پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

پژوهشگران فومن تجلیل شدند علمي

پژوهشگران فومن تجلیل شدند

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت- پنجمین همایش تجلیل از پژوهشگران فومن(جایزه موسوی رهپیما) توسط کانون فرهنگ فرهت در تالار ارشاد فومن برگزار شد.
به گزارش ایرنا، سعید فتحی نژاد، دبیر همایش در این آیین با حضور سید عباس موسوی رهپیما واقف دانشکده فنی فومن وبنیانگذار گروه صنعتی فومن شیمی گفت: از امسال و انشالله سال های آتی این همایش تحت عنوان جایزه موسوی رهپیما برگزار خواهد شد.
وی در شرح گزارش عملکرد دبیرخانه بیان کرد: همانند سال های گذشته همایش در سه محور مقاله، کتاب و پژوهش های کاربردی مرتبط با شهرستان فومن فراخوان شد که ٣٠ پژوهشگر بیش از ١٣٠ اثر به دبیرخانه همایش ارسال کردند.
وی افزود: از این تعداد ١٤ نفر از گرایش علوم انسانی ١٠ نفر از گرایش علوم فنی و ٦ نفر از گرایش علوم پایه بودند.
دبیر همایش خاطرنشان کرد: با عنایت به بحران های اقتصادی گریبان گیر جامعه نمی توان از کاهش کیفی آثار ارایه شده به دبیر خانه چشم پوشی کرد اما خدا را شکر اهمیت موضوع پژوهش باعث شد که تعداد آثار نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه بیشتر از دوره های گذشته باشد.
وی ادامه داد: هیات داوران آثار امسال را چند تن از سرمایه های علمی شهرستان دکتر علی باستی عضو هیات علمی دانشگاه گیلان و رییس پارک علم و فن آوری گیلان، دکتر سجاد گشتی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد فومن و شفت، دکتر میثم عفتی عضو هیات علمی دانشگاه گیلان، دکتر امید گشتی پژوهشگر برتر سه دوره گذشته ی همایش به عهده داشتند.
وی همچنین افزود: با توجه به اهداف و سیاست های کانون، در این دوره بخش تجلیل از دانش آموزان و معلمان برتر شهرستان نیز به همایش اضافه شد.
فتحی نژاد یاداور شد: نفرات برگزیده امسال در این بخش با توجه به مستندات ارایه شده از سوی اداره آموزش و پروش شهرستان فومن انتخاب شدند.
وی خاطرنشان کرد: در نظر داریم برای سال های آتی شاخص مناسبی برای نفرات این بخش تعریف کنیم تا حقی از دانش آموزان و معلمان عزیز تضییع نشود.
شش دانش آموز به نام های مهدی جعفرنیا، امیر درویش پور، علیرضا صفتی، محمدجواد اطهری و آرمین محمدی به دلیل کسب مقام در جشنواره خوارزمی استانی و دو معلم به نام های خانم زینب بهارمست به دلیل برگزیده شدن در روش معماری نوین در تدریس و آقای فریدون واحدی به دلیل تحقیق و پژوهش تاریخی و تالیف کتاب، در این بخش جدید، تجلیل به عمل آمد. در ادامه ضمن پخش برنامه های متنوع همچون پخش کلیپ هایی از برنامه ی سال گذشته و اجرای موسیقی زنده، از سازمان نظام مهندسی و ساختمان استان گیلان، اداره ارشاد فومن و کانون تبلیغاتی دلفین فومن به عنوان حامیان دائمیِ این همایش نیز تقدیر و تشکر شد.
همانند سالیان گذشته در بخش اول به تمام نفرات شرکت کننده لوح یادبودی اهدا شد.
دکتر علی یعقوبی چوبری عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان، بعنوان سخنران اصلی مراسم گفت: در بخش اول از فعالیت های سازمان های مردم نهاد به عنوان حلقه ی واسط و میانجی بین مردم و دولت یاد نمود که می توانند برای استقرار صحیح در مسیر توسعه، نقش قابل اعتنایی داشته باشند.
وی ضمن تمجید از زحمات کانون فرهنگ فرهت، فعالیت های اینچنینی را مایه¬ی امید دانست که قادرند چنین جمعی را گردهم آورند، در حالی که هیچ نهادی از سوی دولت قادر به خلق چنین محافلی نبوده و این را از خواص سمن های فعال دانست.
وی امر پژوهش را در ایران فاجعه آمیز عنوان و خاطرنشان کرد: ناصحیح بودن معیارهای ارزیابی برای ارتقای اعضای هیات علمی در تمام دانشگاه ها و توجه مفرط بر کمیت را از مهمترین دلایل این زوال دانست که اساتید و دانشجویان را به تولید مقالاتِ فراوان و فاقد خروجی وا می دارد. این استاد دانشگاه بنای مکتب انتقادی و تغییر ساختارهای مرسوم را توصیه و مصادیقی از جوامع موفق پیشرفته در این زمینه را مطرح نمود و به تفصیل به شرح این نگاه انتقادی پرداخت .
در بخش پایانی همایش، داوران، نفرات برگزیده امسال را به تفکیک به این شرح اعلام کردند: در بخش علوم انسانی، مینو یوسفی دانشجوی دکتری در رشته مدیریت دولتی، در بخش علوم پایه، دکتر مجتبی معززی، دکترای فیزیک از تگزاس آمریکا، در بخش علوم فنی و مهندسی،دکتر رضا جمشیدی عضو هیات علمی دانشگاه گیلان و دکتر علیرضا فرخ، دکترای فیزیولوژی گیاهی، پژوهشگران برتر پنجمین دوره جایزه ی موسوی رهپیما شدند. در بخش کتاب، هیچ اثری شایسته تقدیر نشد و به بخش های علوم پزشکی و مقالات کاربردیِ شهرستان فومن، هیچ اثری ارسال نشد.
به گزارش ایرنا، سید عباس موسوی رهپیما در سال 1317 از یک خانواده متدین و مذهبی پا به عرصه حیات گذاشت. وی فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران است .
وی مدتی در دانشکده فنی دانشگاه تهران تدریس کرد و همزمان با تدریس در این نهاد علمی نظر به استعداد و خلاقیتی که داشت دست به کارهای جالب و کم نظیری زد که از نمونه‌های بارز آن، تولید گریس در تهران را راه اندازی نمود و از آنجائیکه علاقه خاصی به گیلان داشت چندین واحد تولیدی را در شهر صنعتی رشت راه اندازی کرد و در سال 1355 شرکت فومن شیمی در این استان بنیان نهاد. موسوی گروه گسترده فومن شیمی را با کارخانجات متعدد ومحصولات متنوع ساماندهی نمود. درسال 1384 بعنوان واحد نمونه سال کارخانجات انتخاب شد و خود نیز بعنوان سرمایه گذار نمونه، متعهد و متخصص معرفی و دهها لوح تقدیر دریافت نمود. وی اسفند 1385 در سالروز تولد خواجه نصیر الدین طوسی بعنوان مهندس برجسته در رشته مهندسی شیمی انتخاب ومعرفی شد.
از کارهای مهم، شایسته و شایان توجه مهندس موسوی تأسیس دانشکده فنی و وقف آن به دانشکده فنی دانشگاه تهران است. وی سال 1384 بیش از پنج هکتار از املاک و اراضی خود در زیباترین منطقه شهرستان فومن را وقف دانشکده فنی دانشگاه تهران نمود و آنگاه با هزینه خود اعیانی‌های دانشکده اعم از کلاس‌ها، آزمایشگاه‌ها، بخش‌های ادارای، تأسیساتی، اتاق‌های اساتید و غیره را جمعاً به مساحت حدود 12 هزار متر مربع احداث کرد.
وی همچنین در بخشی از اراضی پیرامونی دانشکده، اقدام به ساخت خوابگاه برای اساتید و دانشجویان نموده و در این راه انسانی 50 درصد سود حاصل از یک کارخانه را بعنوانه پشتوانه احداث امکانات رفاهی دانشکده قرارداده است.
6030

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کم تحرکی؛ عاملی برای بروز بیماری های غیرواگیر

بازگشایی بخش غدد و روماتولوژی بیمارستان رازی رشت

بیماری های غیرواگیر از معضلات اصلی حوزه سلامت است

دانشگاه گیلان در دوره پسادکتری دانشجو می پذیرد

رژیم غذایی نامناسب؛ تهدیدی برای سلامت

بچه ماهی سوف توسط عضو هیات علمی دانشگاه گیلان تولید شد

فردای بحران ، ثانیه صفر * آرین مینایی

فراخوان دومین دوره آموزش تسهیلگران اقتصادی – اجتماعی

تصفیه روزانه 10 هزار بشکه "آب همراه استخراج نفت"

برگزاری مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان

ایجاد سه رشته جدید کارشناسی ارشد در دانشگاه گیلان

افزون بر50 درصددانش آموزان به رشته های مهارتی جذب شوند

برگزاری کنگره سراسری بیماری های التهابی روده در رشت

هفت دانش آموز تالش در المپیاد علمی گیلان درخشیدند

برگزاری مرحله استانی جشنواره جابربن حیان در اردیبهشت ماه

کسب جایزه اول توسط دانش آموز گیلانی در رقابت جهانی

تشخیص غیرسمی بودن قارچ‌‌های وحشی امکانپذیر نیست

پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه گیلان

دولت از ساخت زباله سوز شرق گیلان در لاهیجان حمایت می کند

مبارزه با کانون‌های ملخ بومی مراکشی در 105 هکتار

پایش رودخانه‎های لنگرود در فصل تخم‎ریزی ماهیان

پرفورمنسی برای بحران آب در روز جهانی آب

محور آموزش ها در پیش دبستانی، هویت بخشی است

دوره پیش دبستانی بهترین جایگاه برای تربیت آینده سازان کشور است

برگزاری چهاردهمین دوره نمایشگاه جلوه‌های سمپاد در رشت

50 شرکت دانش بنیان در گیلان فعال است

جنگل نباید از خلاء اعتبارات دولتی آسیب ببیند

80 درصد دانشجویان در گیلان شهریه پرداز هستند

حفظ ذخائر ژنتیکی گیاهی و جانوری مورد توجه نیست

ایستگاه بین المللی مطالعات اکوسیستم در رشت افتتاح شد

شبکه علمی پشتیبان خوب علمی برای دانشگاه های کشور است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به گیلان سفر می کند

انقلاب مشروطه؛ بستر نهضت ملی مصدق

برگزاری مسابقه تخصصی استعدادیابی صنایع چوب در گیلان

45 درصد تالاب انزلی خشک شده است

دانشجویان دغدغه محیط زیست و منابع طبیعی کشور را داشته باشند

محیط زیست با آب پیوند خورده است/ وجود 17 میلیارد مترمکعب آب خاکستری در کشور

باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست به دنبال برندسازی دانشگاه سبز است

آئین درختکاری در آستارا برگزار شد

برگزاری همایش ستارگان کنکور در آستارا

تالاب ها نقش عظیمی در پایداری اقتصادی و اجتماعی منطقه دارند

40 هزار اصله نهال رایگان در رشت توزیع می شود

نگرانی کنشگران زیست محیطی از تصویب بودجه طرح انتقال آب خزر

سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی لنگرود منصوب شد

صندوق حمایت از پژوهشگران حوزه سلامت گیلان فعال شد

10 پروژه درمانی در گیلان آماده افتتاح است

100میلیاد تومان از بدهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان کاهش یافت

جشنواره ملی رباتیک جی کاپ با شرکت 183 تیم در رشت آغاز شد

جهاددانشگاهی گیلان؛ میزبان نشست منطقه 3 دانشجویان محیط زیستی

شکوفایی شارژ سریع و بی‌سیم