پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

چرا علی کریمی منتقد سپیدرود نیست؟ مقالات

چرا علی کریمی منتقد سپیدرود نیست؟

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - پایگاه خبری - تحلیلی گیل خبر مطلبی با عنوان چرا علی کریمی منتقد سپیدرود نیست؟ در انتقاد به روند غیرشفاف مالکیت این باشگاه به قلم فرشاد کاس نژاد منتشر کرده است.
مسئله سپیدرود فقط 5 گل خورده در بازی با استقلال نیست. سپیدرود مسئله های پیچیده تر و مهم تری دارد که بیش از این 5 گل کمرشکن بوده و بعد از این نیز سپیدرود را با بحران مواجه می کند.
اگر فیفا 6 امتیاز از استقلال خوزستان کسر نمی کرد، علی کریمی و تیمش حالا در پایین ترین نقطه جدول فقط می توانستند به یک موضوع فکر کنند: سقوط! اگرچه حالا نیز حتی پس از کسر 6 امتیاز از یک قعرنشین دیگر، چیزی برای سپیدرود عوض نشده و همچنان سپیدرود از مهم ترین نامزدهای سقوط است.
این واقعیت را نباید نادیده گرفت که تیم های پایین جدول مثل ذوب آهن، صنعت نفت و ماشین سازی به دلیل ساختار باشگاهشان شانس بیشتری برای بقا دارند و سپیدرود به این دلیل که ساختار و تشکیلات شفافی ندارد، بیش از بقیه بی حساب و کتاب جلوه می کند و احتمال سقوطش بیش از بقیه است. نتایج نیز تا امروز همین را گواهی می دهد.
سپیدرود در دومین فصل حضورش در لیگ برتر می توانست باتحربه تر و محکم تر باشد اما اتفاقات آغاز فصل و جدل های مالکیتی جانی برای سپیدرود باقی نگذاشت و بعد از آن هم علی کریمی نتوانست تیمش را از بحران فنی نجات دهد و هفته به هفته اوضاع سخت تر و وخیم تر شد تا رسید به روزی که نباید می رسید: باخت خانگی با 5 گل.
علی کریمی اما خوش اقبال است که به لطف شخصیت و جایگاهی که برای خود ساخته مورد انتقاد قرار نمی گیرد، وگرنه هر مربی دیگری با این نتایج چاره ای جز خداحافظی نداشت.
کریمی اما با یک خوش‌اقبالی بزرگ می تواند به کارش ادامه دهد و می داند که اگر به جای 5 گل، به اندازه شماره پیراهن سابقش هم گل می خورد بازهم حکم اخراج را نمی دید.
علی کریمی در تیمی مربیگری می کند که مالکیت شفافی ندارد و در واقع علی کریمی را به عنوان مالک می شناسند. هنوز اداره کل ورزش و جوانان گیلان درباره روند واگذاری سپیدرود اطلاعات شفافی را منتشر نکرده و هیچ کس نمی داند که مالک یا مالکان فعلی با چه ساز و کاری مالکیت سپیدرود را در اختیار دارند.
در چنین باشگاهی خیال مربی راحت است، می تواند ببازد و آب از آب تکان نخورد. عملکرد مالکان پیشین سپیدرود هم آنچنان ضعیف بوده که علی کریمی فعلا می تواند به اعتبار نام خود رسانه ها و تماشاگران از وضعیت راضی نگه دارد.
او نه پولی برای خرید امتیاز یک تیم لیگ برتری پرداخت کرده و نه همه بدهی ها را پرداخت کرده و نه روند پرداختش به بازیکنان منظم و چشمگیر بوده اما اوضاع نابسامان سپیدرود برای علی کریمی این فرصت را ساخته که با همین روش نیم بند نیز رضایت ها را مقطعی جلب کند، اگر چه معلوم نیست در آینده با چه واکنش هایی مواجه شود.
علی کریمی و همراهانش در گروه مالکیت سپیدرود هنوز توضیح شفافی درباره مالکیت باشگاه نداده اند و اداره کل ورزش و جوانان نیز هنوز نام شخص یا گروه مالکیت را شفاف اعلام نکرده و معلوم نیست دلیل این پنهان کاری چیست؟
نکته جالب این است که سپیدرود توقع دریافت کمک از نهادهای شهری و استانی دارد، در حالیکه هنوز مالکیت قطعی این تیم مدیریت شفاف نیست. در ضمن اگر آنها به عنوان بخش خصوصی و بدون پرداخت پول برای خرید امتیاز یک تیم لیگ برتری، وارد این کارزار شده اند، چرا توان اداره مسائل مالی باشگاه را ندارند و هر روز دنبال کمک نهادهای دیگر هستند؟
سپیدرود در ادامه فصل چه سرنوشتی خواهد داشت؟ آیا نهادهای شهری و استانی حاضر به کمک مالی به مالک یا مالکان ناشناخته سپیدرود خواهند شد یا این مالکیت توان اداره مسایل مالی باشگاه را با همین هزینه های حداقلی خواهد داشت؟
سپیدرود در نیم فصل دوم به تغییرات فنی و نیروی انسانی نیاز دارد، هم در زمینه بازیکن و هم کادر فنی. اما این تصمیمات را چه کسی می گیرد؟ هزینه هایش را چه کسی می پردازد؟ کسی خبر دارد که در سپیدرود چه کسانی به عملکرد کادر فنی نظارت دارند و درباره ادامه همکاری آنها تصمیم می گیرند؟
چه کسانی استراتژی را برای خریدهای تازه در نقل و انتقالات تعیین می کنند؟ همه چیز در سپیدرود به علی کریمی ختم می شود؟ آیا علی کریمی نمی داند که این روش مناسبی برای اداره یک باشگاه نیست؟ او که از زمین و زمان و در بسیاری موارد به درستی انتقاد می کند، آیا منتقد این روند غیرشفاف در سپیدرود نیست؟
سپیدرود با این روند و با این ساز و کار عجیب در اداره باشگاه هرگز به باشگاهی صاحب ساختار تبدیل نمی شود. علی کریمی که تا ابد سرمربی سپیدرود نیست. بعد از او قرار است چه اتفاقی رخ دهد؟ آیا این باشگاه قدمی درست برای یک روند پایدار در باشگاهداری برداشته و چیزی برای آینده اش می سازد؟
سرمایه گذار خصوصی که با هزینه ای کوچک مالک یک تیم در لیگ برتر شده، چه اثری از خود برای آینده به جا می گذارد؟ آجری روی آجر گذاشته اند و سرمایه ای برای فردا ساخته اند؟
همیشه که نمی توان با صدور دستور اعتراض تماشاگران به نهادهای شهری و استانی برای دریافت کمک مالی، باشگاه را اداره کرد. اینها نیز می تواند دغدغه های سپیدرود باشد، در کنار 5 گل خورده در خانه و قعر نشینی و احتمال بسیار بالا برای سقوط.
سپیدرود برای تبدیل شدن به باشگاه، به اندیشه حرفه ای و درست و راه و روش شفاف در مالکیت و مدیریت نیاز دارد.
2007

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لمونیس یا چاچیچ؛ مقایسه کارنامه گزینه های نهایی پرسپولیس

پایبندی به شرایط پمپئو، چالش دولت ترامپ

گاردین بررسی کرد: واقعیت پشت توهمات کوشنر

آیا دولت روحانی از دیپلماسی سرخورده شده است؟

پیدا و پنهان پایگاه "پهپادهای آمریکا" در منطقه

شمارش معکوس برای رویارویی هسته‌ای

آدرس خطا از مصرف بنزین

عادت، دشمن سیاستگذاری

رزم‌آرا از نخست‌وزیری تا ترور مشکوک

انتقام گروه B از ظریف

صفرهای قرارداد مثل نقل روی سر فوتبالیست‌ها!

حریم امن کجاست؟

زورآزمایی سیاسی فراکسیون‌ها بعلاوه تبانی

جایگزین برانکو؛ آقای الکس یا آقای ایکس؟

بازی دو سر باخت عارف با امید

درآمد چراغ خاموش صدا و سیما از یوتیوب!

دوراهی پمپئو

بهره‌برداری سیاسی نتانیاهو از یک نشست

پاپوش‌ برای وزیر نفت

پایان دیپلماسی

توصیه "استاد دانشگاه هاروارد" به ترامپ برای تعامل با ایران

16 تیر گام دوم کاهش تعهدات برجامی

ونزوئلا در مدار تزارها

روزهای ملال نوسان‌گیران دلار

نمایش حقانیت ایران مقابل چشم جهانیان

کاسبی انتخاباتی در نیویورک

رکورد نامه‌نگاری احمدی‌نژاد؛ 7 نامه در 13 سال

"بازی جوجه" ترامپ با ایران

هشدار نسبت به تَکرار احمدی‌نژاد، شکایت از دولت روحانی

چرا بی‌تفاوت می‌شویم؟

لیست اموال خود را اعلام کنید اما لطفا ما را مسخره نکنید!

قطب بعدی اقتصاد جهان

زیباکلام: ترامپ می‌خواهد شکست مذاکرات را گردن ایران بیندازد

فراکسیونی که مجلس را ناکارآمد کرد

دیدن «دیوها» که کاری ندارد...

صفر تا صد «نشست منامه»؛ آیا این طرح به نتیجه می‌رسد؟

سرمقاله رسالت/ آخرین میخ بر تابوت مذاکره

سرمقاله فرهیختگان/ برند و برندسازی

سرمقاله خراسان/ مسئولان به «عصرجدید» سلام کنند!

سرمقاله کیهان/ دولت دلقک‌ها

سرمقاله وطن امروز/ آقای مکرون! شما «مجرم» هستید نه «دلسوز»

سرمقاله شرق/ اهمیت مدیریت تغییر در تأمین اجتماعی

سرمقاله اعتماد/ دیپلماسی پایان نیافته

سرمقاله ایران/ پنهان شدن بالای مناره

سرمقاله دنیای اقتصاد/ به کجا می‌رویم؟

سرمقاله جوان/ پایان حسرت 220 ساله

تحلیل آتلانتیک از تحریم‌های جدید ترامپ علیه ایران

آیا ترامپ برای اقدام نظامی نیاز به مجوز کنگره دارد؟

واشنگتن پست بررسی کرد: اردوغان بازنده قمار استانبول

چند نکته درباره تحریم‌های جدید آمریکا