پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان:

میرزا کوچک خان هدفی جز اجرای احکام اسلامی نداشت گفتگو

میرزا کوچک خان هدفی جز اجرای احکام اسلامی نداشت

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، با بیان اینکه میرزا کوچک هدفی جز عدالت‌خواهی و اجرای احکام اسلامی نداشت، گفت: نهضت جنگل به عنوان یکی از جنبش های استبدادستیزانه و عدالت خواهانه ایران به شمار می رود.
حسین فرختار با بیان اینکه میرزا کوچک خان در طول حیات پربرکت خود پیوسته از گسترش احکام اسلامی سخن گفت، اظهار کرد: میرزا کوچک خان با قرآن انس داشت و علوم دینی و دروس حوزوی را در نوجوانی فرا گرفته بود.
وی با بیان اینکه میرزا کوچک تحت تاثیر اندیشه های آخوند خراسانی به مبارزه سیاسی با حکومت ظالم و مستبد زمان خود روی آورد و رهبری روحانیت رشت را در نهضت مشروطه بر عهده گرفت، تصریح کرد: میرزا با اوج گیری نهضت مشروطه در سال 1294 هیئت اتحاد اسلام را با مرامنامه 9 ماده ای در رشت تشکیل داد. این مرامنامه هسته رهبری و مرکز ثقل تصمیم گیری های سیاسی، اجتماعی و نظامی نهضت جنگل بود و بر حفظ استقلال ایران اصرار داشت.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، با اشاره به تضاد اندیشه های مذهبی و استقلال طلبانه میرزا کوچک با اقدامات کمونیستی، یادآور شد: گرچه میرزا بر حسب ضرورت به همکاری انقلابی با کمونیست ها راغب بود، اما اقدامات تند و بی رویه کمونیست ها مانند دولتی کردن زمین های وقفی، مصادره اموال و املاک مالکان، حکم رفع حجاب زنان، مخالفت با روحانیون و تبلیغ ضد مذهب سبب بیزاری او و ایجاد اختلاف شد.
مدرس دانشگاه، با اشاره به روند شکل گیری نهضت جنگل به عنوان یکی از جنبش های استبدادستیزانه و عدالت خواهانه ایران، اظهار کرد: پس از جنگ جهانی اول و به دنبال اشغال ایران، نهضت جنگل به رهبری میرزا کوچک خان در گیلان شکل گرفت.
وی اخراج نیروهای بیگانه روس و انگلیس، برقراری امنیت، رفع بی عدالتی و مبارزه با استبداد و خودکامگی را از جمله اهداف نهضت میرزا کوچک خان دانست و افزود: میرزا کوچک خان با همراهی یارانش که در ابتدا 17 نفر بودند، مبارزات خود را آغاز کرد و در یکی از نخستین حملاتشان اهالی شهر رشت را که در اسارت روس ها قرار داشتند، نجات دادند.
فرختار، با بیان اینکه میرزا کوچک خان دولت مرکزی را بی کفایت و آلوده به سیاست های خارجی می دانست، گفت: روس ها به دنبال انقلاب اکتبر 1917 نیروهای خود را از کشور ما خارج کردند، اما ایرانیانی که گرایشات کمونیستی داشتند، با حضور در کنار سردار جنگل، کنترل گیلان را به دست گرفتند.
مدرس دانشگاه، با اشاره به مغایرت اندیشه مارکسیستی با سیاست های انگلیس در ایران، تصریح کرد: انگلیس مخالف یک حکومت مقتدر در منطقه تحت نفوذ خود بود و از آنجایی که قصد حمله به قفقاز را از طریق گیلان داشت، نهضت جنگل سد راه آنان بود.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، با بیان اینکه کمونیست ها رژیم رضاخان را بورژوا – دموکراتیک می دانستند، عنوان کرد: رضاخان دستور یافت نهضت جنگل را سرکوب کند لذا کمونیست ها در ابتدا از میرزا کوچک خان حمایت کردند، اما سپس دست از حمایت خود برداشتند. نیروهای میرزا پیشرو نبودند، بلکه مستضعفین بودند و نتوانستند در بین نیروهایش سمپاتی نمایند و ارتباط نهضت جنگل با پایتخت کشور خیلی ضعیف بود.
وی با اشاره به ریشه های دینی و مذهبی میرزا کوچک خان، خاطرنشان کرد: میرزا براساس آموزه های مذهبی خود در برابر دشمن، از یکطرف حاضر نبود با دولت ناصالح کنار بیاید و از طرف دیگر ترس برادرکشی داشت و لذا نمی خواست با نیروهای دولتی بجنگد. پناهندگی به روسیه یا کشورهای دیگر نیز در قاموس میرزا جای نداشت.
فرختار، با اشاره به توطئه دشمن علیه نهضت جنگل و ایجاد اختلاف میان رهبران نهضت، خاطرنشان کرد: میرزا کوچک خان که پیش تر نیروهای خود را به علت نفاق و اختلاف از دست داده بود، به اتفاق یکی از افسران وفادارش به نام گائوک آلمانی سوی گیلوان حرکت کرد و در دامنه کوه دچار برف و بوران شدیدی شد و سرانجام در 11 آذر سال 1300 به علت شدت سرما به شهادت رسید.
وی با بیان اینکه شکست نهضت جنگل علل مختلفی دارد، اظهار کرد: بیشتر رهبران نهضت اطلاع کافی از فلسفه انقلاب و چگونگی توسعه و تکامل آن نداشتند و از علم سیاست و امور مربوط به مسائل بین المللی بی بهره بودند.
این مقام مسئول، ناکامی میرزا کوچک خان در ایجاد عقیده یکدست قابل قبول درباره نهضت جنگل و تجهیز ایدئولوژیک یارانش را یکی دیگر از عوامل شکست سردار جنگل دانست و یادآور شد: در اولین برخورد انقلابیون شوروی با نیروهای جوان نهضت، عقاید و مرام کمونیست ها را پذیرفته و شیفته آنان شدند.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، نهضت جنگل را فاقد سازمان اطلاعاتی دانست و گفت: میرزا تا پایان کار از آنچه در پشت پرده سیاست می گذشت اطلاع نداشت و به همین دلیل با وجود دعوت های مکرر آزادی خواهان جهت حمله به تهران، آماده نمی شد.
فرختار، با اشاره به فقدان انضباط انقلابی و وجود نفاق و خیانت بین رهبران نهضت، تصریح کرد: تنفر شدید میرزا کوچک خان از سیاست های انگلیس سبب شد که او در اعتماد به شوروی راه افراط را پیش گیرد و پرنسیب و وجاهت خود را فدای این اعتماد کند.
وی با بیان اینکه حیدرخان عمو اوغلی حمایت شوروی از نهضت جنگل را مبنی بر تبعیت از مرام کمونیستی می دانست، اضافه کرد: کوچکترین همراهی این است که مالکیت اراضی را ملغی نمایند، اما میرزا براساس قانون شریعت مخالف این نظر بود.
مدرس دانشگاه، میرزا کوچک خان را رهبر جناح راست و احسان الله خان و خالوقربان را رهبر جناج چپ نهضت معرفی کرد و متذکر شد: روس و انگلیس برای اینکه جریان نهضت را خاتمه دهند به توافق رسیدند؛ چراکه برای رسیدن به اهداف خود با یک حکومت بهتر می توانند رابطه برقرار کنند تا با یک جنبش مردمی رو به شکست.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان، با بیان اینکه میرزا کوچک هدفی جز عدالت‌خواهی و اجرای احکام اسلامی نداشت، گفت: میرزا نماد غیرت، شجاعت، مردانگی، اسلام خواهی، عدالت طلبی و ظلم ستیزی بود و پرچم مبارزه با استبداد و استعمار را به دوش می کشید لذا مقام معظم رهبری از نهضت میرزا تعبیر به «یک واحد مینیاتوری از جمهوری اسلامی در گیلان» نمودند که نشان دهنده استکبارستیزی قیام اسلامی و مردمی میرزا کوچک خان نیم قرن قبل از ظهور انقلاب اسلامی است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چای ایرانی، شناسه‌دار می شود

باران موجب ورس 10 درصد شالیزارهای گیلان شد

مارهای افعی قفقازی از گونه های ارزشمند جانوری ارتفاعات لنگرود

انجام 180 کیلومتر لایروبی برای سال زراعی جاری در لنگرود

پیکر یکی از غرق شدگان سد سنگر پیدا شد

پوشش بیمه ای 42درصدی جمعیت رودسر/ بیمه بیکاری به228 نفر پرداخت شد

حادثه برای سه هزار نفر در سواحل دریای مازندران

وجود گفتمان منطقی افراد غیرمحجبه را به سمت حجاب سوق می دهد

مهاجرت ها منابع آبی روستایی لاهیجان را کاهش داده است

کشف 5 تن چوب جنگلی قاچاق در فومن

مسابقه عکاسی «شهدای تازه تفحص شده» در گیلان برگزار می شود

سنجش فشار خون افزون بر یک میلیون و 50 هزار نفر در گیلان

آغاز اجرای طرح هدایت آب های سطحی در شهر لوندویل آستارا

برگزاری سومین جشنواره ملی «نگاهی به طنز معاصر» در فومن

نیازمند وحدت رسانه‌ای برای افشای جنایت‌های آمریکا هستیم

خروج سامانه بارشی از گیلان

اختصاص 500 میلیارد ریال اعتبار به سد دیورش

توان خودپالایی طبیعی تالاب انزلی قادر به حل مشکلات نیست

فراخوان سی ویکمین جشنواره تئاتر گیلان/آخرین مهلت ارسال آثار 15مهر

بارش باران در گیلان/ آبگرفتگی معابر دور از انتظار نیست

کنترل فشارخون بیش از 70 درصد جمعیت هدف رضوانشهر

انجام دومین انتقال هوایی عضو پیوندی در گیلان

انتقال قلب پسر 14 ساله دچار مرگ مغزی از گیلان با اورژانس هوایی

ماندگاری هوای گرم در گیلان ادامه دارد

برخورد 206 با تیر برق یک کشته و 3 مجروح برجا گذاشت

1480 کلاس درس برای اسکان مسافران تابستانی آماده شده است

روند افزایش دما در گیلان

فشار خون حدود 79 درصد گیلانی‌ها سنجش و ثبت شد

تالش از نظر کاربرد ماشین آلات کشاورزی جایگاه سوم را در گیلان دارد

مردم به هلال احمر اعتماد دارند/حضور در جمع خانواده شهدا موجب نشاط معنوی می شود

معرفی رقم جدید برنج ایرانی اَنام گیلان در آینده نزدیک

آب روستاهای سوغات و لطیف محله آستارا وصل شد

مهلت تخفیف ویژه ترخیص خودروهای توقیفی در گیلان  فقط تا پنج روز دیگر

آتش سوزی اراضی جنگلی آستارا مهار شد

رونق گردشگری روستایی مانع زمین فروشی و مهاجرت روستائیان می‌شود

ثبت غیرحضوری درخواست های بیمه شدگان تامین اجتماعی گیلان امکان پذیر شد

گیلان از استان های پرمصرف خون

کشف بیش از 7 تن شکر قاچاق در لاهیجان

برپایی چهار ایستگاه کنترل فشار خون در بندرانزلی

کوهنورد مصدوم به بیمارستان آستارا منتقل شد

سینماهای گیلان چهاردهم و پانزدهم خرداد، نیمه فعال می شوند

توزیع بالغ بر 288 میلیون لیتر فراورده های نفتی گیلان

ساماندهی آب بندان ها در رودبار کند است

ضعف ولتاژ برق روستاهای فومن برطرف می شود

توزیع 70 تن گوشت و مرغ منجمد و گرم تنظیم بازار در آستارا

برخورد قاطع با پدیده سگ گردانی

150 هزار دانش آموز گیلان تحت پوشش طرح ایمن سازی راه ها

ایجاد 167خانه هلال درگیلان/ هدف ارتقای توانمندی جوامع روستایی است

گله های دام سیاهکل به مناطق ییلاقی کوچ داده شدند

اعزام 1500 دانش آموز پسر مدارس گیلان به مناطق عملیاتی غرب کشور