پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

کریدور سبز؛ خطی برای شکست تحریم ها سياسي

کریدور سبز؛ خطی برای شکست تحریم ها

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری هفته گذشته در سفر استانی خود به گیلان در ایستگاه راه‌آهن رشت، فرمان افتتاح و بهره‌برداری رسمی از خط آهن رشت- قزوین را صادر کرد.
دستوری که مسافران اولین قطار آن با 120نفر از خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران استان گیلان بودند و از دامان جنگل های سبز گیلان، عازم بارگاه سبز و نورانی امام رضا(ع) شدند و طرح «کریدور سبز» رسما به بهره برداری رسید.
اتصال گیلان به عنوان چهارمین استان ملحق شده به شبکه ریلی کشور در دولت های یازدهم و دوازدهم و بهره مندی مردم، صنایع و کارخانجات این استان از خط ریلی راه آهن، احداث بخش مهمی از کریدور ریلی شمال - جنوب در داخل کشور، شبکه ترابری استان شمالی کشور را افزایش و ایمنی سفر و همچنین رونق اقتصادی و اجتماعی منطقه منجر شده و به صنعت گردشگری کشور نیز کمک می کند.
راه آهن قزوین - رشت به طول 164 کیلومتر با اعتباری بالغ بر یک هزار و 850 میلیارد تومان در هشت قطعه احداث شده که وجود تونل ها و پل های متعدد بزرگ و زیبا در این محور، مسیر راه آهن قزوین - رشت را به یکی از زیباترین مسیرهای ریلی کشور تبدیل کرده است.
این مسیر ریلی از ایستگاه سیاه چشمه در شمال غرب قزوین و قبل از شهر تاکستان از خط آهن اصلی تهران- تبریز منشعب شده و با گذر از محدوده کوهین - شیرین سو به سمت لوشان و منجیل ادامه مسیر داده و پس از گذشتن از محدوده رودبار با عبور از منطقه امامزاده هاشم به ایستگاه رشت منتهی می شود.
این محور در ادامه از یک مسیر به بندرانزلی و از مسیر دیگر به شهر آستارا در ایران و سپس به شهر آستارا در کشور جمهوری آذربایجان متصل می شود.
اتصال چهارمین استان کشور به راه آهن سراسری و توسعه بنادر از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است و پیش بینی شده 1.4 میلیون نفر مسافر و 5.1 میلیون تن بار کالا در سال اول بهره برداری و همچنین 2.8 میلیون نفر مسافر و هفت میلیون تن بار در سال بیستم بهره برداری از طریق این خط ریلی انجام شود.

**کریدور سبز؛ خط ریلی راهبردی
اما افتتاح این خط ریلی ابعاد دیگری هم دارد؛ حضور نمایندگانی از کشورهای همسایه از جمله جمهوی آذربایجان، پاکستان و عراق در مراسم افتتاح راه آهن قزوین - رشت بیانگر اهمیت این خط ریلی در منطقه است زیرا از یک راه آهن ایران به چین متصل می شود و همچنین قرار است بزودی راه آهن ایران و عراق نیز به یکدیگر وصل شود ، مسیری که پیوند با همسایگان را عمیق تر خواهد کرد و یکی از نشانه های شکست سیاست تحریم ایران است.
حسن روحانی رئیس جمهوری در آیین افتتاح راه آهن قزوین - رشت اظهارداشت: پروژه راه آهن قزوین - رشت پیچیدگی های فراوان مهندسی داشت، ولی به بهترین شکل اجرا شد و باعث افتخار است که این پروژه بسیار مهم با تمام پیچیدگی‌ها از لحاظ احداث پل و تونل توسط مهندسین ایرانی طراحی و اجرا شده است.
کریدور سبز همچنین می تواند یک خط ریلی مهم و راهبردی در منطقه باشد که با بهره‌برداری از آن و اتصال آن به آستارا خلیج فارس به شمال کشور، منطقه قفقاز، روسیه، شرق و شمال اروپا متصل شده و از یک طرف مسیر چهار سویه ریلی، شمال – جنوب و همچنین شمال به غرب ایجاد می شود و از طرف دیگر فرصت ها و ظرفیت های زیادی برای حمل و نقل بین کشورهای منطقه را ایجاد می کند.
اکنون چهار هزار کیلومتر مسیر ریلی در آغاز انقلاب اسلامی، با افزایش سه برابری به 12 هزار کیلومتر رسیده است ، یعنی در دولت تدبیر و امید نیز طی 5 سال 20 درصد راه‌آهن کشور افزایش داشته است؛ در طول 2 سال چندین استان به راه‌آهن سراسری کشوری متصل شده است و در سال آینده نیز با اتصال راه‌آهن بستان‌آباد – تبریز شاهد اتصال پنجمین استان به راه‌آهن سراسری کشور خواهیم بود.
بر همین اساس رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه مسیر ریلی و تقویت بنادر از افتخارات دولت تدبیر و امید است، تصریح کرد: حمل و نقل و قدرت بنادر از اهمیت بسیاری برخوردار است و از لحاظ ظرفیت و جابجایی به بیش از 10 برابر ارتقاء یافته است و از 19 میلیون در اوایل انقلاب اسلامی به بیش از 200 میلیون ظرفیت بار رسیده‌ایم.
در راه اندازی خطوط ریلی و اتصال راه‌آهن نباید فقط به ابعاد اقتصادی آن توجه کرد، بلکه این اتفاق یک حرکت ارزشمند از لحاظ سیاسی برای تقویت رابطه کشورها است؛ ارتباط ریلی می‌تواند، پیوندهای بین کشورهای منطقه را مستحکم‌تر می کند.
اتصال راه‌آهن ایران به کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه و به زودی عراق اهمیت اساسی دارد و حضور مقام های سیاسی و اقتصادی کشورهای منطقه و جهان در مراسم افتتاح راه آهن قزوین – رشت، نشانگر بی‌اعتنایی به تفکر ساخت دیوار بین کشورها، تلاش برای اختلاف افکنی بین آنها و اختلال در روابط فرهنگی و اقتصادی ملت ها در مناطق مختلف جهان است.
همین امر باعث شد دکتر روحانی نشست خبری خود در استان گیلان اعلام کند: بر خلاف دیوارسازی ها، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، راه‌آهن ضددیوار بوده ، کوه‌ها را می‌شکافد، راه‌ها و پل‌ها را می‌سازد و ملت‌ها را به هم متصل می‌کند و از طریق این راه‌آهن خلیج فارس به مدیترانه، دریای سیاه، اروپا، و حتی آسیا وصل می‌شود.
اکنون با توسعه خطوط ریلی نه تنها به دریای سیاه و مدیترانه، بلکه از طریق راه‌آهن اینچه برون به چین متصل می‌شویم و پیوند جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه و جهان مستحکم‌تر می‌شود و نشان می‌دهد تحریم‌های یک جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران مؤثر نیست و کسانی که می‌خواهند در روابط کشورهای منطقه اختلال ایجاد کنند، موفق نخواهند بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نهمین ناوگروه صلح و دوستی ایران عازم قزاقستان شد

فرماندار لاهیجان: اهتمام به بهبود معیشت مردم و رونق تولید داریم

قدرت جمهوری اسلامی باعث عصبانیت دشمنان شده است

برگزاری تظاهرات اعلام همدلی مردم ایران با سپاه

برنامه های سفر دو روزه معاون رئیس جمهوری به گیلان اعلام شد

علمای شیعه و سنی آستارا ار سپاه حمایت کردند

اعلام حمایت روحانیون و طلاب استان گیلان از سپاه

رئیس جمهوری آمریکا به دنبال جلب حمایت رژیم صهیونیستی است

سپاه در تامین امنیت داخلی نقش اساسی ایفا کرده است

امام جمعه آستارا: آمریکا از اقتدار سپاه عصبانی شده است

سپاهیان، ارتشیان و همه مدافعان وطن تنها نیستند

تظاهرات مردم گیلان در حمایت از سپاه

آمریکا و بازی گربه رقصانی !

تسلیم در برابر رهبری در نیروهای مسلح ایران احیاء شده است

سپاه سردمدار مبارزه با گروه های تروریستی

انتصاب جوانان در بخش های مدیریتی را ادامه می دهیم

مبارزه با فساد و رفع بیکاری مورد اهتمام مسئولان باشد

استاندارگیلان: فداکاری ارتش در تامین امنیت کشور، زبانزد است

ارتش، نیروی پیشتاز در عرصه های مختلف نظامی است

سربازان گمنام به تخلفات مسکن مهر آستارا رسیدگی کردند

ملت تا آخرین قطره خون خود پشت سپاه می‌ایستد

اقدام ترامپ علیه سپاه محبوبیت پاسداران را در قلوب مردم صدچندان کرد

دنیا جنایات آمریکایی‌ها را فراموش نخواهد کرد

آمریکا تنها کشور تروریست و حامی تروریسم در دنیاست

قرار دادن سپاه در لیست گروه های تروریست خارج از عرف بین الملل است

تاثیر روانی و اجتماعی افزایش قیمت‌ها بیشتر از اثرات اقتصادی آن است

تصور خود را از غیب و انتظار بازنگری کنیم

قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی واکنشی به شکست‌های اسرائیل است

نرخ بالای بیکاری جوانان زیبنده جمهوری اسلامی نیست

ظرفیت بالای صنایع چوبی گیلان در تامین نیازهای کشور

بازدید استاندار گیلان از یک بانک نشاء برنج و گفت‌و‌گوی صمیمی با کشاورزان در غرب گیلان

بر عهدی که با جوانان گیلان بستم پایبندم / مجمع مشورتی جوانان در شهرستان ها تشکیل می شود

ارتش خدمتگزار صادق مردم است

وضعیت تولیدات حوزه فرش در گیلان، نیازمند تحرک بیشتر است

نیروی دریایی ارتش دیده بان کشور در عرصه دریاهاست

برنامه ریزی برای استفاده بهتر از منابع آبی در گیلان انجام شده است

فرماندار لاهیجان: دولت خود را موظف به پاسخگویی می داند

استان گیلان معین شهرستان های خرم آباد و کوهدشت شد

ظرفیت بالای صنایع چوبی گیلان در تامین نیازهای کشور

توجه به ایجاد اشتغال و تفریحات سالم برای کاهش اعتیاد ضروری است

مخالفت نماینده انزلی با احیای تالاب انزلی به روش نانو

مشکل کمبود آب کشاورزی در سال زراعی جدید نخواهیم داشت

تبریک استاندار گیلان به مناسبت اعیاد شعبانیه

در سال زراعی جدید مشکل کمبود آب کشاورزی نخواهیم داشت

حضور سرزده استاندار گیلان در شهرستان لوشان

امام جمعه رشت: تروریست خواندن نظامیان کشورها بی معناست

ارسال افزون بر 30 کامیون محموله از گیلان به مناطق سیل زده

ششمین رئیس مجمع نمایندگان گیلان انتخاب شد

جوانان امروز، انقلابی تر از جوانان اول انقلاب هستند

ساکنان مناطق آسیب دیده تا پایان مطالعات در مکان دیگری اسکان داده می‌شوند