پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

کاهش عمق تالاب انزلی دستاورد ورود سالانه 600هزار تن رسوبات گفتگو

کاهش عمق تالاب انزلی دستاورد ورود سالانه 600هزار تن رسوبات

  بزرگنمايي:

 نسیم گیلان- قربانعلی محمدپور  گفت:تالاب ها می‌توانند در مقابله با تغییر اقلیم عهده‌دار باشند و به همه ما یادآوری کند که می‌توانیم با تغییر شیوه زندگی و در پیش گرفتن اقداماتی هر چند ساده، با تغییر اقلیم سازگاری یافته و با حفاظت از اکوسیستم های حیاتی مانند تالاب ها و جنگل ها، نقشی موثر در کنترل تغییرات اقلیم داشته باشیم.

وی افزود: گیلان دارای بیش از 30هزار  هکتار  پهنه تالابی است که 24هزار و 118 هکتار آن ( 80 درصد ) در قالب 3 تالاب ( انزلی با مساحت 19هزار و 485هکتار، امیرکلایه با مساحت 1200 هکتار و بوجاق و دهنه سپید رود به وسعت سه هزار و 433 هکتار ) تحت عنوان کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

 محمدپور ادامه داد: این پهنه ها زیستگاه بیش از 300 گونه پرنده به خصوص پرندگان مهاجرند که هر ساله به تعداد هزاران قطعه، بخشی از چرخه زندگی خود را در این استان سپری می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، تصریح کرد: تالاب های استان، زیستگاه مناسب بیش از 60گونه ماهی  را فراهم ساخته‌اند، ضمنا این تالاب‌ها به عنوان  بخشی از محیط زیست، قسمتی تفکیک ناپذیر در زندگی معیشتی حاشیه نشینان و مردم محلی هستند که در صورت تخریب یا زهکشی تالاب هابا مشکلات عدیده معیشتی و اجتماعی روبرو خواهند شد.

وی با بیان اینکه تالاب های استان گیلان با چالش های متعدی روبرو هستند، گفت: ورود رسوبات به حجم تقریبی 600 هزار تن که در صورت عدم مدیریت می‌تواند سالانه نیم متر از عمق تالاب را کاهش دهد، ورود 300 هزار متر مکعب انواع پسآب هاو فاضلابها از 7 شهر حوزه تالاب انزلی و معادل 500 هزار متر مکعب پساب کشاورزی و سایرفاضلاب ها به این تالاب، شکوفایی جلبکی و افزایش انواع گونه های گیاهی و گونه های مهاجم  نظیر سنبل آبی، آتش سوزی، زهکشی و تصرفات عدوانی، فعالیت های عمرانی و اقتصادی در حوزه تالاب  ها و شکار وصید بی‌رویه ( در حدود 30 هزار پرنده در یک دوره 3 ماهه در تالاب انزلی شکار می‌شوند) همگی از چالشها و معضلاتی است که باید مرتفع شوند. ضمن اینکه   آمار تقریبی صید در سال در حدود 120 تن است.

محمدپور در راستای حفاظت و احیا تالاب های کنوانسیون رامسر استان به فعالیت های  انجام شده اشاره کرد و گفت: مختصری از این فعالیت‌ها در حوزه تالاب انزلی پروژه های طرح احیاء شامل احداث تله رسوب گیر در رودخانه پسیخان، احداث تله رسوب گیر در رودخانه  شیله سر، احداث تله رسوب گیر در رودخانه سیاه درویشان، احداث و لایروبی آبراه‌ها در پهنه تالاب، برداشت رسوبات  از پهنه تالاب انجام یافته است و "پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی " با تشکیل 7زیر کمیته فنی (حفاظت یکپارچه زیست بومی تالاب، مدیریت آبخیزدار، مدیریت فاضلاب، مدیریت پسماند، اکوتوریسم، روابط عمومی وآموزشهای زیست محیطی و حقوقی ) است.

وی گفت: حفاظت محیط زیست گیلان با همکاری دستگاههای اجرایی مرتبط با احیای تالاب  اقداماتی نظیر لایروبی آبراه ها و برداشت رسوبات از پهنه تالاب جهت برقراری  ارتباط هیدرو لوژیک و اکولوژیک بخش های مختلف تالاب، ایجاد مسیر امن جهت تردد فعالان و ذینفعان، جلو گیری از تملک اراضی تالاب، جلوگیری از اثرات مخرب سیلاب، توسعه ورزش های آبی، کنترل و مهار پسماندهای شناور مبادی ورودی به تالاب بوسیله تله های زباله گیر و جمع آوری پسماند مهار شده از محدوده تله و از روی سطح آب توسط شناورهای مخصوص و اقدامات حقوقی شامل  پایش مناطق جهت برآورد میزان تصرفات ، رفع تصرف آنی در مراحل اولیه تصرف (قطع درختان دست کاشت )،  پیگیری قضایی و خلع ید وقلع وقمع بناهای غیر مجاز، مقابله با آ تش  سوزی در تالاب انزلی ( کنترل حریق در 116 هکتار از اراضی تالاب انزلی ) و اجرای پروژه احیا تالاب سلکه( احیای 150 هكتار از سلکه ) ، احیای پناهگاه حیات وحش سرخانکل به وسعت 100 هکتار ( به روش لایه برداری و عمق برداری ) و تجهیز و نوسازی مرکز آموزش زیست محیطی مستقر در منطقه و پروژه مبارزه مکانیکی با گونه مهاجم سنبل آبی ( جمع آوری فیزیکی در مساحت 340هکتار )و جمع آوری آزولا از تالاب انزلی، تهیه و اجرای برنامه درسی آموزش زیست محیطی برای آموزش کلاسی در مدارس و اجرا در برنامه های آموزش آموزگاران، ردیابی پرندگان ( حواصیل و پلیکان )، ایجاد پایلوت ساخت کمپوست خانگی و جمع آوری زباله روستایی در روستای دهنه سر شیجان، آموزش و ترویج ورمی کمپوست، احداث کانال، کانال سنگی گابیون و تشکی، حصارکشی، حفاظت و بذرپاشی  بندهای رسوب گیر در حوزه آبخیز تالاب انزلی در منطقه النزه، آماده سازی بایوتیوب به مساحت 350 متر مربع در پناهگاه حیات وحش سلکه، ساخت و بهره برداری مرکز بازدید کنندگان به مساحت 300 متر مربع در زمینی به وسعت 3000 متر مربع در جیر سر باقر خاله ، انجام پروژه وکیوم انزلی جهت انتقال فاضلاب 500 خانوار ، آموزش زیست محیطی در زمینه پرنده نگری، اکوتوریسم مدیریت پسماند و آشنایی با تالاب به سه هزار نفر را انجام داده است.

محمدپور گفت: در راستای مدیریت و احیا  تالاب های کنوانسیون رامسر برنامه های مکمل متعددی را شامل اجرای مدیریت زیست بومی تالاب های کنوانسیون رامسر به عنوان سیاست اصلی در مدیریت تالاب ها را در دست اقدام داریم.

وی با بیان اینکه ما می توانیم حال تالاب ها را بفهمیم و پایش کنیم، گفت :کاهش سطح آب تالاب، تغییر رنگ آن، رویش یکباره گیاهان غیربومی در گستره ای از آن، بوی بد و زباله های شناور در آن از نشانه‌های ناخوشی تالاب است.

 محمدپور  تصریح کرد: مسئولیت پذیری، هشدار به موقع، پیشگیری، پاکسازی و مطالبه‌گری و همت جمعی برای بهبود و حفاظت از تالاب‌ها می‌تواند زندگی را به آنها باز گرداند. شهروندان و جوامع محلی می‌توانند نقشی مهم در حفاظت از تالاب های محلی بازی کنند. امروز حفظ محیط زیست را در گرو مشارکت و همراهی مردم می‌بینیم.انتظار ما این است که  نه تنها جوامع محلی ، سمن ها و ... بلکه همه مردم کشور  به خصوص مردم گیلان در این مهم همراه و همیار  و همگام با ما باشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نبود آموزش و سواد سلامت معضل جدی در جامعه است

ادامه یخبندان در ارتفاعات گیلان طی فردا

امامزاده عین‌علی ماسوله در فهرست آثار ملی جای گرفت

مشاغل جانبی از راهکارهای بهبود معیشت برنجکاران

سقوط ناگهانی درخت،راننده خودرویی را در گیلان به کام مرگ کشید

ایستگاه سلامت در پیاده راه فرهنگی رشت دایر شد

پل عابر پیاده در محدوده کمربندی خمام تخریب شد

برگزاری اردوی آموزشی تیم های درمان اضطراری هلال احمر گیلان

آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در گیلان

جوانان خلاق آستارا تسهیلات اشتغال دریافت می کنند

محموله سیگار قاچاق در تالش توقیف شد

کمک5 میلیاردریالی لاهیجانی ها به سیلزدگان لرستان ارسال شد

احتمال افزایش تولید 49درصد گل گاوزبان در گیلان

اجرای برنامه های هفته جوان با محوریت کمک به سیل زدگان

171 کیلوگرم فرآورده‌ خام دامی غیربهداشتی در رودسر معدوم شد

هنرمندان صنایع دستی آستارا 200 میلیون ریال درآمد کسب کردند

تولد هزار و 196 نوزاد در گیلان طی نوروز

پیش‌بینی افزایش تولید برنج سفید در تالش

رضایتمندی رانندگان از جایگاه های سوخت آستارا

اجرای 8 هزار مترمکعب عملیات ریزش برداری در محورهای فرعی گیلان

شمار مسافران فرهنگی آستارا در تعطیلات نوروز کاهش یافت

ترافیک در محورهای خروجی گیلان سنگین است

بهره مندی 212 حادثه دیده از امداد نوروزی هلال احمر گیلان

انحراف به چپ سواری ال 90 یك كشته برجای گذاشت/ترافیک روان در جاده‌های گیلان

ارسال مواد غذایی و اقلام مورد نیاز سیل زدگان از گیلان

معدوم سازی بیش از 11 هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد در آستارا

گزارشی از خسارت ناشی از بارش باران در گیلان نداشته ایم

ضرورت رعایت فاصله طولی خودروها در هوای بارانی

چهارشنبه سوری است مراقب چشمهایتان باشید

فعال بودن 30 کمپ سلامت نوروزی در گیلان

آمادگی بیش از یک‌هزار گشت خودرویی و موتوری پلیس در گیلان

90 مسجد گیلان آماده برگزاری مراسم اعتکاف هستند

پرواز خارجی رشت - ازمیر راه اندازی شد

فروش اراضی ملی و کشاورزی، منابع طبیعی تالش را تهدید می کند

20درصد قیمت مرغ در جیب دلالان است

آمادگی 340 مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی/ رزرو اینترنتی 90مدرسه

قاطعیت پلیس در برخورد با هنجارشكنان چهارشنبه آخر سال

شخم زمستانه 92 هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان

ارسال 196 اثر به دبیرخانه جشنواره مد و لباس فجر گیلان

بندرانزلی دو سال و نیم دیگر به راه آهن متصل می شود

امروزه 80 درصد تالاب های کشور در معرض تهدید هستند

رفع مشکلات آب و راه مهم ترین مطالبه آستارا از رئیس جمهوری است

450 دانش آموز فومنی در طرح آموزش ایمنی و آتش نشانی شرکت کردند

میانگین هزینه احداث هر کیلومتر خط ریلی، 10 میلیارد تومان است

شیادان سایبری در کمین مسافران نوروزی

آسمان گیلان تا اواسط هفته نیمه ابری در پاره ای نقاط مه است

همایش «اسوه‌های صبر و ایثار» در رشت برگزار می شود

تربیت فرزندان با اعتماد به نفس در گرو دانش افزایی مادران

پنج هزار و 531 ماده محترقه غیرمجاز در تالش کشف شد

آغاز ثبت نام اولویت های حج تمتع 98 از دهم اسفندماه