پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

هفته عاشقی با انجمن سینمای جوانان انزلی فرهنگي

هفته عاشقی با انجمن سینمای جوانان انزلی

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- محمد گذرآبادی مترجم و مدرس سینما در این برنامه به بحث و بررسی مولفه های مهم سینمای مستند و چگونگی نوشتن فیلمنامه برای این نوع از سینما پرداخت.
وی با اشاره به اهمیت سوژه یا موضوع، زاویه دید و جذابیتهای بصری و صوتی در فیلم مستند خاطرنشان کرد: فیلم مستند باید موضوع و داده های جدید داشته باشد یعنی باید در درجه اول در خصوص موضوعی که انتخاب کرده اطلاعات جدید بدهد چیزی که ندیده یا نشنیده باشیم و تازگی در آن باشد.
گذر آبادی دومین خصیصه مهم در فیلم مستند را روایت یا نقطه دید فیلمساز دانست و افزود : سینماگر باید به موضوع زاویه دیدی نو و در خصوص موضوع حرف جدیدی داشته باشد .
این مدرس سینما سومین عامل دارای اهمیت در فیلم مستند را جذابیت بصری و صوتی عنوان و تصریح کرد : فیلم مستند نیز مانند فیلمهای داستانی باید به لحاظ تصویر، صدا و روایت جذاب و دیدنی باشد .
این مولف کتابهای سینمایی همچنین در خصوص فرایند نوشتن فیلمنامه مستند گفت : نویسنده باید مقدار زیادی تحقیق انجام دهد،مصاحبه کند و اطلاعات بگیرد . اطلاعات را از خود شخصیتها بگیرد ، ضبط و بعد تدوین کند که شخصیت کجا چه چیز را بگوید .
گذرآبادی در ادامه اظهار داشت: روایت و عناصر در سینمای مستند همان است که در سینمای داستانی داریم ، فقط در سینمای مستند فرایند قدری متفاوت است و مقداری هم اتفاقات فی البداهه داریم که سر صحنه فیلمبرداری می افتد و بیش از فیلم داستانی در شکل گیری روایت تاثیر می گذارد .
این مدرس سینما تاکید کرد: قطعا باید مثل سینمای داستانی یک روایت داشته باشید، بدانید از کجا می خواهید شروع کنید، چه طور به اوج برسانید و بعد گره گشایی کنید و به نتیجه برسانید.
*مرور آثار انوش علی اصغری
مروری بر کارهای انوش علی اصغری هنرمند عکاس انزلی که عکسهای بسیاری از طبیعت این شهر ساحلی و ایران تهیه کرده بخش دیگری از این برنامه بود.
انوش علی اصغری عکاس متولد انزلی ، دارای مدرک مهندسی محیط زیست و کارشناسی ارشد بیولوژی دریاست . وی عکاسی را بطور حرفه ای از سال 92 شروع کرده و می گوید سعی دارد با عکس هایی که از طبیعت انزلی ثبت می کند ، تصاویری از زیبایی های این شهر را برای آیندگانی که از دیدن مواهب این شهر محروم خواهند شد ثبت و ضبط کند.
*نمایش فیلم گود مقدس
در بخش دیگری از این برنامه چند روزه فیلم "گود مقدس" به کارگردانی هژیر داریوش فیلمساز فقید سینمای مستند ایران به نمایش گذاشته شد.
کورش فرزانگان از فیلمسازان موفق سینمای مستند و مدرسان انجمن سینمای جوانان انزلی در این خصوص گفت: زنده یاد هژیر داریوش از بزرگان سینمای ایران است .
وی با اشاره به این که گود مقدس از فیلمهای تاثیرگذار سینمای مستند ایران است که حقش آنگونه که باید ادا نشده افزود: فیلم داستان شکل گیری زورخانه های ایران در زمان بی کفایتی حاکمان ایران در دوره ساسانیان را روایت می کند. عده ای دور هم جمع می شوند و با ساختن ابزاری شبیه سلاح های جنگی به تمرین می پردازند و خود را برای مبارزه با بیگانگان آماده نگه می دارند تا بتوانند از حق خودشان دفاع کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود : در دوره جدید فعالیت انجمن سینمای جوانان انزلی خانم زمانی تلاش بسیاری از خود نشان دادند و با برنامه ریزی خوب و دعوت از مدرسان مجرب کوشیدند حرکتهای جدیدی را در این انجمن ایجاد کنند.
*نمایش فیلم مستندی از زندگی یک عکاس به نام انزلی و نمایش مجموعه ای از عکسهای هنرجویان انزلی به خصوص هنرجویان چهار سال گذشته و اهدای جایزه به سه اثر برگزیده پس از انجام داوری بخش دیگری از برنامه بود .
بخش دیگری از برنامه را نمایش فیلمهای مستندی از اعضای انجمن و خاطرات و گزارشی از عملکرد انجمن و چگونه آماده سازی دفتر جدید انجمن سینمای جوانان انزلی تشکیل می داد .

*راه فیلم کوتاه از جان و دل می گذرد
زهره زمانی بانوی فیلمساز و رییس انجمن سینمای جوانان انزلی نیز در آیین اختتامیه گفت: راه فیلم کوتاه از جان و دل می گذرد . عزیزانی که در کادر آموزشی هستند و هنرجویان همه عاشقانه کار می کنند.
این داور جشنواره های بین المللی فیلم اظهار داشت : هدف من در انجمن پیدا کردن و کشف استعدادهای جوان و تلاش برای شکوفا نمودن و به ظهور رساندن قابلیت ها و توانمندی های این استعدادها است.
وی خاطرنشان کرد: معتقدم که ذوق و قریحه و ظرفیت ها و شایستگی های بسیاری در جوانان این شهر وجود دارد که باید برای به ثمر رساندنشان تلاش کرد.
زمانی افزود: شاید یکی از جوانهای این جمع در آینده فیلمسازانی چون اصغر فرهادی یا محسن امیر یوسفی شوند که از انجمن سینمای جوانان وارد این عرصه شدند.
این برنامه ریز فستیوال های جهانی فیلم تصریح کرد: انجمن خانه دوم جوانان عاشق عکاسی و سینما است .
وی با اشاره به این که از سال 94 مدیریت انجمن سینمای جوانان انزلی را به عهده گرفته تلاش برای آشنا کردن نوجوانان و جوانان با سینمای جوانان و معرفی نهاد از طریق نمایش فیلم در مدارس و آموزشگاه ها ، ایجاد فضایی شاد، صمیمی و اخلاقی برای یادگیری سینما و عکاسی در این انجمن ، نمایش مستمر فیلم کوتاه با حضور مدرسان و نقد و نمایش بیش از 50 اثر برگزیده ایرانی و خارجی ، برپایی نمایشگاه کتاب و عکس و برگزاری چندین دوره کلاسهای عکاسی فیلمنامه نویسی ، فیلمسازی، تشکیل کارگاه های آموزشی ملی و بین المللی ، نشست تخصصی فیلمنامه و نقد فیلم ، حضور منتقدان و فیلمسازان مطرح کشور و نمایش فیلم و برگزاری مراسم بزرگداشت را از جمله برنامه های اجرا شده طی این مدت عنوان کرد.
زمانی یاداور شد:سال 97 هنرجویان انجمن سینمای جوانان چند حضور بین المللی داشتند .محبوب مولایی با فیلم "نقاشی دیواری" و نیلوفر موسوی با فیلم " من اما در خواب می بینمش" در بخش فیلمسازان زن هفدهمین جشنواره بین المللی داکا حضور داشتند.فیلم نقاشی دیواری محبوب مولایی همچنین در جشنواره فیلم تبریز انتخاب شده است. فیلم "روزی " کورش فرزانگان از تولیدات انجمن در جشنواره تسنیم مقام اورد و فیلم آقای اشرفی در مشهد ، خانی پور با فیلم سیاه آب و فیلمهای محبوب مولایی و علیرضا حیدری در جشنواره لاله های تالابی انزلی جایزه گرفتند .

*تجلیل از برگزیدگان بخش فیلم
در پایان این برنامه از برگزیدگان بخش فیلم و عکس انجمن سینمای جوانان انزلی تقدیر بعمل آمد.
بهترین تصویربرداری به طور مشترک ایمان طاهری برای فیلم تنهایی و علیرضا حیدری فیلم سیاه عبدالله کاظمی،جایزه بهترین مجموعه آثار هنرجویی به محبوبه مولایی برای چهار فیلم ، جایزه بهترین فیلم بخش نگاه نو به علی اباذری برای فیلم "برزخ" ، جایزه بهترین فیلم در گام اول محمد تقی اشرفی برای "روژ تلخ" و جایزه بهترین کارگردانی را سیده نیلوفر موسوی برای فیلم "من اما در خواب می بینمش" .
تجلیل از برگزیدگان بخش عکس
در بخش عکس از انوش علی اصغری به خاطر فعالیت ها و تلاششان برای تهیه عکسهایی ارزشمند تجلیل شد.
در بخش مسابقه سه تندیس برای عکس برگزیده به محبوب مولایی ، فائزه بدره ، نسترن موسوی اهداء شد.
همچنین امیر محبوب یگانه، میلاد فرهادی و سعیده خاتمی دیپلم افتخار گرفتند .
سعید پوراسماعیلی معاونت امور فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران نیز به مناسبت این برنامه طی پیام تصویری گفت : دفتر انزلی در سالهای دور و نزدیک فیلمسازان خوبی را به سینمای کشور معرفی کرده است و امیدوارم در سالهای اخیر با حضور خانم زمانی بعنوان رییس دفتر با همراهی مدرسان و مربیان و هنرجویان و مجموعه ای که همراهیش می کنند و کارگاه های بسیار خوبی که حتی به شکل بین المللی و تمرکز زیاد روی آموزش و تولید فیلم همچنان استعدادهای جوانی را به فیلمسازی تقدیم کنید.
هفته فیلم و عکس حسن ختام برنامه های انجمن سینمای جوانان انزلی در سال 97 بود اما حکایت عاشقی دوستداران فیلم و عکس این انجمن همچنان تا خلق آثاری زیبا و به یادماندنی باقی است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«گردشگری» شاهراه نجات اقتصاد ایران/ ارزآوری صنعت سبز جایگزین نفت

صدور رأی برای پرونده فساد مالی پتروشیمی

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز 98/04/30

آیین سنتی علم واچینی در «سرتربت» املش برگزار می شود

جشنواره‌ای در فضای یکصد ساله پیشینیان گیلان

مسابقات ملی مناظره دانشجویان نیروی انسانی را به ابزار گفت‌وگو مجهز می‌کند

ثبت‌نام زائران عتبات عالیات آغاز ‌شد

معافیت مالیاتی صاحبان صنایع در قبال احداث کتابخانه های عمومی

فتیله بازار طلا خاموش شد

آغاز چهارمین کارگاه آموزش استانی جام باشگاه‌های کتابخوانی درگیلان

تاسیس موزه ملی زیتون ایران در شهرستان رودبار

اجرای 100 برنامه فرهنگی به مناسبت بزرگداشت هفته ازدواج در گیلان

کسب مقام دومی دانشجوی دانشگاه گیلان در جشنواره بین‌المللی عکس

همتی: بانک مرکزی نرخ ارز را تعیین نمی‌کند

ادامه عقب‌نشینی دلار در کانال 12هزار تومان

اعضای ستاد نماز جمعه تالش تجلیل شدند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/04/23

برگزاری جشنواره استانی تئاتر گیلان در آبان ماه

بازنشسته شدن بیش از 1900 فرهنگی در گیلان

نخستین جشنواره ملی استندآپ کمدی در صومعه سرا به پایان رسید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز 98/04/22

با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن بیت‌کوین!

سومین جشنواره ملی نگاهی به طنز معاصر در فومن برگزار شد

جشنواره ها موجب رونق روستاها می شوند

معرفی بهترین بازیگر سال سینمای ایران در رشت

ماجرای پرداخت حقوق 50میلیونی در وزارت تعاون

وام مسکن مهر 50میلیون تومانی شد

هشدار بانک مرکزی به معامله‌گران رمز ارز‌ها

آغاز برنامه های فرهنگی و هنری در ساحل آستارا

امام جمعه رشت: موضوع عفاف و حجاب مدبرانه پیگیری شود

علت اصلی دشمنی ها علیه نظام وجود ولایت است

ویژه برنامه عصر شعر رضوی در رشت برگزار می شود

مدیران کاروان‌های زیارتی گشاده‌رو باشند

زائران حج تمتع گیلان دوم مرداد مشرف می‌شوند

عطر مناطق عملیاتی دانش آموزان آستارا را به سوی خود کشاند

محله دارای مسجد آسیب اجتماعی کمتری دارد

آیین استقبال از کاوران خدام حرم مطهر رضوی در رودسر برگزار شد

یادمانی برای مشهد سردار جنگل در ماسال

بوم‌گردی؛ گردشگری یادمان در گیلان

کاروان زیر سایه خورشید به بندرانزلی رسید

پرچم بارگاه رضوی فضای شهر ساحلی انزلی را متبرک کرد

پایان سه شب ارادت موسیقی محلی گیلان به امام رضا (ع)

470 گیلانی به مناسک حج تمتع اعزام می شوند

14 مراسم محوری بزرگداشت تکریم امامزادگان در گیلان برگزار می شود

سرانه مسجد در رشت زیر خط فقر است

پیگیری مسئولان گیلان برای تکمیل هر چه سریعتر کتابخانه مرکزی رشت

اثر فیلمساز گیلانی، نامزد دریافت جایزه جشنواره ای در کالیفرنیا

2000 برنامه به مناسبت دهه کرامت در گیلان برگزار می شود

ساحل قروق تالش غرق در جشنواره بازی های بومی و محلی

جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی قرار گرفت