند‌سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا

انتظار سفره مردم از گام مثبت کاهش نرخ ارز

ترامپ با «اقدام نظامی»انتخابات را می بازد

سرمقاله شرق/ آسیب‌شناسی نظام انتخاباتی

سرمقاله کیهان/ مهندسی معکوس اعتماد‌سازی

سرمقاله اعتماد/ ابهام دو اسلحه

سرمقاله ایران/ محور گاندو- پمپئو علیه دیپلماسی کم هزینه ظریف

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اصلاح نظام بودجه‌ریزی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله فرهیختگان/ روایتی از خوزستان، 3 ماه پس از سیل

سرمقاله خراسان/ خدمات ترامپ به ایران

آتلانتیک گزارش داد: طرح جدید اطرافیان ترامپ برای برجام

دلایل و پیامدهای عقب نشینی امارات از یمن

آتلانیتک گزارش داد: طرح جدید اطرافیان ترامپ برای برجام

معاون سیاسی جدید روحانی کیست؟

حاجی دلیگانی: جریان فتنه به اردوکشی علیه قانون معتاد شده است

نیویورک تایمز: به جنگ یمن خاتمه دهید

دلایل و موانع قهرمانی سپاهان

خیزش دوباره فاشیسم در زادگاهش

دستاوردهای حضور ظریف در نیویورک

سونامی زرد گردشگران چینی در راه است‌؟

حادثه قطار سمنان-مشهد؛ نتیجه گزارش در دسترس نیست

امارات چاره‌ای جز تغییر موضع خود ندارد

حذف دهک‌های بالا

اردوغان در محور پوتین

کاسبان تعلیق یا مدافعان حقوق زنان؟

سخنگوی شورای نگهبان: گرفتار قوانین ناکارآمد و حداقلی در انتخابات هستیم

حفظ کرامت انسانی، گام امیدبخش دستگاه قضا

محکومیت برادران ١٦٠٠میلیارد تومانی

سیاست انقباضی برای کنترل نرخ ارز؟

دست و پا زدن برای خروج از باتلاق

دولتی که آیت‌الله حفظ کرد

پژوهشگر فرانسوی: سیاست های ترامپ به کام تندروهای ایرانی است

عباس عبدی: چرا خودکشی منتشر نشد؟

ادامه‌ افشاگری‌های وزیر بهداشت

نماینده ایران در وین: با کاهش تعهدات برجام را متوازن کردیم

روایت "سازندگی" از بازداشت طبری

آیا وزیر خارجه آمریکا به دنبال حضور در ایران است؟

عوامل کاهش شاخص بازار ارز

متغیر‌ های کاهنده نرخ دلار

درد مشترک «عادل فردوسی‌پور» و «مریم میرزاخانی»

دکتر ابراهیم فیاض: تبدیل امرسیاسی به امر اجتماعی جلوی جنگ را گرفت

آیا ابوظبی به دنبال راه‌حلی برای آشتی با ایران است؟

فعلا خبری از سفر مکرون به ایران نیست

وردی‌نژاد سکوتش را می‌شکند؟

حصر در نیویورک