پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

چرا باید شصت و ششمین شهردار رشت بومی و جوان باشد مقالات

چرا باید شصت و ششمین شهردار رشت بومی و جوان باشد

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - پایگاه خبری - تحلیلی دیارمیرزا در استان گیلان مطلبی با عنوان چرا باید شصت و ششمین شهردار رشت بومی و جوان باشد به قلم سینا هوشمند گورابی منتشر کرده است.
سرانجام شصت و پنجمین شهردار رشت نیز کمتر از یک سال در رشت دوام آورد و بار سفر بست و رفت. اما با این تفاوت که دیگر خبری از طرح سوال، استیضاح و عزل شهردار توسط اعضای شورا نبود بلکه آقای مسعود نصرتی شهرداری رشت را رها کرد تا به پست بالاتری برسد و معاون سازمان شهرداری‌های کشور شود.
مسعود نصرتی قزوینی‌نژاد به عنوان یک گزینه غیربومی درحالی با 11 رای اعضای شورا به عنوان شهردار رشت انتخاب شده بود که کمتر کسی فکر می کرد اینگونه و آن هم طی کمتر از یک سال با رشت وداع کند. اینکه به اذعان برخی اعضای شورا شهر رشت، شهردار کاربلد و دارای عناوین بین المللی سابق رشت تا چه حد توانسته بود برنامه‌هایش را در شهر اجرایی کند و انتظارات مردم و اعضای شورا را برآورده کند، موضوعی است که می‌بایست توسط اعضای شورا بررسی شود و بر روی نتایج آن تامل کرد.
به هرحال نصرتی رفته و شورای پنجم رشت در آستانه دومین سال فعالیت خود به خانه اول برگشته و باید شصت و ششمین شهردار رشت را انتخاب کند و کلید شهر را به او بسپارد. در این بین برای انتخاب شهردار چندین مسیر به سوی اعضای شورا باز است. می‌توانند بار دیگر به این شهر و آن شهر بروند و دنبال یک گزینه غیربومی دیگر برای رشت باشند یا اینکه به جوانان و مدیران باتجربه همین شهر اعتماد کنند.
پر واضح است که اساسا در یک نگرش مبتنی بر عقلانیت و علمی، مهم‌ترین شاخص انتخاب یک مدیر، شایستگی اوست نه صرف «بومی» بودن اما نکته اساسی و مهم این است که ذات شهرداری به گونه‌ای است که یک مدیر بومی و متخصص می‌تواند بهره‌وری بالاتری نسبت به یک مدیر غیربومی داشته باشد. یک مدیر غیربومی ولو اینکه متخصص، شایسته و کارآمد باشد اما برای اینکه در شهرداری موفق شود، نیازمند این است که حداقل چندین ماه خود را برای شناسایی وضعیت موجود شهر، نیازسنجی امکانات، آشنایی با مشکلات و شناخت پرسنل بگذارد و عملا در این مسیر شاهد یک دوران گذار چندین ماهه و بلاتکلیفی خواهیم بود که مطمئنا دیگر هیچ یک از اعضای شورای شهر رشت چنین چیزی را خواستار نیستند همانگونه که در دوران تصدی مسعود نصرتی قزوینی‌نژاد بر شهرداری رشت شاهد این امر بودیم و او تا آمد که با رشت و شهروندان آشنا شود از این دیار رفت و ما به همان نقطه اول برگشتیم.
**به سراغ جوانان برویم
با همه احترامی که برای بزرگان و مدیران باتجربه قائل هستیم اما باید بپذیریم که زمانه عوض شده است و اداره شهر نیازمند تفکرات جدید و نوین است. تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان نیز سبب شده همگان به تکاپوی انتخاب مدیران جوان بیفتند تا که در آینده با مشکل رو به رو نشوند. اذعان داریم که جوانان این کشور بارها ثابت کرده اند که هر زمان به آنها اعتماد شده، بخوبی توانسته‌اند از پس کار برآیند بنابراین نباید در روند تغییرات مدیریتی نیروهای جوان را نادیده گرفته و از مدیرانی استفاده کنیم که بارها امتحان خود را پس داده و ثابت کرده اند که چیزی در چنته ندارند. اگر خوب نگاه کنیم می‌بینیم که از این دست جوانان با تجربه که سالها در بخش مدیریت میانی فعالیت کرده اند در استان و شهر خودمان وجود دارند بنابراین از اعضای شورای شهر رشت می‌خواهیم با تدبیری مناسب و توجه به این موضوع دست به انتخاب شهردار رشت بزنند و به این باور برسند که می‌توان این بار کلید شهر را به یکی از همین جوانان سپرد.
**به نیروهای داخلی شهرداری اعتماد کنیم
انتخاب یک گزینه خارج از یک سیستم اگرچه همیشه آسان ترین راه بوده اما بی‌دردسرترین و بهترین راه نیست! در شهرداری رشت با شش هزار پرسنل، مدیران جوان و با انگیزه‌ای هستند که همواره در حساس ترین شرایط امتحان خود را به خوبی پس داده اند و هر زمان که شهر و شهروندانش به آنها نیاز داشت، آستینهایشان را بالا زده و به کمک شهر شتافته‌اند اگرچه انتقادات زیادی نسبت به تربیت نیروهای متخصص در شهرداری رشت وارد است اما با این همه حال هنوز هم هستند، مدیرانی که می‌‌شود به آنها به عنوان شهردار رشت اعتماد کرد.
معضل زباله و پسماند، رودخانه‌ها، مشکلات ترافیکی و حمل و نقل و ده‌ها مشکل خرد و کلان دیگر سبب شده که شهر «رشت» در ابعاد مختلف توسعه نیافته به نظر برسد و این چیزی نیست که اعضای شورای شهر رشت نسبت بدان آگاهی نداشته باشند. با قدردانی از آن دسته از اعضای شورای شهر رشت که از گزینه‌های بومی و داخلی به عنوان شهردار جدید رشت دفاع کرده اند، می‌خواهیم که با اتفاق نظر و وحدت کلمه همچنان بر موضع خود استوار بمانند. یازده عضو شورای شهر رشت بار دیگر می‌توانند نام یک شخص «رشتی» را بر روی کاغذ بنویسند و اینبار شهرداری جوان، بومی و از دل مجموعه شهرداری را به عنوان شهردار رشت انتخاب کنند تا هم امید در دل جوانان رشتی زنده شود و هم نیروهای داخلی شهرداری رشت با اعتماد صورت گرفته برای کار و تلاش انگیزه بیشتری پیدا کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جامعه خشمگین خشمگین!

​یا راه نمی دانید یا نامه نمی خوانید

اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!

زخم برداشت‌ شن و ماسه بر بستر رودخانه‌ها/ نظارت‌ها کافی نیست

استراتژی فریب مربیان ایران و عراق

حاشیه نشینی در رشت از الگوی کشوری تبعیت نمی کند

جایگاه قانون، نمایندگی مردم و رشت زخمی

صنعت گل و گیاه گیلان در حسرت صادرات

آشپزخانه ی معجونی ، روایت نویی ازعصر جدید

جبرِ فیلترینگ

مقاله شاعر آستارایی در کنفرانس جهانی اسپانیا پذیرفته شد

کیهان خانجانی جایزه احمد محمود را به گیلان آورد

حذف صفر از پول ملی خوب است یا بد ؟

به کجا چنین شتابان! به ایستگاه آخر نزدیک می‌شویم

ستاد استقبال یا ستاد مقابله با برف

گردهمایی برجسته‌ترین طنزپردازان کشور در فومن برگزار می‌شود

از طلا بودن پشیمان گشته ایم

اراده های به گل نشسته در کشتی حادثه دیده - عیسی پاشاپور **

مدعیان انقلابی گری و استانداری که حافظ وحدت ملی است

در سوگ گیسوان سوخته دخترکان میهن، گورم را گم می کنم!

چله شبان پرستاران گیلانی

یلدای بی آجیل

اخلاق ورزشی؛ از حرف تا عمل

ضرورت حمایت از مطبوعات استان به عنوان کالای تولید داخلی

معلول گریزی؛ رنجی فراتر از معلولیت - عیسی پاشاپور**

چوب حراج بر نخستین دانشسرای رشت/مرگ تدریجی در انتظار میراث قدیمی

چرا علی کریمی منتقد سپیدرود نیست؟

به جای عنوان «آمادگی پذیرش» عمل را داشته باشید

آقای رییس جمهور؛ خزر دریاچه است نه دریا

میرزا کوچک ، مردی از تبار جنگل

بازخوانی نهضت جنگل فرصتی برای تقویت گردشگری تاریخی در گیلان است

بازی هایی که پای بچه ها را می گیرند - عیسی پاشاپور*

آموزش و پرورشی که کارآفرین نیست؟!

30 آذر آخرین فرصت ارسال آثار به جشنواره رسانه‌ای ابوذر در گیلان

` تو هم بخوان ` ، تحقق یک رویا

انتخاب شهردار رشت و چند پرسش برای آینده جریان اصلاح طلبی استان

حیران گیلان همچنان زخم بر می دارد

چالشی به نام شورای شهر

یک جهان و این جهانخوار!

حسین (ع) رسانه‌ای که ماندگار می‌ماند!

چراغ برداریم!

مدیران شهر همدلی کنند، رشت در هزار توی مشکلات؟

رنج ماسوله ای ها برای جهانی شدن

دست هایی که فراتر از مرزها همدیگر را می فشارند

ورزش دوست باشیم یا ورزشکار؟

فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی در آستارا - عیسی پاشاپور*

طغیان دوباره «مگس زیتون» در رودبار/خستگی یکسال زحمت در تن‌ها ماند

یک جنگ و یک تفنگ!

یادگاری از سلاطین کیایی در شرق گیلان/ مرمت پل خشتی تمیجان

تماشای باغ و باران از فراز قلعه های تاریخی گیلان