پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

دره سپید رود می‌تواند قلب تپنده پژوهش و فناوری کشور باشد اجتماعي

دره سپید رود می‌تواند قلب تپنده پژوهش و فناوری کشور باشد

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه دره سپید رود گیلان، می‌تواند قلب تپنده پژوهش و فناوری کشور باشد گفت: شکل گیری منطقه ویژه علم و فناوری در دره سپید رود، موجب رشد گیلان و شکل گیری کارآفرینی در این استان خواهد بود.
به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، دکتر شادمان نعمتی در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تسلیت فرار رسیدن سالروز وفات پیامبر اکرم (ص)، شعار و هدف اصلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان را بر اساس نقشه راهبردی «پیشرو در بین دانشگاه‌های نسل سوم» عنوان کرد.
وی با بیان اینکه خوشبختانه برنامه‌های حوزه معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای اهداف نقشه راهبردی دانشگاه اجرا می‌شود، تاسیس دفتر مالکیت فکری و معنوی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان را یکی از اقدامات مهم حوزه سلامت، طی دو سال اخیر ذکر کرد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به انجام برنامه‌های حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای سند راهبردی، گفت: نبود زیر ساخت‌های فرهنگی مناسب در برخی از حوزه‌ها، یکی از عوامل بازدارنده برای استقرار برنامه‌های استراتژیک حوزه سلامت است.
نعمتی تصریح کرد: پژوهش، یک وسیله نیست بلکه یک زیرساخت است و باید این مهم از دوران دبستان، نهادینه شود.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه حوزه بهداشت و درمان کشور در حال حاصر در برخی از شاخص‌ها از سند چشم انداز 2020 جلوتر است، پروژه دره سپیدرود ( تکمیل و استقرار چرخه فناوری سلامت در استان) و ایجاد کارگاه نیمه صنعتی دانشگاه را در محل دپو زباله سایت سراوان، از جمله پروژه‌های مهم دانشگاه علوم پزشکی گیلان ذکر کرد.
وی در ادامه از برگزاری اولین رویداد استارتاپ (Startup Weekend) در حوزه پزشکی و سلامت، در دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبرداد و افزود: رویداد "Startup Weekend" در حوزه پزشکی و سلامت برای اولین بار در شمال کشور، از 23 لغایت 25 آبان ماه سال جاری با حضور مسئولان وزارت متبوع، نخبگان ملی و بین‌المللی در عرصه استارتاپ و با مشارکت وزارت بهداشت و پارک علم و فناوری وزارت علوم در دانشکده پزشکی رشت برگزار می‌شود و در این رویداد، ایده‌های برتر مطرح شده به محصول تبدیل خواهند شد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به ارتقا رتبه شاخص‌های حوزه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تصریح کرد: بر اساس ارزشیابی انجام شده از سوی وزارت بهداشت، شاخص‌های حوزه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نسبت به سال گذشته با ارتقای 20 رتبه به رتبه سیزدهم کشوری ارتقا یافته است که این مهم، نشانگر این است که ما در راستای اجرای برنامه‌های نقشه راهبردی دانشگاه درست عمل کرده‌ایم.
وی اختصاص صندوق خصوصی حمایت از واحدهای فناور را از دیگر پروژه‌های بزرگ دانشگاه خواند و یادآور شد: یکی دیگر از پروژه‌ها در زمینه پژوهش و فناوری، تدوین نقشه جامع علم و فناوری است که یکی از پروژه‌های اصلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان محسوب می‌شود.
نعمتی، اخذ مجوز آزمایشگاه جامع تحقیقات را از سوی وزارت بهداشت، از اقدامات دانشگاه عنوان کرد و راه‌اندازی سیستم جدید رجستری (ثبت بیماری‌ها) در معاونت تحقیقات دانشگاه را نیز از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان عنوان کرد.
وی، برگزاری سمینار دو روزه سلول‌های بنیادی در آذر ماه، برگزاری سمینار اخلاق در پژوهش‌های زیست پژوهی و نشست سالیانه معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مشارکت در فن بازار را از جمله برنامه‌های آتی معاونت تحقیقات و فناوری در دانشگاه اعلام کرد و افزود: دره سپید رود گیلان، می‌تواند قلب تپنده پژوهش و فناوری کشور باشد .
نعمتی با بیان اینکه یکی از مهمترین نتایج پژوهش ، کاربردی کردن آن و آوردن آن بر روی سفره مردم است، گفت: باید تحقیقات را کاربردی کرد. در این راستا به منظور رفع مشکلات و مسایل دیگر سازمان‌ها با اخذ بودجه پژوهشی از آنها، می‌توان به استقرار این مهم تسریع بخشید.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به دستاوردهای ثبت شده در حوزه فناوری سلامت، ادامه داد: اخیرا محققین دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای اولین بار موفق به " ابداع نانو حسگر زیستی برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان" شدند که این ابداع مهم، بسیار کاربردی بوده که باید، تجاری شود.
نعمتی خاطرنشان کرد: بعد از انجام زیر ساخت‌های لازم (تامین آب و برق و گاز) و استقرار چند واحد فناور در مجتمع کارگاه نیمه صنعتی دانشگاه در محل دپو زباله سایت لاکان، تا پایان سال افتتاح رسمی این کارگاه نیمه صنعتی را شاهد خواهیم بود .
وی پیوستن به نقطه ویژه علم و فناوری دره سپید رود گیلان را به علت وضعیت خوب جغرافیایی استان، (دوری از مرکز آلودگی هوا و داشتن مرزهای زمینی و هوایی) به عنوان قلب تپنده برای پژوهش و فناوری ذکر کرد و گفت: در طی سال‌های آتی با توجه به مسایل بحران خشک سالی، شاهد افزایش جمعیت در استان گیلان خواهیم بود. در این راستا، باید زیر ساخت‌های لازم لحاظ شود و قطعا حمایت مسئولان استانی بسیار لازم و مثمر ثمر خواهد بود.
وی تاکید کرد: شکل گیری منطقه ویژه علم و فناوری در دره سپید رود، موجب رشد گیلان و شکل گیری کارآفرینی در این استان خواهد بود. در این زمینه، خروجی فناوری سلامت ارتقا سلامت جامعه است که همانا هدف غایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.
نعمتی با اشاره به همکاری‌های مشترک فی مابین دانشگاه علوم پزشکی گیلان با دانشگاه گیلان، یادآور شد: در خصوص محصولات اصلی گیلان از جمله چای، برنج، زیتون و کرم ابریشم نیز باید کارهای شاخصی انجام داد. در این زمینه توسعه فناوری با تکیه بر پتانسیل‌های بومی حایز اهمیت است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه یکی دیگر از حوزه‌های سوق الجیشی دانشگاه را توریسم سلامت و ICT عنوان کرد و گفت: تدوین نقشه جامع علم و کاربردی، شناسنامه‌ای جهت معرفی قابلیت‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان جهت انعقاد قرار داد با سایر کشورها عنوان کرد .
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساماندهی هزار بوفه مدارس در گیلان

آخرین مهلت ثبت‌نام سوادآموزان

تصرف اراضی کابوس شب و روز تالاب انزلی

معاون فرمانداری شفت منصوب شد

فعالیت کتابخانه‌های عمومی از سنتی به فرهنگی تغییر یافته است

نمایش «لوله» در رشت به روی صحنه می رود

فوت یک دختر بر اثر سقوط آسانسور مسکن مهر

کیهان: بی‌بند و بار‌ها به ترکیه و تایلند می‌روند!

جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا 300 هزار تومان

چهار مورد وقف در دوشهرستان لاهیجان و سیاهکل انجام گرفت

فعالیت در حوزه ترویج علوم مقدس و دارای ثواب عظیم است

دشمن می تواند با نفوذ، مدیریت شهری را در دست بگیرد

لزوم جهتی به نیات واقفان برای رفع نیازهای شهری

فوری؛ تجمع متقاضیان مسکن مهر مقابل وزارت راه

وزیر کار دستور حذف دوشغله‌ها را صادر کرد

130 دلال ارز طی چند روز اخیر بازداشت شدند

برف کوهستان های گیلان را سپیدپوش کرد

جلوگیری از نفوذ دشمن به سیستم مدیریت شهری، الزام است

رانندگان تجهیزات لازم جهت تردد در مناطق کوهستانی داشته باشند

ورود20 دستگاه اتوبوس جدید در رشت

اعزام بیش از 3 هزار دانش‌آموز پسر به اردوهای راهیان نور

کمک 44 میلیاردی مردم گیلان در قالب طرح مودت به بقاع متبرکه

ارائه بسته‌های تشویقی کمیته امداد به بنگاه‌های اقتصادی

کشت متراکم زیتون در دستور کار قرار دارد

برگزاری دومین دوره مسابقات مناظره دانشجویی مراکز علمی کاربردی گیلان

قتل 2 جوان آبادانی در حادثه تیراندازی!

شهردار تهران مشخص شد

سامانه بارشی جدید در راه ایران

دریافت «پول» بابت هزینه‌های متفرقه مدارس تخلف است

واژگونی خودرو پژو در محور لوشان- قزوین/ 5 نفر مصدوم شدند

واژگونی پژو در لوشان، پنج مصدوم بر جا گذاشت

زندگینامه 152 شهید روحانی و طلبه گیلان جمع آوری شد

الکترونیکی شدن انتشار آگهی‌های قضایی در گیلان

خانواده‌ها نقش مهمی در رفع عوامل خطر دیابت نوع 2 دارند

رانندگی بدون گواهینامه جان نوجوان 16 ساله لاهیجانی را گرفت

سبک زندگی اسلامی با استفاده از زندگی شهدا در جامعه ترویج شود

سوت قطار در گیلان هفته آینده شنیده می‌شود

جمعیت پرندگان مهاجر گیلان همانند سال گذشته است

برنامه راهبردی شورای اسلامی شهر رشت تدوین می شود

افزون بر 40 میلیارد تومان قرارداد در حوزه عمرانی منعقد شد

به دروغ ها پیرامون فعالیت های شورا پاسخ داده می شود

وقف معامله با خداست

عمل لاغری در یزد قربانی گرفت

افزایش حقوق کارمندان 2 دستگاه دولتی به جریان افتاد

زندگینامه 152 شهید روحانی و طلبه گیلان جمع‌آوری شد

سبک زندگی اسلامی را با تبیین سیره شهدا در جامعه ترویج دهیم

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان معرفی شد

ایجاد شهرک صنعتی بین‌المللی در مرز آستارا پیگیری می‌شود

برقراری 425 تماس تلفنی با آتش نشانی رشت

ونیزی شدن آستارا در پی بارش شدید باران