پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

با اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در هیأت ها؛

لزوم تکرار تجربه موفق هیأت مشتزنی در ورزش گیلان گفتگو

لزوم تکرار تجربه موفق هیأت مشتزنی در ورزش گیلان

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در فدراسیون ها و هیأت های ورزشی استانی، زمینه ساز تحقق پیشرفت و تعالی ورزش است به شرط آنکه انرژی جوانی در کنار تجربه کارآزمودگان مورد استفاده قرار گیرد و در این میان؛ تجربه موفق هیأت مشتزنی گیلان، الگوست.
بر اساس قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان که از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب و توسط رئیس جمهوری ابلاغ شده، به‌ کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8 / 7 / 1386 و کلیه دستگاه هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می ‌کنند، ممنوع است.
این قانون شامل فدراسیون ها و هیأت های ورزشی نیز شد؛ در همین رابطه محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در جلسه مشترک با رئیسان فدراسیون ها از منع بکارگیری افراد بازنشسته به عنوان رئیس هیات های ورزشی استان ها خبر داد و گفت: طبق بحث رای وحدت رویه که سال گذشته از سوی دیوان محاسبات کشور اعلام شد رئیس هیات ورزشی یک استان بودن شغل نیست و شامل قضیه دو شغله ها نمی شود اما رئیس هیات نمی تواند بازنشسته باشد.
در گیلان نیز هیأت های ورزشی بسیاری هستند که در رأس آنها، افرادی بازنشسته حضور دارند و این، فرصتی برای بهره گیری از ظرفیت جوانان و انتقال تجربه های گرانبها به آنان است؛ موضوعی که مورد اذعان کارشناسان ورزشی استان نیز قرار گرفته و استفاده از جوانان در بخش های مدیریتی ورزش را تزریق خون تازه ای به پیکره ورزش می دانند که می تواند برای پیشرفت آن در سطح کشور سودمند باشد.
در گیلان رئیسان 9 هیات ورزشی بازنشسته بودند که با استعفای غلامحسین عباسی از ریاست هیات هندبال استان؛ چشم ها به دیگر هیأت های ورزشی دوخته شده تا فرجام کار فرامرز احمدی رئیس هیات دو و میدانی، قربانعلی الماس‌خاله رئیس هیات فوتبال، پرویز گلریز ارم‌ساداتی رئیس هیات شنا، شیرجه و واترپلو، قدیر سعیدی خواه رئیس هیات روستایی و عشایری، رمضان پوریوسفی رئیس هیات جودو و کوارش، نقی هدایتی رئیس هیات کشتی، کریم لیاقت‌جو رئیس هیات ناشنوایان و باب‌الله زارع رئیس هیات تیراندازی را به نظاره بنشینند.
مدیرکل ورزش و جوانان گیلان پیشتر در این ارتباط گفته بود که ما تابع قانون و منتظر دستور وزارت ورزش هستیم اما طبق آخرین دستور، رئیسان بازنشسته هیات های ورزشی می توانند در صورت تمایل تا پایان دوره مسئولیت، به کار خود ادامه دهند.
مریم بخشی افزود: البته هر رئیسی که تمایل به ادامه فعالت ندارد، می تواند استعفاء دهد و از این پس از افراد بازنشسته در انتخابات هیات های ورزشی جلوگیری خواهد شد و این افراد نمی توانند برای تصدی ریاست هیأت های ورزشی، کاندیدا شوند.
** تجربه موفق ریاست یک جوان در هیات مشتزنی گیلان
معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان گیلان  اظهار داشت: این قانون در جهان اجرا می شود اما باید از تجربه بازنشستگان در همه حوزه ها به خصوص ورزش استفاده شود.
ابوالفضل صادقی افزود: البته طرح عدم بکارگیری بازنشستگان در فدراسیون ها و هیات های ورزشی، طرح خوبی است چون فرصت های شغلی جدیدی ایجاد می کند و یکی از طرح هایی است که باعث رشد جوانان در بخش اجرایی می شود.
وی ادامه داد: با اعلام این طرح هم اینک تعدادی از رئیسان فدراسیون ها استعفا داده اند، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس تهران نیز کنار رفته اما هنوز در هیات های ورزشی اختلاف وجود دارد و گویا در شهرستان ها تمایلی در این ارتباط مشاهده نمی شود.
صادقی با اشاره به وجود اختلاف نظرهایی بین سازمان بازرسی و دیوان محاسبات در مورد شمول این قانون به هیأت های ورزشی خاطرنشان کرد: این طرح در مجموع به نفع ورزش است اما نباید از زحمات پیشکسوتان غافل شد و می توانیم از وجود و تجربه آنان در هیات مدیره ، هیات رئیسه و مشاور استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: قدرت ریسک پذیری در جوانان زیاد است و آنان انگیزه و انرژی بیشتری دارند که نمونه بارز آن در گیلان را می توانیم در هیات مشتزنی شاهد باشیم که این رشته با توجه به اینکه در رکود بود اما یک جوان به عنوان رئیس هیات مشغول به کار شد و هم اینک نیز رشته مشترنی گیلان در رده های پایه در ایران عناوین قهرمانی کسب کرده و به طور حتم در آینده قهرمانان زیادی از این رشته را در کشور شاهد خواهیم بود .
** استفاده از بازنشستگان به عنوان مشاور
معاون پژوهشی دانشکده تربیت بدنی و ورزش دانشگاه گیلان نیز گفت: این قانونی است که مجلس تصویب کرده و تمامی سازمان ها مکلف به انجام آن هستند و ممکن است مزایا و معایبی داشته باشد که البته در مجموع مزایای آن بیشتر و در جمع بندی کلی، انجام این قانون را مثبت ارزیابی می کنم و به آن خوشبین هستم.
فرهاد رحمانی نیا افزود: یکی از مزایای مهم این طرح، فراهم شدن امکان تجربه فرصت های مدیریت برای نیروهای جوان است و امیدوارم که جوانان از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنند.
وی در توضیح معایب این طرح خاطرنشان کرد: با کنار رفتن یکباره نیروهای باتجربه ، خلأیی را شاهد خواهیم بود و لازم است از تجربیات آنان به عنوان مشاور استفاده کنیم البته باید گفت که جوانگرایی امتیازات ویژه ای دارد.
** جوانان با بزرگان ورزش در ارتباط باشند
مدیر هیات موسس پیشکسوتان ورزش استان گیلان نیز ، اجرای این قانون را اقدامی مناسب و ارزنده خواند که زمینه ساز حضور جوانانی با تحصیلات عالیه در هیات های ورزشی است و گفت: در حالیکه به یکباره افرادی مجرب با کوله باری از تجربه کنار می روند؛ لازم است به نحوی از تجربیات آنان بهره مند شویم.
علیرضا هوشنگی حضور افراد بازنشسته در ارکان هیأت های ورزشی را از مصادیق بهره مندی از ظرفیت های آنان خواند و افزود: باید از تجربه این افراد استفاده کنیم چراکه در غیراینصورت؛ برای آشنایی جوانان با امور و مسائل، نیازمند زمان خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از جوانان لازم است و این کار باید انجام شود اما این جوانان نیز باید با بزرگان ورزش در ارتباط باشند تا از تجربیات گرانبهای آنان در پیشبرد و پیشرفت ورزش استفاده کنند.
حدود 140 هزار ورزشکار سازمان یافته در 48 هیأت ورزشی استان گیلان فعال هستند که در این میان، ورزشکاران رزمی، شطرنج، قایقرانی و بسکتبال نسبت به سایر رشته ها، افتخارات بیشتری کسب کرده اند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

غرق شدن دو جوان در سواحل اوشیان چابکسر

چای ایرانی، شناسه‌دار می شود

باران موجب ورس 10 درصد شالیزارهای گیلان شد

مارهای افعی قفقازی از گونه های ارزشمند جانوری ارتفاعات لنگرود

انجام 180 کیلومتر لایروبی برای سال زراعی جاری در لنگرود

پیکر یکی از غرق شدگان سد سنگر پیدا شد

پوشش بیمه ای 42درصدی جمعیت رودسر/ بیمه بیکاری به228 نفر پرداخت شد

حادثه برای سه هزار نفر در سواحل دریای مازندران

وجود گفتمان منطقی افراد غیرمحجبه را به سمت حجاب سوق می دهد

مهاجرت ها منابع آبی روستایی لاهیجان را کاهش داده است

کشف 5 تن چوب جنگلی قاچاق در فومن

مسابقه عکاسی «شهدای تازه تفحص شده» در گیلان برگزار می شود

سنجش فشار خون افزون بر یک میلیون و 50 هزار نفر در گیلان

آغاز اجرای طرح هدایت آب های سطحی در شهر لوندویل آستارا

برگزاری سومین جشنواره ملی «نگاهی به طنز معاصر» در فومن

نیازمند وحدت رسانه‌ای برای افشای جنایت‌های آمریکا هستیم

خروج سامانه بارشی از گیلان

اختصاص 500 میلیارد ریال اعتبار به سد دیورش

توان خودپالایی طبیعی تالاب انزلی قادر به حل مشکلات نیست

فراخوان سی ویکمین جشنواره تئاتر گیلان/آخرین مهلت ارسال آثار 15مهر

بارش باران در گیلان/ آبگرفتگی معابر دور از انتظار نیست

کنترل فشارخون بیش از 70 درصد جمعیت هدف رضوانشهر

انجام دومین انتقال هوایی عضو پیوندی در گیلان

انتقال قلب پسر 14 ساله دچار مرگ مغزی از گیلان با اورژانس هوایی

ماندگاری هوای گرم در گیلان ادامه دارد

برخورد 206 با تیر برق یک کشته و 3 مجروح برجا گذاشت

1480 کلاس درس برای اسکان مسافران تابستانی آماده شده است

روند افزایش دما در گیلان

فشار خون حدود 79 درصد گیلانی‌ها سنجش و ثبت شد

تالش از نظر کاربرد ماشین آلات کشاورزی جایگاه سوم را در گیلان دارد

مردم به هلال احمر اعتماد دارند/حضور در جمع خانواده شهدا موجب نشاط معنوی می شود

معرفی رقم جدید برنج ایرانی اَنام گیلان در آینده نزدیک

آب روستاهای سوغات و لطیف محله آستارا وصل شد

مهلت تخفیف ویژه ترخیص خودروهای توقیفی در گیلان  فقط تا پنج روز دیگر

آتش سوزی اراضی جنگلی آستارا مهار شد

رونق گردشگری روستایی مانع زمین فروشی و مهاجرت روستائیان می‌شود

ثبت غیرحضوری درخواست های بیمه شدگان تامین اجتماعی گیلان امکان پذیر شد

گیلان از استان های پرمصرف خون

کشف بیش از 7 تن شکر قاچاق در لاهیجان

برپایی چهار ایستگاه کنترل فشار خون در بندرانزلی

کوهنورد مصدوم به بیمارستان آستارا منتقل شد

سینماهای گیلان چهاردهم و پانزدهم خرداد، نیمه فعال می شوند

توزیع بالغ بر 288 میلیون لیتر فراورده های نفتی گیلان

ساماندهی آب بندان ها در رودبار کند است

ضعف ولتاژ برق روستاهای فومن برطرف می شود

توزیع 70 تن گوشت و مرغ منجمد و گرم تنظیم بازار در آستارا

برخورد قاطع با پدیده سگ گردانی

150 هزار دانش آموز گیلان تحت پوشش طرح ایمن سازی راه ها

ایجاد 167خانه هلال درگیلان/ هدف ارتقای توانمندی جوامع روستایی است

گله های دام سیاهکل به مناطق ییلاقی کوچ داده شدند