پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان عنوان کرد:

13 آبان امسال؛ تاریخی قابل اعتنا در مناسبات آمریکا و اروپا اجتماعي

13 آبان امسال؛ تاریخی قابل اعتنا در مناسبات آمریکا و اروپا

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، 13 آبان امسال را مقارن با موج دوم تحریم های نفتی و بانکی دولت آمریکا علیه ملت ایران دانست و گفت: 13 آبان صرفا روز شروع تحریم های آمریکا علیه ایران نیست، بلکه می تواند تاریخی قابل اعتنا در تحولات جاری در مناسبات آمریکا و اروپا باشد.
حسین فرختار، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان گیلان در گفت وگو با ایسنا – منطقه گیلان، با اشاره به رخدادهای تاریخی 13 آبان، اظهار کرد: تبعید امام خمینی(ره) در 13 آبان سال 1343، شهادت دانش آموزان به دست رژیم ستمشاهی در 13 آبان سال 1357 و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام در 13 آبان سال 1358 موجب شد این روز به یادماندنی تحت عنوان «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی» نامیده شود.
وی «استکبار» را صفتی دانست که از منظر معمار کبیر انقلاب اسلامی عامل تبعیض و بی عدالتی، وابستگی اقتصادی، ایجاد تفرقه، استعمار فکری، دگرگون شدن شخصیت فرهنگی ملت ها و در یک کلام وابستگی کشور در همه زمینه هاست.
این مقام مسئول، با بیان اینکه 13 آبان به مسلمانان و همه مستضعفان عالم آموخت دیوار ستم شکستنی است، تصریح کرد: در یوم الله 13 آبان قلوب مومنان به انوار الهی روشن شد و حماسه شهادت و رشادت قوت گرفت تا بر ضد مستکبران قیام کنند و حقوق از دست رفته خویش را از چنگال استکبار و استعمار بیرون کشند.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، 13 آبان را مصداق تقابل حق و باطل دانست و تاکید کرد: آزادگی‌، شجاعت‌ و غیرت‌ انقلابی‌ مردم ایران در 13 آبان متجلی شد و شکل گیری انقلاب اسلامی و مبارزه با استکبار جهانی را رقم زد.
وی 13 آبان امسال را مقارن با موج دوم تحریم های نفتی و بانکی دولت آمریکا علیه ملت ایران دانست و خاطرنشان کرد: می توان دو فکر کاملا متمایز از یکدیگر را تشخیص داد، زیرا عده ای مانند «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا بر این باورند که باید آمریکا شدیدترین تحریم ها و فشارها را به ایران وارد کند و این فشارها شامل توقف کامل صادرات نفت و اخراج مجدد ایران از جامعه جهانی ارتباطات بین بانکی(سوئیفت) است. در مقابل عده ای دیگر مانند «استیو منوچین»، وزیر خزانه داری آمریکا بر تقسیم تحریم ها به تحریم فروش نفت و تحریم داد و ستد و ارتباطات بانکی تاکید دارند. این سیاست فشار بانکی را کنار می گذارد و اجازه می دهد که ایران از سوئیفت طبق معمول استفاده کند.
فرختار، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در طول چهل سال گذشته با هجمه ها و مشکلات بزرگی از سوی استکبار رو به رو بوده است، عنوان کرد: از یک سو مذاکره ای فشرده بین آمریکا و اروپا در جریان است و آمریکا درصدد کشاندن اروپا به قبول تحریم ایران و اروپا درصدد متوقف کردن سیاست آمریکا علیه ایران تا حد ممکن است؛ اگرچه پذیرش تصمیم آمریکا برای اروپا تحقیرکننده است، اما برای مقابله با آن نیز از اقتدار لازم برخوردار نیست.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، با اشاره به اینکه برخی آمریکا و اروپا را مکمل یک بازی در برابر ایران می دانند، گفت: استکبار جهانی می خواهد نهایتا ایران را به پای میز مذاکره بر سر سیاست های منطقه ای و موشکی و نیز برخی اصلاحات برجام درخصوص تغییر موضع در قبال اسرائیل بکشاند.
مدرس دانشگاه، فشار تدریجی و دائمی و تداوم تحریم ها را دو استراتژی استکبار جهانی علیه جمهوری اسلامی دانست و یادآور شد: ما باید برای مقابله با استکبار بهره برداری از اشتباهات دشمن و بهره برداری از استراتژی فرسایش را مد نظر قرار دهیم؛ به معنی گیج کردن طرف مقابل و مطرح کردن موارد جدید در عین منطق و قانون؛ چراکه نظام بین المللی براساس استدلال، منطق و نگاه سقراطی بنا نشده و بازیگران نظام بین المللی قدرت و منافع را اصل قرار داده اند.
وی اضافه کرد: اگر می خواهیم از تحریم ها و فشارهای سیاسی خارج شویم و آینده ای بهتر برای مردم تامین کنیم باید برخلاف نظام های گذشته عمل کنیم، زیرا قبلا به دلائل ژئوپلیتیک و ضعف داخلی ناچار بودیم در مدار قدرت های خارجی عمل کنیم، اما امروزه کشورمان به موجب تنوع و تکثر منابع، فناوری، دانش و مدیریت حکومتی جا افتاده، با تجربه، متکی به انواع نیروهای حفاظتی و قدرت کنترل فراگیر و کارآمد در سطح قدرت های میانی دنیاست.
فرختار، با تاکید بر اینکه باید میان اهداف و مقدورات خود تناسب ایجاد کنیم، افزود: برای تصمیم سازی و تصمیم گیری محتاج دانش و شناخت جدید بین المللی هستیم، زیرا اساس امنیت کشور در تولید ثروت است و تولید ثروت نیاز به شناخت و قرائت جدید از نظام سیاسی و اقتصادی امروز جهان دارد.
وی یادآور شد: نگاهی دقیق تر حاکی از این است که 13 آبان امسال صرفا روز شروع تحریم های آمریکا علیه ایران نیست، بلکه می تواند تاریخی قابل اعتنا در تحولات جاری در مناسبات آمریکا و اروپا و یکی از چالش های تاریخی پس از جنگ جهانی دوم باشد.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، با بیان اینکه «پاسکال لامی» فرانسوی، مدیرکل سابق سازمان تجارت جهانی قبل از خروج آمریکا از برجام وقوع شکاف در روابط آمریکا و اروپا را پیش بینی کرده بود، گفت: براساس نظر لامی وقوع چنین رویدادی بعد از بحران کانال سوئز در سال 1956 تا به امروز سابقه نداشته است.
وی با طرح این سوال که شرکت های اروپایی در صورت گسترش «قوانین فرامرزی» آمریکا چه تصمیمی خواهند گرفت؟، تصریح کرد: اگر بزنگاه 14 آبان به فضای ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک قرن بیست ویکم میلادی بین دو قدرت آمریکا و چین بدل شود و اگر آمریکایی ها در مقابله با چین به سلاح تحریم های اقتصادی متوسل شوند و اگر تجارت جهانی محکوم به انتخاب یکی از دو بازار آمریکا و چین گردد، در نتیجه مسائل مربوط به برجام از محدوده ایران و آمریکا فراتر می رود و ابعاد جهانی پیدا می کند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارش برف زمستانی در شهرک تاریخی ماسوله

افزایش 85 درصدی صید ماهیان استخوانی در دریا خزر

بارش برف در گردنه حیران و حضور نیروهای راهداری آستارا

بارش برف در گردنه کوهستانی حیران/ راهداران آماده باش هستند

آتش سوزی 240 میلیون ریال به جنگل‌های گیلان خسارت زد

بارش برف اشکورات رحیم ‌آباد رودسر را سپیدپوش کرد

فرماندار: امکانات آستارا برای مدیریت بحران ناکافی است

نماینده آستارا: مجلس از طرح تحول سلامت حمایت می کند

برگزاری کارگاه «فجر و امید به آینده» در رشت

خوزستان درگیر گرد و خاک می‌شود

صومعه‌سرا میزبان جشنواره استانی «جابربن حیان»

کاهش فاصله مناطق برخوردار و محروم اولویت مهم آموزش و پرورش است

11 هکتار از اراضی ملی شهرستان مرزی آستارا طعمه حریق شد

مشارکت اجتماعی پایه توسعه پایدار در جامعه است

کارگاه 3 روزه طراحی پوستر 40 سالگی انقلاب در رشت آغاز شد

لزوم بهره‌گیری از ظرفیت تشکل‌های مردمی در حل مشکلات زیست محیطی

پرداخت 1.3 میلیاردی تسهیلات بلاعوض به سیل‌زدگان رودسر

حمایت مجلس از آموزش و پرورش/ظرفیت خیران در حل مشکلات استفاده شود

آتش سوزی اراضی جنگلی آستارا مهار شد

محیط امن‌تری برای فعالیت‌های اقتصادی با مشارکت سمن ها فراهم شود

مدل سازی فرآیند شبکه اجتماعی حمایت از زنان سرپرست خانوار در گیلان

نظرات سمن‌ها مبتنی بر افکار عمومی است

برون سپاری مسئولیت‌ها به مردم و سمن‌ها

نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در ایجاد فرهنگ توسعه انکارناشدنی است

رویکرد انجمن علمی ایرانشناسی گسترش فرهنگ پژوهشگری است

اقتصاد دولتی ریشه ناکامی های اقتصادی است/ اعتقاد هاشمی رفسنجانی به اقتصاد آزاد

مشارکت اجتماعی پایه و اساس توسعه پایدار است

آتش‌سوزی در جنگل‌های آستارا مهار شد

لغزندگی جاده های گیلان و ضرورت مراقبت رانندگان

تکمیل و بهره برداری 3 پروژه زیرساختی فرودگاه رشت در سال آینده

مهار آتش سوزی جنگل های آستارا / 70 هزار مترمربع خاکستر شد

هوای 29 استان برفی و بارانی می‌شود

طرح جدید دولت؛ اقساطی مسافرت بروید

همسر تنها بازمانده سانحه بوئینگ: او شوکه شده

جشن گل نرگس، سرشماری پرندگان و درختکاری در قرار سبز چهارم دی ماه

نخستین جشنواره منطقه‌ای قصه‌گویی به کار خود پایان داد

طرح سنگ فرش بازار جلالیه اجرا می شود

باد به روستاهای آستارا خسارت وارد کرد

تولید زیتون و روغن زیتون باکیفیت در رودبار

مرگ دانش آموز قائمشهری در یک حادثه عجیب

برداشت میلیونی با کپی کردن کارت‌های بانکی

کمبود 120هزار پرستار در کشور/بهبود وضعیت معیشت پرستاران ضروری است

فرماندار: رسیدگی به بهداشت آب روستاهای آستارا ضروری است

آتش سوزی یکی از مناطق جنگلی لاهیجان مهار شد

بسیجیان برای مهار آتش به جنگل های آستارا وارد شدند

پنح میلیارد ریال به مددجویان کمیته امداد سیاهکل پرداخت شد

آتش سوزی در لوندویل آستارا مهار شد

آتش سوزی عرصه های طبیعی گیلان اطفاء شد

دوره توان افزایی کشوری ویژه بانوان در گیلان آغاز شد

رفتار بچه‌پولدار‌های تهرانی سوژه شد