پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

ارمغانی از جنس وفای به عهد در آستانه نوروز اقتصادي

ارمغانی از جنس وفای به عهد در آستانه  نوروز

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت- سوت قطار امروز با حضور رئیس جمهوری و بهره برداری رسمی از آن در گیلان طنین انداز و در آستانه نوروز ارمغانی از جنس وفای به عهد از دولت تدبیر و امید به مردم گیلان هدیه شد.
به گزارش ایرنا، بهره برداری از پروژه راه آهن رشت- قزوین ، شور و شعفی وصف ناشدنی و همصدایی مردم سرزمین باران های نقره ای را از نیل به آرزویی که دست نیافتنی می نمود ، ایجاد کرد و همه صداها را در کنار هم قرار داد تا امروز قدر دان تمامی دست اندر کاران اجرای این پروژه و بویژه دولت تدبیر و امید باشند.
امروز ( چهارشنبه) رئیس جمهوری در حالی به گیلان سفر کرد که اگرچه با وجود پرداخت تمامی 795 میلیارد تومان اعتبار مصوب در سفر استانی سال 94 و حتی پرداخت بیش از یکهزار میلیارد تومان و میزان مصوبه ، برخی مصوبات به طور کامل بدلیل مشکلات در اجرای طرح و یا دلایل دیگر کامل نشده است اما بدلیل محدودیت های مالی که دولت در سال های اخیر با آن روبرو بود ، انتظار نمی رفت بزرگترین و مهمترین طرح هزینه بر ، تحقق یابد.
اهتمام دولتمردان دست اندرکار دوره های مختلف و بویژه پیگیررهای مسئولان دولت تدبیر و امید از رئیس جمهوری و مسئولان ارشد گرفته تا استانداران ومعاونان آنان و مدیران کل راه و شهرسازی و دیگر دست اندرکاران و مجریان برای به ثمر رساندن این خط ریلی نشاندهنده عزم جدی و اهتمامی است که مردم گیلان امروز شاهد فرجامی شیرین برای بهره برداری از خط ریلی قزوین به رشت و در انتظار فردایی بهتر برای گیلان و ایران باشند.
دشواری احداث این پروژه ریلی بسیار بود که احداث 25 کیلومتر تونل و هشت و نیم کیلومتر پل خود گواه این ادعاست ، اما سرانجام چهارمین راه آهن از پنج طرح ریلی پیش بینی شده دولت یازدهم امروز به بهره برداری رسید .
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی ؛ در طول 80 سال گذشته 18 مرکز استان به شبکه ریلی سراسری کشور متصل شده اند اما از زمان استقرار دولت یازدهم چهار مرکز استان دیگر به شبکه ریلی وصل شده اند و آمارها بیانگر اینست که احداث حدود 68 درصد راه اهن رشت- قزوین در دولت تدبیر و امید انجام شده که از یکهزار و 850 میلیارد تومان هزینه شده در این مسیر ریلی ، حدود یکهزار و 300 میلیارد تومان آن در دولت تدبیر و امید بوده است.
گیلان، استانی سرشار از ظرفیت هاست، اقتصادی، کشاورزی ، تجارت که فقط پتانسیل گردشگری آن، ضرورت احداث خط اهن و راه اندازی را دوچندان می کرد و امروز نیز جلوه ای از این جاذبه گردشگری بنا به گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی؛ در طولانی ترین پل ریلی کشور تجلی یافته؛ پلی که یک هزار و 470 متر طول دارد و بر رودخانه سفیدرود بنا شده و عبور این خط ریلی از جنگل، کنار شالیزارها، پل ها و گذر از تونل ها و مشاهده هزاررنگ این سرزمین تصاویری بی بدیل، رویایی و خاطره انگیز را برای گردشگران رقم می زند.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به اقدامات انجام شده برای احداث راه آهن رشت - قزوین ، این مسیر ریلی را از افتخارات مهندسی و منحصر بفرد ترین خط آهن کشور دانست و با توجه به قرار گرفتن در کریدور شمال - جنوب، خط ریلی مهمی محسوب می شود.
** طی 2 سال گذشته ، چهار مرکز استان به شبکه ریلی سراسری وصل شده اند
رئیس جمهوری گفت: 20 درصد راه آهن کشور در دولت تدبیر و امید و طی مدت پنج سال ساخته و در دو سال اخیر چهار استان به راه آهن سراسری متصل شده است.
دکتر حسن روحانی خاطر نشان کرد: این راه آهن با تفاهمنامه ای که امروز امضاء شده، از رشت به سمت آستارا ادامه می یابد و امیدوارم که در زمان کوتاهی شاهد اجرای این طرح بسیار مهم باشیم.
وی با اشاره به اهمیت خط ریلی قزوین - رشت گفت: این خط ریلی می تواند خلیج فارس و جنوب ایران را به شمال ایران، منطقه قفقاز و شرق روسیه و شمال اروپا متصل کند و در عین حال می تواند جنوب شمال و جنوب غرب برای ما محسوب شود چراکه توانمندی زیادی برای حمل و نقل خواهد بود.
رئیس جمهوری در ادامه سخنانش بیان داشت: در جلسه سه جانبه ای با ولادیمیر پوتین و الهام علی اف رئیسان جمهوری روسیه و آذربایجان ؛ راجع به این راه آهن و انتقال از این مسیر به روسیه بحث شده است.
وی اظهار داشت: این راه آهن برای منطقه، اروپا ، کشورهای جنوبی ایران، کشورهای واقع در شرق ایران و حتی کشورهایی از قاره آفریقا برای انتقال بار از این مسیر موثر است و علاوه بر رشد اقتصادی ایران، گیلان و رهآورد محیط زیست و حمل و نقل آسان، مسیر رشت به تهران را حدود چهار ساعت می کند که برای گردشگران، مسافران و حمل و نقل بار بسیار اهمیت دارد.
*** افتتاح راه آهن، عیدی ماندگار رئیس جمهوری به مردم گیلان است
مصطفی سالاری عصر چهارشنبه در مراسم افتتاح رسمی راه آهن قزوین - رشت اظهار داشت: در آستانه نوروز و در این روز تاریخی ، افتتاح این راه آهن عیدی ماندگار دولت تدبیر و امید به مردم گیلان است.
وی افزود: طراحی و ساخت این مسیر ریلی که از دل طبیعتی زیبا می گذرد و از پل ها و تونل های زیبایی نیز عبور می کند، حاصل نگاه بلند رئیس جمهوری و مردم استان و شهرستان های رودبار و رشت بود.
سالاری اضافه کرد: ادامه این راه آهن به سمت بندرانزلی ، بندرکاسپین و آستارا نویدبخش فردایی بهتر برای گیلان و ایران اسلامی است و شتاب بخشی در این پروژه باعث مناسبات بیشتر با کشورهای دوست و همسایه خواهد بود.
وی به نمایندگی از مردم گیلان بابت خواسته ده ها ساله مردم استان از تکمیل مسیر ریلی و از حمایت ها و تاکیدات رئیس جمهوری سپاسگزاری کرد.
سالاری گفت:اطمینان داریم این سفر که خود افتخار و دستاورد دیگری برای استان است بار دیگر درجهت توسعه و ترقی استان گیلان با تصمیمات راهگشایتان همراه خواهدبود.
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به توسعه روابط تهران و باکو گفت: برای تکمیل هرچه سریعتر کریدور شمال - جنوب، از پروژه ریلی رشت - آستارا حمایت می کنیم.
جمهوری آذربایجان بر اساس تعهد، ایجاد زیرساخت های خود را با موفقیت به پایان رسانده و در عین حال حمایت خویش را از پروژه در حال احداث راه آهن انجام می دهد و احداث راه آهن آستارا - آستارا و هم اکنون پل در حال احداث روی رودخانه آستاراچای در آستارای ایران، از مهمترین اقدامات است.
به گفته مصطفی یف، اطمینان دارم با همکاری ما اجرای پروژه راه آهن رشت - آستارا انجام شود و افزایش تقویت ظرفیت حمل و نقل، توسعه روابط و توسعه ترانزیتی و رونق اقتصادی از ثمرات اجرای آن است
به هر سان؛ احداث مسیر ریلی رشت - قزوین اکنون پس از بیش از یک دهه و با اهتمام و عزم دولت تدبیر و امید پایان یافت و امروز با امضای دو تفاهم وزارت راه و شهرسازی با خاتم الانبیا برای مسیر رشت- استارا و منطقه آزاد انزلی برای خط اهن رشت- انزلی این حرکت شتابان برای تکمیل خط و توسعه پیش خواهد رفت .
ساخت پروژه راه آهن قزوین - رشت از سال 1385 آغاز و در قالب هشت قطعه کار شده است؛ این خط آهن قادر خواهد بود سالانه 10 میلیون تن بار حمل و سه میلیون و 800 هزار مسافر جابه جا کند.
راه آهن قزوین - رشت 53 دستگاه تونل به طول 22 کیلومتر دارد؛ همچنین بزرگترین پل راه آهن کشور به طول یک هزار و 430 متر روی سد منجیل ساخته شده است.
برای احداث راه آهن قزوین - رشت بیش از 25 کیلومتر تونل، حدود 9 کیلومتر پل بزرگ، 22 میلیون متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی انجام و افزون بر یک هزار و 850 میلیارد تومان هزینه شده است که با قیمت گذاری روز، حدود پنج هزار میلیارد تومان برآورد می شود.
اول آذرماه امسال قطار قزوین - رشت حرکت آزمایشی خود را با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از ایستگاه قزوین آغاز کرده بود.
رئیس جمهوری، جمعی از وزیران و اعضای هیأت دولت امروز و فردا (چهارشنبه و پنجشنبه) مهمان گیلانی ها هستند.
7296 / 6030

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نامه لاریجانی به روحانی در مورد افزایش حقوق‌ ها

13 طرح صنعتی با سرمایه‌گذاری 900 میلیاردی در گیلان افتتاح می شود

کشاورزان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند

پیش بینی افزایش تولید یک هزار و 500تن فندق گیلان تا 5 سال آینده

از ظرفیت‌های اقتصادی رودبار باید به صورت بهینه استفاده شود

کاهش 30درصدی قیمت انواع میوه در بازار

پیشرفت فیزیکی افزون بر 68 درصدی سد مخزنی پلرود

افزایش بیش از 25 هزار تن برنج کیفی با بهسازی شالیکوبی‌ها

رونق تولید در جنگ اقتصادی، مورد توجه بیشتری قرار گیرد

تصمیم جدید مجلس درباره حقوق کارکنان دولت

بدهی600 میلیاردی کارگاه‌های تولیدی و صنعتی گیلان به تأمین اجتماعی

فساد عجیب چهار خانواده در بازار خودرو

برداشت برنج در شرق گیلان آغاز شد

اخذ اعتبار بیش از 20 میلیاردی برای شهرستان فومن

85 هزار هکتار از اراضی کشاورزی گیلان تجهیز و نوسازی شده است

برداشت مکانیزه 71 درصدی شالیزارهای گیلان/ تولید 730 هزار تن برنج

نخستین برداشت مکانیزه برنج امسال از مزارع شهرستان فومن

ملخ‌های مراکشی به مراتع استان آسیب زدند

آغاز برداشت مکانیزه برنج در گیلان

74 درصد چای گیلان درجه یک است

یک میلیارد یورو ارز دولتی گم شد

میزان ضایعات برنج گیلان رو به کاهش

ممنوعیت خروج کالا در پوشش کیسه‌های پلاستیکی سیاه از مرز آستارا

تولید 50کیلو ژل رویال در گیلان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز 98/04/26

کمبود نقدینگی علت اصلی غیرفعال بودن برخی از معادن گیلان

جهاددانشگاهی متولی اجرای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار گیلان

کشت مکانیزه بیش از 60 درصد شالیزارهای گیلان

امسال 67 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال خریداری شد

شروط وزارت نیرو برای فعالان بیت‌کوین

کمباین های مخصوص آماده برداشت برنج از شالیزارهای گیلان

روند حمایت از تولید کنندگان فندق و گل گاوزبان مطلوب است

120 هزار تن زیتون امسال در کشور تولید می‌شود

اتاق بازرگانی: یارانه کالا‌ها را نقدی پرداخت کنید

زمین های جلگه ای گیلان مستعد تکثیر پیاز زعفران

صادرات 1250 قطعه جوجه شتر مرغ تولیدی در گیلان به خارج از کشور

احتمال افزایش 25 درصدی قیمت نان

وصول یک هزار میلیارد تومان مالیات در گیلان

افزایش تولید مسکن راهکار جلوگیری از افزایش قیمت اجاره خانه ها

معاون فرماندار صومعه‌سرا: سرمایه‌گذاری در حوزه بوم‌گردی جدی گرفته شود

20 درصد از زمین های کوهستانی گیلان مستعد کشت زعفران

صرافان رتبه‌بندی می‌شوند

برداشت نوبرانه فندق در اشکورات رودسر آغاز شد

متولیان جشنواره ملی چای خواستار حمایت همه جانبه از چای ایرانی شدند

صنایع گیلان در پیک بار امسال 90 مگاوات برق صرفه جویی کردند

بازگشت بیش از پنج هزار هکتار از باغات چای به چرخه تولید

پرداخت 1200 میلیارد تومان مالیات به شهرداری ها و دهیاری های گیلان

دولت هرچه سریع‌تر لایحه ممنوعیت بیت‌کوین را تدوین کند

سیاست دولت تمرکز بر افزایش تولید برنج در گیلان و مازندران است

نرخ تورم 8 درصد شد