پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

دوگانگی اجتماعی و اضطراب های زنانه مقالات

دوگانگی اجتماعی و اضطراب های زنانه

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- خانواده، آموزش و پرورش، رسانه‌ها و سایر نهادهای اجتماعی تفکر غالب را اشاعه می‌دهند و برخی کلیشه‌های تربیتی مانند کلیشه‌ها‌ی جنسیتی از نسلی به نسل دیگر انتقال می‌یابد. توقعات اجتماعی واکنش فردی و جمعی را تحت سلطه می‌گیرد. جنسیت‌زدگی از طفولیت توسط والدین القا و به صورت اکتسابی در بخش آموزش به اوج و تا محیط کار، دوست‌یابی و تشکیل خانواده ادامه دارد و این تسلسل نگرش در خصوص «شکاف جنسیتی» مهارت صحیح ارتباط را متزلزل می‌کند.
در این یادداشت قصد آن نیست که افکار را محکوم یا تبرئه و جامعه را به دو گروه مردانه و زنانه تبدیل کنیم و شعار زنان بدون مردان راه بیندازیم. چون با این هدف خودمان به جنسیت‌زدگی دامن زده‌ایم. هدف نگاه گذرا به میزان تحقق شعار"حضور زنان" و " شایسته‌سالاری" در جامعه است. اگر زنان و مردان را یک واحد انسانی ببینیم و متر و معیار را انسانیت و شایستگی و شایسته‌سالاری بدانیم، سهم زنان از شعار شایستگی و شایسته‌سالاری تاکنون چقدر بوده است؟ آیا جامعه امروز تحمل عدالت جنسی را پیدا کرده است؟ یا اساساً چنین دغدغه‌ای دارد؟
شکی نیست که فرهیخته بودن زنان در هر کشوری نشانه‌ای از توسعه‌یافتگی است. ذات وجود زن پرورش است. زنان تعلیم‌دیده، کودکانی را پرورش می‌دهند که از لحاظ روحی سالم‌ترند. لذا هر میزان محیط خانواده توسط زن پالایش شود، کار آموزش و پرورش سهل و در پی آن آسیب اجتماعی و ناهنجاری‌ها نیز در جامعه کمتر خواهد بود.
🔹 زنان و مردان بلاتکلیف و دو گانگی موجود در جامعه ناخواسته فرهنگ «مرد سالارانه پنهان» را اشاعه می‌دهد. از آنجا که زنان همواره در احقاق حق خود به کمترین‌ها ساخته‌اند، در دو دهه اخیر تلاش می‌کنند اجازه پایمال شدن حقوقشان را ندهند، اما نحوه مقابله با فرهنگ غالب جنسیت‌زدگی را نمی‌دانند و به خشونت رو می‌آورند. یعنی خصلت لطیف زنانه و مادرانه در برابر جامعه دوگانه محکوم به رفتار مردانه یا افراط در رفتار زنانه شده است. «خشونت زنانه» از تناقضاتی است که در یک جامعه وجود دارد. زنان و مردان بلاتکلیف حاصل برخورد جامعه سنتی و جامعه رو به توسعه است.
🔹 در جامعه مردسالارانه پنهان زنان به شدت احساس تنهایی می‌کنند. شاید جای ضرب و شتم جسمی نباشد، اما جای ضرب و شتم روحی فراوان است. نوع درد در قالب تنهایی، اضطراب، ترس، استرس و خشونت بروز می‌نماید. در تردید ایجاد شده زنان و مردان در پوسته گیر کرده‌اند. رفتارهای متناقض، جامعه‌ی دوچهره را می‌سازد و حاصل جامعه دو چهره زنان و مردان به ظاهر امروزی و باسواد اما با رسوبات فکری جنسیت‌زده که سر پیکان اتهام آنان در هر حالت یک زن را نشانه می رود .
در جامعه بلاتکلیف و جنسیت‌زده ؛زنان در محیط کار دچار اضطراب هستند. با مردانی روبرو می‌شوند که مدام حضور زنان را فریاد و دم از روشنفکری می زنند، مردانی که دایه اصلاح‌طلبی و نواندیشی دارند اما با کوچکترین مخالفت در اجرای خواسته‌هایشان بیشترین ضربه را بر ذهن و روان زنان وارد می‌کنند و در صورت برآورده نشدن خواسته‌های‌شان به مقابله برمی‌خیزند. در جامعه مردسالارانه پنهان، مردان به خود حق می‌دهند که جامعه زنان را نیز نمایندگی کنند و زنانی که ترجیح میدهند مردان برایشان تعیین و تکلیف کنند .مردانی که از صد اشتباه مردانه به راحتی می‌گذرند، اما با ذره‌بین به دنبال اشتباهات کوچک زنانه‌اند.
زنان در مقاطع حساس در کشور _انقلاب تا 8 سال دفاع مقدس _ در کنار مردان و دوشادوش آنان بوده اند .نگاه گذرا بر زندگی زنان بزرگ دینی مانند حضرت خدیجه (س)، حضرت فاطمه الزهرا(س) ، حضرت زینب (س) و آسیه تا هاجر و حضرت مریم(س) و دیگر زنان مومن نشان دهنده تاثیر گذاری و پرورش و تربیت و مشارکت زنان بوده است .
اجازه دادن به زنان برای تصمیم‌گیری در مورد مسایل مربوط به خودشان مصداقی از عدالت اجتماعی و حفظ حقوق انسانی و شهروندی است. زنانی که در سطوح مختلف اجتماعی با تمام موانع موجود حضور دارند زنانی هستند که این بار مضاعف را پذیرفته اند و تمایل به تاثیر گذاری در جامعه دارند . زنان را باید همانگونه که هستند پذیرفت و از تحمیل فشار بر آنان پرهیز کرد. زنان با زنانگی‌هایشان دوست‌داشتنی‌ هستند .
روز زن و روز مادر و میلاد فرخنده بانوی معرفت و محبت فاطمه الزهرا (س) بر زنان و مردان صبور کشورم مبارک و فرخنده

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترامپ و آزار ما؛ «اما برای خودشان خوب است»؟

نظامیان از سیاست فاصله می‌گیرند؟

سرمقاله خراسان/ ترامپ به مذاکره نیاز دارد نه توافق

سرمقاله کیهان/ فرمول برجام یا فرمول پهپاد مسئله این است

سرمقاله شرق/ 4 ماه فرصت به E3

سرمقاله اعتماد/ قوه قضاییه و نهاد وکالت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ بنزین ارزان خوب است یا گران؟

سرمقاله ایران/ خداحافظی همیشگی با برج - باغ‌ها

سرمقاله جمهوری اسلامی/ اجلاس شکست خورده

سرمقاله رسالت/ وزیر خندان در صف تحریم

سرمقاله سیاست روز/ مسئولان یک فاجعه جهانی

احمدی نژاد با گفتمان سوم تیر چه کرد؟

آمادگی برای نظام پولی جدید بین‌المللی

من پیرمرد نیستم!؛ کارنامه مهمترین گزینه غیر ایرانی پرسپولیس

ماموریت جدید مایک پمپئو در برابر ایران

پیام‌های انتخابات استانبول

امید در اردوگاه اپوزیسیون ترکیه پس از فتح استانبول

رای الیوم: ترامپ می خواهد از شر بولتون خلاص شود

بندر بن سلطان؛ «مردِ در سایه» عربستان

آتلانتیک: ترامپ همه را سردرگم کرده است

رهاسازی بولتون و پمپئو پس از 3 روز

روایت "نشنال ریویو" از ضعف و آشفتگی در کاخ سفید

مایک پمپئو؛ معمار فشار‌ حداکثری علیه ایران

فورچون: ترامپ رفتنی است؟

آیا "قلعه نویی" به پایان راه رسیده است؟

پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت

اعتماد گزارش داد: اتاق عملیاتِ ضدزنگنه

نایب رئیس مجلس: FATF ایرانی می‌خواهیم

ملی‌گرایی ضدروسی در تفلیس

خطای ذهنی ترامپ در تحلیل نفت

درِ این اتاق را ببندید؛ اعتراض"صبح نو" به مجوز یک نمایش

ریاست کمیسیون امنیت ملی به پایداری‌ها رسید

ترامپ علیه بولتون

نیویورک‌تایمز: ایران محاسبات آمریکا را دگرگون کرده است

کاهش تنش ممکن است

قهر و آشتی‌های دنباله دار در دولت

خروج تقاضا از بازار دلا‌‌ر

محرمانه‌‌های زندان زنان

«حمّاله الحطب» اصلاح‌طلبان کیست؟

وحدت واجب‌تر از نان شب

حرکت های بعدی تهران و واشنگتن چه خواهد بود؟

مـاموریت غیـرممکـن کوشنـر در منـامه

میراث تلخ احمدی‌نژاد

انزوای ایالات متحده در درگیری با ایران

دود شدن سرمایه ملی

سهل و ممتنع حجاب

مدیران چرنوبیلی را برکنار کنید

بزرگان جهانگیری را برگرداندند

کیهان: نقش یک زن نفوذی در تصمیمات 16مدیر وزارت نفت

سرمقاله خراسان/ پشت پرده عقب‌نشینی 10 دقیقه‌ای