پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

قطار توسعه از خلیج‌فارس تا خزر به ایستگاه رشت رسید اقتصادي

قطار توسعه از خلیج‌فارس تا خزر به ایستگاه رشت رسید

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- شنیدن صدای سوت قطار و تردد با آن به اقصی نقاط کشور یکی از آرزوهای دیرینه مردم گیلان و حتی بسیاری از مسافرانی بود که همواره این استان یکی از مقاصد گردشگری آنهاست و فردا ( چهارشنبه) با حضور رئیس جمهوری، یکی از شاهکارهای مهندسی کشور به طور رسمی افتتاح می شود.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی معتقد است: با افتخار باید به مردم عزیز ایران اعلام کنیم یکی از پروژه‌های خیلی خوب، ماندگار و موثر از نظر مهندسی، طراحی و اجرای پروژه راه‌آهن قزوین - رشت است؛ این پروژه هم در مسیریابی و هم طراحی مسیر ریل و نقاطی که از آن عبور می‌کند، کاری متفاوت است و چشم‌اندازهای زیبایی دارد که در کنار پل‌ها و تونل‌هایی که در طول مسیر طراحی شده، در مجموع کاری منحصر به فرد و متفاوت را شکل داده است.
وی می گوید: این کار هم در طراحی و هم در بخش مهندسی توسط مهندسان ایرانی انجام شده و شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری کشورمان با اجرایی کردن این پروژه کاری متفاوت نسبت به پروژه‌های قبلی انجام داده‌اند؛ از همین رو از مردم کشورمان دعوت می‌کنم بعد از افتتاح پروژه و شروع بهره‌برداری از آن، سفر با قطار به رشت را در برنامه خود قرار دهند و با بازدید و لذت بردن از این مسیر به مهندسان خود افتخار و سفری مفرح را تجربه کنند.
به گزارش ایرنا، راه آهن قزوین - رشت به طول 164 کیلومتر و 185 کیلومتر ریل گذاری احداث شده که 70 کیلومتر آن در محدوده جغرافیایی استان قزوین قرار دارد. دولت یازدهم به منظور توسعه خطوط ریلی کشور ، پنج طرح اولویت‌دار را با عنوان طرح‌های اقتصاد مقاومتی کلید زد که اتصال پنج استان به شبکه ریلی اصلی‌ترین هدف آن بود و در این راستا احداث خط آهن قزوین به رشت هم یکی از طرح ها محسوب می شد تا اتصال استان های گیلان و قزوین از طریق ریل هم ممکن شود.
خط ریلی رشت - قزوین که قرار است در ادامه به بندر انزلی و آستارا متصل شود؛ کریدور شمال - جنوب را کامل می کند که در همین ارتباط محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه معتقد است که افتتاح این راه آهن، رونق اشتغال و کسب و کار را در گیلان در پی دارد و در توسعه و افزایش سرمایه گذاری منطقه نیز موثر است.
به بیان محمدباقر نوبخت؛ با تکمیل راه آهن گیلان، حلقه مفقوده کریدور شمال - جنوب تکمیل و این مسیر مهم اقتصادی، شکل می گیرد ضمن آنکه سفر از این طریق، وسیله مناسبی هم برای گیلانی‌ها و هم گردشگران در تعطیلات خواهد بود و می‌توانیم بسیاری از تنگناهای ترافیکی کنونی را پشت سر بگذرانیم.
به تصریح معاون رئیس جمهوری؛ این قطعه متفاوت از قطعات دیگر و جزو پنج پروژه اقتصاد مقاومتی است و اهمیت آن به این دلیل است که این قطعه، حلقه مفقوده باقی‌مانده از کریدور شمال - جنوب است و با توجه به بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی، این خط ریلی می تواند همزمان به سمت بندرانزلی نیز پیش رفته و این ظرفیت بزرگی است که محموله های جمهوری آذربایجان و روسیه را از این مسیر به آنها برسانیم.

** 10 میلیارد تومان ، هزینه احداث هر کیلومتر خط ریلی
مدیرکل راه آهن شمال 2 با اشاره به مصمم بودن دولت تدبیر و امید به توسعه حمل و نقل ریلی گفت: بر اساس میانگین در حال حاضر ، هزینه احداث هر کیلومتر خط ریلی 10 میلیارد تومان است.
علی خدایی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید از زمان استقرار با رویکرد توسعه حمل و نقل، اتصال حمل و نقل ریلی چندین استان از جمله همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و گیلان را در دستور کار قرار داد اما خط ریلی گیلان بدلیل قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال - جنوب و اتصال دریای خزر و کشورهای همسود (CIS) در شمال کریدور و نیز امکان ارتباطی که با کشور هند و اروپا فراهم می کند، اهمیت ویژه ای دارد.
وی بیان داشت: بیش از 22 کیلومتر از این مسیر تونل و در افزون بر هشت کیلومتر، پل احداث شده که این امر نشان دهنده کوهستانی بودن مسیر ریلی است.
خدایی به مبلغ هزینه شده برای این خط ریلی نیز اشاره و تصریح کرد: تاکنون بالغ بر یک هزار و 850 میلیارد تومان هزینه شده و اخیرا نیز 60 میلیارد تومان برای پرداخت طلب پیمانکاران، تکمیل و تجهیز پروژه راه آهن رشت - قزوین از جمله تکمیل برخی خطوط ایستگاه ها و تجهیزات داخلی سالن ها اختصاص یافته است.
به گفته خدایی، سرعت قطار مسافری در خط ریلی رشت - قزوین 160 کیلومتر بر ساعت و سرعت قطارهای باربری 120 کیلومتر بر ساعت طراحی شده که البته برای تثبیت خط بتدریج بایستی به این سرعت رسید.
وی اضافه کرد: در صورت اتصال خط مذکور به بنادر انزلی و آستارا و تکمیل کریدور شمال - جنوب بیش از 10 میلیون تن بار از مسیر فوق ترانزیت می شود.

** کاهش هزینه حمل کالا با استفاده از خط ریلی رشت
ناظر گمرکات استان گیلان و مدیرکل گمرک انزلی نیز با اشاره به افتتاح خط ریلی رشت - قزوین با حضور رئیس جمهوری گفت: افتتاح این خط ریلی و در ادامه اتصال آن به آستارا ، زمان حمل کالاها را سریع تر و هزینه رساندن آنها به بازارهای مقصد را کاهش می دهد.
ابوالقاسم یوسفی نژاد افزود: حمل ریلی یکی از مواردیست که از لحاظ هزینه، برای بازرگانان به صرفه تر از حمل زمینی و حتی دریایی است چراکه در حال حاضر ما کشتی های آماده حمل به محض رسیدن کالا در دریا نداریم.
وی با اشاره به تولیدات استان همچون محصولات کشاورزی اظهار داشت: برای رساندن محصولات و کالاها به کشورهای همسود (CIS) و حتی اروپا ، هزینه حمل و نقل ریلی بسیار مقرون به صرفه و ارزان تر است.
یوسفی نژاد با یادآوری مذاکرات متعدد جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای اتصال راه آهن رشت به آستارای ایران و پس از آن آستارای آذربایجان، اتصال خط ریلی یادشده را تکمیل کننده کریدور شمال - جنوب عنوان و خاطرنشان کرد: شکل گیری این کریدور ، علاوه بر منفعت برای گیلان و سایر استان ها ، برای کشورهای CIS، روسیه و اروپا نیز به صرفه است و آنها را از طریق خط ریلی به آب های آزاد خلیج فارس وصل می کند.

** راه‌آهن رشت - قزوین، شبکه ریلی موثری در توسعه کشور
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان نیز با اشاره به بهره‌برداری رسمی از خط ریلی رشت - قزوین با حضور رئیس‌جمهوری گفت: این پروژه در راستای توسعه ملی، بزرگترین و موثرترین شبکه ریلی ایران بوده که در جهت برنامه‌ریزی دولت برای اتصال مراکز استان‌ها به شبکه ریلی کشور اجرایی شده است.
ماکان پدرام با اشاره به اینکه راه‌آهن گیلان در سال 1385 شروع و در سال 1397 به اتمام رسید، افزود: از لحاظ محل اجرایی و عبور از کوه‌های البرز و پیچیدگی کارهای مهندسی، یک ابر پروژه عمرانی است که طولانی‌ترین پل ریلی و سخت‌ترین بخش کریدور شمال - جنوب کشور در این مسیر واقع است.
وی با یادآوری افتتاح رسمی این پروژه با حضور رئیس جمهوری گفت: پس از این مراسم خانواده معظم شهدا توسط این خط ریلی به مشهد مقدس اعزام می شوند و بعد از پنج روز اقامت، دوباره با همین قطار به گیلان باز خواهند گشت.
به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان، ادامه خط آهن قزوین - رشت - انزلی - آستارا ، از ایستگاه رشت به‌ دو شاخه رشت - انزلی به طول 40 کیلومتر و نیز رشت - آستارا به طول 170 کیلومتر منفک می شود که با تکمیل آنها ، بنادر گیلان به شبکه ریلی کشور متصل خواهند شد ضمن آنکه کریدور شمال - جنوب، به جمهوری آذربایجان و نیز اروپا وصل و تبادل کالا در این مسیر بین المللی انجام می شود.
پدرام خاطرنشان کرد: در زمان اجرای پروژه راه آهن قزوین - رشت برای بالغ بر یک هزار و 640 نفر اشتغالزایی شد و در زمان بهره برداری پروژه نیز 165 نفر مشغول به کار می شوند.

** حمل و نقل ریلی، گامی مهم در توسعه زمین منظر گردی گیلان
رئیس کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان گیلان نیز با اشاره به افتتاح رسمی راه آهن قزوین - رشت با حضور رئیس جمهوری گفت: حمل و نقل ریلی یکی از مهمترین گام ها در توسعه زمین منظر گردی برای گردشگری پایدار در استان است.
همایون کاوه کاهش آلودگی های محیطی و دسترسی ساده تر و ارزان تر برای بازدید از جاذبه های گردشگری طبیعت محور گیلان را از مهمترین دستاوردهای اتصال راه آهن به استان عنوان و بیان کرد: خط ریلی علاوه بر اینکه خطرات مسافرت جاده ای برای گردشگران را کاهش می دهد؛ امکان بهره مندی مسافران از منظرهای طبیعی استان بدون دست اندازی و یا ایجاد آلودگی در محیط شکننده و طبیعت آسیب پذیر گیلان را نیز فراهم می سازد.
وی ادامه داد: حمل و نقل جاده ای آلودگی های محیطی فراوانی را در مسیر ایجاد می کند از این رو توسعه حمل و نقل ریلی برای توسعه گردشگری، اقدامی وزین و محوری برای توسعه پایدار استان است و اگر این خط ریلی سال ها قبل افتتاح شده بود، تعداد قربانیان جاده ای این مسیر نیز کاهش می یافت.
کاوه گردشگری طبیعت محور با دیدگاه توسعه پایدار را از بحث های روز برای توسعه اقتصاد گردشگری پاک گیلان ذکر و خاطرنشان کرد: استان مزیت های ارزنده ای برای گردشگری پاک دارد و یکی از این حوزه ها موسوم به زمین منظرگردی (ژئوتوریسم) است که امکان مسافرت و بهره مندی از مناظر طبیعی و زمین را بدون آسیب رساندن به طبیعت و در زمان بسیار کوتاهی فراهم می کند.
وی یادآور شد: در حال حاضر نیز در بسیاری از کشورها همچون سوئیس و آلمان خط حمل و نقل ریلی که با ظرفیت چند صد نفر و در عرض بسیار کمی در طبیعت احداث می شود، راهکار مناسبی برای بهره مندی گردشگران از چشم اندازهای طبیعی در همه فصول است.

** گیلان از تمامی شیوه‌های حمل و نقل کالا برخوردار می‌شود
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان نیز گفت: با افتتاح رسمی راه‌آهن قزوین - رشت که قرار است بزودی با حضور رئیس جمهوری انجام شود، استان از تمامی شیوه های حمل و نقل کالا برخوردار خواهد شد.
محمدرضا نازک کار حمل و نقل را حلقه واسط بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دانست و افزود: وجود شیوه های مختلف حمل و نقل موجب تصمیم گیری آسان تر تاجران برای حمل کالاهایشان می شود چراکه ترکیب شیوه های حمل و نقل زمینه ساز هم‌افزایی و بهره وری در حمل کالا تا مقصد است.
وی با بیان اینکه در انتخاب شیوه حمل کالا عوامل مختلفی نظیر نوع و میزان کالا ، هزینه های حمل ، سرعت رساندن کالا و ... دخیل هستند، تصریح کرد: در دسترس بودن راه های مختلف برای حمل کالا موجب قابلیت انتخاب بیشتر صادرکنندگان و واردکنندگان در خصوص محاسبه هزینه تمام شده کالا در قسمت حمل و نقل می شود.
به گفته نازک کار؛ در این میان ترکیب شیوه های حمل و نقل نیز سبب هم افزایی و بهره وری در حمل کالا تا مقصد خواهد شد و گیلان از معدود استان هایی است که همه شیوه های حمل و نقل در آن انجام می شود.
وی با اشاره به وجود شهرستان مرزی آستارا در منتهی الیه غرب گیلان اظهار داشت: در محل بارانداز راه آهن آستارا مقرر شده فضایی برای ورود کامیون ها در نظر گرفته شود تا در مورد کالاهایی که بخشی از مسیر حمل خود را به صورت ریلی و بخشی دیگر را از طریق زمینی می پیمایند؛ نسبت به تغییر شیوه حمل آنها اقدام شود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان خاطرنشان کرد: بر اساس مذاکرات انجام شده با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، از آنجایی که این تغییر شیوه حمل، مستلزم طراحی فضاهایی جهت حمل و نقل جاده ای است؛ مذاکراتی با دستگاه مربوطه جهت در نظر گرفتن نیازهای موجود انجام شده است.
حجت الاسلام روحانی رئیس جمهوری در اواخر فروردین ماه سال 94 در پانزدهمین سفر استانی خود و نیز اوایل فروردین ماه سال 96 برای بهره برداری از چندین پروژه مهم عمرانی و صنعتی به گیلان سفر کرده بود و اینک گیلانی ها دوباره میزبان رئیس جمهوری و هیات دولت طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری هستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش 30درصدی قیمت انواع میوه در بازار

پیشرفت فیزیکی افزون بر 68 درصدی سد مخزنی پلرود

افزایش بیش از 25 هزار تن برنج کیفی با بهسازی شالیکوبی‌ها

رونق تولید در جنگ اقتصادی، مورد توجه بیشتری قرار گیرد

تصمیم جدید مجلس درباره حقوق کارکنان دولت

بدهی600 میلیاردی کارگاه‌های تولیدی و صنعتی گیلان به تأمین اجتماعی

فساد عجیب چهار خانواده در بازار خودرو

برداشت برنج در شرق گیلان آغاز شد

اخذ اعتبار بیش از 20 میلیاردی برای شهرستان فومن

85 هزار هکتار از اراضی کشاورزی گیلان تجهیز و نوسازی شده است

برداشت مکانیزه 71 درصدی شالیزارهای گیلان/ تولید 730 هزار تن برنج

نخستین برداشت مکانیزه برنج امسال از مزارع شهرستان فومن

ملخ‌های مراکشی به مراتع استان آسیب زدند

آغاز برداشت مکانیزه برنج در گیلان

74 درصد چای گیلان درجه یک است

یک میلیارد یورو ارز دولتی گم شد

میزان ضایعات برنج گیلان رو به کاهش

ممنوعیت خروج کالا در پوشش کیسه‌های پلاستیکی سیاه از مرز آستارا

تولید 50کیلو ژل رویال در گیلان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز 98/04/26

کمبود نقدینگی علت اصلی غیرفعال بودن برخی از معادن گیلان

جهاددانشگاهی متولی اجرای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار گیلان

کشت مکانیزه بیش از 60 درصد شالیزارهای گیلان

امسال 67 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال خریداری شد

شروط وزارت نیرو برای فعالان بیت‌کوین

کمباین های مخصوص آماده برداشت برنج از شالیزارهای گیلان

روند حمایت از تولید کنندگان فندق و گل گاوزبان مطلوب است

120 هزار تن زیتون امسال در کشور تولید می‌شود

اتاق بازرگانی: یارانه کالا‌ها را نقدی پرداخت کنید

زمین های جلگه ای گیلان مستعد تکثیر پیاز زعفران

صادرات 1250 قطعه جوجه شتر مرغ تولیدی در گیلان به خارج از کشور

احتمال افزایش 25 درصدی قیمت نان

وصول یک هزار میلیارد تومان مالیات در گیلان

افزایش تولید مسکن راهکار جلوگیری از افزایش قیمت اجاره خانه ها

معاون فرماندار صومعه‌سرا: سرمایه‌گذاری در حوزه بوم‌گردی جدی گرفته شود

20 درصد از زمین های کوهستانی گیلان مستعد کشت زعفران

صرافان رتبه‌بندی می‌شوند

برداشت نوبرانه فندق در اشکورات رودسر آغاز شد

متولیان جشنواره ملی چای خواستار حمایت همه جانبه از چای ایرانی شدند

صنایع گیلان در پیک بار امسال 90 مگاوات برق صرفه جویی کردند

بازگشت بیش از پنج هزار هکتار از باغات چای به چرخه تولید

پرداخت 1200 میلیارد تومان مالیات به شهرداری ها و دهیاری های گیلان

دولت هرچه سریع‌تر لایحه ممنوعیت بیت‌کوین را تدوین کند

سیاست دولت تمرکز بر افزایش تولید برنج در گیلان و مازندران است

نرخ تورم 8 درصد شد

پرداخت کمک بلا عوض برای ساکنان حریم رودخانه ها در لنگرود

20 هزار حلقه لاستیک خودروهای سنگین در گیلان توزیع شد

566 واحد تولیدی راکد در شهرستان رشت وجود دارد

تولید 40 درصد هندوانه گیلان در چاف لنگرود/74هزار تن برداشت می شود

محتوای سند آمایش مبنای فعالیت های حوزه های اقتصادی قرار گیرد