پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

ورق‌هایی برای عیدی مقالات

ورق‌هایی برای عیدی

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - نوروز 98 به لحظه زایش نزدیک می شود و دوستداران کتاب در فضای مجازی بر آن شده‌اند تا به مردم بگویند اگرچه ورق‌های ریالی برق چشمان نسل نو را دو چندان می کنند، اما ورق هایی چون کتاب، شادی عیدی را ماناتر می سازند.
عیدی حس خوشایند امروز و یادمانه نسل دیروز است؛ اما اگر تنها بخشی از این آئین خوش سرزمینمان را به عیدی کتاب ببخشیم، جهان آنانی را که دوست می داریم وسعت بخشیده ایم؛ جهان ، جهان صفرها و یک‌ها شده که گاه رقم می سازند - تا بدان‌جا که شازده کوچولوی محبوب، آدم‌ها را با اندوه، عاشق رقم وصف می کند - و البته همین صفر ها و یک ها گاه به سرعت نور چرخش اطلاعات می سازند و دنیای مجازی خلق کرده و جهان امروزمان در گستره اطلاعات تا بدانجا پیش رفته که واقعیت‌مان دستخوش فضای مجازی‌مان شده است.
پدیده ها پیامد دارند و این پیامدها می توانند خوش و ناخوش خلق کنند اما اگر به یمن بهار، بدی های دنیای مجازی را برای لحظه ای نبینیم، خوشی هایش هم کم نیست که یکی از آن ها پویش هایی خوشایند چون "کتاب عیدی دهیم" است که گستره بسیاری از جمعیت را به امری مثبت ترغیب می کند.
فرهنگ کتابخوانی در سرزمینمان داشته امروز و دیروز نیست، فرهنگیست که مولانا، حافظ، بوعلی سینا و ... از این سرزمین سپند و سرود و سخن به جهان ارزانی داشته و آئین های کهنش چون چله شبان به فرهنگ کتاب و قصه روشن می شود.
بد اقبالیست که می شنویم امروز آمار سرانه مطالعه در همین سرزمین، بنا به دلایلی قابل بحث شاید رو به کاستی گذاشته و طرح عیدانه کتاب هم امسال برگزار نمی شود اما خوش اقبالیم اگر به اصل بازگردیم آنطور که داریوش شایگان در کتاب فرآیند زیر آسمان های جهان می گوید: مدرن سازی کور در کشورهای جهان سوم گرفتار نوعی حرکت قهقرایی شده که در نظر بسیاری کسان، بازگشت به اشکال کهن فرهنگی، تنها راه زنده کردن هویت فرهنگی است.
نوروز 98 به لحظه زایش نزدیک می شود و دوستداران کتاب در فضای مجازی بر آن شده اند تا به مردم بگویند اگرچه ورق های ریالی برق چشمان نسل نو را دو چندان می کند، اما بخشی از عیدی را به ورق هایی مانا از کتاب برایشان تبدیل کنیم تا راه بازگشت به اصالت های‌مان هموار شود.
بگذریم که جلال آل احمد گفته است؛ هر چقدر ما ایرانی‌ها شلنگ قلیان به دست داریم این غربی‌ها کتاب در دست دارند و کتاب جزء لاینفک زندگی این مردم است؛ ناشران امروز در صفحه های مجازیشان نوشته اند: لطفا امسال به جای سررسید، کارت تبریک و ... کتاب عیدی دهیم تا حال خود و کتاب هر دو با هم خوش شود.
آگاهی هدیه دهیم؛ پویش دیگریست که در شبکه های مجازی دست به دست می شود و دیگری نوشته است: به کسانی که دوستشان می داریم، کتاب هدیه می دهیم.
پویا نیک فرجام نسل نو علاقه مند به کتاب است که موضوع گزارش ایرنا مبنی بر ورق هایی برای عیدی را با نگاه طنز بیان می کند و با شوخ طبعی می گوید: این پیشنهاد شما مانند "بجای خریدن ماهی قرمز دو تا کتاب بخرید بخونید" و یا "بجای سیگار پسته بخورید" است!
وی با همان شوخ طبعی ادامه می دهد: موقع برگشت از کتاب فروشی آشنایی دیدم؛ کتاب دستم دید پرسید چند گرفتی؟ گفتم 44تومن، با تمسخر گفت این مقدار برای کتاب پول دادی؟ این واقعیت جامعه ماست.
زهرا خسروی متعلق به جامعه ای است که روشندل می خوانیم‌شان اما خود می گویند جهان‌مان به لمس نوشته‌های حک شده روشن‌تر می شود و کتاب ، شیوه هستی‌مان را شکل می‌دهد.
خسروی کتابدار کتابخانه گویا و بریل گیلان است و در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می گوید: باید کتاب‌‌های خوب را جدی گرفت چرا که کتاب‌خوانی چیزی بسیار فراتر از یک ژست اجتماعی است.
وی معتقد است: کتاب بهترین هدیه برای ایام نوروز است که با آن می توان دانایی را به کسانی که دوستشان داریم اهدا کنیم و این تنها شعار نیست بلکه یک اعتقاد است.
به هر رو؛ عیدی حس خوشایند امروز و یادمانه نسل دیروز است اما اگر تنها بخشی از این آئین خوش سرزمینمان را به عیدی کتاب ببخشیم، جهان آنانی را که دوست می داریم وسعت بخشیده ایم.
" بخوان " در جامعه ما امر نیست بلکه فرهنگ است و امید اینکه نه تنها به قوت برنامه ریزی ها بلکه به پشتوانه فرهنگ مان کتاب خواندن نه در میان جوانان بلکه بدون در نظر گرفتن شرط سنی، مدام باشد.
گزارش از مرضیه ضامن
1881/2007

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تحلیل آتلانتیک از تحریم‌های جدید ترامپ علیه ایران

مخالفت مردمی گسترده با کنفرانس بحرین

جولان خبرنگاران اسرائیلی در بحرین

آیا ترامپ برای اقدام نظامی نیاز به مجوز کنگره دارد؟

واشنگتن پست بررسی کرد: اردوغان بازنده قمار استانبول

چند نکته درباره تحریم‌های جدید آمریکا

واشنگتن پست: ترامپ اهمیتی به قتل یک روزنامه‌نگار توسط سعودی‌ها نمی‌دهد

همدلی نوشت: ارشاد گشت؟

درآمدزایی آمریکا از بحران آفرینی در خلیج فارس

اگر "ظریف" تحریم شود چه رخ خواهد داد؟

واکاوی تحریم‌های جدید علیه ایران

قدرت نمایی رزمندگان یمنی در خاک عربستان

عباس عبدی: کار سیاست‌مدار این نیست که دنباله‌رو مردم باشد

چطور یک رییس‌جمهور تاریخ فوتبال کشورش را دگرگون کرد

لعیا جنیدی: مردم باید همه چیز را بدانند

نظارت استصوابی به ‌سبک هیات رییسه

علی دایی و دستور از «بالا»

اراده‌ای برای اصلاح تناقضات گذشته

مقایسه گردشگری ایران با 3 کشور منطقه

حقوق‌ 20 تا 50 میلیونی متصدیان بازنشستگان

لغو استتار مجرمان با چادر

سایه نتایج یک انتخابات روی ترکیه

گزینه‌های پیش روی آمریکا در برابر ایران چیست؟

سیاهچاله؛ نقش رئیس مرکز عملیات ایران سازمان سیا در شیطنت‌های پهپادی اخیر

آخرین شانس‌های اروپا

دو دیدگاه متناقض در بازار ارز

نفوذ دولتی‌ها در نهاد کشف فساد

پولیتیکو: ترامپ در مورد ایران، هم آتش افروز است، هم آتش نشان

سلبریتی‌هایی که «آقا تختی» نیستند

«سازِ وحدت» اصولگراها کوک نمی‌شود

آیا ترامپ از «اختلال شخصیت خودشیفته» رنج می برد؟

رییس قوه قضاییه: مدعی حقوق عامه هستیم

باخت بزرگ اردوغان در استانبول

ترسوها‌ هنوز از مذاکره حرف می‌زنند

ترامپ و آزار ما؛ «اما برای خودشان خوب است»؟

نظامیان از سیاست فاصله می‌گیرند؟

توهم پرآبی

سرمقاله خراسان/ ترامپ به مذاکره نیاز دارد نه توافق

سرمقاله کیهان/ فرمول برجام یا فرمول پهپاد مسئله این است

سرمقاله شرق/ 4 ماه فرصت به E3

سرمقاله اعتماد/ قوه قضاییه و نهاد وکالت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ بنزین ارزان خوب است یا گران؟

سرمقاله ایران/ خداحافظی همیشگی با برج - باغ‌ها

سرمقاله جمهوری اسلامی/ اجلاس شکست خورده

سرمقاله رسالت/ وزیر خندان در صف تحریم

سرمقاله سیاست روز/ مسئولان یک فاجعه جهانی

احمدی نژاد با گفتمان سوم تیر چه کرد؟

آمادگی برای نظام پولی جدید بین‌المللی

من پیرمرد نیستم!؛ کارنامه مهمترین گزینه غیر ایرانی پرسپولیس

ماموریت جدید مایک پمپئو در برابر ایران