پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

غوغاي ساز و صدا بر صحنه کنسرت گيلان مقالات

غوغاي ساز و صدا بر صحنه کنسرت گيلان

  بزرگنمايي:

گيلان انلاين- پس از پايان ماه هاي پر آئين محرم و صفر در گيلان ، تکرار پر بسامد شعر و موسيقي و تئاتر در گيلان بگونه اي است که وقت براي فرهنگ دوستان در سکوت نمي گذرد و اجرا پس از اجرا هياهويي در استان افکنده است.
مردمان سرزمين فرهنگ و هنر اين روزها شادمان از برگزاري اجراهاي فاخر در سالن هاي فرهنگي و هنري گيلان هر بار پياپي با نواي کنسرتي ، آواي خوش تعزيه اي ، کلام تئاتري و گاه خط به خط شعري و پرده پرده اکراني سيراب مي شوند.
اين روزها کمانچه استاد کيهان کلهر بر صحنه کنسرت گيلان شيدايي مي کند و هنوز صاحبدلان از اين موسيقي اثيري سيراب نگشته اند که بنرهاي ناگفته استاد شهرام و حافظ ناظري در شهر هاي استان استوار شده است.
خوش خبر آنکه از دور و نزديک بگوش مي رسد ، يادمان خوش ترانه هاي گيلکي استاد ناصر مسعودي - استاد برجسته موسيقي ايراني و گيلکي - پس از چندين سال دوري به صحنه اجرا باز خواهد گشت و در 16 و 17 دي ماه کنسرت برگزار مي کند.
مردمان اين سرزمين صدايش را مخمل آبي خوانده اند و نوايش را سخاوتي در تاريخ موسيقي و با افتخار مي گويند: ناصر مسعودي يادمان خوش ترانه هاي گيلکي است .
ژيلا طهماسبي بانوي ميانسال گيلاني است که از شنيدن بازگشت ناصر مسعودي به صحنه اجرا بر سر ذوق آمده و مي گويد: تا نبينم باور نمي کنم که بلبلمان برگشته است.
وي با اشتياق سخن مي گويد و ادامه مي دهد: همه مردم اين سرزمين با صداي استاد خاطره دارند چرا نبايد بخواند؟
استاد مسعودي قرار است با همراهي گروهي از نوازندگان جوان، به سرپرستي محمد انشايي در تالار نامجوي مجموعه يادگار امام رشت کنسرت بدهد.
همه قطعه هاي اين کنسرت از آلبوم‌هاي قديمي استاد انتخاب شده و با ارکستر سنتي اجرا مي‌شود؛ در اين کنسرت فرهاد يحيي پور (ني)، آذرنوش قلي پور (سنتور)، مزدک زياري (تار)، ايمان عيني خراساني (عود)، نويد شعبان زاده (ويلون)،‌ فراز عشقي صحرايي (ويلون)، دانيال اسدي راد (ويولا)، کيوان حبيب زاده (ويلونسل)، کيارش عشقي (دايره)، آرين قلي پور (تنبک) و محمد انشايي (کمانچه) نوازندگي مي کنند.
ملاحت حداد، سمرا پسنديده، ترانه نوروزي و شميا پسنديده نيز همخواناني هستند که در اين کنسرت صداي بلبل گيلان را همراهي مي کنند.
افزون بر اين کنسرت، قرار است بزودي دو آلبوم تازه از استاد ناصر مسعودي با نام هاي «حالا چرا؟» و «خورشيد خانم» منتشر شود.
آلبوم نخست داراي قطعه هايي با شعرهاي فارسي و با آهنگسازي استاد مسعودي است و آهنگ هاي دومي را هم مسعود لاهيجي بر اساس شعرهايي از شيون فومني ساخته و تنظيم هر دوي اين آلبوم ها را هم مجيد درخشاني برعهده داشته است.
استاد ناصر مسعودي اواسط دهه‌ 30، فعاليت خود را با تئاتر و سپس راديوي رشت آغاز کرد و از اواخر همين دهه‌ به راديو تهران راه پيدا کرد.
تيمور گورگين شاعر برخي از ترانه هاي گيلکي ناصر مسعودي در گفت و گو با ايرنا گفته است: اشعار من سه بعدي است و برگرفته از سرزمينم و صداي مسعودي که پرورش يافته استاداني چون علي اکبر شهنازي، محمودي خوانساري و احمد عبادي است، هويت گيلان است.
وي ادامه مي دهد: ناصر مسعودي بيش از 200 ترانه اجرا کرد که اغلب آنها ماندگار شدند و او نه تنها در موسيقي بومي بلکه در موسيقي ملي نيز نقشي تاريخي ايفا کرد.
اسب سفيد ، گل شقايق ، تي عيد ترا مبارک، گول لاله ول بيگفته، آب طلا ، خوشه برنج و ... اشعاري است از گورگين که با صداي ناصر مسعودي خوانده شده است.
از استاد مسعودي آلبوم هاي گوناگوني منتشر شده که از جمله آنها مي توان کوراشيم ، قلندر و هلاچين را نام برد. البته پس از اجراي هاي متناوب در گيلان خبر برگزار نشدن کنسرت فرزاد فرزين در آستارا خبر ساز شد و خاطر مکدر کرد اما معاون هنري اداره کل فرهنگ و ارشاد گيلان بيان کرد: در سه سال گذشته در گيلان هيچ کنسرتي لغو نشده است.
سيد وحيد فخر موسوي گفت: خوشبختانه به دليل تعداد بالاي علاقه مندان به هنر و موسيقي در استان گيلان معمولا کنسرت‌ها با استقبال زياد شهروندان مواجه مي‌شود اما براساس اتفاقات يا مصادف شدن بعضي کنسرت‌ها با ايام خاصي از سال، شاهد کاهش استقبال مي‌شويم که درباره کنسرت فرزاد فرزين در آستارا اين موضوع صدق مي‌کند و دليل ديگري مانند فشارهاي بيروني براي لغو آن وجود ندارد.
وي با تاکيد بر اينکه خوشبختانه در سه سال گذشته در گيلان هيچ کنسرتي لغو نشده، گفت: اگر مواردي هم شاهد برگزار کنسرتي نبوديم به دليل فروش بليت ناکافي و يا اختلاف برگزار کننده با گروه کنسرت گذار بوده است.
فخرموسوي برگزاري حجم بالاي برگزاري کنسرت طي سه سال گذشته در استان گيلان را نتيجه علاقه‌مندي مردم به موسيقي دانست و گفت: برگزاري اين تعداد کنسرت در سايه همدلي همه‌ دستگاه‌ها امکان پذير شد تا لحظات خاطره انگيزي براي مردم ثبت شود.
وي در ادامه به رضايت خاطر اکثر خوانندگان و گروه هاي موسيقي بعد از سفر به گيلان اشاره کرد و گفت: اکثر هنرمنداني که براي اجراهاي هنري به استان سفر مي‌کنند، از شور و شعور بالاي مردم اين جغرافيا در مواجهه با آثار هنري ابراز خشنودي مي‌کنند و از علاقه‌مندي خود براي اجراهاي ديگر در اين استان خبر مي‌دهند.
کنسرت فرزاد فرزين که قرار بود جمعه سوم دي ماه جاري از ساعت 18 تا 23 شب در تالار ملک نياي آستارا برگزار شود، به گفته رئيس اداره فرهنگ و ارشاد آستارا به دليل فروش نرفتن بليت‌ها به مقدار کافي برگزار نشده است.
مي گويند نمي توان برگشت و آغاز خوبي داشت اما مي توان شروع کرد و پايان خوبي داشت؛ اين روزها تکرار پر بسامد شعر و موسيقي و تئاتر در گيلان بگونه اي است که وقت براي فرهنگ دوستان و هنر دوستان اين سرزمين در سکوت نمي گذرد ...

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پزشکان بلد نیستند از کارتخوان استفاده کنند!

کودک‌آزاری در قالب فشن‌ شوی بچه‌ها

جدال بر سر «اردوگاه»

سالِ بدِ "شی جین پینگ"

«آرایشگاه زیبا» و آرایشگران زشت امروز

ادعای جدید دختر صدام درباره‌ دوران اسارت "شهید تندگویان"

پیروزی بزرگ نیروهای ارتش سوریه در جنوب استان ادلب

بازداشت‌های گسترده؛ در ایران خودرو و سایپا چه خبر است؟

درآمد 20 میلیاردی سازمان لیگ!

چشمان باز؛ چه نوع رابطه‌ای با چین منافع ملی را تضمین می کند؟

دست برتر در اقیانوس هند با کدام نیروی دریایی است؟

دلیل ناتوانی آمریکا در ائتلاف سازی علیه ایران

2 سورپرایز استراماچونی در تبریز

عصر ایران نوشت: افشاگر سگ‌کشی در کهریزک، تشویق شود نه بازداشت

ورود آمریکای لاتین به جنگ نیابتی بین ایران و آمریکا

آیا تکنوکرات‌ها می‌توانند مشکلات اصلاح طلبان در مجلس را حل کنند؟

سهم اجاره‌بها در سبد خانوار ایرانی چند درصد است؟

تکاپوی ترامپ برای خرید جزیره یخی

عروسی ای که داعش به ماتم تبدیل کرد

چرایی تکرار پروژه عبور از رئیس‌جمهور

درهای گشوده‌ آزادی به روی زنان

ونزوئلا و آمریکا، در مسیر مذاکره

سودجویی دلالان املاک از تهاتر خانه در ایران و ترکیه

پرسپولیس آرژانتینی، استقلال ایتالیایی

وداع با ریال؛ سلام بر پارسه

بازار انحصاری و حاشیه امن

این دعوای روحانیت نیست

رسانه لبنانی: ایران به چرخش ابوظبی چگونه می نگرد؟

آیا قیمت دلار افت بیشتری را ثبت خواهد کرد؟

تاکتیک تحقیر

روایت شاهد عینی از روز ترور لاجوردی

8 دلیل برای شکست پروژه ائتلاف دریایی

جنجال بر سر گرینلند

بسته پیشنهادی فرانسه

چرا دخالت دولت‌ها در بازار ارز نتیجه عکس داده است؟

سرمقاله کیهان/ یمن، نبرد سرنوشت در جنوب

سرمقاله شرق/ سرگردانی انتخابات آمریکا

سرمقاله اعتماد/ اعتقاد، نه اقتدار

سرمقاله ایران/ برایان هوک علیه تاریخ

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پیشران‌های ارتقای سرمایه‌گذاری

سرمقاله جوان/ ‌اقتدار دفاعی را به حوزه اقتصاد تعمیم دهید

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله سیاست روز/ معنای احترام چیست؟

سرمقاله جام جم/ ابعاد چندوجهی توسعه ظرفیت پالایشی و پتروشیمی

حد مقاومت مالکان شکست

کیهان: اصلاح طلبان نظر "شمخانی" درباره برجام را سانسور کردند

سرمقاله خراسان/ برای بغداد ناگهان زود دیر می شود!

پرونده قضائی حراج 60 تن طلا کجاست؟

فهرست سنگین‌ترین ‌وثیقه‌های ایران

آیا نزاع پنهان آمریکا و چین بر سر ایران است؟