پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

چشم‌اندازهاي بي‌نظير رودسر گردشگران را بسوي خود مي‌خواند مقالات

چشم‌اندازهاي بي‌نظير رودسر گردشگران را بسوي خود مي‌خواند

  بزرگنمايي:

چشم انداز جاذبه‌هاي گردشگري و ابنيه تاريخي اين شهرستان سحرانگيز و بديع است. رودسر داراي جاذبه هاي بکر و بي بديل طبيعي است و سالانه مسافران و گردشگران زيادي را جذب مي کند.

نزديکي بيش از حد کوه و دريا در برخي نواحي رودسر بر جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان مي افزايد. همچنين وجود تالاب ها، مرداب هاي مختلف و زيستگاه فصلي، بسترهاي مناسبي براي پرندگان مهاجر گوناگوني پديد مي آورد که اين خود باعث افزايش جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان مي شود.

 انواع هنرها و صنايع دستي از قبيل چادر شب بافي، سفالگري، حکاکي و چوب کاري از ديگر راههاي کسب درآمد مردمان اين ناحيه است.

از جاذبه‌ هاي گردشگري و تاريخي رودسر  مي توان به "پل تاريخي تميجان" از آثار دوره صفوي و "مسجد تميجان" از آثار دوره خاندان کيا و "گنبد پير محله" در روستاي پير محله ماچيان را نام برد که از عجايب هفتگانه گيلان هستند، ساخت گنبد مربوط به دوره کيانيان و به صورت هشت ضلعي است.

"قلعه بندبن" در قاسم آباد عليا واقع شده است،  بندبن روستايي زيبا و تاريخي با مردماني فرهيخته و اهل دانش است که در آن قلعه اي سنگي متعلق به دوران باستان وجود دارد.

قدمت اين قلعه به هزاران سال پيش باز مي گردد که ساکنان اين نقطه جغرافيايي از آن بعنوان قلعه دفاعي در برابر حملات دشمنان دريايي خود استفاده مي کردند.

 در معماري اين قلعه از مواد و ترکيبات خاص و کم نظيري استفاده شده است که با وجود رطوبت شديد هوا آن را تاکنون پابرجا نگاه داشته است.

 منطقه تفريحي اشکور در ارتفاعات ييلاق شوئيل، آسمانرود و روستاي کاکرود با آسياب هاي آبي از ديگر مناطق گردشگري رودسر است.

منطقه بسيار پرجاذبه سفيدآب رحيم آباد و آبشار زيباي آن با چشمه‌ هاي زلال و متعدد که از کوه هاي پربرف سرچشمه گرفته و از ميان جنگل هاي انبوه مي ‌‌گذرد، از جاذبه هاي بديع اين شهرستان است.

ساحل بسيار زيبا و آرام رودسر هرساله پذيراي خيل مشتاقان دريا است

ساحل ماسه اي و زيباي رودسر به عنوان يکي از مهمترين جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان همواره پذيراي گردشگران بوده است.

ساحل ماسه اي اين شهرستان که مي توان از آن به عنوان يکي از سواحل منحصر به فرد استان گيلان ياد کرد، مملو از مسافران نقاط مختلف کشور مي شود.

منطقه جنگلي و کوهستاني سرولات چابکسر با رودي بسيار پرآب و زلال که نزديکي آن به دريا تلفيقي از يک شاهکار طبيعت است، هر ساله گردشگران زيادي را بسوي خود فرا مي خواند.

"جواهردشت" جواهري در خطه سرسبز گيلان است. سرزميني زيبا در 26 كيلومتري محله سياهكلرود در شرق گيلان كه در شهرستان رودسر واقع شده است. طبيعت بكر، دشت هاي وسيع و سرسبز، هواي پاك، سكوت وصف ناپذير و غيره  همه و همه در اين منطقه زيبا جمع شده تا گردشگران و مسافران ايراني و خارجي زيادي را به سوي خود جذب كند.

"قله سماموس" با ارتفاع سه هزار و 650 متر بلندترين قله استان گيلان است در دامنه آن چشم اندازهاي فوق العاده اي مانند منطقه جواهر دشت كه از مناطق نمونه ملي گردشگري است، قرار دارد.

"آبشار سجيران" در منطقه نمونه ملي گردشگري سجيران زياز قرار دارند، ارتفاع اين آبشار به بيش از 60 متر مي رسد. سجيران روستايي از توابع دهستان اشکورسفلي بخش رحيم‌آباد شهرستان رودسر در استان گيلان است.

آبشار سجيران از شاهکارهاي بي بديل الهي

آبشار سجيران در 20 کيلومتري جنوب رحيم آباد، يکي از جلوه هاي ويژه طبيعت اين منطقه است که با به هم پيوستن چشمه هاي زلال و متعدد آن به وجود آمده است. اين آبشار در دامنه هاي غربي کوه سماسوس قرار گرفته است.

"قاسم‌آباد" همچون ديگر شهرها و روستاهاي شرق استان گيلان به سبب نزديکي‌ دريا و کوه از زيبايي خاص طبيعي برخوردار هست. کشت برنج، چاي، مرکبات، کيوي، دامداري و پرورش کرم ابريشم، نمدبافي و توليد چادرشب پايه‌ هاي اصلي اقتصاد اين منطقه هستند.

چادرشب پارچه‌ اي است زيبا و رنگارنگ که در قاسم‌ آباد شهرستان رودسر و براساس فرهنگ، آداب و رسوم‌ ديرينه مردم آن ديار بافته مي‌ شود.

چادرشب در نوع اصيل خود با ابريشم مرغوب يا کجين و در نمونه‌ اي متاخر با نخ ‌هاي دستريس پنبه ‌اي محلي با استفاده از دستگاه‌ هاي بافندگي دو وردي بافته مي ‌شود.

رودسر شرقي ترين شهرستان گيلان در فاصله 73 كيلومتري شهر رشت واقع شده است، شهري با جاذبه هاي تاريخي، طبيعي و فرهنگي، گردشگري از آن جمله مي توان به جاذبه هاي قديمي كه با اسلوب معماري خاص خود اشاره كرد.

 پل تاريخي تميجان، پل خشتي قديمي، بقاع متبركه سيد مبين و سيد معين، بقاع متبركه يحيي دليجان، سيد نصركيا، سيد مرتضي از نوادگان امام موسي كاظم (ع) و مسجد جامع تمجيان و قبور سادات مرعشي از ديگر نقاط ديدني استان است وجود صنايع دستي همچون بافت زنبيل و حصير، ساخت گمج، جارو و وسايلي از اين قبيل براي گردشگري بسيار ديدني است.

 شهرستان رودسر بدليل نزديكي و مجاورت با درياي خزر و جنگل هاي انبوده حاشيه دريا به يكي از زيباترين و ديدني ترين مناظر طبيعي تبديل شده است.

رودسر در گيلان به عنوان شهرستاني با پتانسيل هاي گردشگري بالا است

نماينده مردم رودسر و املش در مجلس شوراي اسلامي در اين زمينه مي گويد: در حال حاضر گردشگري به عنوان يكي از بخش هاي اصلي تجارت جهاني و ركن اصلي توسعه پايدار است.

محمد مهدي رهبري املشي افزود:  در اين راستا توسعه گردشگري در طبيعت كه پاكترين و محبوب ترين بخش صنعت گردشگري است مي تواند به عنوان رويكردي جديد براي همزيستي و بهره وري اقتصادي سبز انسان شهرنشين با طبيعت و جوامع محلي وابسته به آن در نظر گرفته شود.

وي تاکيد کرد: صنعت گردشگري امروزه ابزاري براي توسعه فرهنگي، اجتماعي و زيست محيطي جوامع ميزبان محسوب مي شود.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه رودسر در گيلان به عنوان شهرستاني با پتانسيل هاي گردشگري بالا است بر لزوم توسعه زير ساخت هاي گردشگري در منطقه تاکيد کرد.

وي افزود: استفاده از جاذبه هاي متنوع گردشگري در کشور مي تواند فرصتي مناسب براي رفع چالش هاي ناشي از اقتصاد تك محصولي كشور قلمداد شود.

رهبري املشي اشاره کرد: سكونتگاه هاي روستايي شمال ايران يكي از قطب هاي مهم معماري كشور محسوب شده و انواع گردشگري روستايي از تيپ ساحلي تا كوهستاني را شامل مي شوند.

وي اظهارداشت: دراين ميان منطقه اشكورات شهرستان رودسر با داشتن چشم اندازهاي زيبا و سكونتگاه هاي روستايي قابل توجه، پتانسيل بسيار بالايي در جذب گردشگر و همچنين رسيدن به توسعه پايدار دارد.

نماينده مردم رودسر و املش در مجلس شوراي اسلامي گفت: صنعت گردشگري يكي از منابع عمده ايجاد درآمد رهايي از مشكلات كمبود منابع مالي در صحنه ‌هاي بين ‌المللي، ملي، منطقه‌اي، ناحيه‌اي و محلي است.

وي افزود: اين صنعت با ويژگي‌ هاي منحصر به فرد خود طي سال ‌هاي اخير توانسته به عنوان بزرگ‌ترين متنوع‌تر طرف و منبع اصلي اشتغال، رشد و توسعه اقتصادي محسوب شود.

رهبري املشي اظهارداشت: مردم امروز با با افزايش امكانات زندگي، توسعه زير ساخت هاي حمل و نقل زميني، هوايي، دريايي، درآمد و  غيره  بيش از هر زمان ديگري به گردش و مسافرت مي پردازند به ويژه ساكنان نقاط شهري به دليل آلودگي شهرها و مشكلات ناشي از زندگي ماشيني بيشتر به مسافرت و گردش در دامان طبيعت و نقاط آرام در نواحي روستايي علاقمند هستند.

وي اذعان داشت:  صنعت گردشگري امروز در دنيا يكي از منابع مهم درآمد و در عين حال از عوامل موثر در تبادلات فرهنگي بين كشورها است و به عنوان گسترده ترين صنعت خدماتي جهان، جايگاه ويژه اي دارد.

فرصت هاي سرمايه گذاري گردشگري و صنايع دستي رودسر  بي بديل است

وي در ادامه فرصت هاي گردشگري و صنايع دستي رودسر  را بي بديل دانست و بر لزوم  توسعه سرمايه گذاري در منطقه تاکيد کرد.

بدون شک گردشگري امروزه يك صنعت بسيارمهم درسراسر جهان است و بخش عمده اقتصاد ملي بسياري از كشورها به اين صنعت وابسته است.

 با وجود اينكه صنعت گردشگري موجب شكوفايي اقصتادي كشورها و مناطق ميزبان شده و مبادلات فرهنگي را قوت مي بخشد متاسفانه از طرف ديگر موجب خلل هاي اجتماعي و زيست محيطي نيز خواهد شد. درحال حاضر توسعه پايدارگردشگري بعنوان رهنموني براي مديريت تمامي منابع قلمداد مي شود.

شهردار رودسر نيز به نوار ساحلي 10 کيلومتري رودسر اشاره کرد و گفت: به جرات مي توان گفت نوار ساحلي ماسه اي و همسطح رودسر در شمال کشور بي نظير بوده و فرصت مناسبي براي جذب سرمايه گذار است.

خداداد قنبرزاده افزود: شهرداري و شوراي اسلامي شهر نيز آماده کمک به سرمايه گذاران بخش خصوصي هست چرا که سرمايه گذاري در اين بخش موجب پيشرفت شهر و رونق اقتصادي مي شود.

وي با بيان اينکه شهرداري رودسر آماده همکاري با سرمايه‌ گذاران به‌ ويژه در بخش گردشگري است، گفت: رودسر با وجود مردم با فرهنگ مي‌ تواند به جايگاه واقعي خود برسد.

شهردار رودسر گفت: متاسفانه مسافران و گردشگران انواع زباله را در رودخانه ها  و سواحل مي ريزند که به مرور زمان ساحل دريا محلي براي انباشت زباله تبديل مي شود. 

وي تاکيد کرد: دريا موهبتي الهي که همگان در حفظ و نگهداري اين نعمت الهي بايد کوشا باشند تا ديگر هيچ کس شاهد انباشت زباله در سواحل زيباي دريا  نباشند چرا که انباشت زباله ضمن آلودگي محيط زيست خسارت جبران ناپذيري را به همراه خواهد داشت.

قنبرزاده همچنين با اشاره به استقبال شهرداري و شوراي اسلامي شهر رودسر براي جذب سرمايه گذاران بخش خصوصي افزود: از تمامي سرمايه گذاراني که تمايل  به سرمايه گذاري در اين شهرستان به ويژه در بخش گردشگري و جذب توريست براي ايجاد هتل، مجتمع هاي تفريحي و توريستي و اسکان مسافران را دارند دعوت به همکاري و آمادگي خود را براي سهولت در انجام کارهاي تشريفاتي و صدور پروانه ساخت اعلام کرد.

وي با بيان اينکه رودسر با داشتن 10 کيلومتر نوار ساحلي مناسب و شهرونداني فهيم و مهماندوست از شهرهاي برتر شمال کشور است، اظهارداشت: اين شهرستان داراي مواهب متعدد الهي به ويژه ساحل زيبا و منحصر به فرد است.

رودسر به نگين گردشگري شهرهاي گيلان تبديل خواهد شد

شهردار رودسر تاکيد کرد: رودسر فرصت هاي مستعد و بي نظير براي سرمايه گذاري به ويژه در بخش هاي توريستي و گردشگري برخوردار است که متاسفانه اين امر تاکنون به جهاتي محقق نشده است.

به هر حال امروزه صنعت گردشگري پايدار آنچنان در توسعه اقتصادي و اجتماعي کشورها نقش دارد که اقتصاددانان آن را بعنوان موتور توسعه نواحي ساحلي تلقي مي کنند.توسعه اين صنعت در دنيا به کارآمدي نظام مديريتي، تقويت زيرساخت ها و بهبود ظرفيت هاي لازم نياز دارد.

سرپرست فرمانداري شهرستان رودسر در اين خصوص گفت: براي پذيرايي از مسافران نوروزي بيش از 100 هتل، هتل آپارتمان، مجتمع گردشگري، مهمان پذير و واحدهاي بين راهي به همراه 165 کلاس درس فراهم شده است.

امير جانبازي افزود: اين شهرستان از مواهب طبيعي و خدادادي و سواحل زيبايي برخوردار است.

وي اظهارداشت:  همچنين در ايام نوروز جشنواره هاي مختلفي را در اين شهرستان برگزار خواهد شد تا فرهنگ، آداب و رسوم گذشتگان منطقه به نسل حاضر معرفي شود.

سرپرست فرمانداري رودسر گفت: نمايشگاه هاي صنايع دستي نيز در ايام نوروز در اين شهرستان برپا شده است.

وي در ادامه از مسافران و گردشگران خواست تا از شهرستان رودسر که تمامي مواهب خدادادي همچون دريا، ساحل، کوه، جنگل و زمين هاي حاصلخيز کشاورزي را دارد،  ديدن کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، رودسر يکي از شهرستان هاي ساحلي و زيبايي استان گيلان است و هر ساله مسافران و گردشگران زيادي از اقصي نقاط کشور به اين منطقه سفر مي کنند بنابراين مي طلبد  براي پذيرايي  مطلوب از ميهمانان مسئولان بايد نسبت به توسعه زير ساخت هاي اساسي تلاش مضاعف داشته باشند.

توسعه گردشگري رودسر مي تواند موتور محرکه پيشرفت متعادل، متناسب و هماهنگ اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي باشد.

گردشگري از پوياترين فعاليت‌ هاي اقتصادي است

گردشگري يکي از پوياترين فعاليت‌هاي اقتصادي است که نقش مهمي در توسعه پايدار محلي ايفا مي‌کند اين صنعت رو به رشد از طريق ترکيب و به کارگيري همزمان منابع اجتماعي، اقتصادي، زيست محيطي و فرهنگي به وجود مي‌آيد.  

رودسر با وجود داشتن مزيت‌ هاي نسبي فراوان مانند دريا، مواهب طبيعي و جاذبه ‌هاي منحصر به‌ فرد گردشگري، ميراث فرهنگي و غيره در استفاده از مزاياي اين همه نعمت خدادادي در برنامه ‌هاي توسعه اقتصادي استان و افزايش شاخصه ‌هاي ديگر رشد مي‌تواند بسيار موثر و در کاهش نرخ بيکاري نقش موثري داشته باشد.

بدون شک گردشگري در چارچوب گفتمان اشتغالزايي و رشد مي‌تواند ابزار مهمي براي توسعه ثروت و ارتقا بخش اشتغال در استان باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!

زخم برداشت‌ شن و ماسه بر بستر رودخانه‌ها/ نظارت‌ها کافی نیست

استراتژی فریب مربیان ایران و عراق

حاشیه نشینی در رشت از الگوی کشوری تبعیت نمی کند

جایگاه قانون، نمایندگی مردم و رشت زخمی

صنعت گل و گیاه گیلان در حسرت صادرات

آشپزخانه ی معجونی ، روایت نویی ازعصر جدید

جبرِ فیلترینگ

مقاله شاعر آستارایی در کنفرانس جهانی اسپانیا پذیرفته شد

کیهان خانجانی جایزه احمد محمود را به گیلان آورد

حذف صفر از پول ملی خوب است یا بد ؟

به کجا چنین شتابان! به ایستگاه آخر نزدیک می‌شویم

ستاد استقبال یا ستاد مقابله با برف

گردهمایی برجسته‌ترین طنزپردازان کشور در فومن برگزار می‌شود

از طلا بودن پشیمان گشته ایم

اراده های به گل نشسته در کشتی حادثه دیده - عیسی پاشاپور **

مدعیان انقلابی گری و استانداری که حافظ وحدت ملی است

در سوگ گیسوان سوخته دخترکان میهن، گورم را گم می کنم!

چله شبان پرستاران گیلانی

یلدای بی آجیل

اخلاق ورزشی؛ از حرف تا عمل

ضرورت حمایت از مطبوعات استان به عنوان کالای تولید داخلی

معلول گریزی؛ رنجی فراتر از معلولیت - عیسی پاشاپور**

چوب حراج بر نخستین دانشسرای رشت/مرگ تدریجی در انتظار میراث قدیمی

چرا علی کریمی منتقد سپیدرود نیست؟

به جای عنوان «آمادگی پذیرش» عمل را داشته باشید

آقای رییس جمهور؛ خزر دریاچه است نه دریا

میرزا کوچک ، مردی از تبار جنگل

بازخوانی نهضت جنگل فرصتی برای تقویت گردشگری تاریخی در گیلان است

بازی هایی که پای بچه ها را می گیرند - عیسی پاشاپور*

آموزش و پرورشی که کارآفرین نیست؟!

30 آذر آخرین فرصت ارسال آثار به جشنواره رسانه‌ای ابوذر در گیلان

` تو هم بخوان ` ، تحقق یک رویا

انتخاب شهردار رشت و چند پرسش برای آینده جریان اصلاح طلبی استان

حیران گیلان همچنان زخم بر می دارد

چالشی به نام شورای شهر

یک جهان و این جهانخوار!

حسین (ع) رسانه‌ای که ماندگار می‌ماند!

چراغ برداریم!

مدیران شهر همدلی کنند، رشت در هزار توی مشکلات؟

رنج ماسوله ای ها برای جهانی شدن

دست هایی که فراتر از مرزها همدیگر را می فشارند

ورزش دوست باشیم یا ورزشکار؟

فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی در آستارا - عیسی پاشاپور*

طغیان دوباره «مگس زیتون» در رودبار/خستگی یکسال زحمت در تن‌ها ماند

یک جنگ و یک تفنگ!

یادگاری از سلاطین کیایی در شرق گیلان/ مرمت پل خشتی تمیجان

تماشای باغ و باران از فراز قلعه های تاریخی گیلان

دفاع مقدس سند پرافتخار تأسی از آموزه‌های عاشوراست

سرمایه هایی که آتش می زنیم