پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

نگاهی به جاذبه های بهاری خزر

منظره‌ای چشم‌نواز در کنار سواحل دریای خزر/ پارکی به سبک اروپایی اجتماعي

منظره‌ای چشم‌نواز در کنار سواحل دریای خزر/ پارکی به سبک اروپایی

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت- بلوار ساحلی انزلی نخستین پارک به سبک اروپایی و نوین در ایران محسوب می‌شود که به دلیل منظره چشم نواز، هر سال میزبان مسافران و گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- مریم ساحلی: بندر انزلی یکی از مهم‌ترین شهرهای گردشگری، از مراکز مهم اقتصادی و یکی از قطب‌های ورزشی در ایران است و بخش مرکزی شهرستان انزلی محسوب می‌شود. مردم انزلی گیلک هستند و به زبان گیلکی صحبت می‌کنند. این شهر دارای اولین و بزرگترین بندر ایران در سواحل جنوبی دریای خزر (کاسپین) است و در استان گیلان واقع شده‌است.
بندرانزلی از شمال به دریای خزر از جنوب به شهرستان صومعه سرا از شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان رضوانشهر متصل می‌شود. شهرستان بندرانزلی در ناحیه‌ای کاملاً جلگه‌ای به صورت طولی و در ساحل دریای خزر واقع شده و دارای آب و هوای مرطوب است. بخشی از محیط زیست طبیعی این شهرستان را دریا (40 کیلومتر نوار ساحلی) و بخش مهم دیگر را اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می‌دهد.

جذابیت‌های گردشگری شهرستان بندر انزلی
شهر انزلی در غرب استان گیلان قرار داشته و به واسطه سواحل خزر و تالاب بین‌المللی بندر انزلی از چند جزیره و شبه جزیره تشکیل شده است. نام انزلی با توجه به پیشینه تاریخی آن در بیشتر شهرهای اروپایی شناخته شده است و به دلیل وجود گمرک و ارتباط تجاری از زمان‌های دور نزد تجار ایرانی و خارجی به دروازه اروپا شهرت یافته بود.
دریای کاسپین، سواحل ماسه‌ای، تالاب بین‌المللی انزلی، پل‌های تاریخی انزلی و غازیان، پارک ساحلی (بلوار)، کاخ موزه نیروی دریایی، موج شکن، مناره یا برج ساعت، عمارت قدیمی دادگستری برخی از دیدنی‌های شهر انزلی به‌شمار می‌روند که منطقه آزاد تجاری، اقتصادی و موقعیت استراتژیک شهر انزلی از لحاظ جاده‌ای سالانه موجب جذب تعداد زیادی توریست و گردشگر داخلی و خارجی است.
استان گیلان و به ویژه شهرستان انزلی به دلیل وجود سواحل دریای خزر و همچنین جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیار زیبا و چشم نواز همیشه ایام یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های توریستی و تفریحی کشور بوده و علاوه بر اینکه به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و همسایگی با چندین کشور حاشیه دریای خزر در حوزه تجاری نیز از جایگاه خاصی در ایران برخوردار است.
بلوار انزلی با قدمتی 100 ساله
«بلوار انزلی» با منظره کم نظیرش، نزدیک به 100 سالی است که چشم‌ها را به ضیافت تماشا فرا می‌خواند. بوستان ساحلی قدس (بلوار) که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری بندر انزلی محسوب می‌شود، در مرکز این شهر قرار گرفته و از جمله آثار میراث فرهنگی این شهرستان بوده که به ثبت ملی رسیده است.
در فضای دوست داشتنی این بوستان، تماشای کشتی‌های پهلو گرفته در لنگرگاه، پرواز کاکایی های سپید بال، شولای مه بر شاخ و برگ درختان سبز و پیچک‌ها و سوسوی فانوس‌های دریایی، غبار ملال را از دل و ذهن آدمی دور می‌کند.
اهالی شهر ساحلی انزلی لحظات تلخ و شیرین بسیاری را با قدم زدن در این بوستان پشت سر گذاشته‌اند. آنها شور عاشقانه‌های خود را به آلاچیق‌ها و چمن‌های تر از شبنم بلوار می‌سپارند و حکایت اندوه نشسته بر دلشان را با امواج ترانه خوان دریا در میان می‌گذارند. این مکان در میان گردشگران نیز بسیار شناخته شده است و بلوار انزلی میزبان گردشگران در هر 4 فصل سال است. درخشش انوار خورشید تابستان بر گستره امواج، جامه سبز بهار بر قامت درختان، خنکای نسیم تابستان و ابرهای آسمان زمستان در این بوستان ساحلی تماشایی تر از دیگر نقاط شهر است.
یکی از اولین مکان‌هایی که گردشگران شهر انزلی راهی آن می‌شوند و همواره از منظر تحسین بر انگیزش به وجد آمده‌اند، این بوستان ساحلی است. چشم انداز بندرگاه، چراغ‌های روشن کشتی‌ها وقتی خورشید در حال غروب کردن است و یا صدای بوق کشتی‌ها که در آمدن و رفتنشان طنین انداز می‌شود، ذهن و خیال آدمی را مسحور می‌سازد.

بلوار انزلی؛ یکی از مظاهر ورود مدرنیته به ایران
«عزیز طویلی» در کتاب تاریخ جامع انزلی درباره پیشینه بلوار عنوان کرده که از تاریخ دقیق احداث بلوار سند معتبری در دست نیست ولی آنچه‌که مسلم است در زمان حکومت مرحوم عمید همایون بلوار وجود داشته است. وی همچنین به مدارک موجود در بایگانی شهرداری انزلی اشاره می‌کند که در آنها چنین نوشته شده «بلوار تحتانی و فوقانی از سال 1301 شمسی به وسیله شهرداری احداث و به مرور آباد شد که جمع مساحت آن 23382 متر مربع است.»
اسناد موجود نشان دهنده از این موضوع است که در ساخت، تکمیل و فضا سازی های این بوستان از پارک ساحلی در بادکوبه با نام بلوار و همچنین معماری اروپای شرقی الهام گرفته شده است.
مسئول کمیسیون فرهنگی انجمن توسعه انزلی در اینباره گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: بلوار انزلی را به نوعی می‌توان یکی از مظاهر ورود مدرنیته به ایران از طریق مهم‌ترین بندر شمال کشور دانست، چرا که این بلوار از اولین پارک‌ها یا فضاهای عمومی مدرن ایران محسوب می‌شود که قدمتش به ابتدای قرن جاری بر می‌گردد.
آرمین صافدل می‌افزاید: مسیر طولی و آرام این بلوار در جوار دریا برای پیاده روی، چشم انداز منحصر به فرد آن به اسکله و محوطه بندری و فضای نوستالژیک بلوار انزلی از عمده دلایل محبوبیت این بلوار است که بسیاری از گردشگران و شهروندان را در روزهای مختلف سال به اینجا کشانده و سبب شده که این بلوار از محبوب ترین جاذبه‌های گردشگری انزلی باشد.
صافدل یادآور می‌شود: البته اگر مبلمان و کف سازی مناسب‌تری نیز برای آن طراحی شود که تردد آسان‌تر همه اقشار از جمله سالمندان و معلولین فراهم شود، بیش از این می‌تواند شهروندان و گردشگران را به خود علاقه مند کند.

لزوم تلاش برای حفظ معماری زیبای بلوار انزلی
متأسفانه متولیان امر در حفظ شکوه بلوار انزلی چندان کوشا نبوده‌اند. ساماندهی دکه‌ها، وضعیت سرویس‌های بهداشتی، لزوم انجام به موقع مرمت‌ها، ضرورت توجه بیشتر به فضای سبز از جمله مواردی است که در این حوزه مطرح می‌شود.
واقعیت این است که بلوار انزلی از آنچه در عکس‌ها و خاطرات گذشته و تابلوهای نقاشان این شهر شاهدش هستیم، فاصله گرفته است.
صافدل در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: یکی از معمارانی که در زیباسازی این بلوار نقش بسزایی داشت، استاد «ستار روزگار» بود که جدا از ساخت پلکان ضلع شرقی بلوار که امروز به پلکانِ عشق معروف است، مجسمه‌های بسیاری در شمایل فرشته‌های بالدار نیز در بلوار انزلی وجود داشته که هنر این استاد است. متأسفانه نسل‌های بعد در حفظ هارمونی و شاخصه‌های معماری بلوار تعهد نداشتند و بلوار انزلی طی دهه‌های اخیر بنا به آسیب‌های طبیعی دچار تخریب‌هایی شد که بعدها در هر دوره مدیریت شهری بنا به سلیقه خویش معماری بلوار را اصلاح و مرمت کردند و امروز بلوار انزلی از آن بافت قدیمی خود دور شده است.
وی می‌افزاید: معماری بلوار تا حد زیادی از دست رفته و جایگاه اجتماعی بلوار انزلی نیز کمرنگ شده که انتظار می‌رود مدیریت شهری با اجرای طرح‌های هنری، فرهنگی، اجتماعی فاخر بتواند محیط بلوار را از نظر اجتماعی پویا و با نشاط سازد.

ضرورت توجه ویژه به بلوار انزلی
مدیر اداره فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری انزلی در این باره در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: بلوار انزلی یکی از مناطق ویژه گردشگری شهر انزلی است که نظیرش در کشور خودمان کمتر دیده شده هرچند معتقدم در دنیا نیز ساخت چنین بلواری کم نظیر است.
حامد سمیعی همچنین به وجود برخی ضعف‌ها در این بلوار به رغم وجود زیبایی‌های منحصربه فرد آن، ادامه می‌دهد: این بلوار هم اکنون از نظر زیبایی‌های طبیعی و جلوه‌های بصری برای گردشگران و شهروندان یک مکان قابل تحسین و جذاب است اما ضعف‌هایی دارد که نیازمند به بهسازی و ساماندهی است.
وی با تأکید بر لزوم ساماندهی غرفه‌های حاشیه بلوار، تصریح می‌کند: باید این دکه‌ها و گاری‌ها به تناسب با زیبایی‌های بصری بلوار زیباسازی شوند تا همخوانی و هارمونی خاصی با معماری این بلوار برای بیننده ایجاد کند. البته پیشنهادهایی به شهرداری انزلی داده شده است.
سمیعی درباره اجرای برنامه‌های فرهنگی در بلوار می‌گوید: یکی از مواردی که حتماً باید مورد توجه قرار گیرد، اجرای برنامه‌های فرهنگی در نقاط گردشگری به ویژه در اماکنی نظیر بلوار انزلی است تا مردم به واسطه برگزاری برنامه‌های فرهنگی، انگیزه بیشتری برای حضور در این اماکن داشته باشند.
وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌ها «جمعه‌های فرهنگی بلوار» است که قرار بوده پیش از نوروز آغاز شود، ادامه می‌دهد: این برنامه به صورت آزمایشی یک هفته در بلوار اجرا شد که شاهد بازخورد بسیار خوبی بودیم.
اهمیت حفظ و معرفی جاذبه‌های گردشگری
بی تردید بلوار انزلی از جاذبه‌های گردشگری کم نظیری است که نیاز چندانی به معرفی ندارد. در آلبوم عکس اکثر مسافران و گردشگرانی که به استان گیلان و شهرستان انزلی سفر کرده‌اند حتماً عکس‌هایی از منظره زیبا و منحصربه فرد این بلوار دیده می‌شود. همانظور که بسیاری نیز شاهد مناظری بدیع از این بلوار در قاب جعبه جادو و پرده سینما هنگام تماشای فیلم‌های سینمایی و تلویزیون بوده‌اند. اما آنچه این روزها بیش از گذشته ضرورت آن احساس می‌شود، احیای بافت کهن بلوار انزلی و حفظ و نگهداری شایسته از آن است که گنجینه‌ای ارزشمند نه تنها برای شهر گردشگر پذیر انزلی، بلکه برای گیلان و ایران محسوب می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترافیک محورهای گیلان عادی و روان است

فشارهای اقتصادی حربه دشمن برای به چالش کشیدن نظام است

وقوع 24 فقره حریق در رشت / 378 تماس با آتش نشانی گرفته شد

21 نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال گیلان مصدوم شدند

آماده باش 320 مأمور آتش نشانی در رشت/ کاهش حوادث چهارشنبه سوری

10 اکیپ آتش نشانی لاهیجان برای حوادث احتمالی آماده باش هستند

تردد در محور پونل خلخال با زنجیر چرخ امکانپذیر است

ساختمان شهرداری لوندویل آستارا به بهره برداری رسید

21 آسیب دیده چهارشنبه سوری در گیلان به بیمارستان رفتند

ائمه جمعه مشکلات مردم را به‌ دور از غوغاسالاری بیان کنند

در موضوع اشتغال باید کار اساسی‌تر انجام دهیم

بارش برف در ارتفاعات گیلان/ لزوم تردد با زنجیر چرخ در محورهای کوهستانی

بهار را از پنجره بیمارستان تماشا نکنیم

21 نفر در گیلان دچار حادثه شدند

درخشش رزمی کاران گیلانی در مسابقات قهرمانی کشور

تامین امنیت شب چهارشنبه آخر سال با بهره‌گیری از تجهیزات نوین

251 واحد اقامتی در شهرستان رشت آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی

چهل و دومین وقف سال 97 گیلان در رشت ثبت شد

رشد 61 درصدی کشفیات سرقت در فومن/395 مورد کشف شد

ترافیک نیمه سنگین در محدوده منجیل- رودبار

طرح نوروزی «عیدانه کتاب» در گیلان اجرا می‌شود

کمک 80 میلیارد تومانی گیلانیان برای حل مشکل محرومان در سال 97

363 واحد صنفی وغیرصنفی متخلف در گیلان شناسایی شد

باران باعث آبگرفتگی معابر آستارا شد

دو وقف جدید در اوقاف گیلان ثبت شد

مواد پلاستیکی و لاستیک سوزانده نشود

پایش رودخانه سفیدرود بصورت شبانه

سال آتی شرایط سخت تر خواهد بود

ساماندهی رودخانه‌های رودسر ضروری است

30 واحد بوم گردی سیاهکل آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است

حیوان آزار لاهیجانی به مراجع قضایی معرفی شد

ثبت چهل و دومین وقف گیلان در سال جاری

پرورش شترمرغ در گیلان سودآوری دارد

ثبت‌نام 4700 معتکف در گیلان/ حضور 70 درصدی جوانان

آسیب جدی به ذخیره دریای خزر با صید ماهیان بارور

مواد محترقه دست ساز بیشترین آسیب را در چهارشنبه سوری دارند

کشف بیش از 12 هزار عدد انواع محواد محترقه در لاهیجان

فعالیت 2 بازار شبانه روزی در لاهیجان طی ایام نوروز

30 بقعه متبرکه رشت؛ میزبان طرح آرامش بهاری

آماده باش بالغ بر 300 آتش نشان در چهارشنبه سوری

اعلام محدودیت ترافیکی در تعطیلات نوروزی

آماده باش 460 امدادگر برای کمک به مصدومان چهارشنبه آخر سال گیلان

615 واحد اقامتی در آستارا برای اسکان گردشگران آماده شد

لزوم مبارزه با زمین خواری و جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی

جمع آوری تورهای زیرآبی پشت سد منجیل و پایش رودخانه سفیدرود

یک هزار و 428 میلیارد ریال قرارداد در شهرداری رشت منعقد شد

آتش سوزی منزل مسکونی در تالش یک کشته بر جا گذاشت

جریان اصیل و معتقد به آرمان های انقلاب اختلافات موهوم را عمده نمی کند

سلامت و امنیت دو معیار مهم توسعه یافتگی جامعه است

مأموریت های غیرضرور تضییع حقوق بیت المال است