پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

غيرفعال بودن نيمي ازشهرک صنعتي آستارا ونياز به زمين براي 35 طرح جديد گفتگو

غيرفعال بودن نيمي ازشهرک صنعتي آستارا ونياز به زمين براي 35 طرح جديد

  بزرگنمايي:

گيلان انلاين- علي موسوي اظهار داشت : از 20 هکتار وسعت شهرک صنعتي آستارا 14 هکتار قابل واگذاري به طرح ها بود و تاکنون نزديک به 11 هکتار واگذار شده و مالکيت سه هکتار ديگر به علت وجود معارض اجتماعي، در محاکم قضايي در حال رسيدگي است.
وي با بيان اين که کارآفرينان جديد و متقاضيان زمين در شهرک صنعتي آستارا قصد اجراي طرح هايي نظير بسته بندي و توليد آب معدني، شيرخشک و لوازم يدکي خودرو را دارند افزود : اگر تکليف اراضي تحت معارض اجتماعي تعيين شود، زمين مورد نياز براي تعدادي از طرح هاي جديد تامين خواهد شد، اما براي پاسخگويي به همه متقاضيان و توسعه صنعت در اين شهرستان بايد شهرک صنعتي شماره 2 مکان يابي و ايجاد شود.
به گفته وي در واحدهاي فعال يا نيمه فعال شهرک صنعتي آستارا انواع فوم پلي اتيلن، شيرآلات بهداشتي و صنعتي، تيرچه بلوک ساختماني، فراورده هاي لبني، جعبه هاي چوبي، فلزات برش کاري شده، ورق هاي شيرواني، پرده و کرکره فلزي، ميلگرد و نبش ناوداني، لوازم بسته بندي، کفش کتاني، سبد ميوه، قطعات باران گير در و پنجره و زغال صنعتي توليد مي شود.
موسوي ياداور شد : 100 نفر به صورت مستقيم و پايدار در شهرک صنعتي آستارا مشغول به کار هستند و براي حدود 400 نفر ديگر نيز به صورت غير مستقيم، شغل و درآمد ايجاد شده است.
وي خاطرنشان کرد : شهرک صنعتي آستارا از تلفن بي سيم بدون قابليت فاکس، آب چاه، برق و گاز برخوردار است اما مقدار آب آن جوابگوي نياز نيست و براي حفر چاه دوم مکان يابي شده و افزايش برق براي توسعه صنايع ضروري است و جهت ساخت تصفيه خانه شهرک نيز، فعاليت 50 درصد واحدهاي تعريف شده ضرورت دارد.
مدير شهرک صنعتي آستارا بيان کرد: کمبود اعتبار از مشکلات بخش صنعت است و از چهار ميليارد و 950 ميليون ريال اعتبارات دولتي مصوب شهرک صنعتي در سال گذشته، 650 ميليون ريال اختصاص يافت و اين رقم به لحاظ وسعت کار در صنعت بسيار کم است.
موسوي ادامه داد: براي سال جاري 30 ميليارد ريال اعتبار جهت بهسازي راه دسترسي شهرک درخواست کرده ايم و در صورت تخصيص لازم، کارهاي خوبي انجام خواهد شد.
وي بيان کرد: هزينه هاي جاري شهرک صنعتي با دريافت مبالغي از مجريان واحدها در هر سه ماه تامين مي شود و هر متر مربع زمين براي اجراي طرح هاي تعريف شده به صورت مزايده اي و به قيمت 450 هزار ريال واگذار مي شود و اين رقم از سال 93 تاکنون براي ترغيب کارآفرينان، فقط 80 هزار ريال افزايش يافته است.
وي اظهار کرد: سامانه بهين ياب وزارت صنعت، معدن و تجارت براي تصويب تسهيلات مجريان طرح ها خيلي موثر است و همه واحدهاي مجوزدار شهرک صنعتي آستارا شرايط دريافت تسهيلات را ندارند و واحدهاي با پيشرفت فيزيکي 60 درصد به بالا مشمول وام مي شوند و به طور معمول، تسهيلات آنها با 18 درصد سود و بدون رسوب (ماندن بخشي از وام در حساب) است.
مدير شهرک صنعتي آستارا نامناسب بودن راه، محدوديت زمين براي واگذاري به طرح هاي جديد و محصور نبودن بخشي از فاز دوم شهرک به علت وجود معارض اجتماعي را از مشکلات آن برشمرد.
** اظهارات کارفرمايان
انوش زينال پور مدير کارخانه شيرآلات بهداشتي و صنعتي شهرک صنعتي آستارا نيز در اين باره گفت: اين کارخانه از سال 93 با توليد 40 هزار قطعه در ماه فعال شده است و براي توسعه و ايجاد فاز دوم آن، از طريق سامانه بهين ياب، 15 ميليارد ريال تسهيلات تقاضا کرده ام.
وي اظهار داشت : اکنون 12 نفر در اين کارخانه مشغول به کار هستند و در صورت تامين تسهيلات و ايجاد فاز دوم، زمينه اشتغال بيش از 10 نفر ديگر نيز فراهم خواهد شد؛ طرح توليد سيم کابل را نيز ارائه کرده ام اما به علت نبود زمين در شهرک، امکان اجراي آن وجود ندارد.
وي با بيان اين که ما توليدکنندگان از معافيت مالياتي برخوردار نيستيم افزود : کارخانه توليد کود شيميايي شهرک صنعتي آستارا از سال 94 به علت مشکلات مالي تعطيل و 35 نفر بيکار شده است و از مسئولان انتظار مي رود با تامين سرمايه در گردش، از کارآفرينان و مجريان طرح هاي اشتغالزا حمايت کنند.
زينال پور خاطرنشان کرد: برجام در تامين مواد اوليه کارخانه هاي صنعتي موثر و گره گشا بوده است و قيمت مواد اوليه شيرآلات بهداشتي و صنعتي از 20 ميليون ريال در هر تن به حدود 16 ميليون ريال کاهش يافته است.
وهاب اميرزاده مجري کارخانه توليد کرکره ورق و برش فلزات شهرک صنعتي آستارا نيز گفت: براي ايجاد اين کارخانه سه ميليارد ريال تسهيلات دريافت و زمينه اشتغال سه نفر را فراهم کرده ام و براي توسعه آن و اشتغالزايي بيشتر، دريافت تسهيلات ديگر را پيگيري مي کنم.
** رضايت کارگران از کارفرمايان
جعفر بهبودي کارگر کارخانه شيرآلات بهداشتي و صنعتي و کريم بينا کارگر کارخانه کرکره ورق و برش فلزات نيز در سخنان جداگانه اي با اشاره به دريافت حقوق بر مبناي قانون کار و واريز به موقع حق بيمه، از کارفرمايان خود حمايت از سرمايه گذاران و شرکتهاي توليدي را موجب اشتغالزايي براي جوانان منطقه عنوان کردند .
** پاسخ رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا نيز در خصوص مشکلات شهرک صنعتي اين شهرستان گفت: از ابتدا مکان يابي درستي براي ايجاد شهرک انجام نشده و راه دسترسي آن ناهموار و داراي مشکل است و مکان فعلي آن براي ايجاد منطقه گردشگري مناسب بوده است.
بيژن خالق وردي پور افزود: به لحاظ تکميل گنجايش شهرک صنعتي و وجود متقاضيان جديد براي راه اندازي کارگاه هاي صنعتي، پيگير زمين مناسب براي ايجاد شهرک صنعتي دوم در آستارا هستيم و حل مشکل معارض اجتماعي شهرک فعلي نيز پيگيري مي شود.
وي بيان کرد: شهرک صنعتي آستارا از تخصيص کم اعتبارات دولتي رنج مي برد و تعدادي از واحدهاي کارگاهي آن به علت نبود سرمايه در گردش تعطيل شده است، اما با استفاده از همه ظرفيت هاي قانوني و اداري از فعاليت آنها حمايت مي کنيم.
وي اظهار کرد: کارخانه توليد مانتو شهرک صنعتي آستارا را براي تامين مانتو مورد نياز مدارس دخترانه اين شهرستان به دستگاه هاي ذيربط معرفي کرده ايم تا از اين طريق از آن حمايت شود.
خالق وردي پور ادامه داد: متاسفانه قانون معافيت مالياتي واحدهاي توليدي در شهرک صنعتي آستارا اعمال نمي شود و توليدکنندگان از اين مزيت بي بهره هستند و انتظار مي رود با اعمال آن، کارآفرينان به توليد و اشتغال ترغيب شوند.
شهرک صنعتي آستارا سال 1380 در حاشيه روستاي کوهپايه اي هودول بخش مرکزي اين شهرستان احداث شد و راه پرپيچ و خم و کم عرض از موانع دسترسي به آن است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری اردوی آموزشی تیم های درمان اضطراری هلال احمر گیلان

آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در گیلان

جوانان خلاق آستارا تسهیلات اشتغال دریافت می کنند

محموله سیگار قاچاق در تالش توقیف شد

کمک5 میلیاردریالی لاهیجانی ها به سیلزدگان لرستان ارسال شد

احتمال افزایش تولید 49درصد گل گاوزبان در گیلان

اجرای برنامه های هفته جوان با محوریت کمک به سیل زدگان

171 کیلوگرم فرآورده‌ خام دامی غیربهداشتی در رودسر معدوم شد

هنرمندان صنایع دستی آستارا 200 میلیون ریال درآمد کسب کردند

تولد هزار و 196 نوزاد در گیلان طی نوروز

پیش‌بینی افزایش تولید برنج سفید در تالش

رضایتمندی رانندگان از جایگاه های سوخت آستارا

اجرای 8 هزار مترمکعب عملیات ریزش برداری در محورهای فرعی گیلان

شمار مسافران فرهنگی آستارا در تعطیلات نوروز کاهش یافت

ترافیک در محورهای خروجی گیلان سنگین است

بهره مندی 212 حادثه دیده از امداد نوروزی هلال احمر گیلان

انحراف به چپ سواری ال 90 یك كشته برجای گذاشت/ترافیک روان در جاده‌های گیلان

ارسال مواد غذایی و اقلام مورد نیاز سیل زدگان از گیلان

معدوم سازی بیش از 11 هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد در آستارا

گزارشی از خسارت ناشی از بارش باران در گیلان نداشته ایم

ضرورت رعایت فاصله طولی خودروها در هوای بارانی

چهارشنبه سوری است مراقب چشمهایتان باشید

فعال بودن 30 کمپ سلامت نوروزی در گیلان

آمادگی بیش از یک‌هزار گشت خودرویی و موتوری پلیس در گیلان

90 مسجد گیلان آماده برگزاری مراسم اعتکاف هستند

پرواز خارجی رشت - ازمیر راه اندازی شد

فروش اراضی ملی و کشاورزی، منابع طبیعی تالش را تهدید می کند

20درصد قیمت مرغ در جیب دلالان است

آمادگی 340 مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی/ رزرو اینترنتی 90مدرسه

قاطعیت پلیس در برخورد با هنجارشكنان چهارشنبه آخر سال

شخم زمستانه 92 هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان

ارسال 196 اثر به دبیرخانه جشنواره مد و لباس فجر گیلان

بندرانزلی دو سال و نیم دیگر به راه آهن متصل می شود

امروزه 80 درصد تالاب های کشور در معرض تهدید هستند

رفع مشکلات آب و راه مهم ترین مطالبه آستارا از رئیس جمهوری است

450 دانش آموز فومنی در طرح آموزش ایمنی و آتش نشانی شرکت کردند

میانگین هزینه احداث هر کیلومتر خط ریلی، 10 میلیارد تومان است

شیادان سایبری در کمین مسافران نوروزی

آسمان گیلان تا اواسط هفته نیمه ابری در پاره ای نقاط مه است

همایش «اسوه‌های صبر و ایثار» در رشت برگزار می شود

تربیت فرزندان با اعتماد به نفس در گرو دانش افزایی مادران

پنج هزار و 531 ماده محترقه غیرمجاز در تالش کشف شد

آغاز ثبت نام اولویت های حج تمتع 98 از دهم اسفندماه

گیلان؛ میزبان اولین دوره رویداد ملی کارآفرینی جی آپ

وزش باد در گیلان / دریا برای فعالیت مناسب نیست

ساماندهی آب بندان های ماسال سرعت گیرد

30 سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت/ فروش منابع طبیعی؛ فروش فرهنگ و هویت

خبرهای خوب برای نظام آماری کشور در برنامه توسعه ملی آمار

برندسازی برنج گیلان در مسیر توسعه

قلقلک‌هایی که باغداران را سرایه‌دار می‌کند