پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

غيرفعال بودن نيمي ازشهرک صنعتي آستارا ونياز به زمين براي 35 طرح جديد گفتگو

غيرفعال بودن نيمي ازشهرک صنعتي آستارا ونياز به زمين براي 35 طرح جديد

  بزرگنمايي:

گيلان انلاين- علي موسوي اظهار داشت : از 20 هکتار وسعت شهرک صنعتي آستارا 14 هکتار قابل واگذاري به طرح ها بود و تاکنون نزديک به 11 هکتار واگذار شده و مالکيت سه هکتار ديگر به علت وجود معارض اجتماعي، در محاکم قضايي در حال رسيدگي است.
وي با بيان اين که کارآفرينان جديد و متقاضيان زمين در شهرک صنعتي آستارا قصد اجراي طرح هايي نظير بسته بندي و توليد آب معدني، شيرخشک و لوازم يدکي خودرو را دارند افزود : اگر تکليف اراضي تحت معارض اجتماعي تعيين شود، زمين مورد نياز براي تعدادي از طرح هاي جديد تامين خواهد شد، اما براي پاسخگويي به همه متقاضيان و توسعه صنعت در اين شهرستان بايد شهرک صنعتي شماره 2 مکان يابي و ايجاد شود.
به گفته وي در واحدهاي فعال يا نيمه فعال شهرک صنعتي آستارا انواع فوم پلي اتيلن، شيرآلات بهداشتي و صنعتي، تيرچه بلوک ساختماني، فراورده هاي لبني، جعبه هاي چوبي، فلزات برش کاري شده، ورق هاي شيرواني، پرده و کرکره فلزي، ميلگرد و نبش ناوداني، لوازم بسته بندي، کفش کتاني، سبد ميوه، قطعات باران گير در و پنجره و زغال صنعتي توليد مي شود.
موسوي ياداور شد : 100 نفر به صورت مستقيم و پايدار در شهرک صنعتي آستارا مشغول به کار هستند و براي حدود 400 نفر ديگر نيز به صورت غير مستقيم، شغل و درآمد ايجاد شده است.
وي خاطرنشان کرد : شهرک صنعتي آستارا از تلفن بي سيم بدون قابليت فاکس، آب چاه، برق و گاز برخوردار است اما مقدار آب آن جوابگوي نياز نيست و براي حفر چاه دوم مکان يابي شده و افزايش برق براي توسعه صنايع ضروري است و جهت ساخت تصفيه خانه شهرک نيز، فعاليت 50 درصد واحدهاي تعريف شده ضرورت دارد.
مدير شهرک صنعتي آستارا بيان کرد: کمبود اعتبار از مشکلات بخش صنعت است و از چهار ميليارد و 950 ميليون ريال اعتبارات دولتي مصوب شهرک صنعتي در سال گذشته، 650 ميليون ريال اختصاص يافت و اين رقم به لحاظ وسعت کار در صنعت بسيار کم است.
موسوي ادامه داد: براي سال جاري 30 ميليارد ريال اعتبار جهت بهسازي راه دسترسي شهرک درخواست کرده ايم و در صورت تخصيص لازم، کارهاي خوبي انجام خواهد شد.
وي بيان کرد: هزينه هاي جاري شهرک صنعتي با دريافت مبالغي از مجريان واحدها در هر سه ماه تامين مي شود و هر متر مربع زمين براي اجراي طرح هاي تعريف شده به صورت مزايده اي و به قيمت 450 هزار ريال واگذار مي شود و اين رقم از سال 93 تاکنون براي ترغيب کارآفرينان، فقط 80 هزار ريال افزايش يافته است.
وي اظهار کرد: سامانه بهين ياب وزارت صنعت، معدن و تجارت براي تصويب تسهيلات مجريان طرح ها خيلي موثر است و همه واحدهاي مجوزدار شهرک صنعتي آستارا شرايط دريافت تسهيلات را ندارند و واحدهاي با پيشرفت فيزيکي 60 درصد به بالا مشمول وام مي شوند و به طور معمول، تسهيلات آنها با 18 درصد سود و بدون رسوب (ماندن بخشي از وام در حساب) است.
مدير شهرک صنعتي آستارا نامناسب بودن راه، محدوديت زمين براي واگذاري به طرح هاي جديد و محصور نبودن بخشي از فاز دوم شهرک به علت وجود معارض اجتماعي را از مشکلات آن برشمرد.
** اظهارات کارفرمايان
انوش زينال پور مدير کارخانه شيرآلات بهداشتي و صنعتي شهرک صنعتي آستارا نيز در اين باره گفت: اين کارخانه از سال 93 با توليد 40 هزار قطعه در ماه فعال شده است و براي توسعه و ايجاد فاز دوم آن، از طريق سامانه بهين ياب، 15 ميليارد ريال تسهيلات تقاضا کرده ام.
وي اظهار داشت : اکنون 12 نفر در اين کارخانه مشغول به کار هستند و در صورت تامين تسهيلات و ايجاد فاز دوم، زمينه اشتغال بيش از 10 نفر ديگر نيز فراهم خواهد شد؛ طرح توليد سيم کابل را نيز ارائه کرده ام اما به علت نبود زمين در شهرک، امکان اجراي آن وجود ندارد.
وي با بيان اين که ما توليدکنندگان از معافيت مالياتي برخوردار نيستيم افزود : کارخانه توليد کود شيميايي شهرک صنعتي آستارا از سال 94 به علت مشکلات مالي تعطيل و 35 نفر بيکار شده است و از مسئولان انتظار مي رود با تامين سرمايه در گردش، از کارآفرينان و مجريان طرح هاي اشتغالزا حمايت کنند.
زينال پور خاطرنشان کرد: برجام در تامين مواد اوليه کارخانه هاي صنعتي موثر و گره گشا بوده است و قيمت مواد اوليه شيرآلات بهداشتي و صنعتي از 20 ميليون ريال در هر تن به حدود 16 ميليون ريال کاهش يافته است.
وهاب اميرزاده مجري کارخانه توليد کرکره ورق و برش فلزات شهرک صنعتي آستارا نيز گفت: براي ايجاد اين کارخانه سه ميليارد ريال تسهيلات دريافت و زمينه اشتغال سه نفر را فراهم کرده ام و براي توسعه آن و اشتغالزايي بيشتر، دريافت تسهيلات ديگر را پيگيري مي کنم.
** رضايت کارگران از کارفرمايان
جعفر بهبودي کارگر کارخانه شيرآلات بهداشتي و صنعتي و کريم بينا کارگر کارخانه کرکره ورق و برش فلزات نيز در سخنان جداگانه اي با اشاره به دريافت حقوق بر مبناي قانون کار و واريز به موقع حق بيمه، از کارفرمايان خود حمايت از سرمايه گذاران و شرکتهاي توليدي را موجب اشتغالزايي براي جوانان منطقه عنوان کردند .
** پاسخ رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا نيز در خصوص مشکلات شهرک صنعتي اين شهرستان گفت: از ابتدا مکان يابي درستي براي ايجاد شهرک انجام نشده و راه دسترسي آن ناهموار و داراي مشکل است و مکان فعلي آن براي ايجاد منطقه گردشگري مناسب بوده است.
بيژن خالق وردي پور افزود: به لحاظ تکميل گنجايش شهرک صنعتي و وجود متقاضيان جديد براي راه اندازي کارگاه هاي صنعتي، پيگير زمين مناسب براي ايجاد شهرک صنعتي دوم در آستارا هستيم و حل مشکل معارض اجتماعي شهرک فعلي نيز پيگيري مي شود.
وي بيان کرد: شهرک صنعتي آستارا از تخصيص کم اعتبارات دولتي رنج مي برد و تعدادي از واحدهاي کارگاهي آن به علت نبود سرمايه در گردش تعطيل شده است، اما با استفاده از همه ظرفيت هاي قانوني و اداري از فعاليت آنها حمايت مي کنيم.
وي اظهار کرد: کارخانه توليد مانتو شهرک صنعتي آستارا را براي تامين مانتو مورد نياز مدارس دخترانه اين شهرستان به دستگاه هاي ذيربط معرفي کرده ايم تا از اين طريق از آن حمايت شود.
خالق وردي پور ادامه داد: متاسفانه قانون معافيت مالياتي واحدهاي توليدي در شهرک صنعتي آستارا اعمال نمي شود و توليدکنندگان از اين مزيت بي بهره هستند و انتظار مي رود با اعمال آن، کارآفرينان به توليد و اشتغال ترغيب شوند.
شهرک صنعتي آستارا سال 1380 در حاشيه روستاي کوهپايه اي هودول بخش مرکزي اين شهرستان احداث شد و راه پرپيچ و خم و کم عرض از موانع دسترسي به آن است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رانندگان با رعایت ایمنی هنگام رانندگی مواظب پاکبانان باشند

پلمب3 واحد توزیع فرآورده گوشتی در انزلی/12متخلف راهی دادگاه شدند

شخم زمستانی شالیزارهای آستارا به پایان سال موکول نشود

انتقال خون گیلان نیاز مبرم به همه گروه های خونی دارد

بررسی طرح تجاری - اداری سازی دفاتر صنوف نیازمند کارشناسی بیشتر است

افزایش همکاری جوجه اردک‌ها در تولید برنج ارزانتر

درخشش چای ایرانی در بازارهای بین المللی

آبخیزداری عمر مفید سدهای گیلان را افزایش می دهد

سه پروژه ورزشی دهه فجر در گیلان افتتاح می شود

بازاریابی، دست نامرئی چای تولیدی کشور

30 هزار کارت هوشمند ملی شهروندان گیلانی آماده تحویل است

برگزاری جشنواره آسیب‌شناسی اجتماعی در رسانه‌های گیلان

افزایش میزان ذخیره میوه شب عید گیلانیان

مطالعات ساخت انبارهای بارانداز راه آهن آستارا پایان یافت

حدود 50 درصد گیلانی ها رژیم غذایی ناسالم دارند

صنعتکاری که برای رهبران شوروی عصا ساخت

سهم شفت از تسهیلات رونق تولید در سال جاری 42 میلیارد تومان است

استقرار جوی نسبتا پایدار در گیلان/پایان هفته‌ باران می بارد

مروری بر تاریخچه رشت/ تجارت ابریشم باعث رونق شهر شد

خواص دنیاطلب و خسته از آرمان‌های انقلاب ابزار ایجاد فتنه 88 بودند

حریق بیش از یک میلیارد ریال خسارت در آستانه برجا گذاشت

ارتفاعات گیلان از امشب یخبندان است

ارتفاع برف در ارتفاعات رحیم آباد به 50 سانتیمتر رسید

شهروندان نسبت به سوء استفاده کنندگان طب سنتی هوشیار باشند

برگزاری مسابقه استانی چالش جاذبه در موسسه جهاد دانشگاهی رشت

دستگیری جاعل حرفه‌ای و كشف اسناد جعلی در رشت

جمهوری آذربایجان مشتری ویژه کیوی گیلان

جشنواره نمایشنامه نویسی غرب گیلان در آستارا برگزار می شود

وزش باد گرم در گیلان تا دو روز آینده ادامه دارد

افزون بر 106 هزار بار زنگ سامانه 122 گیلان به صدا در آمد

لزوم تکرار تجربه موفق هیأت مشتزنی در ورزش گیلان

فوت بالغ بر 10 هزار نفر طی هشت ماهه اول سالجاری در گیلان

ناپایداری های جوی در گیلان به طور موقت از امروز تضعیف می شود

ملوان برای پیشرفت نیازمند کمک مسئولان است

خسروشاهی: در ایران پویا هستم

معاون وزیر راه: به دنبال رونق بازار مسکن هستیم

سهم 30درصدی گردشگری در تولید ناخالص گیلان/135 طرح در دست اجرا است

نشست کتابخوان دانشگاهیان آستارا برگزار شد

محموله چوب قاچاق در آستارا توقیف شد

دانش آموزان دختر بسیجی املش عازم مناطق 8سال دفاع مقدس شدند

تقاضای پرورش گل محمدی در گیلان رو به افزایش است

میرزا کوچک خان هدفی جز اجرای احکام اسلامی نداشت

تکثیر 115 میلیون قطعه بچه ماهی در گیلان/آبزی‌پروری اولویت شیلات

آثار غیر بومی در دوسالانه نقاشی گیلان پذیرفته شد

برگزاری یادواره شهید میرزاکوچک خان و 152 شهید روحانی گیلان

افزون بر 195 هزار دستگاه خودرو وارد گیلان شد

30 درصد از شالیزارهای گیلان ظرفیت کشت کلزا دارند

اعمال محدودیت ترافیک در محورهای گیلان/داشتن زنجیرچرخ الزامی است

44 نقطه فاضلاب خانگی به گوهررود می‌ریزد

13 دانش آموز گیلانی به جشنواره کشوری دانایی راه یافتند