پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

مطالبات مردم گیلان از روحانی چیست

اشتغالزایی و عدم انتقال آب خزر مهم ترین مطالبات مردم گیلان سياسي

اشتغالزایی و عدم انتقال آب خزر مهم ترین مطالبات مردم گیلان

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت- با سفر رئیس جمهور به گیلان توجه ویژه به اشتغال، محیط زیست و موضوع انتقال آب خزر به فلات ایران مهم ترین مطالبات مردمی این استان از رئیس جمهور است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- مریم ساحلی: این روزها خبر سفر رئیس جمهور به گیلان نگاه‌ها را متوجه خواسته‌های مردم و به تبع آن معضلاتی که گیلانی‌ها با آن دست به گریبان هستند، کرده است. اهالی گیلان انتظار دارند سفر دولت مردان به استانشان با شنیدن دردهایشان و تلاش بیشتر برای حل مشکلاتشان همراه باشد. چرا که وقتی مردم با هزاران امید برگه‌های آرای خویش را به صندوق‌های رأی می‌سپارند، در ادامه کار از منتخب خود انتظاراتی دارند و پیگیر آن هستند.
دور از ذهن نیست که فضای مجازی و رسانه‌ها، محافل اجتماعی و فرهنگی و حتی دورهمی خانوادگی و دوستانه نشان از کاستی‌هایی دارد که بر زندگی و معیشت مردم تأثیرگذار است. سایه مشکلات اقتصادی در استان گیلان که بیکاری از سال‌های پیش مهم‌ترین مشکل این استان بوده این روزها سنگین‌تر از همیشه است.
اشتغال آرزوی دست نیافتنی جوانان گیلانی
محمد که بر روی نیمکت پارک کنار دوستانش نشسته در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: من و این دوستانم چند سالی است که از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌ایم و هنوز موفق نشده‌ایم شغلی برای خود پیدا کنیم.
وی ادامه می‌دهد: این به آن معنی نیست که ما اصلاً به دنبال کار نبوده‌ایم یا حتماً باید شغل مورد نظر دارای حقوق و امکانات مطلوبی باشد، اصلاً این طور نیست ما به حداقل‌ها هم راضی هستیم اما متأسفانه تاکنون فرصت مورد نظر برای ما میسر نشده است.
محمد می‌افزاید: تا همین چند ماه پیش قرار بود پدرم برایم خودرویی بخرد تا با آن مسافر کشی کنم که این هم با افزایش سرسام آور قیمت ماشین این هم مسیر نشد.
ظرفیت‌های گیلان برای توسعه آن استفاده نمی‌شود
میلاد در ادامه صحبت‌های دوستش با اشاره به اینکه برخی از خانواده‌ها دارای چند جوان بیکار هستند به خبرنگار مهر می‌گوید: البته نباید از یاد برد که عده‌ای هم ظاهراً شاغل هستند اما از امنیت شغلی برخوردار نبوده و حقوقشان با توجه به مشکلات اقتصادی اصلاً پاسخگوی معیشتشان نیست.
وی با اشاره به وضعیت برادر خود ادامه می‌دهد: برادرم به میانسالی رسیده و در یک فروشگاه فروشنده است و حقوقی که دریافت می‌کند، برای تشکیل زندگی کافی نیست. متأسفانه با وجود اینکه گیلان می‌تواند متناسب با ظرفیت‌هایش دارای صنایع اشتغال زا باشد، با کم رونقی صنایع در آن مواجه هستیم.
میلاد به ظرفیت گردشگری استان گیلان اشاره می‌کند و می‌افزاید: صنعت گردشگری در این استان به جایگاهی که شایسته آن بوده، نرسیده است. دریا، تالاب و جنگل موهبت‌هایی هستند که می‌توانند فرصت‌های شغلی پایدار متعدد در عرصه گردشگری ایجاد کنند اما ما از آن بی بهره هستیم.

انتقال آب خزر به کویر دغدغه این روزهای فعالان محیط زیست
یکی از مهم‌ترین مواردی که این روزها به ویژه از سوی فعالان محیط زیست مطرح بوده موضوع طرح انتقال آب دریای خزر به کویر است که با توجه به اظهار نظرهای کارشناسان، مردم دل نگران عواقب اجرای این طرح هستند.
یکی از فعالان محیط زیست که عصر یک روز زمستانی در امتداد ساحل با فرزندش قدم می‌زند به خبرنگار مهر در این باره می‌گوید: حساسیت‌های محیط زیست را نباید دست کم گرفت. کمبود آب مشکل بزرگی است که رفته رفته سختی‌هایش را نشان خواهد داد و این امر در مناطق کم آب کشور، دشواری‌های بیشتری ایجاد می‌کند اما ایجاد تغییر در طبیعت می‌تواند سبب به هم خوردن تعادل اکوسیستم‌ها و عواقب دامنه دار آن شود.
وی با اشاره به اینکه شاید بهتر باشد پیش از اجرای طرح بسیار پرهزینه انتقال آب خزر به سمنان به اصلاح مصرف آب در این مناطق پرداخته شود، ادامه می‌دهد: محدود کردن کشت محصولاتی که به آب دهی زیاد نیازمند هستند یا صنایعی که مصرف آبشان بالا است یکی از مواردی است که به جای انتقال آب به استان‌های کویری باید به آن توجه شود.
این فعال محیط زیستی در ادامه به موضوع دیگری اشاره و بیان می‌کند: مطالبی هم در مورد احیا تالاب انزلی با روشی جدید موسوم به بایوجمی شنیده‌ام، امیدوارم دولت نسبت به این موضوع و خطراتی اجرای این روش می‌تواند بر سلامت تالاب و به ویژه ساکنان حاشیه تالاب داشته باشد، توجه ویژه کند. تالاب انزلی دچار وضعیت بدی است و احیای این تالاب بین المللی از خواسته‌های مهم مردم گیلان به ویژه شهرستان بندرانزلی است اما نحوه احیا نیز بسیار مهم است.
وی همچنین با تأکید بر اهمیت حفظ جنگل‌های هیرکانی درباره دیگر مشکل محیط زیستی گیلان نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: ورود فاضلاب‌ها به تالاب و دریا، مدیریت پسماند، آلودگی آب رودخانه‌ها، برداشت‌های غیر مجاز شن و ماسه از بستر رودخانه‌ها، ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم تالاب و ضرورت سنجی دقیق سد سازی بخشی از مواردی است که در حوزه محیط زیست گیلان نیازمند توجه جدی است.

خدمات درمانی مطالبه دیگر گیلانیان از رئیس جمهور
برخورداری از امکانات درمانی و بهداشتی مناسب از جمله نیازهای اولیه هر انسان است. با توجه به هزینه‌های سنگین درمان و مشکلات اقتصادی موجود، بسیاری از مردم برای دریافت خدمات درمانی راهی درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های دولتی می‌شوند.
شهروند رشتی که در یک داروخانه منتظر دریافت داروهایش است به خبرنگار مهر می‌گوید: مدتی پیش یکی از نزدیکانم برای جراحی کیسه صفرا در یک بیمارستان دولتی بستری شد. فرسودگی تجهیزات و کمبود پرسنل و تعداد زیاد بیماران به وضوح قابل مشاهده بود.
وی با بیان اینکه متأسفانه بسیاری از مراکز درمانی دچار فرسودگی و کمبود تجهیزات هستند، می‌افزاید: بیمارستان‌ها نیروی خدماتی کافی ندارند حتی نگهداری از مراکزی درمانی که تازه ساخته شده نیز به خوبی انجام نمی‌شود. مراجعه کنندگان به درمانگاه‌های تخصصی دولتی زیاد هستند و این ازدحام دردی است که بر سنگینی دردهای بیمار اضافه می‌کند.
کمبود امکانات فرهنگی و ورزشی
گیلان از پیشینه درخشانی در عرصه فرهنگ و ورزش برخوردار است اما متأسفانه از امکانات کافی در این حوزه برخوردار نیست.
یک فعال رسانه‌ای در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: تعداد مراکز فرهنگی موجود پاسخگوی جمعیت استان و استعدادهای موجود در این سرزمین نیست. از سوی دیگر بعضی از مراکز دچار فرسودگی هستند و نیازمند بازسازی هستند.
گیتی بابایی با اشاره به اینکه توزیع تراکم امکانات فرهنگی متناسب با نیازها در سراسر استان نیست، یادآور می‌شود: شهری مانند انزلی که از نظر فعالیت‌های ورزشی بسیار برجسته است از استادیوم مناسبی برخوردار نیست.

دستان پینه بسته کشاورزان گیلانی در انتظار حمایت‌های دولت
گیلان استانی مستعد برای کشاورزی است اما تغییر کاربری اراضی کشاورزی پدیده‌ای است که با افزایش جمعیت این استان به ویژه با مهاجرت از بعضی استان‌های دیگر کشور به گیلان با آن رو به رو هستیم. نبود حمایت‌های لازم سبب شده تا کشاورزان از ادامه این شغل دلسرد شوند.
رضا، شالیکاری است که این دردهای را با پوست و گوشت و خون خود احساس می‌کند و به خبرنگار مهر در این باره می‌گوید: شالیکاری دیگر به صرفه نیست. هزینه زراعت بسیار بالاست و درآمد حاصل از این حرفه نمی‌تواند پاسخگوی همه نیازهای زندگی ما باشد.
وی می‌افزاید: سختی این کار سبب شده فرزندان ما رغبتی به ادامه این کار نداشته باشند بنابراین بسیاری ترجیح می‌دهند زمین‌هایشان را بفروشند و به شغل دیگری بپردازند.
لزوم توجه به ارتقای خدمات شهری در گیلان
ارتقا وضعیت ارائه خدمات شهری یکی دیگر از خواسته‌ها و مطالبات گیلانیان است.
فاطمه رهبر، شهروندی است که در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: آسفالت معابر درون شهری، هدایت آب‌های سطحی، تفکیک زباله از مبدا، نوسازی بافت فرسوده، شبکه فاضلاب، فضای سبز و منظر شهرها از جمله موضوعاتی است که در حوزه مدیریت شهری باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی با بیان اینکه ترافیک به ویژه در ایام تعطیلات زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد، یادآور می‌شود: وجود پارکینگ‌های طبقاتی در شهرهای گردشگر پذیر که با تراکم جمعیت بالا مواجه هستند چندان که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
اینها تنها بخشی از درد دل‌ها و مطالبات مردم سرزمین گیل و دیلم و میرزا کوچک جنگلی است که به رغم وجود مواهب طبیعی و ظرفیت‌های و پتانسیل‌های بسیار در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف آنگونه که شایسته بوده توسعه نیافته و هنوز در آن بیکاری جوانان، تعطیلی صنایع و واحدهای تولیدی جولان می‌دهد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برای محرومیت زدایی و توسعه در هر نقطه از استان باید تلاش بیشتری شود

برای تبدیل دهستان محروم به دهستان برخوردار سه سال زمان نیاز است

آرامش و امنیت اجتماعی مردم بیشتر مورد توجه باشد

«نظارت» یک امر عقلی و منطقی است/ عدم مغایرت نظارت استصوابی با اصل بی‌طرفی

سرپرست استانداری گیلان همزمان با 25 تیر ماه روز تأمین اجتماعی و بهزیستی با مدیران سازمان تأمین اجتماعی استان دیدار کرد

فرماندار رودسر: رودخانه‌ها قبل از شروع فصل بارندگی، لایروبی شوند

حفظ کرامت افراد سرلوحه اقدامات حمایتی قرار گیرد

حضور معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری گیلان در شهرستان رضوانشهر

پیام تسلیت درگذشت مادر شهیدان فتح الله و یدالله قلی پور

دیدار سرپرست استانداری گیلان با خانواده شهید ملک پور

سرپرست استانداری گیلان به مناسبت هفته مالیات در اداره کل امور مالیاتی استان حضور یافت

داشته های تاریخی و فرهنگی گیلان به درستی معرفی شود

مردم بخاطر ناامیدی از جریانات سیاسی ممکن است دیگر لیستی رأی ندهند

ایستادگی ملت ایران دشمن را زمین گیر کرده است

مسئولان و متولیان زمینه ازدواج آسان را فراهم کنند

سیاست ماشه در مقابل ایران جواب نمی‌دهد

روند اجرای پروژه ها بر اساس زمان بندی تعیین شده اجرایی شود

بازدید سرپرست استانداری گیلان از پروژه در حال احداث پاسگاه انتظامی لوشان

نقش محوری زنان در بنیان خانواده و جامعه مسئولیت پذیری آنان است

ضرورت تامین نیازهای کشور در داخل

ضرورت تامین نیازهای کشور در داخل

دولت هرچه سریع‌تر لایحه ممنوعیت بیت‌کوین را تدوین کند

راهکار مقابله با حربه‌های آمریکا وحدت و اتحاد حول محور رهبری است

مساله زباله‌سوز‌ها معضلی ملی است که تدبیری ملی می‌طلبد

بانک‌ها واحدهای تولیدی را از تملک خود خارج کنند

شهادت الگو و مانیفست انقلاب است / در برجام به دنیا ثابت کردیم که اهل گفتگو و تعامل در چارچوب منافع ملی هستیم

43 روستای فومن فاقد آب شرب/ دهیاران وارد مسائل سیاسی نشوند

بازدید سرپرست استانداری گیلان از چند طرح عمرانی،اقتصادی و فرهنگی آستارا

محتوای سند آمایش ، مبنای فعالیت های حوزه های اقتصادی قرار گیرد

بازدید معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان از روند اجرای عملیات ساماندهی رودخانه شمرود

دستگاه های اجرایی برای تحقق اهداف توسعه محور با جدیت گام بردارند

بازگشت ساعت کاری ادارات گیلان به روند عادی از 17 تیرماه

زمین خواری در شهرهای مختلف گیلان در حال رقم خوردن است

پیام تبریک سرپرست استانداری گیلان به مناسبت ثبت جهانی جنگل های هیرکانی

فشارهای اروپا بی‌فایده است، ایران 16 تیر گام دوم را بر می‌دارد/ محاسبه هزینه های محتمل جنگ فعلا مانع جنگ است

گلباران محل شهادت شهیدان انصاری و نورانی در رشت

توقیف نفتکش ایرانی تلافی شکست‌های آمریکاست

طبیعت گیلان نباید به محل عیاشی و بی‌بندوباری تبدیل شود

سخت کوشی،تعهد و اخلاق مداری شهیدان انصاری و نورانی الگوی مدیران باشد/ ایثار و شهادت عالی ترین مفهوم انسانی و عامل رشد فرهنگ است

حضور وزیر ارشاد و سرپرست استانداری گیلان در منزل ادیب برجسته گیلانی

دیدار سرپرست استانداری گیلان با خانواده های شهید انصاری و نورانی

سفر یک روزه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان به شهرستان ماسال

مرزهای کشور نماد حاکمیت ملی است

مرزهای یک کشور نماد حاکمیت ملی است

هیچ کشوری با حضور قدرتمند مرزبانان جرأت تجاوز به ایران را ندارد

مالکان مجبور به کاهش قیمت مسکن می‌شوند

فرماندار لاهیجان: مناسب سازی محیط‌های شهری در دستور کار است

سفر یک روزه معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار گیلان درشهرستان‌ سیاهکل

اجرای شیوه نامه ساماندهی پرده نوشته در سطح استان با جدیت اجرا و نظارت می‌شود/ تخطی در اجرای شیوه نامه ساماندهی پرده نوشته برای عوامل اجرایی و نظارتی تخلف اداری است

دشمنان از اتحاد و ولایتمداری ملت ایران می هراسند