پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

حل و نقل سبز نسخه ای مناسب برای رشت مقالات

حل و نقل سبز نسخه ای مناسب برای رشت

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - پایگاه خبری - تحلیلی گیل خبر مطلبی در قسمت یادداشت با عنوان حمل و نقل سبز نسخه ای مناسب برای رشت به قلم امیرحسین میلانچی منتشر کرده است.
با رشد جمعیت و تسریع فرآیند رشد شهری رشت و افزایش مهاجرت به آن، حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست در آینده نزدیک به طور جدی مورد توجه قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر رشد تکنولوژی و افزایش روزافزون خودروها در سطح شهر معضلات متعدد ترافیکی، زیست محیطی و هزینه‌ای را به وجود می‌آورد و از این حیث نسخه «حمل و نقل سبز» را می‌توان مطرح کرد.
«حمل و نقل سبز» در اصل حالتی از حمل و نقل است که موجب کاهش انتشار گازهای دی اکسید کربن و گلخانه‌ای می‌شود و کاهش آلودگی هوا را به همراه دارد. حمل و نقل سبز یا به عبارتی حمل و نقل دوست‌دار محیط زیست نه تنها موجب کاهش مصرف منابع انرژی، کاهش ترافیک و بهبود کیفیت هوا می‌شود بلکه به نوعی می‌توان حمل و نقل سبز را بازگشت زندگی به شیوه سالم دانست که موجبات بهبود سلامت شهروندان را فراهم می‌کند.
برای یک شهر توریستی مثل شهر رشت که عنوان «شهر خلاق خوراک» را به دوش می‌کشد و در تعطیلات مملو از گردشگران می‌شود، معضل شلوغ بودن خیابان‌ها در برخی از ساعات شبانه روز، ترافیک نسبتا سنگین و نیز سختی عبور و مرور با وسایل نقلیه شخصی و تاکسی‌ها را می‌توان با استفاده از حمل و نقل سبز بهبود داد به طور مثال در شهر استانبول که به عنوان «پایتخت فرهنگ اروپا» انتخاب شده و از لحاظ گردشگری سومین شهر توریستی جهان است، نسخه ترموا و فونیکولار کاربرد اساسی داشته است به طوری‌که ضمن ایجاد فرصت استفاده بیشتر گرشگران از مناظر شهری، سهولت چشمگیر در جابجایی، آلودگی کمتر محیط زیست که منتهی به رضایت بیشتر گردشگران می شود و زمینه سازی «توسعه پایدار»، هزینه مالی و اتلاف انرژی کمتری را نسبت به تاکسی‌ها به ارمغان آورده است.
در یک نظر سنجی که از گردشگران این شهر انجام شد، 90 درصد آن‌ها به استفاده از ترموا برای مسیر 9 کیلومتری سلطان احمد به میدان تقسیم رای مثبت داده‌اند چرا که انتقال به وسیله ترموا کاهش 84 درصدی هزینه مالی و 20 دقیقه‌ای اتلاف زمانی را به دنبال دارد.
فناوریی که در (tram) مورد استفاده قرار می گیرد به این شکل است که ترموا بر روی ریل‌هایی که در سطح شهر وجود دارد کار می‌کند و با استفاده از نیروی برق شهری تغذیه می‌شود. ترموا از قطار‌های معمولی سبک‌تر و کوتاه‌تر است و برای حمل و نقل مسافر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله دوستدار محیط زیست در اغلب موارد برای انتقال شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی نمونه‌هایی از حمل و نقل بین شهری نیز در برخی از شهرهای نزدیک به هم وجود دارد.
به طور کلی پروژه احداث سیستم حمل و نقل سبز را می توان نسخه‌ای مناسب برای اغلب شهرهای ایران در نظر گرفت چرا که تابش خورشید در کشور ما شش برابر کشورهای اروپایی است. می‌توان با بهره‌گیری از انرژی پاک و تجدید پذیر به جهت تولید برق مصرفی تراموا و فونیکولار به رفع معضلات زیست محیطی شهرها کمک شایانی کرد.
همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی های فسیلی و تجدید ناپذیر و استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر به جهت داشتن «شهر سبز» حائز اهمیت است. از آنجا که مفهوم شهر سبز به معنای «شهر اکولوژیک» و «شهر پایدار» است و با در نظر گرفتن یکی از اصول «توسعه پایدار» که بیان کننده استفاده کمتر از انرژی های تجدید ناپذیر و آلوده کننده مثل سوخت های فسیلی و هم چنین بهره گیری از منابع تجدید پذیر مثل انرژی خورشید و باد و توجه به نسل های آینده است، می توان به این مهم دست یافت.
بهره گیری از انرژی خورشید یا باد به جهت تولید برق و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند فونیکولار و تراموا که برق بسیار کمی استفاده می‌کنند و صرفه جویی در مصرف انرژی را در پی دارد می تواند یکی از گام های مهم دست یابی به شهر سبز و کمک به جذب توریست و آسان سازی حمل و نقل باشد.
7296/2007/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترامپ و آزار ما؛ «اما برای خودشان خوب است»؟

نظامیان از سیاست فاصله می‌گیرند؟

سرمقاله خراسان/ ترامپ به مذاکره نیاز دارد نه توافق

سرمقاله کیهان/ فرمول برجام یا فرمول پهپاد مسئله این است

سرمقاله شرق/ 4 ماه فرصت به E3

سرمقاله اعتماد/ قوه قضاییه و نهاد وکالت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ بنزین ارزان خوب است یا گران؟

سرمقاله ایران/ خداحافظی همیشگی با برج - باغ‌ها

سرمقاله جمهوری اسلامی/ اجلاس شکست خورده

سرمقاله رسالت/ وزیر خندان در صف تحریم

سرمقاله سیاست روز/ مسئولان یک فاجعه جهانی

احمدی نژاد با گفتمان سوم تیر چه کرد؟

آمادگی برای نظام پولی جدید بین‌المللی

من پیرمرد نیستم!؛ کارنامه مهمترین گزینه غیر ایرانی پرسپولیس

ماموریت جدید مایک پمپئو در برابر ایران

پیام‌های انتخابات استانبول

امید در اردوگاه اپوزیسیون ترکیه پس از فتح استانبول

رای الیوم: ترامپ می خواهد از شر بولتون خلاص شود

بندر بن سلطان؛ «مردِ در سایه» عربستان

آتلانتیک: ترامپ همه را سردرگم کرده است

رهاسازی بولتون و پمپئو پس از 3 روز

روایت "نشنال ریویو" از ضعف و آشفتگی در کاخ سفید

مایک پمپئو؛ معمار فشار‌ حداکثری علیه ایران

فورچون: ترامپ رفتنی است؟

آیا "قلعه نویی" به پایان راه رسیده است؟

پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت

اعتماد گزارش داد: اتاق عملیاتِ ضدزنگنه

نایب رئیس مجلس: FATF ایرانی می‌خواهیم

ملی‌گرایی ضدروسی در تفلیس

خطای ذهنی ترامپ در تحلیل نفت

درِ این اتاق را ببندید؛ اعتراض"صبح نو" به مجوز یک نمایش

ریاست کمیسیون امنیت ملی به پایداری‌ها رسید

ترامپ علیه بولتون

نیویورک‌تایمز: ایران محاسبات آمریکا را دگرگون کرده است

کاهش تنش ممکن است

قهر و آشتی‌های دنباله دار در دولت

خروج تقاضا از بازار دلا‌‌ر

محرمانه‌‌های زندان زنان

«حمّاله الحطب» اصلاح‌طلبان کیست؟

وحدت واجب‌تر از نان شب

حرکت های بعدی تهران و واشنگتن چه خواهد بود؟

مـاموریت غیـرممکـن کوشنـر در منـامه

میراث تلخ احمدی‌نژاد

انزوای ایالات متحده در درگیری با ایران

دود شدن سرمایه ملی

سهل و ممتنع حجاب

مدیران چرنوبیلی را برکنار کنید

بزرگان جهانگیری را برگرداندند

کیهان: نقش یک زن نفوذی در تصمیمات 16مدیر وزارت نفت

سرمقاله خراسان/ پشت پرده عقب‌نشینی 10 دقیقه‌ای