پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

علی کاظمی برنج نام آشنای سفره‌های ایرانی گفتگو

علی کاظمی برنج نام آشنای سفره‌های ایرانی

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - علی کاظمی کشاورزی است اهل روستای شکارگوراب بالای فومن که در دهه 60موفق به کشف رقمی برنج محلی شد که در بین مردم به نام علی کاظمی به شهرت رسید. علی کاظمی برنجی است خوش عطر، خوش‌پخت و خوش خوراک که سالیان سال است مهمان سفره‌های مردم گیلان زمین است و به دلیل اصالت و سازگاری با اقلیم منطقه، شالیکاران گیلان، پس از گذشت سالیان سال این رقم را در شالیزارها کشت و برداشت می‌کنند.
رنج شالیکاری در زمین است و شالیکار چشمش به آسمان و آسمان گاه آنقدر می‌بارد که اشک چشم شالیکار جاری شود و گاه آنقدر خشک و بی‌آب می‌شود که آه از نهادش بر می‌خیزد. رنجِ برنج است و دستان خالی شالیکار و همت بلند او که با گرمای آفتاب، دانه‌های باران،‌کم‌آبی و بی‌آبی می‌جنگد و این برکت را سر سفره می‌آورد و چه سخت است این همه سختی و باز دستان خالی شالیکار. کشاورزی که تمام محصولش پس از اتمام فصل درو برای تامین مخارج شالیکاری و خرج و مخارج سالش به فروش می‌رسد و بی‌برنامگی‌های سیاسی و اقتصادی و مصادف شدن این اتفاق با آزاد شدن واردات برنج و نبود نرخ خرید تضمینی سبب می‌شود کشاورز بماند و حوضش و چقدر بد حوضی است این حوض.
  در گفتگویی حضوری با علی کاظمی به بررسی دغدغه‌ها و مسایل کنونی این کشاورز گیلانی پرداخت و امید است که این گفتگو امکان دیده شدن مسائل این کشاورز را که اکنون تبدیل به مصایب شده است فراهم آورد. علی کاظمی در ابتدای این گفت‌وگو با بیان اینکه در سال 67متوجه 4خوشه متفاوت از سایر خوشه‌ها در زمین شالیزاری خود شدم،اظهار کرد: در آن زمان بیشتر برنج‌ بینام، صدری و خزر در شالیزارها کشت می‌شد.با اینحال چهار خوشه جدید را با گذاشتن سنگ سیاه نشانه‌گذاری کردم و به فرزندانم سفارش کردم که به خوشه‌های نشانه‌گذاری شده توجه کنند؛ چرا که تعدادش محدود است و ممکن است از بین برود.
وی ادامه داد: بستن همان چهار خوشه با نخ سفید و علامتگذاری آنها راهکار دیگری بود که برای تشخیص خوشه‌ها به ذهنم رسید و آن را اجرا کردم تا در فصل درو براحتی بتوانم خوشه‌ها را پیدا کنم. با فرا رسیدن زمان درو و انتقال خوشه‌ها به منزل، با تمسخر اهالی محل روبرو شدم در حالی که وقعی به این سخنان نمی‌نهادم.
کاظمی خاطرنشان کرد: شلتوک‌ها را تا فروردین سال بعد در داخل شیشه مربا نگهداری کردم در حالی که به آنها آب می‌دادم و زمانی که جوانه زدند و آن را به خزانه منتقل کردم و مجدد برای تشخیص راحت‌تر آن را علامت‌گذاری و در شالیزار نشاء کردم.
وی اضافه کرد: چهار خوشه سال اول به هفت خوشه،سال دوم به 72خوشه،سال سوم به یک قبیس(یک دهم هکتار)،سال چهارم به نیم هکتار و سال پنجم به یک هکتار تبدیل شد و هفت سال پی در پی بر روی این شلتوک‌ها کار کردم تا توانستم این رقم را ترویج دهم و به تولید انبوه برسانم.
کاظمی افزود: همسایه‌ها،اهالی محل و کشاورزان روستاهای دور و نزدیک با شنیدن آوازه رقم کاظمی به شکارگوراب می‌آمدند و از من شلتوک تهیه می‌کردند.
پایه رقم علی کاظمی بی‌نام است
وی با بیان اینکه آوازه برنج علی کاظمی به همه کشاورزان منطقه رسیده بود،تصریح کرد: دیگر شلتوک کاظمی به کارخانه برنج نمی‌رسید و در همین حیاط خانه‌ام به فروش می‌رفت و با توجه به خوش طعم و عطر بودن و زودرسی این رقم تصمیم گرفتم که همه شالیزار خود را رقم کاظمی کشت کنم.
کاظمی با بیان اینکه برنج کاظمی در صورتی که با سایر ارقام مخلوط شود براحتی قابل تشخیص است،عنوان کرد:برنج علی کاظمی بسیار خوش پخت و خوش خوراک است و حتی پس از سرد شدن نرم می‌ماند و براحتی قابل خوردن است.
وی با اشاره به اینکه پایه رقم کاظمی برنج بی‌نام است،گفت: پس از آن کشاورزان و اهالی محل تخم جو(شلتوک) را از ما می‌گرفتند، و می‌کاشتند.
کاظمی به ماجرای تصادف اخیر خود اشاره و تصریح کرد: در سال 95به علت تصادف از ناحیه لگن به شدت آسیب دیدم و استاندار و مسئولین وقت به عیادتم آمدند و البته ناگفته نماند که استاندار مساعدت‌هایی در این زمینه کردند.
تاکنون رقم علی کاظمی در هیچ جایی ثبت نشده است
وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته 5 هزار متر از اراضی شالیزاری خود را برای درمان بیماری کلیوی همسرم فروخته‌ام،افزود:با توجه به آسیب از ناحیه لگن و ناتوایی جسمی و از دست دادن اراضی شالیزاری به سختی زندگی را می‌گذرانم و به صورت اجاره روی زمین‌های مردم کار می‌کنم.
کاظمی با بیان اینکه متاسفانه امروز هیچکس به ما توجهی ندارد،ادامه داد: یادم هست یکبار در روزنامه‌ها نوشتند که هاشمی و کاظمی نباید مشکلی داشته باشند ولی امروز با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنیم.
کاظمی اضافه کرد: تاکنون این رقم در هیچ جایی ثبت نشده و کشف این رقم فقط باعث شناخته شدن من شد و منفعت دیگری برای من نداشت.
کاشف رقم برنج کاظمی در پایان یادآور شد: اکنون این رقم علاوه‌بر استان گیلان در سایر استان‌ها هم کشت و به فروش می‌رسد.
فومن بدلیل برخورداری از جاذبه‌ها مقصد گردشگران است
در ادامه محمود قاسم‌نژاد فرماندار فومن در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گیلان،با بیان اینکه ظرفیت‌های کشاورزی شهرستان سبب تولید و ایجاد اشتغال می‌شود،اظهار کرد: نوع اقلیم و خاک حاصل‌خیز موجب شده فعالیت‌های کشاورزی در شهرستان‌های گیلان بیشتر از سایر نقاط کشور باشد. به عبارتی وجود خاک مناسب و آب کافی سبب شده در بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌های کشور مزیتی نسبی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه این عوامل باعث شده جلگه‌های ما به زیر کشت برنج روند،خاطرنشان کرد:13هزار و 870 هکتار اراضی شالیزاری در شهرستان فومن وجود دارد و بیشتر مردم در زمینه برنجکاری اشتغال دارند.
فرماندار فومن با اشاره بر اینکه وجود اراضی شیب‌دار در این شهرستان سبب شده دو هزار هکتار باغ چای داشته باشیم،گفت:بسیاری از افراد و ساکنین این منطقه علاوه بر کشاورزی در زمینه تولید چای اشتغال دارند. در این شهرستان تعداد هشت کارخانه چای فعال وجود دارد که با توجه به ظرفیت‌های تبدیلی در بخش کشاورزی در کارخانجات برنجکوبی و کارخانجات چای بسیاری از افراد در صنایع بسته‌بندی و فرآوری مشغولند.
وی با یادآوری اینکه شهرستان فومن در زمینه تولیدات باغی سهم خوبی را در استان به خود اختصاص داده است،ادامه داد:فومن دارای سه هزار و 519 هکتار اراضی باغی است.این شهرستان دارای 46واحد مرغداری است که سالانه میزان9هزار و 600تن گوشت سفید در شهرستان تولید می‌شود.سالانه میزان 16هزار و 800تن شیر و دو هزار و 900تن گوشت قرمز از 124هزار و 100راس دام سبک و سنگین تولید می‌شود.از گذشته دامداری به صورت سنتی در این شهرستان رایج بوده و مردم مبادرت به پرورش دام می‌کردند.همچنین تعداد 875پهنه استخر پرورش ماهی گرم‌آبی با 655هکتار و 23پهنه استخر پرورش ماهیان سردآبی به مساحت یک هکتار در شهرستان وجود دارد که از ظرفیت‌های کشاورزی شهرستان در راستای ایجاد اشتغال و تولید محسوب مب‌شوند.
قاسم‌نژاد با بیان اینکه در راستای رونق اقتصادی منطقه، برنامه‌هایی که در سطح شهرستان دنبال می‌شود ذیل برنامه‌های توسعه کشور است،اضافه کرد:علاوه بر موارد ذکر شده گردشگری نیز از مزیت‌های نسبی در شهرستان است که خود زیربنای توسعه اقتصادی است.فومن همواره به دلیل برخورداری از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری میزبان گردشگران است.این شهرستان بدلیل دارا بودن پتانسیل‌های تاریخی،طبیعی و...یکی از هدف‌های ثابث گردشگری در طول سال به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه ماسوله و قلعه رودخان همواره در طول سال پذیرای خیل عظیمی از گردشگران است،گفت:وجود این دو منطقه در شهرستان می‌تواند موجب توسعه اقتصادی شود.حضور و ماندگاری گردشگران در منطقه، خرید تولیدات صنایع‌دستی،محصولات دامی،سوغاتی‌ها،اقامت اماکن اقامتی،رستوران‌ها بر اقتصاد مردم منطقه اثرگذار است.
قاسم‌نژاد با اشاره بر اینکه تعدادی از ساکنین ماسوله و قلعه‌رودخان به تولید صنایع‌دستی که از گذشته به ارث برده‌اند مشغولند،ابراز کرد:این تولیدات برای گردشگران جذاب است.بخشی از خانواده‌ها علی‌الخصوص بانوان که در چرخه اقتصادی سهم کمتری از درآمد را به خود اختصاص داده‌اند می‌توانند در این زمینه تولیدات داشته باشند و باعث رونق اقتصادی خانوارها شود.
گردشگری کشاورزی از راهکارهای توسعه گردشگری است
وی با بیان اینکه در کنار این موارد سیاست‌گذاری‌هایی در سراسر استان توسط استاندار گیلان در خصوص واحدهای بوم‌گردی شکل گرفته است،متذکر شد: شهرستان فومن از این حیث قوی است؛چرا که دارای منابع خوب،آب و هوای مطبوع،مراتع و...است.امروزه بسیاری از گردشگران علاقه‌مند به گردشگری روستایی هستند.تمایل دارند در مناطق بکر حضور یابند و با آداب و رسوم،تنوع غذایی،رفتار و ...روستاییان آشنا شوند.
قاسم‌نژاد با بیان اینکه گردشگری یکی از عوامل موثر بر کشاورزی می‌تواند باشد،افزود:شاید برای ما که در این زیست‌بوم زندگی می‌کنیم نگاه کردن به یک تابلوی اراضی کشاورزی جاذبه نداشته باشد گرچه باعث آرامش روحی ما می‌شود.در حال حاضر در دنیا یکی از راهکارهای توسعه گردشگری، گردشگری کشاورزی است و دیدن از مراحل سه گانه کاشت،داشت و برداشت برنج است.قطعاً دیدن باغات جای در اراضی شیب‌دار و اراضی کشاورزی و...دارای جذابیت برای گردشگران است.
وی اضافه کرد: در چند سال اخیر شاهد هستیم بسیاری از محصولات باغی در اراضی باغی به فروش می‌رسد و بسیاری از گردشگران متقاضی خرید محصولات به طور مستقیم هستند.
قاسم‌نژاد با بیان اینکه کاشف رقم علی کاظمی اهل روستای شکارگوراب فومن است،تصریح کرد:طی صحبتی که با کاشف برنج علی کاظمی داشتم از چگونگی شناسایی این رقم آشنا شدم. این نوع برنج از لحاظ پخت از کیفیت بالایی برخوردار است.این رقم در فصل برداشت و طی بارندگی‌های فصلی بدلیل کوتاهی ساقه‌ها دچار ورس و خوابیدگی نمی‌شود.
فرماندار فومن در پایان با بیان اینکه کشت و پخت این نوع رقم در سطح استان فراگیر است،گفت:درآمد کشاورزان از قِبَل فروش این محصول بیش از سایر ارقام است.این برنح خواهان زیادی دارد.
کاشت رقم علی کاظمی در 6هزار هکتار از اراضی شالیکاری فومن
مهندس محمدرضا ابراهیم زاده مدیر جهاد کشاورزی فومن با بیان اینکه فومن دارای 13هزار و 870هکتار اراضی شالیزاری است و 6درصد برنج گیلان در این شهرستان تولید می‌شود،اظهار کرد:در شش هزار و 468هکتار از این اراضی رقم علی کاظمی کشت می‌شود.
وی با بیان اینکه رقم علی کاظمی رقمی شناخته شده در استان گیلان است،افزود: بالاترین سطح زیر کشت این رقم در بخش سردار جنگل قرار دارد.متوسط عملکرد رقم علی کاظمی در هکتار چهار هزار تن تا چهار هزار و 200تن شلتوک برنج است.
مدیر جهاد کشاورزی فومن در پایان با بیان اینکه بیشترین ارقامی که در اراضی شالیزاری این شهرستان کشت می‌شود کاظمی و هاشمی است،اظهار کرد:دوره رشد رقم علی کاظمی کوتاهتر و حدود یک هفته تا 10روز زودتر از سایر اراقام می‌باشد.این رقم بیشتر در غرب استان به خصوص در فومن کشت می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چای ایرانی، شناسه‌دار می شود

باران موجب ورس 10 درصد شالیزارهای گیلان شد

مارهای افعی قفقازی از گونه های ارزشمند جانوری ارتفاعات لنگرود

انجام 180 کیلومتر لایروبی برای سال زراعی جاری در لنگرود

پیکر یکی از غرق شدگان سد سنگر پیدا شد

پوشش بیمه ای 42درصدی جمعیت رودسر/ بیمه بیکاری به228 نفر پرداخت شد

حادثه برای سه هزار نفر در سواحل دریای مازندران

وجود گفتمان منطقی افراد غیرمحجبه را به سمت حجاب سوق می دهد

مهاجرت ها منابع آبی روستایی لاهیجان را کاهش داده است

کشف 5 تن چوب جنگلی قاچاق در فومن

مسابقه عکاسی «شهدای تازه تفحص شده» در گیلان برگزار می شود

سنجش فشار خون افزون بر یک میلیون و 50 هزار نفر در گیلان

آغاز اجرای طرح هدایت آب های سطحی در شهر لوندویل آستارا

برگزاری سومین جشنواره ملی «نگاهی به طنز معاصر» در فومن

نیازمند وحدت رسانه‌ای برای افشای جنایت‌های آمریکا هستیم

خروج سامانه بارشی از گیلان

اختصاص 500 میلیارد ریال اعتبار به سد دیورش

توان خودپالایی طبیعی تالاب انزلی قادر به حل مشکلات نیست

فراخوان سی ویکمین جشنواره تئاتر گیلان/آخرین مهلت ارسال آثار 15مهر

بارش باران در گیلان/ آبگرفتگی معابر دور از انتظار نیست

کنترل فشارخون بیش از 70 درصد جمعیت هدف رضوانشهر

انجام دومین انتقال هوایی عضو پیوندی در گیلان

انتقال قلب پسر 14 ساله دچار مرگ مغزی از گیلان با اورژانس هوایی

ماندگاری هوای گرم در گیلان ادامه دارد

برخورد 206 با تیر برق یک کشته و 3 مجروح برجا گذاشت

1480 کلاس درس برای اسکان مسافران تابستانی آماده شده است

روند افزایش دما در گیلان

فشار خون حدود 79 درصد گیلانی‌ها سنجش و ثبت شد

تالش از نظر کاربرد ماشین آلات کشاورزی جایگاه سوم را در گیلان دارد

مردم به هلال احمر اعتماد دارند/حضور در جمع خانواده شهدا موجب نشاط معنوی می شود

معرفی رقم جدید برنج ایرانی اَنام گیلان در آینده نزدیک

آب روستاهای سوغات و لطیف محله آستارا وصل شد

مهلت تخفیف ویژه ترخیص خودروهای توقیفی در گیلان  فقط تا پنج روز دیگر

آتش سوزی اراضی جنگلی آستارا مهار شد

رونق گردشگری روستایی مانع زمین فروشی و مهاجرت روستائیان می‌شود

ثبت غیرحضوری درخواست های بیمه شدگان تامین اجتماعی گیلان امکان پذیر شد

گیلان از استان های پرمصرف خون

کشف بیش از 7 تن شکر قاچاق در لاهیجان

برپایی چهار ایستگاه کنترل فشار خون در بندرانزلی

کوهنورد مصدوم به بیمارستان آستارا منتقل شد

سینماهای گیلان چهاردهم و پانزدهم خرداد، نیمه فعال می شوند

توزیع بالغ بر 288 میلیون لیتر فراورده های نفتی گیلان

ساماندهی آب بندان ها در رودبار کند است

ضعف ولتاژ برق روستاهای فومن برطرف می شود

توزیع 70 تن گوشت و مرغ منجمد و گرم تنظیم بازار در آستارا

برخورد قاطع با پدیده سگ گردانی

150 هزار دانش آموز گیلان تحت پوشش طرح ایمن سازی راه ها

ایجاد 167خانه هلال درگیلان/ هدف ارتقای توانمندی جوامع روستایی است

گله های دام سیاهکل به مناطق ییلاقی کوچ داده شدند

اعزام 1500 دانش آموز پسر مدارس گیلان به مناطق عملیاتی غرب کشور