پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

کاهش عمق تالاب انزلی دستاورد ورود سالانه 600هزار تن رسوبات گفتگو

کاهش عمق تالاب انزلی دستاورد ورود سالانه 600هزار تن رسوبات

  بزرگنمايي:

 نسیم گیلان- قربانعلی محمدپور  گفت:تالاب ها می‌توانند در مقابله با تغییر اقلیم عهده‌دار باشند و به همه ما یادآوری کند که می‌توانیم با تغییر شیوه زندگی و در پیش گرفتن اقداماتی هر چند ساده، با تغییر اقلیم سازگاری یافته و با حفاظت از اکوسیستم های حیاتی مانند تالاب ها و جنگل ها، نقشی موثر در کنترل تغییرات اقلیم داشته باشیم.

وی افزود: گیلان دارای بیش از 30هزار  هکتار  پهنه تالابی است که 24هزار و 118 هکتار آن ( 80 درصد ) در قالب 3 تالاب ( انزلی با مساحت 19هزار و 485هکتار، امیرکلایه با مساحت 1200 هکتار و بوجاق و دهنه سپید رود به وسعت سه هزار و 433 هکتار ) تحت عنوان کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

 محمدپور ادامه داد: این پهنه ها زیستگاه بیش از 300 گونه پرنده به خصوص پرندگان مهاجرند که هر ساله به تعداد هزاران قطعه، بخشی از چرخه زندگی خود را در این استان سپری می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، تصریح کرد: تالاب های استان، زیستگاه مناسب بیش از 60گونه ماهی  را فراهم ساخته‌اند، ضمنا این تالاب‌ها به عنوان  بخشی از محیط زیست، قسمتی تفکیک ناپذیر در زندگی معیشتی حاشیه نشینان و مردم محلی هستند که در صورت تخریب یا زهکشی تالاب هابا مشکلات عدیده معیشتی و اجتماعی روبرو خواهند شد.

وی با بیان اینکه تالاب های استان گیلان با چالش های متعدی روبرو هستند، گفت: ورود رسوبات به حجم تقریبی 600 هزار تن که در صورت عدم مدیریت می‌تواند سالانه نیم متر از عمق تالاب را کاهش دهد، ورود 300 هزار متر مکعب انواع پسآب هاو فاضلابها از 7 شهر حوزه تالاب انزلی و معادل 500 هزار متر مکعب پساب کشاورزی و سایرفاضلاب ها به این تالاب، شکوفایی جلبکی و افزایش انواع گونه های گیاهی و گونه های مهاجم  نظیر سنبل آبی، آتش سوزی، زهکشی و تصرفات عدوانی، فعالیت های عمرانی و اقتصادی در حوزه تالاب  ها و شکار وصید بی‌رویه ( در حدود 30 هزار پرنده در یک دوره 3 ماهه در تالاب انزلی شکار می‌شوند) همگی از چالشها و معضلاتی است که باید مرتفع شوند. ضمن اینکه   آمار تقریبی صید در سال در حدود 120 تن است.

محمدپور در راستای حفاظت و احیا تالاب های کنوانسیون رامسر استان به فعالیت های  انجام شده اشاره کرد و گفت: مختصری از این فعالیت‌ها در حوزه تالاب انزلی پروژه های طرح احیاء شامل احداث تله رسوب گیر در رودخانه پسیخان، احداث تله رسوب گیر در رودخانه  شیله سر، احداث تله رسوب گیر در رودخانه سیاه درویشان، احداث و لایروبی آبراه‌ها در پهنه تالاب، برداشت رسوبات  از پهنه تالاب انجام یافته است و "پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی " با تشکیل 7زیر کمیته فنی (حفاظت یکپارچه زیست بومی تالاب، مدیریت آبخیزدار، مدیریت فاضلاب، مدیریت پسماند، اکوتوریسم، روابط عمومی وآموزشهای زیست محیطی و حقوقی ) است.

وی گفت: حفاظت محیط زیست گیلان با همکاری دستگاههای اجرایی مرتبط با احیای تالاب  اقداماتی نظیر لایروبی آبراه ها و برداشت رسوبات از پهنه تالاب جهت برقراری  ارتباط هیدرو لوژیک و اکولوژیک بخش های مختلف تالاب، ایجاد مسیر امن جهت تردد فعالان و ذینفعان، جلو گیری از تملک اراضی تالاب، جلوگیری از اثرات مخرب سیلاب، توسعه ورزش های آبی، کنترل و مهار پسماندهای شناور مبادی ورودی به تالاب بوسیله تله های زباله گیر و جمع آوری پسماند مهار شده از محدوده تله و از روی سطح آب توسط شناورهای مخصوص و اقدامات حقوقی شامل  پایش مناطق جهت برآورد میزان تصرفات ، رفع تصرف آنی در مراحل اولیه تصرف (قطع درختان دست کاشت )،  پیگیری قضایی و خلع ید وقلع وقمع بناهای غیر مجاز، مقابله با آ تش  سوزی در تالاب انزلی ( کنترل حریق در 116 هکتار از اراضی تالاب انزلی ) و اجرای پروژه احیا تالاب سلکه( احیای 150 هكتار از سلکه ) ، احیای پناهگاه حیات وحش سرخانکل به وسعت 100 هکتار ( به روش لایه برداری و عمق برداری ) و تجهیز و نوسازی مرکز آموزش زیست محیطی مستقر در منطقه و پروژه مبارزه مکانیکی با گونه مهاجم سنبل آبی ( جمع آوری فیزیکی در مساحت 340هکتار )و جمع آوری آزولا از تالاب انزلی، تهیه و اجرای برنامه درسی آموزش زیست محیطی برای آموزش کلاسی در مدارس و اجرا در برنامه های آموزش آموزگاران، ردیابی پرندگان ( حواصیل و پلیکان )، ایجاد پایلوت ساخت کمپوست خانگی و جمع آوری زباله روستایی در روستای دهنه سر شیجان، آموزش و ترویج ورمی کمپوست، احداث کانال، کانال سنگی گابیون و تشکی، حصارکشی، حفاظت و بذرپاشی  بندهای رسوب گیر در حوزه آبخیز تالاب انزلی در منطقه النزه، آماده سازی بایوتیوب به مساحت 350 متر مربع در پناهگاه حیات وحش سلکه، ساخت و بهره برداری مرکز بازدید کنندگان به مساحت 300 متر مربع در زمینی به وسعت 3000 متر مربع در جیر سر باقر خاله ، انجام پروژه وکیوم انزلی جهت انتقال فاضلاب 500 خانوار ، آموزش زیست محیطی در زمینه پرنده نگری، اکوتوریسم مدیریت پسماند و آشنایی با تالاب به سه هزار نفر را انجام داده است.

محمدپور گفت: در راستای مدیریت و احیا  تالاب های کنوانسیون رامسر برنامه های مکمل متعددی را شامل اجرای مدیریت زیست بومی تالاب های کنوانسیون رامسر به عنوان سیاست اصلی در مدیریت تالاب ها را در دست اقدام داریم.

وی با بیان اینکه ما می توانیم حال تالاب ها را بفهمیم و پایش کنیم، گفت :کاهش سطح آب تالاب، تغییر رنگ آن، رویش یکباره گیاهان غیربومی در گستره ای از آن، بوی بد و زباله های شناور در آن از نشانه‌های ناخوشی تالاب است.

 محمدپور  تصریح کرد: مسئولیت پذیری، هشدار به موقع، پیشگیری، پاکسازی و مطالبه‌گری و همت جمعی برای بهبود و حفاظت از تالاب‌ها می‌تواند زندگی را به آنها باز گرداند. شهروندان و جوامع محلی می‌توانند نقشی مهم در حفاظت از تالاب های محلی بازی کنند. امروز حفظ محیط زیست را در گرو مشارکت و همراهی مردم می‌بینیم.انتظار ما این است که  نه تنها جوامع محلی ، سمن ها و ... بلکه همه مردم کشور  به خصوص مردم گیلان در این مهم همراه و همیار  و همگام با ما باشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ماهیان خاویاری خزر در معرض انقراض قرار گرفتند

کشف 6 تن آرد قاچاق در محور تالش - صومعه‌سرا

آبرسانی به روستاهای گیلان سخت است

غرق شدن دو جوان در سواحل اوشیان چابکسر

چای ایرانی، شناسه‌دار می شود

باران موجب ورس 10 درصد شالیزارهای گیلان شد

مارهای افعی قفقازی از گونه های ارزشمند جانوری ارتفاعات لنگرود

انجام 180 کیلومتر لایروبی برای سال زراعی جاری در لنگرود

پیکر یکی از غرق شدگان سد سنگر پیدا شد

پوشش بیمه ای 42درصدی جمعیت رودسر/ بیمه بیکاری به228 نفر پرداخت شد

حادثه برای سه هزار نفر در سواحل دریای مازندران

وجود گفتمان منطقی افراد غیرمحجبه را به سمت حجاب سوق می دهد

مهاجرت ها منابع آبی روستایی لاهیجان را کاهش داده است

کشف 5 تن چوب جنگلی قاچاق در فومن

مسابقه عکاسی «شهدای تازه تفحص شده» در گیلان برگزار می شود

سنجش فشار خون افزون بر یک میلیون و 50 هزار نفر در گیلان

آغاز اجرای طرح هدایت آب های سطحی در شهر لوندویل آستارا

برگزاری سومین جشنواره ملی «نگاهی به طنز معاصر» در فومن

نیازمند وحدت رسانه‌ای برای افشای جنایت‌های آمریکا هستیم

خروج سامانه بارشی از گیلان

اختصاص 500 میلیارد ریال اعتبار به سد دیورش

توان خودپالایی طبیعی تالاب انزلی قادر به حل مشکلات نیست

فراخوان سی ویکمین جشنواره تئاتر گیلان/آخرین مهلت ارسال آثار 15مهر

بارش باران در گیلان/ آبگرفتگی معابر دور از انتظار نیست

کنترل فشارخون بیش از 70 درصد جمعیت هدف رضوانشهر

انجام دومین انتقال هوایی عضو پیوندی در گیلان

انتقال قلب پسر 14 ساله دچار مرگ مغزی از گیلان با اورژانس هوایی

ماندگاری هوای گرم در گیلان ادامه دارد

برخورد 206 با تیر برق یک کشته و 3 مجروح برجا گذاشت

1480 کلاس درس برای اسکان مسافران تابستانی آماده شده است

روند افزایش دما در گیلان

فشار خون حدود 79 درصد گیلانی‌ها سنجش و ثبت شد

تالش از نظر کاربرد ماشین آلات کشاورزی جایگاه سوم را در گیلان دارد

مردم به هلال احمر اعتماد دارند/حضور در جمع خانواده شهدا موجب نشاط معنوی می شود

معرفی رقم جدید برنج ایرانی اَنام گیلان در آینده نزدیک

آب روستاهای سوغات و لطیف محله آستارا وصل شد

مهلت تخفیف ویژه ترخیص خودروهای توقیفی در گیلان  فقط تا پنج روز دیگر

آتش سوزی اراضی جنگلی آستارا مهار شد

رونق گردشگری روستایی مانع زمین فروشی و مهاجرت روستائیان می‌شود

ثبت غیرحضوری درخواست های بیمه شدگان تامین اجتماعی گیلان امکان پذیر شد

گیلان از استان های پرمصرف خون

کشف بیش از 7 تن شکر قاچاق در لاهیجان

برپایی چهار ایستگاه کنترل فشار خون در بندرانزلی

کوهنورد مصدوم به بیمارستان آستارا منتقل شد

سینماهای گیلان چهاردهم و پانزدهم خرداد، نیمه فعال می شوند

توزیع بالغ بر 288 میلیون لیتر فراورده های نفتی گیلان

ساماندهی آب بندان ها در رودبار کند است

ضعف ولتاژ برق روستاهای فومن برطرف می شود

توزیع 70 تن گوشت و مرغ منجمد و گرم تنظیم بازار در آستارا

برخورد قاطع با پدیده سگ گردانی