پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

جایزه ادبی گیلان به پدر ویراستاری نوین ایران اهدا شد فرهنگي

جایزه ادبی گیلان به پدر ویراستاری نوین ایران اهدا شد

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - نخستین جایزه ادبیات و دستور زبان فارسی استاد فرض پور ماچیانی روز پنجشنبه به استاد احمد سمیعی گیلانی - پدر ویراستاری نوین ایران - اهدا شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، استاد احمد سمیعی گیلانی زاده 1298 که هماره در راه تجلی ادبیات فارسی دست پایمردی بلند کرده، از بزرگان نسلی است که محضر استادانی چون علامه بدیع‌الزمان فروزانفر را درک کرده است.
استاد همچنان لبخندش نرم و دلباز بود و حاضر نشد - در میان مخاطبانی که ممتد و ایستاده استاد طلوع یافته در آسمان علم و ادب سرزمینشان را تشویق می کردند - به صورت نشسته سخنرانی کند؛ استاد احمد سمیعی گیلانی سترگ و سالار بر پشت تریبون ایستاد و با مردمان سرزمینش سخن گفت.
وی که با تدریس ، تألیف و تصحیح پیوندِ نسل امروز فارسی زبانان را با گذشته پرافتخارِ زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ و تاریخِ ایرانی و اسلامی استوارتر و مستحکم‌تر کرده، استاد فرض پور ماچیانی را از استادانی توصیف کرد که تنها معلومات نداشت بلکه به هنر و قلم مزین بود.
وی اظهار داشت: امروز استادان بسیاری در دانشگاه های کشور فعالیت می کنند که تنها به مدرک خود بسنده کرده و تجربه و قلم ندارند.
وی تصریح کرد: خواندن مقالات خواندن تازه ها است؛ بنابراین توصیه می کنم استادان خواندنی ها را بخوانند تا از شاگردانشان در معلومات عقب نمانند.
وی ادامه داد: در زمان ما دبیرستانهایمان با بیرون از فضای آموزشی تعامل داشت و از استعدادهای بیرون از فضای آموزشی بهره می گرفت اما متاسفانه امروز دانشگاه هایمان با بیرون از دانشگاه تعامل ندارد و به نیازمندی های جامعه توجه نمی شود.
استاد احمد سمیعی گیلانی افزود: هوشنگ ابتهاج ، اخوان ثالث، شاملو، ساعدی و ... دانش آموخته ادبیات نبودند بلکه استعدادهایی بودند که در خارج از فضای دانشگاهی بالنده شده بودند و امروز هم همین موضوع وجود دارد و این تعامل می بایست بین دانشگاه و فضای بیرونی ایجاد شود.
وی با انتقاد از وضعیت کتابخانه ملی رشت گفت: پویایی لازمه کتابخانه است و نمی تواند یک کتابخانه تنها به موجودی خود اکتفا کند.
وی اضافه کرد: مگر می شود کتابخانه ای منابع موجود خود را دریغ بورزد؛ بلکه کتابخانه ها می بایست بر اساس خدمات کتابخانه ای، حتی اگر منبعی را هم نداشته باشد برای توسعه پژوهش از دیگر کتابخانه ها تامین نماید.
مراسم اهدای نخستین جایزه ادبیات و دستور زبان فارسی استاد فرض پور ماچیانی به استاد احمد سمیعی گیلانی در حالی برگزار شد که گویی مفاخر ، پژوهشگران، استادان دانشگاه و علاقه مندان به فرهنگ و ادب گیلان با تشویق هایشان "خوشا به نام ماندگارت! "را زمزمه می کردند.
استاد محمد کاظم یوسف پور از استادان دانشگاه گیلان و از شاگردان استاد سمیعی گیلانی و فرض پور ماچیانی یکی از خاطرات خود از کلاس های استاد سمیعی را چنین مطرح کرد: یادگیری از محضر ایشان در بعد از ظهری خارج از کلاس درس در ارتباط با تحقیق اشعار فارسی تاریخ بیهقی چنان طولانی شد که تا پاسی از شب ادامه یافت و متوجه تعطیلی دانشگاه و بسته شدن درها نشدیم، بگونه ای که بناچار با استاد از پنجره خارج شدیم.
رئیس انجمن مفاخر گیلان در آئین اهدا نخستین جایزه ادبیات و دستور زبان فارسی استاد فرض پور ماچیانی به استاد احمد سمیعی گیلانی گفت: فرهنگ سرمایه معنوی یک قوم و حفاظت از اصالت های فرهنگی ایستادگی در برابرفرهنگ های زودگذر و پوشالی است.
ابراهیم صفری با بیان اینکه متاسفانه نسل نو بدلیل تکنیک زدگی روز به روز از اصالت های فرهنگی خود دور می شود، افزود: یکی از راه های آشتی نسل جدید با اصالت های فرهنگی خویش معرفی مفاخر سرزمین آنان است و جایزه ادبی یادشده به همین منظور طراحی شده است.
وی ادامه داد: استاد فرض پور ماچیانی ادبیات را با زندگی درهم آمیخت و با برگزاری کلاس های شورانگیز توام با اخلاق و معرفت شناسی، شاگردان بسیاری را در مسیر توسعه فرهنگ و ادبیات گیلان پرورش داد.
زنده یاد استاد مصطفی فرض پور ماچیانی از مفاخر گیلان است که در سال 1340 مقام نخست رشته ادبی گیلان را بین تمام دانش آموزان به دست آورد؛ وی در دوران دانشجویی به پیشنهاد استادان خودش سلسله مقالات ” زبان و ادبیات ماچیان ” را منتشر کرد که سهم بسزایی در معرفی ماچیان در کشور و دانشگاه های معتبر جهان داشت.
فرض پور مولف کتاب دستور زبان فارسی است که از سال 76 در دانشگاه تدریس می شود و همچنین جزو هیأت مؤلفان دائره المعارف تشیع بوده و مقالاتی از ایشان در این مجموعه منتشر شده است.
استاد فرض پور مقالات متعددی در زمینه های ادبی، زبان شناسی ، فرهنگی، اجتماعی و دینی در روزنامه ها و مجلاتی چون آزادی، عصر تبریز، طلوع اسلام، اطلاعات، کادح (نشریه استانی)، گیلان نامه و نشر دانش منتشر کرده است.
همچنین ویژه نامه های گنجینه گیلان شناسی، شمال شناسی، نوروز باستانی، مونوگرافی اشکور، فرزانگان گیلان، زبان و فرهنگ ماچیان و گاهشماری در ایران از استاد فرض پور به چاپ رسیده است؛ بناست در پاسداشت مفاخر استان از این پس هر سال جایزه ادبی گیلان به یکی از افتخار آفرینان استان اهدا شود.
1881/2007

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری جشن نیمه شعبان در پیاده راه فرهنگی رشت

اجرای طرح حامی در 30 مدرسه گیلان

جذام از گیلان راهی انگلستان شد

رشت از اولویت های سازمان تبلیغات اسلامی است

مراسم بزرگداشت آیت الله بهجت موجب وفاق در فومن می شود

سیل مهربانی کودکان گیلانی برای کودکان آوارسیل

زادگاه جنگجویان اشکانی املش به ثبت ملی رسید

ساختمان نیمه کاره کانون پرورش فکری چابکسر تعیین تکلیف شود

آموزش در حوزه های علمیه متناسب با نیاز جامعه باشد

بالغ بر 320 نفر از فعالان قرآنی گیلان بیمه هستند

گام هنری عکاس گیلانی برای کمک به سیل زدگان

زادگاه جنگجویان لیارسنگ بن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

بیش از 2 میلیون گردشگر نوروزی از آستارا دیدن کردند

اعیاد شعبانیه فرصت تحکیم وحدت مسلمانان در آستاراست

محوطه عصر آهن غرب گیلان در انتظار نجات بخشی است

راهیابی 300 اثر از گیلان به جشنواره استانی جابربن حیان

راهیابی اثر فیلمساز گیلانی به جشنواره حقوق بشر نپال

بقایای کشتی گیلان ثبت ملی می شود

اسکان نوروزی افزون بر 28 هزار خانواده در مدارس گیلان

ورود خودرو به گیلان از مرز یک میلیون و 550 هزار دستگاه گذشت

اقامت نزدیک به چهار میلیون و 700هزار گردشگر در گیلان

برگزاری جشن های مبعث پیامبر اعظم در گیلان

اقامت بیش از چهار میلیون و 206 هزار گردشگر در گیلان

مسلمانان در آستارا عید مبعث را جشن گرفتند

145 هزار گردشگر نوروزی از حرم امام زادگان آستارا دیدن کردند

گرایش ملت ها به اسلام، باعث هراس دشمنان شده است

اقامت نزدیک به چهار میلیون و 700هزار گردشگر در گیلان

استقبال از نمایش خیابانی "آستاراجان"

گردشگران نوروزی آستارا از سینما استقبال کردند

افزون بر 27 هزار خانواده در مدارس گیلان اسکان یافتند

توسعه همکاری های علمی بین المللی شالوده تولید علم هر کشوراست

شمار گردشگران فرهنگی تالش کاهش یافته است

اجرای تئاتر خیابانی ایجادنشاط نوروزی در پیاده راه رشت

حلاوت نوروز با شیرینی های محلی سیاهکل

برگزاری 13 ویژه برنامه دوازدهم فروردین در امام زادگان گیلان

تردد گردشگران نوروزی در مرز آستارا به 76 هزارنفر رسید

موزه ها و بناهای تاریخی گیلان میزبان گردشگران داخلی و خارجی

اقامت گردشگران خارجی در گیلان افزایش یافته است

خاطره زیبای آستاراگردی برای گردشگران نوروزی

فولکلور گیلان نماینده ایران در مسقط

سینماهای گیلان 12 فروردین ماه تعطیل است

اسکان مسافر در مدارس گیلان به 265 هزار و 116 نفر روز رسید

لاهیجان شهر تاریخ و طبیعت گیلان؛ میزبان گردشگران

فیلم ساز تالشی مقام نخست جشنواره گلدسته سرو را کسب کرد

اقامت دو میلیون و 707 هزار گردشگر در گیلان

بازدیدهای نظارتی از تاسیسات گردشگری گیلان افزایش یافته است

آماده سازی موقت جاده جواهردشت رودسر

مدیرکل جدید تبلیغات اسلامی استان گیلان منصوب شد

ورود خودرو به بام سبز ماسال ممنوع می شود

برای ترویج کتابخوانی از هر فرصتی استفاده کنیم