پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

ایران مقصد گردشگران عراقی؛ تهدید یا فرصت! مقالات

ایران مقصد گردشگران عراقی؛ تهدید یا فرصت!

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - پایگاه خبری - تحلیلی گیل نگاه، مطلبی در قسمت یادداشت با عنوان ایران مقصد گردشگران عراقی؛ تهدید یا فرصت! به قلم علی رحیم پور منتشر کرده است.
در سال ١٣٩٦ تعداد گردشگران خروجی از کشور رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کرد و به عدد ١٠،٥٤٢،٩٥٢ نفر رسید. این در حالی بود که تعداد گردشگران ورودی به زحمت به عدد ٥،١١٣،٥٢٤ نفر رسید. البته از این تعداد گردشگر ورودی بالغ بر ١،٣٥٠،٠٠٠ نفر آن اتباع عراقی بوده اند که عمدتا برای زیارت، درمان و تجارت و گذراندن اوقات فراغت به ایران سفر کرده اند. در همین سال تعداد ٤،٢٢٩،٠٠٠ شهروند ایرانی به عراق برای زیارت، دیدن اقوام و تجارت سفر نموده که اوج این سفرها در گرامیداشت اربعین حسینی است که در سال گذشته به ٢،٣٢٠،٠٠٠نفر بالغ شده است.
بر اساس آمار موجود در سه ماهه اول امسال بالغ بر یک میلیون شهروند عراقی به کشور وارد شده اند که این حجم مسافر حکایت از این دارد که گردشگران و مسافران عراقی بیش از ٧٥درصد از بازار گردشگران ورودی به جمهوری اسلامی ایران را در اختیار داشته و این احتمال وجود دارد با افزایش قدرت خرید عراقی ها، کاهش ارزش ریال ایران در برابر سایر ارزهای خارجی و از همه مهمتر احساس امنیت خانواده های عراقی در شهرهای ایران، این عدد تا پایان سالجاری به بیش از ٢میلیون نفر افزایش یابد و برای اولین بار صنعت گردشگری ایران در ورود گردشگران عراقی رشدی بیش از ٨٠درصدی را تجربه کند. این در شرایطی است که تورگردانان کشور در بهار سالجاری در جذب گردشگران اروپایی با ٢٤درصد رشد منفی مواجه بوده اند.
عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه ، پاکستان، ترکمنستان و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ترتیب در فهرست برترین کشورهای گردشگر فرست به ایران قرار دارند. در همین زمینه آمار نشان می دهد که بیش از ٧٠ درصد گردشگران ورودی به ایران را مردان تشکیل داده و جالب است که بیشترین گردشگرانی که با خانواده به ایران سفر کرده اند نیز عراقی ها هستند.
آمار نشان می دهد که بیش از نیمی از ١/٣میلیارد گردشگر خارجی در سال ٢٠١٧، قاره اروپا را به عنوان مقصد سفر خود در نظر گرفته اند و بیش از ٧٥ درصد این گردشگران خود شهروندان اروپایی بوده اند که به کشورهای همسایه خود در قاره اروپا سفر کرده و حتی تعطیلات آخر هفته را در کشورهای همسایه گذرانده اند. سفر آلمان ها به فرانسه، فرانسه به آلمان، اسپانیا به ایتالیا و بالعکس …
حال چرا سفر گردشگران عراقی به ایران برای عده ای در خارج از کشور وهمچنین در داخل کشور ایجاد نگرانی کرده است؟
صرف نظر از رقبای منطقه ای ایران به عنوان مقاصد گردشگری در خاورمیانه(ترکیه، امارات و عربستان) که تلاش دارند سهم بیشتری از گردشگران عراقی را در کشور خود میزبان باشند؛ به نظر می رسد مسایل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در ابعاد خارجی و داخلی بیش از منافع اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.
چندی است که زمزمه خوشگذرانی گردشگران عراقی آن هم از نوع روابط نامشروع جنسی در شهرهای ایران بویژه در شهر مقدس مشهد توسط کامنت ها و کلیپ های غیرحرفه ای که تدوین و مونتاژ و در سایت ها و شبکه های اجتماعی دست به دست می شود موجبات نگرانی هایی را در نزد مردم و مسئولان این بخش ایجاد کرده است که متاسفانه توسط عده ای از اشخاص بنا به اطلاع رسانی و آگاه سازی و بعضا حمایت از حرفه و تشکل صنفی خود ناآگاهانه به شیوع این اخبار دامن زده و فعالیت نوپا و گرفتار صنعت گردشگری ایران را با مسایل ارزشی و ناموسی مواجه ساخته که بتوانند این فرصت را نیز تبدیل به تهدیدی دیگر برای کشور کنند.
شکی نیست که دو کشور ایران و عراق در طی سالهای گذشته هزینه های بسیار گزافی را برای دفاع از حیثیت، ناموس، شرف و سرزمین خود پرداخته اند و با سقوط صدام و حزب بعث عراق زمینه نزدیک تر شدن هر چه بیشتر دو ملت فراهم شده که بالطبع موجبات کینه بدخواهان منطقه ای و خارج از منطقه را برافروخته و دوچندان کرده است.
گزارش دو سال پیش روزنامه شرق الاوسط عربستان مبنی بر سفر اربعین زائران ایرانی به منظور خوشگذرانی با زنان عراقی و کشاندن موضوع اخیر چنین مواردی در ایران توسط مردان مجرد عراقی، گزارش گزارشگر عراقی از گمرک فلوجه، گزارش صیغه زنان ایرانی، خرید ملک و ساختمان توسط عراقی ها در آبادان و خرمشهر، خرید و غارت مایحتاج و ارزاق عمومی توسط عراقی ها، بازار ماهی آبادان، موضوع خانه مسافرهای مشهد و ده ها مورد دیگر همه دلالت براین دارد که در پس این اخبار و حوادث ابهام آمیز و غیرمستند، ماجرای دیگری نهفته است که در وهله اول تخریب روابط دوستانه بین دو کشور را هدف گرفته و با توجه به سوابق تاریخی و پدیده دشمن سازی و بیگانه ستیزی تاریخی، زمینه تفرقه افکنی نژادی و قومی، و اختلافات عرب و عجم را دوباره شکل دهند و در وهله دوم ایران و عراق را از آثار و برکات و کارکردهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تبادلات گردشگر به نفع مطامع خود محروم کرده و با حوادثی ساختگی راه را بر زائران و گردشگران دو کشور بسته و در نهایت مانور سیاسی و عبادی اربعین حسینی را کم رنگ کنند؟!
البته در صنعت گردشگری، نمی توان منکر پدیده توریسم عشرتی شد و قطعا همواره افرادی هستند که اختصاصا برای این منظور مقاصد سفر خود را انتخاب می کنند که این می تواند در همه کشورهای دنیا مصداق داشته باشد ولی با توجه به نظام ارزشی حاکم بر جمهوری اسلامی ایران و محدودیت های شرعی و قانونی ، قطعا این کشور را نه تنها عراقی ها بلکه کلیه گردشگران خارجی بدین منظور به عنوان مقصد گردشگری انتخاب نخواهند کرد.
اگر هوشیار نباشیم و از فرصت ایجاد شده برای توسعه گردشگری منطقه ای استفاده نکنیم و مجددا تجربه برخورد مردم و کارگزاران حکومتی در دهه هفتاد با گردشگران چمدانی آسیای مرکزی و قفقاز را تکرار کنیم، ضمن آب به آسیاب بدخواهان و بداندیشان ریختن، صنعت نیمه جان گردشگری کشور را به صورت کامل به نابودی کشانده و مزیت ویژه و رقابتی گردشگری زیارتی و درمان این سرزمین را به بهای جهل و ناآگاهی به اصطلاح دلسوزان داخلی و دشمنان منطقه ای از کف داده ایم.
عواقب اشغال و آتش زدن دفتر نمایندگی سیاسی و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد و از دست دادن بیش از یک میلیون گردشگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و به دنبال آن ایجاد صدها مشکل دیگر برای سیاست خارجی و اقتصادی کشور که همچنان نیز ادامه دارد، قطعا نتیجه بی خردی و احساسی عمل کردن مزدوران ناآگاه داخلی است. براستی با این شرح و فرضیات آیا اکنون نوبت بازار گردشگری عراق است؟
بپذیریم مقاصد گردشگری، افراد را برای سفر به آن مقصد گزینش و انتخاب نمی کنند لذا ممکن است سوء استفاده هایی هم در این فعالیت بزرگ اقتصادی و فرهنگی صورت پذیرد که مطابق با سلایق و ارزش های حاکم بر جامعه ما نباشد لذا می توان با نظارت، آگاه سازی جامعه میزبان و مهمان و رعایت کدهای بین المللی اخلاق گردشگری، اقدام به مدیریت مقصد نمود تا ضایعات این گونه موارد اندک و به حداقل برسد. بپذیریم و ترویج کنیم که ایران همواره میزبان، مهمان نواز و دوست گردشگران و زائران مسلمان و غیر مسلمان خارجی است و تلاش کنیم از منابع گردشگری منحصر بفرد ادیان مختلف در این سرزمین اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی، زرتشتی به نفع توسعه منافع ملی بهره گیریم و این سرزمین را برای پذیرش همه گردشگران علاقمند سفر به ایران از جمله گردشگران کشورهای همسایه و بویژه گردشگران و سرمایه گذاران عراقی، آماده و احساس امنیت را در آنان برای سفر به ایران تداوم ببخشیم.
2007/7294

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سال دو فصل دارد

این زمین تشنه !

رونق تولید گیلان در گرو رفع موانع/ تحقق رویای شیرین تنها با تلاش

سپاه سردمدار مبارزه با گروه های تروریستی

سیل اخیر و چند نکته ضروری

وقتی چراغ آگاهی‌بخشی اختلال اوتیسم فروزان نیست

این پهنه اعجاب !

مرثیه ای برای نوروز ناشاد نود و هشت

به یاری سیل زدگان بشتابیم

لاهیجان عروس شهرهای گیلان/بازدید از تنها موزه چای کشور

امام زادگان گیلان؛ حریم امن مسافران نوروزی

ورق‌هایی برای عیدی

چهارشنبه سوری بله؛ چهارشنبه سوزی نه

10 نقطه مهم حادثه خیز راه های گیلان را بشناسیم

دو روی سکه انتقال آب کاسپین

سفری خاطره انگیز در اقامتگاه‌های بوم گردی گیلان

نوروز در آبادی‌های گیلان

چارچوب چهارشنبه سوری - عیسی پاشاپور*

انتقال آب خزر به سمنان حتی به زیان مردم استان سمنان است

عروس گولی تا رابچره/ گیلان با آیین های سنتی به پیشواز بهار می رود

"نوشد" آیینی فراموش شده در حیران

آقای رئیس جمهور حال و روز مطبوعات و اصحاب رسانه را هم دریابید!

شهرداران درمانده از زباله، دهیاران بیگانه با زباله

دوگانگی اجتماعی و اضطراب های زنانه

همایش ملی بازاریابی گردشگری پایدار در گیلان فراخوان داد

انتخاب امروز ، کیفیت فردا

تغییر هویت و انزوای اجتماعی آسیب جدی استفاده از فضای مجازی است

پرهیز بر مدار دستان آلوده!

فائق؛ طبیب فرهنگ گیلان

خودمان وا دس بکار بیبیم

حل و نقل سبز نسخه ای مناسب برای رشت

سیاهکل، واقعه ای تاریخی نه حماسه

وجه تمایز دکتر سالاری نسبت به سایر استانداران غیربومی

​جای خالی جامعه شناسان در جامعه ما

سپیدرود محکوم است به «سقوط»؟!

این سال‌های 40 سالگی!

آبروی ما رفت

عطش سینماهای گیلان فرونشست

دموکراسی با طعم امپریالیسم !

با اشتباهات خودمان به ژاپن درجه یک باختیم!

اهمیت الگوهای سالم رفتاری در تقویت سرمایه‌های اجتماعی

موسیقی خیابانی؛ اشاعه فرهنگ بومی در پیاده راه رشت

جامعه خشمگین خشمگین!

​یا راه نمی دانید یا نامه نمی خوانید

اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!

زخم برداشت‌ شن و ماسه بر بستر رودخانه‌ها/ نظارت‌ها کافی نیست

استراتژی فریب مربیان ایران و عراق

حاشیه نشینی در رشت از الگوی کشوری تبعیت نمی کند

جایگاه قانون، نمایندگی مردم و رشت زخمی

صنعت گل و گیاه گیلان در حسرت صادرات