پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

خسروشاهی: در ایران پویا هستم گفتگو

خسروشاهی: در ایران پویا هستم

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - خسرو خسروشاهی که نامش با شخصیت هایی همچون آلن دلون، آل پاچینو، داستین هافمن و آمیتاب باچان نوستالژیست؛ در رشت، کشف و پرورش استعدادهای جوان صدا و بیان را پی می گیرد و می گوید: مملکتم را دوست دارم، کارم را دوست دارم برای همین ماندم؛ اینجا پویا هستم.
اواخر پائیز است و سرما سوز زمستان به خود گرفته و باران شمال به راه است که پیجویی های متعدد ایرنا برای مصاحبه با خسرو خسروشاهی دوبلور پیشکسوت سرزمینمان به ثمر می نشیند و زمان مصاحبه با صدای ماندگار کشور در آستانه سالروز تولدش در رشت مشخص می شود.
راس ساعت تعیین شده سر قرار حاضر می شویم؛ استاد بسیار پر جذبه تر از عکسهایش حضور یافته است؛ شیک پوش ، پر هیبت و با ادبی استثنایی که گویا مشخصه این نسل است؛ در اتاقی عنابی رنگ پذیرای گروه ایرنا می شود.
سخن آغاز می شود و چه دشوار است پیش هیبت و صدایش سخن گفتن ؛ صدایش گویی آشنای سالیان دور است و با هر کلامش گویا منتظر هستی دیالوگی ناب از پدر خوانده، جنگ ستارگان، مسیر سبز و ... متحیرت کند؛ آهنگ هر کلامش در ذهن با چهره های آلن دلون و آل پاچینو، سینک ( هارمونی دوبلور با کلام بازیگر) می زند و با آهنگ کلامش در ذهن اکت می سازند.
سوال را که می پرسیدم با همه وجود گوش می شدم؛ پر واضح است که صدا صدای معمولی نیست؛ بسامدش پیداست نه تنها به استعداد ذاتی بسنده نشده بلکه دهه ها به آموختن و کوشش پرورده شده که چنین بر دل می نشیند.
بسیار مبادی آداب است و کلمات را دانه دانه کنار هم می چیند؛ انگار که جنسشان از شیشه است و اگر مراقب نباشد، می افتند و تکه تکه می شوند.
خسروشاهی از بزرگانی است که اگر قصد کوچ از کشور داشت، به حتم می توانست الان همچون بسیار افراد دیگر که بار سفر بستند ، آن ور آب ها باشد اما می گوید : مملکتم را دوست دارم ، کارم را دوست دارم برای همین ماندم ، آنجا می توانم یک زندگی گیاهی داشته باشم؛ اینجا پویا هستم می توانم کارم را انجام دهم؛ بهترین جا کشور خودم است.
دوبلور فیلم های پدر خوانده از علاقه اش به گیلان می گوید و ادامه می دهد: این علاقه به سال ها پیش باز می گردد که خاله ام در رشت زندگی می کرد و همین موضوع موجب می شد تا سفرهای بسیاری به گیلان داشته باشم و ایجاد تعلق در من ایجاد شود.
خسروشاهی اضافه می کند: برای کار دوبله استودیو ها کار خود را می کنند و تقریبا جلوتر از تلویزیون هستند؛ تلویزیون بدلیل مسائلی چون خرید فیلم و حق پخش با مشکلات عدیده ای روبه روست که می بینیم با این سریال های کره ای مواجه می شود .
وی ادامه می دهد: دوبله، حرفه پویایی است و راه خود را می رود و اگر فیلم خوبی باشد سعی می کنیم فیلم را خوب دوبله کنیم؛ ولی بدلیل سرعتی که وجود دارد، هرکس فیلم را زودتر دوبله کند صاحبش هست و این موضوع کار را در جاهایی به بی راهه می برد و مطلوب نیست.
وی می افزاید: سانسور و ممیزی به کنار، اما مسائل مالی و پائین آمدن سلیقه عمومی هم مطرح است؛ مردم هرچه ارائه می شود را می پذیرند، کسی نیست بگوید چرا این فیلم خوب دوبله نشده است.
مدیر دوبلاژ بینوایان توضیح می دهد: پائین آمدن سلیقه عمومی را می بایست در فضای مجازی جست و جو کرد؛ اینکه هر چیز را به شوخی برگزار می کنند، هرچه فاجعه است به آن می خندیم، به شادی می خندیم، به غم می خندیم؛ گویی ذائقه مردم کشور عجیب غریب شده است.
خسروشاهی می افزاید: متاسفانه وقتی شمارگان کتاب به 200 تا 300 می رسد باید توقع داشت فیلم ، سینما و موسیقی هم همزمان با آن سقوط کنند.
او ادامه می دهد: برای بالابردن سطح ذائقه مردم قدرت معجزه نیست؛ یکی از عللی که دوبله و سینما در کشور درجا می زند، نبودن فیلم های خارجی است؛ وقتی فیلم خارجی نمی آید و ارتباط فرهنگی از نظر دیداری نداریم، تیراژ کتاب کم است و قدرت انتخاب در فیلم دیدن نداریم از فرهنگی که روز به روز بزرگ تر و بزرگ تر می شود، عقب می مانیم.
دوبلور رابرت دنیرو در ارتباط با مقایسه نسل جدید با هم نسلی های خویش می گوید: نسل ما خیلی پویاتر و علاقمند تر بود؛ بویژه حرفه دوبله و صدا علاقه شدید می خواهد؛ دوبلورها تعدادشان مشخص است، خیلی ها آمدند توی این کار اما نماندند یا با درآمدش نساختند یا با مشقتش؛ کار دوبله تعطیلی ندارد.
وی ادامه می دهد: در این حرفه، جز اندکی که به سختی به تعداد انگشتان یک دست می رسند، سالهاست کسی نتوانسته کار دقیقی انجام دهد که در اجتماع پذیرفته شود.
پیشکسوت دوبله ایران می گوید: دستمزد دوبله بسیار کم است؛ اصولا هنر در این کشور زیاد مورد توجه نیست بگذریم از فیلم هایی که فروش 20 میلیاردی می کنند که آنها انگشت شمارند؛ سالانه بیش از یکصد فیلم در کشور ساخته می شود که خیلی از آنها رنگ هم اکران نمی بینند؛ کار دوبله دستمزدش بسیار بسیار ناچیز و ترحم برانگیز است.
خسرو شاهی ادامه می دهد : درست است که فیلم ها در دی.وی.دی های مختلفی ظرف نیم ساعت و با قیمت بسیار نازل عرضه می شود اما باز هم همه دسترسی ندارند و معلوم نیست زیرنویس ها توسط چه کسانی انجام می شود.
وی زیرنویس را یک اقدام منسوخ شده در جهان می داند و می گوید: گاهی زیرنویس ها از دیالوگ عقب می ماند و بسیاری از آنها دارای غلط املایی است که نشان از بی تسلطی و غیر کارشناسانه بودن کار است اما سینما با فیلم های قاچاق متفاوت است؛ سینما مکان رسمی برای دیدن فیلم است.
وی ادامه می دهد: چند وقت پیش فیلم هایی خریداری و در کشور اکران شد، اما نتوانست مردم را جذب کند؛ راه عرضه فیلم این نیست که عده ای که نمی شناسند فیلم بخرند و فیلم را با زیرنویس ناقصی در سینما عرضه کنند.
خسرو شاهی می گوید: زیرنویس اصولا برای آدم های کر و لال است و در همه جای دنیا منسوخ شده؛ فیلم یا زبان اصلیست که شما زبان را می دانید یا اینکه فیلم دوبله می شود؛ کشورهای اروپایی فیلمهایشان را دوبله می کنند.
وی ادامه می دهد: وقتی فیلم را می توان کامل دید چه نیازی به زیر نویس است، انسان کامل نمی تواند تمرکز کند هم بالا تصویر ببیند و هم زیر نویس ببیند و این موضوعی است که موجب شده دوبله در همه جای دنیا پیشرفت کند.
دوبلور آلن دلون می گوید: بر اساس مطالعات و سفرهایی که به کشورهای اروپایی داشته ام، دیدم کارشان زیاد است بطوریکه در آلمان ایالت های مختلف دوبلورهای خودشان را دارند مثل ما فقط در تهران متمرکز نیستند.
خسرو شاهی ادامه می دهد: متاسفانه ما در تهران متمرکز هستیم و گیلان، اولین استانی است که در آن فیلم دوبله شده است؛ زمانی که دیدم هیچکس نسبت به حرفه گویندگی و بیان کاری انجام نمی دهد احساس تعهد کردم که باید کاری انجام شود؛ البته کلاس هایی برگزار می شود اما کلاس هایی که من دارم اگر چه قدری سنگین و سخت است، اما پیشرفته و عملی است که با فیلم و سریال سر و کار دارد.
در بعضی موارد بویژه تحلیل های هنری ، زبان وسیله ناتوانی است؛ شرح و بسط انباشته های حافظه و لایه های خاطرات به حتم ابزار دیگری نیاز دارد که " هنر " یکی از آنهاست؛ خسرو خسروشاهی که امروز با سخاوت تمام سخن می گفت؛ زاده هفتم دی ماه سال 1320 در تهران است و در سال 1340 با راهنمایی و معرفی استاد احمد رسول زاده وارد حرفه دوبلاژ می‌شود و امروز سیستم بیانی هنر مستقل و مختص خودش دارد و پر واضح است که با زبان دیگر بیان شدنی نیست؛ هر چند که شاگردها بپرود، او هنرمندی مولف است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نبود آموزش و سواد سلامت معضل جدی در جامعه است

ادامه یخبندان در ارتفاعات گیلان طی فردا

امامزاده عین‌علی ماسوله در فهرست آثار ملی جای گرفت

مشاغل جانبی از راهکارهای بهبود معیشت برنجکاران

سقوط ناگهانی درخت،راننده خودرویی را در گیلان به کام مرگ کشید

ایستگاه سلامت در پیاده راه فرهنگی رشت دایر شد

پل عابر پیاده در محدوده کمربندی خمام تخریب شد

برگزاری اردوی آموزشی تیم های درمان اضطراری هلال احمر گیلان

آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در گیلان

جوانان خلاق آستارا تسهیلات اشتغال دریافت می کنند

محموله سیگار قاچاق در تالش توقیف شد

کمک5 میلیاردریالی لاهیجانی ها به سیلزدگان لرستان ارسال شد

احتمال افزایش تولید 49درصد گل گاوزبان در گیلان

اجرای برنامه های هفته جوان با محوریت کمک به سیل زدگان

171 کیلوگرم فرآورده‌ خام دامی غیربهداشتی در رودسر معدوم شد

هنرمندان صنایع دستی آستارا 200 میلیون ریال درآمد کسب کردند

تولد هزار و 196 نوزاد در گیلان طی نوروز

پیش‌بینی افزایش تولید برنج سفید در تالش

رضایتمندی رانندگان از جایگاه های سوخت آستارا

اجرای 8 هزار مترمکعب عملیات ریزش برداری در محورهای فرعی گیلان

شمار مسافران فرهنگی آستارا در تعطیلات نوروز کاهش یافت

ترافیک در محورهای خروجی گیلان سنگین است

بهره مندی 212 حادثه دیده از امداد نوروزی هلال احمر گیلان

انحراف به چپ سواری ال 90 یك كشته برجای گذاشت/ترافیک روان در جاده‌های گیلان

ارسال مواد غذایی و اقلام مورد نیاز سیل زدگان از گیلان

معدوم سازی بیش از 11 هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد در آستارا

گزارشی از خسارت ناشی از بارش باران در گیلان نداشته ایم

ضرورت رعایت فاصله طولی خودروها در هوای بارانی

چهارشنبه سوری است مراقب چشمهایتان باشید

فعال بودن 30 کمپ سلامت نوروزی در گیلان

آمادگی بیش از یک‌هزار گشت خودرویی و موتوری پلیس در گیلان

90 مسجد گیلان آماده برگزاری مراسم اعتکاف هستند

پرواز خارجی رشت - ازمیر راه اندازی شد

فروش اراضی ملی و کشاورزی، منابع طبیعی تالش را تهدید می کند

20درصد قیمت مرغ در جیب دلالان است

آمادگی 340 مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی/ رزرو اینترنتی 90مدرسه

قاطعیت پلیس در برخورد با هنجارشكنان چهارشنبه آخر سال

شخم زمستانه 92 هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان

ارسال 196 اثر به دبیرخانه جشنواره مد و لباس فجر گیلان

بندرانزلی دو سال و نیم دیگر به راه آهن متصل می شود

امروزه 80 درصد تالاب های کشور در معرض تهدید هستند

رفع مشکلات آب و راه مهم ترین مطالبه آستارا از رئیس جمهوری است

450 دانش آموز فومنی در طرح آموزش ایمنی و آتش نشانی شرکت کردند

میانگین هزینه احداث هر کیلومتر خط ریلی، 10 میلیارد تومان است

شیادان سایبری در کمین مسافران نوروزی

آسمان گیلان تا اواسط هفته نیمه ابری در پاره ای نقاط مه است

همایش «اسوه‌های صبر و ایثار» در رشت برگزار می شود

تربیت فرزندان با اعتماد به نفس در گرو دانش افزایی مادران

پنج هزار و 531 ماده محترقه غیرمجاز در تالش کشف شد

آغاز ثبت نام اولویت های حج تمتع 98 از دهم اسفندماه