پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

دره سپید رود می‌تواند قلب تپنده پژوهش و فناوری کشور باشد اجتماعي

دره سپید رود می‌تواند قلب تپنده پژوهش و فناوری کشور باشد

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه دره سپید رود گیلان، می‌تواند قلب تپنده پژوهش و فناوری کشور باشد گفت: شکل گیری منطقه ویژه علم و فناوری در دره سپید رود، موجب رشد گیلان و شکل گیری کارآفرینی در این استان خواهد بود.
به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، دکتر شادمان نعمتی در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تسلیت فرار رسیدن سالروز وفات پیامبر اکرم (ص)، شعار و هدف اصلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان را بر اساس نقشه راهبردی «پیشرو در بین دانشگاه‌های نسل سوم» عنوان کرد.
وی با بیان اینکه خوشبختانه برنامه‌های حوزه معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای اهداف نقشه راهبردی دانشگاه اجرا می‌شود، تاسیس دفتر مالکیت فکری و معنوی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان را یکی از اقدامات مهم حوزه سلامت، طی دو سال اخیر ذکر کرد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به انجام برنامه‌های حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای سند راهبردی، گفت: نبود زیر ساخت‌های فرهنگی مناسب در برخی از حوزه‌ها، یکی از عوامل بازدارنده برای استقرار برنامه‌های استراتژیک حوزه سلامت است.
نعمتی تصریح کرد: پژوهش، یک وسیله نیست بلکه یک زیرساخت است و باید این مهم از دوران دبستان، نهادینه شود.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه حوزه بهداشت و درمان کشور در حال حاصر در برخی از شاخص‌ها از سند چشم انداز 2020 جلوتر است، پروژه دره سپیدرود ( تکمیل و استقرار چرخه فناوری سلامت در استان) و ایجاد کارگاه نیمه صنعتی دانشگاه را در محل دپو زباله سایت سراوان، از جمله پروژه‌های مهم دانشگاه علوم پزشکی گیلان ذکر کرد.
وی در ادامه از برگزاری اولین رویداد استارتاپ (Startup Weekend) در حوزه پزشکی و سلامت، در دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبرداد و افزود: رویداد "Startup Weekend" در حوزه پزشکی و سلامت برای اولین بار در شمال کشور، از 23 لغایت 25 آبان ماه سال جاری با حضور مسئولان وزارت متبوع، نخبگان ملی و بین‌المللی در عرصه استارتاپ و با مشارکت وزارت بهداشت و پارک علم و فناوری وزارت علوم در دانشکده پزشکی رشت برگزار می‌شود و در این رویداد، ایده‌های برتر مطرح شده به محصول تبدیل خواهند شد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به ارتقا رتبه شاخص‌های حوزه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تصریح کرد: بر اساس ارزشیابی انجام شده از سوی وزارت بهداشت، شاخص‌های حوزه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نسبت به سال گذشته با ارتقای 20 رتبه به رتبه سیزدهم کشوری ارتقا یافته است که این مهم، نشانگر این است که ما در راستای اجرای برنامه‌های نقشه راهبردی دانشگاه درست عمل کرده‌ایم.
وی اختصاص صندوق خصوصی حمایت از واحدهای فناور را از دیگر پروژه‌های بزرگ دانشگاه خواند و یادآور شد: یکی دیگر از پروژه‌ها در زمینه پژوهش و فناوری، تدوین نقشه جامع علم و فناوری است که یکی از پروژه‌های اصلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان محسوب می‌شود.
نعمتی، اخذ مجوز آزمایشگاه جامع تحقیقات را از سوی وزارت بهداشت، از اقدامات دانشگاه عنوان کرد و راه‌اندازی سیستم جدید رجستری (ثبت بیماری‌ها) در معاونت تحقیقات دانشگاه را نیز از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان عنوان کرد.
وی، برگزاری سمینار دو روزه سلول‌های بنیادی در آذر ماه، برگزاری سمینار اخلاق در پژوهش‌های زیست پژوهی و نشست سالیانه معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مشارکت در فن بازار را از جمله برنامه‌های آتی معاونت تحقیقات و فناوری در دانشگاه اعلام کرد و افزود: دره سپید رود گیلان، می‌تواند قلب تپنده پژوهش و فناوری کشور باشد .
نعمتی با بیان اینکه یکی از مهمترین نتایج پژوهش ، کاربردی کردن آن و آوردن آن بر روی سفره مردم است، گفت: باید تحقیقات را کاربردی کرد. در این راستا به منظور رفع مشکلات و مسایل دیگر سازمان‌ها با اخذ بودجه پژوهشی از آنها، می‌توان به استقرار این مهم تسریع بخشید.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به دستاوردهای ثبت شده در حوزه فناوری سلامت، ادامه داد: اخیرا محققین دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای اولین بار موفق به " ابداع نانو حسگر زیستی برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان" شدند که این ابداع مهم، بسیار کاربردی بوده که باید، تجاری شود.
نعمتی خاطرنشان کرد: بعد از انجام زیر ساخت‌های لازم (تامین آب و برق و گاز) و استقرار چند واحد فناور در مجتمع کارگاه نیمه صنعتی دانشگاه در محل دپو زباله سایت لاکان، تا پایان سال افتتاح رسمی این کارگاه نیمه صنعتی را شاهد خواهیم بود .
وی پیوستن به نقطه ویژه علم و فناوری دره سپید رود گیلان را به علت وضعیت خوب جغرافیایی استان، (دوری از مرکز آلودگی هوا و داشتن مرزهای زمینی و هوایی) به عنوان قلب تپنده برای پژوهش و فناوری ذکر کرد و گفت: در طی سال‌های آتی با توجه به مسایل بحران خشک سالی، شاهد افزایش جمعیت در استان گیلان خواهیم بود. در این راستا، باید زیر ساخت‌های لازم لحاظ شود و قطعا حمایت مسئولان استانی بسیار لازم و مثمر ثمر خواهد بود.
وی تاکید کرد: شکل گیری منطقه ویژه علم و فناوری در دره سپید رود، موجب رشد گیلان و شکل گیری کارآفرینی در این استان خواهد بود. در این زمینه، خروجی فناوری سلامت ارتقا سلامت جامعه است که همانا هدف غایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.
نعمتی با اشاره به همکاری‌های مشترک فی مابین دانشگاه علوم پزشکی گیلان با دانشگاه گیلان، یادآور شد: در خصوص محصولات اصلی گیلان از جمله چای، برنج، زیتون و کرم ابریشم نیز باید کارهای شاخصی انجام داد. در این زمینه توسعه فناوری با تکیه بر پتانسیل‌های بومی حایز اهمیت است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه یکی دیگر از حوزه‌های سوق الجیشی دانشگاه را توریسم سلامت و ICT عنوان کرد و گفت: تدوین نقشه جامع علم و کاربردی، شناسنامه‌ای جهت معرفی قابلیت‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان جهت انعقاد قرار داد با سایر کشورها عنوان کرد .
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دادستان: در تهران مشکل سگ‌گردانی داریم

پمپ بنزین‌های جدید تهران+عکس

رزمایش قطع اینترنت در ایران

ماجرای شنیده شدن صدا‌های عجیب از برج میلاد

مسئولان برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام تلاش مضاعف کنند

ظرفیت‌ آب‌بندان‌ها در بخش گردشگری و آبزی‌پروری بهره‌برداری می شود

7334 جلد کتاب در پژوهشکده گیلان‌شناسی رونمایی می شود

تولید 445 تن ماهی خاویاری در گیلان/ 40 مزرعه فعال است

اولویت دستگاه‌های اجرایی در تعمیرات، مناسب سازی برای معلولان باشد

درخواست انتقال خون گیلان از مردم برای اهداء خون

جایگزینی کتابخانه های سیار در مناطق روستایی

بیش از 94 درصد خانوارهای روستایی گیلان از نعمت گاز برخوردارند

برگزاری ویژه برنامه های فاطمی دهه فجر در بیش از 500 مسجد گیلان

مدیران در معرفی پروژه های قابل افتتاح دهه فجر دقت کنند

فعالیت‌های کمیته امداد در جهت رفع فقر است

اعضای کانون فکری گیلان در هفتمین دوسالانه هنری کشور درخشیدند

مناسب سازی ابنیه و تاسیسات برای جانبازان و معلولان

صنعت گردشگری قلب تپنده اقتصاد ملی است

ارتقای 5 پله‌ای گیلان در جذب نوآموزان پیش دبستانی

رشد بودجه رشت دو برابر شهرهای همتراز کشور

ناامنی جاده های آستارا با بیتوته احشام سرگردان

فرجام سد لاسک در گیلان

افتتاح نخستین آزمایشگاه انسان شناسی کشور در گیلان

محموله ماهی فاسد در آستارا توقیف شد

رسالت ما کاهش جمعیت کیفری زندانیان است

تدوین بودجه 685 میلیاردی شهرداری رشت/ بودجه 30درصد کاهش یافت

شهرداری رشت نیازمند ارتقاء ساختاری تامین منابع مالی است

بودجه 98 شهرداری رشت با 30 درصد کاهش تقدیم شورا شد

صبغه مردمی ویژه برنامه های ایام الله دهه فجر حفظ خواهد شد

حمله اسیدی هدیه عروس برای خواهر شوهر

هشدار! میانگین سن ازدواج به 31 سال می‌رسد

جزئیات تازه درباره بیمه‌های شخص ثالث

امکان تعجیل در تاریخ اعزام به خدمت سربازی

اژه‌ای: لایحه امنیت زنان مشکلات زیادی دارد

برخورداری 76 درصد روستاهای گیلان از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی

192 هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد گیلان/توانمندسازی اولویت است

ثبت‌نام 2500مداح در سامانه طوبا/ فعالیت 56 کانون فرهنگی تبلیغی

راه‌اندازی مرکز رصد اشعارمداحان گیلانی/ پیوند باروحانیت ضروری است

شاخص‌های کتابخوانی در شفت ارتقا یابد

برنامه‌های گرامیداشت 12 بهمن در استان گیلان اعلام شد

دانش‌آموزان باید با فضای کتابخانه‌ای آشنا شوند

تصادف رانندگی در آستارا یک کشته و دو مصدوم بر جا گذاشت

زوج های نابارور در گیلان حمایت مالی می شوند

بیش از چهار هزار مددجوی گیلانی به اماکن زیارتی اعزام شدند

شورایاری در 12 محله آستانه اشرفیه اجرا می شود

ایستگاه عوارضی امام‌زاده هاشم به ورودی لوشان انتقال می یابد

دست توانایی برای رفع مشکلات مردم باشیم

جنگل صفرابسته از زباله پاکسازی شد

کشف 10 تن چوب جنگلی قاچاق در املش

سالن نیمه تمام آمفی تئاتر آموزش و پرورش گیلان در انتظار تکمیل