پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

آبشار شيطان کوه تبلور زيبايي و عظمت مقالات

آبشار شيطان کوه تبلور زيبايي و عظمت

  بزرگنمايي:

منطقه لاهيجان از شمال به درياي خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به ديلمان، از جنوب غربي به سياهکل و از غرب به آستانه اشرفيه محدود مي شود. موقعيت جغرافيايي اين شهر در ناحيه کوهپايه اي قرار دارد و تپه ماهوره اي آن را بوته هاي چاي پوشانده است.

لاهيجان معروف به عروس شهرهاي گيلان داراي چشم‌اندازها و جاذبه‌هاي طبيعي بسيار زيبا است که همجواري شهر با يکي از زيباترين کوه‌هاي منطقه و دسترسي آسان به آن با چشم اندازهاي کوهپايه اي شامل باغ هاي سرسبز چاي، مزارع برنج و چشمه هاي متعدد در سطح ملي در بخش گردشگري سرآمد است.

شيطان کوه گردشگران زيادي را به سوي خود جلب مي‌کند

اين کوه سر سبز که در امتداد سلسله جبال البرز واقع شده و با ارتفاعي نزديک به 60 متر از درختان و شمشادهاي کوتاه و سبز پوشيده شده و در ناحيه شرقي شهر لاهيجان قرار دارد. اين کوه به دليل واقع شدن در داخل مجموعه شهري باعث به وجود آمدن چشم اندازهاي زيبايي شده و گردشگران زيادي را به سوي خود جلب مي کند.

آبشار شيطان کوه؛ اين آبشار زيبا که از بدنه شيطان کوه به پاي کوه سرازير مي شود به وسيله پمپاژ آب از استخر تغذيه شده و حوضچه هايي براي تخليه و حرکت آب در پائين آن احداث شده است. در کنار اين آبشار يک راه پلکاني تا قله کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بيش از 750 پله که از کنار آبشار و پاي کوه آغاز شده و از داخل درختان سر سبز مي گذرد به قله کوه و بام سبز مي رسند.

معماري بقعه شيخ زاهد گيلاني بي نظير است

با تمام زيبايي معماري و مسيري پر از جاذبه طبيعت گردي، نشان ديگري از زيبايي هاي گردشگري گيلان است. اين بناي تاريخي در بيرون شهر لاهيجان و در روستاي شيخانه ور، بر سر راه لاهيجان به لنگرود و بر دامنه کوه واقع شده است.

در پاي شيطان کوه استخري بزرگ به وسعت 17 هکتار قرار دارد که گفته مي شود به دستور شاه عباس احداث شده است. استخر داراي جزيره اي زيبا است که توسط يک پل به حاشيه جنوبي آن متصل شده است طول حاشيه اين استخر نزديک به دو کيلومتر بوده که در کنار بلواري زيبا قرار دارد که دور تا دور استخر را احاطه کرده و از مراکز ديدني و تفريحي مهم لاهيجان است.

بام سبز همچون نگيني در شيطان کوه لاهيجان مي درخشد

در سال هاي اخير با طراحي شهرداري لاهيجان، فضايي در بالاي شيطان کوه ايجاد شده که به دليل مشرف بودن به شهر به نام بام سبز شناخته مي شود.

اين محوطه سبز و زيبا به وسيله گذرگاهي از ورودي کوه و ميان درختان به آبشار شيطان کوه متصل مي شود. مجموعه بام سبز به دليل جذابيت و منتهي شدن به مجموعه ارتفاعات مشرف به شهر و باغات چاي، تعداد زيادي از دوستداران طبيعت را به خود جذب کرده است. تماشاي روزها و شب هاي لاهيجان از فراز بام سبز، از ديگر جاذبه هاي اين مجموعه تفريحي است.

تله کابين زيباي لاهيجان نقش موثري در توسعه گردشگري گيلان دارد

تله کابين لاهيجان از ديگر جاذبه هاي تفريحي است. طول اين تله کابين يک هزار و 550 متر است که از بام سبز به قله تاج خروس کشيده شده و در هر ساعت يک هزار نفر را جا به جا مي کند.

اين تله کابين دو ايستگاه و پنج دکل و 350 متر در مرتفع ترين نقطه از سطح دريا ارتفاع دارد. احداث پارک مجهز به رستوران، کافي شاپ و انواع غرفه هاي آلاچيق و ايجاد فضاي مناسب براي گردشگران از ديگر برنامه هايي است که براي احداث در ايستگاه هاي تله کابين در نظر گرفته شده است.

پارک بعثت (باغ ملي)

اين بوستان با وسعتي بيش از يک هزار و 200 متر مربع در مرکز شهر لاهيجان قرار دارد.

پارک جنگلي مير صفا

اين پارک جنگلي طبيعي در خيابان شقايق قرار دارد و داراي تعدادي آلاچيق است که مورد توجه گردشگران است.

زيبايي تالاب بين المللي امير کلايه لاهيجان مسحور کننده است

اين تالاب به وسعت بيش از هزار و دويست هکتار در 40 کيلو متري شمال شهر لاهيجان و در کنار درياي خزر واقع شده و به دليل نوع خاص اکوسيستم به دور از هر گونه آلودگي زيست محيطي بوده و داراي جاذبه هاي تفريحي زيادي است.

سواحل امير آباد از جذابيت هاي زيادي برخوردار است

شمالي ترين نقطه شهرستان لاهيجان، به درياي خزر و سواحل امير آباد منتهي مي شود که از جذابيت هاي زيادي برخوردار است.

شهردار لاهيجان در اين باره مي گويد : لاهيجان شهرستان نمونه گردشگري طبيعي و تاريخي ايران با جاذبه‌هاي فراوان تاريخي، مذهبي و گردشگري هر ساله ميزبان ميليون‌ها مسافري است كه براي بهره بردن از ديدني‌هاي لاهيجان از اين شهر بازديد مي‌ كنند.

رضا کحالي افزود: اين شهرداري با تشكيل ستاد تسهيلات نوروزي از ابتداي اسفند ماه جاري خود را آماده حضور ميليوني مسافراني كرده كه اين شهر نمونه گردشگري را براي مسافرت نوروزي انتخاب مي‌كنند.

وي همچنين از آماده كردن كمپ اقامت براي مسافران با تمام امكانات شامل نمازخانه، آبخوري، سرويس بهداشتي و حمام، هماهنگي براي اقامت مسافران، رنگ‌آميزي المان‌ هاي شهري و خط‌كشي خيابان ‌ها و جداول، نصب بنرها و پيام‌هاي نوروزي و آموزشي خبر داد.

شهردار لاهيجان تجهيز حاشيه مجموعه گردشگري استخر و بام سبز به سيستم صوتي براي پخش موسيقي و برنامه‌هاي جذاب براي مسافران، بازسازي و آماده كردن نمازخانه‌هاي سطح شهر و پخش اذان در اوقات شرعي در مناطق گردشگري، كاشت گل‌هاي فصلي، جلوگيري از انسداد معابر و انجام برنامه‌ريزي براي كشيك نوروزي در پايانه مسافري را از ديگر اقدام‌ ها براي استقبال از مسافران نوروزي ذكر كرد.

لاهيجان شهرستان نمونه گردشگري طبيعي و تاريخي ايران

وي در ادامه اهداي سوغات به مسافران، نظافت و جمع‌آوري زباله ‌ها به صورت ساعتي در مناطق مختلف شهر، آمادگي نيروهاي امداد و آتش‌نشاني، كشيك ويژه نيروهاي خدماتي، تأسيسات و فضاي سبز، گشت بازرسي سازمان حمل و نقل همگاني، پخش پيام‌ها و فيلم‌ هاي مستند گردشگري از تلويزيون‌ هاي شهري، چاپ و انتشار 15 هزار برگ راهنماي گردشگري، تكثير و پخش پنج هزار سي دي موسيقي محلي گيلان، پاكسازي كلي معابر شهري، اجراي ويژه برنامه و موسيقي زنده فولكلور و برپايي نمايشگاه عكس و نقاشي و پخت و سرو انواع غذاهاي محلي و آش و نان سنتي در موزه روستايي واقع در پارك بعثت، ساخت دكور زيبا و بزرگ سفره هفت‌ سين در سه نقطه شهر را از ديگر اقدام‌ها برشمرد.

کحالي اظهارداشت: مرمت پياده‌ روها، روكش آسفالت معابر، نصب سطل‌هاي جديد جمع‌آوري زباله، بازديد مستمر از تمام اماكن گردشگري و آماده‌ باش واحدهاي اجرايي شهرداري از جمله اقدام‌ هاي شهرداري براي رفاه مسافران در نوروز سال 93 است.

وي با بيان اينكه سال گذشته  چهار ميليون مسافر در ايام نوروز وارد لاهيجان شده بودند، يادآور شد: لاهيجان به دليل جاذبه‌ هاي فراوان گردشگري، مذهبي و تاريخي از جمله شهرهايي است كه همواره مورد استقبال گسترده مسافران قرار مي‌ گيرد.

شهردار اذعان داشت: لاهيجان داراي جاذبه‌ هاي فراوان تاريخي، مذهبي و طبيعي مانند استخر، بلوار شهيد مطهري، دامنه‌هاي كوه، آبشار، بام سبز، تله كابين، مقبره شيخ زاهد گيلاني (استاد شيخ صفي‌الدين اردبيلي) و غيره است و هر ساله ميليون‌ ها گردشگر از اين اماكن ديدن مي‌كنند.

وي گفت: شهرداري لاهيجان به دليل فراهم كردن زيرساخت‌ هاي لازم براي رفاه مسافران و شهروندان در سال گذشته چند پروژه مهم را در اين شهر احداث كرده كه در گيلان بي‌نظير است.

کحالي همچنين احداث مجتمع خدماتي‌رفاهي پايانه بزرگ مسافربري شهرداري، بلوار دكتر حكيم زاده و چهاربانده كردن بلوار امام خميني رحمت الله عليه براي كاهش ترافيك مركز شهر، ايستگاه‌هاي جديد آتش‌نشاني، بازسازي فضاي گردشگري حاشيه استخر و بام سبز، احداث ميادين جديد و نصب فرش موزائيك در پياده‌روها و غيره را از جمله پروژه‌هاي مهم شهرداري عنوان كرد و افزود: اجراي اين پروژه ها چهره شهر لاهيجان را تغيير داده است.

اجراي  ويژه برنامه نوروزي در موزه روستايي شهرداري لاهيجان

وي در ادامه تلفن پيام‌گير 137 روابط عمومي شهرداري لاهيجان را به صورت 24 ساعته آماده دريافت ديدگاه‌هاي مهمانان و شهروندان ذكر كرد و اظهار اميدواري کرد: در سايه الطاف الهي، مسافران سال خوبي را در لاهيجان به عنوان عروس شهرهاي گيلان سپري كنند.

شهردار لاهيجان يادآورشد: اين شهرداري با تجهيز كمپ هاي اقامتي مسافران با تمام امكانات شامل نمازخانه ،آبخوري، سرويس بهداشتي و حمام، تجهيز حاشيه مجموعه گردشگري استخرو بام سبز به سيستم صوتي براي پخش موسيقي و برنامه هاي جذاب براي مسافران، بازسازي و آماده كردن نمازخانه هاي سطح شهر و پخش اذان در اوقات شرعي در مناطق گردشگري، اهداي سوغات به مسافران، پخش پيامها و فيلمهاي مستند گردشگري از تلويزيون شهري، چاپ و انتشار 15 هزار برگ راهنماي گردشگري، تكثير و پخش پنج هزار سي دي موسيقي محلي گيلان، اجراي ويژه برنامه و موسيقي زنده فولكلور و برپايي نمايشگاه عكس و نقاشي و پخت و سرو انواع غذاهاي محلي و آش و نان سنتي در موزه روستايي واقع درپارك بعثت، ساخت دكور زيبا و بزرگ هفت سين در سه نقطه شهر به استقبال بهار و مسافران نوروزي رفته است.

وي در ادامه از اجراي  ويژه برنامه نوروزي در موزه روستايي شهرداري لاهيجان خبرداد و افزود: اين برنامه  ها شامل اجراي موسيقي با هدف حفظ و شناساندن فرهنگ بومي و محلي گيلان به قشر جوان و مسافران با رعايت شئونات ايام فاطميه  و برپايي گالري عكس و نقاشي، لباس محلي گيلان، پخت و سرو نان سنتي و انواع غذاها و آش محلي است.

کحالي تاکيد کرد: علاقمندان مي توانند همه روزه از ساعت 10 تا 13 و 15 تا 19 به پارك بعثت براي بازديد از ساختمان موزه روستايي شهرداري لاهيجان مراجعه کنند در ضمن اجراي موسيقي سنتي گيلان همه روزه از ساعت 11 تا 12:30 است.

به هر ترتيب در جهان امروز جهانگردي و گردشگري مفهوم و جرياني كاملا متفاوت با گذشته پيدا كرده است و زمينه اقتصادي اين صنعت بيش از پيش افزايش يافته است. شهرها فضاي تجلي قدرت اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي و بازوي حركتي دولت ها محسوب مي شوند. مديريت و برنامه ريزي براي فضاهاي شهري امروزه نياز به ديدگاه هاي پويا و نظام يافته دارد تا با ابزارها واستراتژي هاي تدوين شده، محرك هاي شهري، شناسايي و براي پيشبرد اهداف، تحريك شوند.

شهرستان لاهيجان از طبيعت بسيار زيبا و بكري برخوردار است

استان گيلان و بويژه شهرستان لاهيجان از طبيعت بسيار زيبا و بكري برخوردار است كه به يكي از مهمترين پايگاه هاي توريستي تفريحي كشور ايران، تبديل شده كه داراي توانمندي هاي گردشگري با كاركردهاي توريستي طبيعي و فرهنگي- تاريخي ارزشمند در سطح ملي و بين المللي است.

يافته ها نشان مي دهد كه گردشگري در اين منطقه باعث افزايش درآمد، شغل و بويژه افزايش درآمد شهرداري شده و سهم قابل توجهي در افزايش درآمد دولت در زمينه اخذ ماليات داشته است.

نماينده مردم لاهيجان و سياهکل در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه گردشگري در ايران با تعطيلات نوروز و تابستان گره خورده است، گفت: مسئولان بايد براي اين ايام از جهات مختلف برنامه‌هايي هم از جهت سرعت اطلاع‌ رساني، هم از جهت شناخت امکانات و جاذبه‌ ها و هم دسترسي آسان به خدمات تنظيم کنند.

ايرج نديمي با تاکيد بر اينکه ارائه خدمات بايد به گونه اي باشد که مسافران احساس آرامش بيشتري کنند، افزود: مسئولان شهرستان طبق روال معمول اما با آمادگي بيشتر و بهتر به استقبال نوروز و مهمانان نوروزي مي روند بنابراين مردم انتظار دارند مباحثي مانند امنيت جاده، عرضه کالا و خدمات، کنترل قيمت ها و عرضه اماکن اقامتي برقرار باشد.

وي اظهارداشت: گيلان به طور عام و لاهيجان و سياهکل به طور خاص داراي بستر گردشگري فراواني هستند و به کوه، جنگل و دريا دسترسي دارند و داراي اماکن تاريخي و طبيعي فراواني هستند.

لاهيجان به عنوان شهرستان نمونه طبيعي، گردشگري و تاريخي کشور و جهان اسلام است

عضو کميسيون اقتصاد مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه لاهيجان به عنوان شهرستان نمونه طبيعي، گردشگري و تاريخي کشور و جهان اسلام است، گفت: اين شهرستان با داشتن اماکن زيادي از باب مواهب طبيعي همچون آبشار، رود و چشمه و همچنين امکانات تفريحي مدرن نظير تله کابين مي تواند براي مردم جذاب باشد.

نديمي اظهارداشت:  دسترسي به کوه، دشت و جنگل در مناطق سياهکل و ديلمان و تالاب هزار و 300 هکتاري اميرکلايه در مناطق پائين دست لاهيجان در حاشيه دريا از ديگر مواهب خدادادي است که مي تواند هر بيننده اي را شگفت زده کند.

وي در خصوص ارتباط توسعه گردشگري و رشد اقتصادي نيز اذعان داشت: مسئولان به پديده گردشگري با نگاه صنعت و خدمات مي نگرند و فرقي نيز بين اين دو وجود ندارد زيرا نتيجه خدمات و صنعت، اقتصاد است.

نماينده مردم لاهيجان و سياهکل در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: گردشگري يک موضوع فرابخشي  است و با بسياري از مباحث اقتصادي ديگر ارتباط دارد، گردشگري با صنعت ساختمان، اقامت، خدمات و موضوعات اشتغالزايي، توليد و همچنين مباحث مربوط به ميراث فرهنگي و صنايع دستي، حمل و نقل، خريد و فروش کالا و همچنين مسائل مربوط به پرکردن اوقات فراغت نيز ارتباط دارد.

مناطق كوهستاني از جمله اماكن طبيعي محسوب مي شوند كه گردشگران را بسوي خود جلب مي کنند، فعاليت هاي كوهنوردي و كوهپيمايي در دهه هاي اخير مورد توجه گروه هاي زيادي از اقشار قرار گرفته است.

 كوهستان ها با تنوع آب و هوايي و داشتن جنگل ها، هواي پاك، مراتع، چشم اندازها و مناظر زيبا و بديع و غيره از مناطق داراي توان بالقوه اي هستند كه مي توان با اتخاذ تدابير خاصي موقعيت ايده عالي براي توريسم بوجود آورند.

به اين نكته بايد توجه داشت كه وجود تنگناهايي چون بروز سيلاب، ريزش بهمن، لغزندگي زمين و غيره. اكوسيستم كوهستان را شكننده كرده به صورتي كه توسعه بدون مطالعه باعث ايجاد تخريب هاي جبران ناپذير مناظر و حتي تخريب تاسيسات زيربنايي خواهد شد.

لاهيجان از توان بالايي براي گردشگري و پذيرش توريسم برخوردار است

بنابراين در توسعه گردشگري در منطقه كوهستاني، ارزيابي محيط لازم بوده تا با شناخت كامل توان هاي بالقوه آن برنامه ريزي  و نوع فعاليت هاي مجاز را معين كرد. شهرستان لاهيجان مانند اكثر شهرستان هاي استان گيلان به دليل بهر مندي از رشته كوه هاي البرز از توان بالايي براي گردشگري و پذيرش توريسم برخوردار است.

فرماندار شهرستان لاهيجان در اين باره مي گويد: صنعت گردشگري به عنوان يك صنعت سودآور و كارآفرين به نحو اثربخشي مي تواند توسعه يك منطقه را به همراه داشته باشد.

 محمد عليزاده افزود: شهر لاهيجان يکي از مناطق مهم گردشگري استان است که همه ساله در ايام نوروز، ميزبان خيل بسياري از مسافران و گردشگران از سراسر نقاط است.

وي اظهارداشت: با هدف استقبال هرچه بهتر از مسافران نوروزي بايد برنامه ريزي هاي اصولي و دقيق در سطح شهرستان صورت گيرد.

فرماندار لاهيجان  ادامه داد: لاهيجان يكي از زيباترين شهرهاي گيلان محسوب مي‌شود كه معماري بسيار زيبا و خانه‌هاي ويلايي با سقف‌ها و رنگ‌آميزي متنوع، جلوه زيبايي خاص به اين شهر بخشيده است.

توسعه واقعي گردشگري در شهرستان نمونه گردشگري لاهيجان با همه جانبه نگري به ظرفيت هاي اين منطقه محقق مي شود، براي توسعه گردشگري اين شهرستان بايد متناسب با انتظارات گردشگران خدمات ارائه شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونق تولید گیلان در گرو رفع موانع/ تحقق رویای شیرین تنها با تلاش

سپاه سردمدار مبارزه با گروه های تروریستی

سیل اخیر و چند نکته ضروری

وقتی چراغ آگاهی‌بخشی اختلال اوتیسم فروزان نیست

این پهنه اعجاب !

مرثیه ای برای نوروز ناشاد نود و هشت

به یاری سیل زدگان بشتابیم

لاهیجان عروس شهرهای گیلان/بازدید از تنها موزه چای کشور

امام زادگان گیلان؛ حریم امن مسافران نوروزی

ورق‌هایی برای عیدی

چهارشنبه سوری بله؛ چهارشنبه سوزی نه

10 نقطه مهم حادثه خیز راه های گیلان را بشناسیم

دو روی سکه انتقال آب کاسپین

سفری خاطره انگیز در اقامتگاه‌های بوم گردی گیلان

نوروز در آبادی‌های گیلان

چارچوب چهارشنبه سوری - عیسی پاشاپور*

انتقال آب خزر به سمنان حتی به زیان مردم استان سمنان است

عروس گولی تا رابچره/ گیلان با آیین های سنتی به پیشواز بهار می رود

"نوشد" آیینی فراموش شده در حیران

آقای رئیس جمهور حال و روز مطبوعات و اصحاب رسانه را هم دریابید!

شهرداران درمانده از زباله، دهیاران بیگانه با زباله

دوگانگی اجتماعی و اضطراب های زنانه

همایش ملی بازاریابی گردشگری پایدار در گیلان فراخوان داد

انتخاب امروز ، کیفیت فردا

تغییر هویت و انزوای اجتماعی آسیب جدی استفاده از فضای مجازی است

پرهیز بر مدار دستان آلوده!

فائق؛ طبیب فرهنگ گیلان

خودمان وا دس بکار بیبیم

حل و نقل سبز نسخه ای مناسب برای رشت

سیاهکل، واقعه ای تاریخی نه حماسه

وجه تمایز دکتر سالاری نسبت به سایر استانداران غیربومی

​جای خالی جامعه شناسان در جامعه ما

سپیدرود محکوم است به «سقوط»؟!

این سال‌های 40 سالگی!

آبروی ما رفت

عطش سینماهای گیلان فرونشست

دموکراسی با طعم امپریالیسم !

با اشتباهات خودمان به ژاپن درجه یک باختیم!

اهمیت الگوهای سالم رفتاری در تقویت سرمایه‌های اجتماعی

موسیقی خیابانی؛ اشاعه فرهنگ بومی در پیاده راه رشت

جامعه خشمگین خشمگین!

​یا راه نمی دانید یا نامه نمی خوانید

اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!

زخم برداشت‌ شن و ماسه بر بستر رودخانه‌ها/ نظارت‌ها کافی نیست

استراتژی فریب مربیان ایران و عراق

حاشیه نشینی در رشت از الگوی کشوری تبعیت نمی کند

جایگاه قانون، نمایندگی مردم و رشت زخمی

صنعت گل و گیاه گیلان در حسرت صادرات

آشپزخانه ی معجونی ، روایت نویی ازعصر جدید

جبرِ فیلترینگ