پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

ورق‌هایی برای عیدی مقالات

ورق‌هایی برای عیدی

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - نوروز 98 به لحظه زایش نزدیک می شود و دوستداران کتاب در فضای مجازی بر آن شده‌اند تا به مردم بگویند اگرچه ورق‌های ریالی برق چشمان نسل نو را دو چندان می کنند، اما ورق هایی چون کتاب، شادی عیدی را ماناتر می سازند.
عیدی حس خوشایند امروز و یادمانه نسل دیروز است؛ اما اگر تنها بخشی از این آئین خوش سرزمینمان را به عیدی کتاب ببخشیم، جهان آنانی را که دوست می داریم وسعت بخشیده ایم؛ جهان ، جهان صفرها و یک‌ها شده که گاه رقم می سازند - تا بدان‌جا که شازده کوچولوی محبوب، آدم‌ها را با اندوه، عاشق رقم وصف می کند - و البته همین صفر ها و یک ها گاه به سرعت نور چرخش اطلاعات می سازند و دنیای مجازی خلق کرده و جهان امروزمان در گستره اطلاعات تا بدانجا پیش رفته که واقعیت‌مان دستخوش فضای مجازی‌مان شده است.
پدیده ها پیامد دارند و این پیامدها می توانند خوش و ناخوش خلق کنند اما اگر به یمن بهار، بدی های دنیای مجازی را برای لحظه ای نبینیم، خوشی هایش هم کم نیست که یکی از آن ها پویش هایی خوشایند چون "کتاب عیدی دهیم" است که گستره بسیاری از جمعیت را به امری مثبت ترغیب می کند.
فرهنگ کتابخوانی در سرزمینمان داشته امروز و دیروز نیست، فرهنگیست که مولانا، حافظ، بوعلی سینا و ... از این سرزمین سپند و سرود و سخن به جهان ارزانی داشته و آئین های کهنش چون چله شبان به فرهنگ کتاب و قصه روشن می شود.
بد اقبالیست که می شنویم امروز آمار سرانه مطالعه در همین سرزمین، بنا به دلایلی قابل بحث شاید رو به کاستی گذاشته و طرح عیدانه کتاب هم امسال برگزار نمی شود اما خوش اقبالیم اگر به اصل بازگردیم آنطور که داریوش شایگان در کتاب فرآیند زیر آسمان های جهان می گوید: مدرن سازی کور در کشورهای جهان سوم گرفتار نوعی حرکت قهقرایی شده که در نظر بسیاری کسان، بازگشت به اشکال کهن فرهنگی، تنها راه زنده کردن هویت فرهنگی است.
نوروز 98 به لحظه زایش نزدیک می شود و دوستداران کتاب در فضای مجازی بر آن شده اند تا به مردم بگویند اگرچه ورق های ریالی برق چشمان نسل نو را دو چندان می کند، اما بخشی از عیدی را به ورق هایی مانا از کتاب برایشان تبدیل کنیم تا راه بازگشت به اصالت های‌مان هموار شود.
بگذریم که جلال آل احمد گفته است؛ هر چقدر ما ایرانی‌ها شلنگ قلیان به دست داریم این غربی‌ها کتاب در دست دارند و کتاب جزء لاینفک زندگی این مردم است؛ ناشران امروز در صفحه های مجازیشان نوشته اند: لطفا امسال به جای سررسید، کارت تبریک و ... کتاب عیدی دهیم تا حال خود و کتاب هر دو با هم خوش شود.
آگاهی هدیه دهیم؛ پویش دیگریست که در شبکه های مجازی دست به دست می شود و دیگری نوشته است: به کسانی که دوستشان می داریم، کتاب هدیه می دهیم.
پویا نیک فرجام نسل نو علاقه مند به کتاب است که موضوع گزارش ایرنا مبنی بر ورق هایی برای عیدی را با نگاه طنز بیان می کند و با شوخ طبعی می گوید: این پیشنهاد شما مانند "بجای خریدن ماهی قرمز دو تا کتاب بخرید بخونید" و یا "بجای سیگار پسته بخورید" است!
وی با همان شوخ طبعی ادامه می دهد: موقع برگشت از کتاب فروشی آشنایی دیدم؛ کتاب دستم دید پرسید چند گرفتی؟ گفتم 44تومن، با تمسخر گفت این مقدار برای کتاب پول دادی؟ این واقعیت جامعه ماست.
زهرا خسروی متعلق به جامعه ای است که روشندل می خوانیم‌شان اما خود می گویند جهان‌مان به لمس نوشته‌های حک شده روشن‌تر می شود و کتاب ، شیوه هستی‌مان را شکل می‌دهد.
خسروی کتابدار کتابخانه گویا و بریل گیلان است و در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می گوید: باید کتاب‌‌های خوب را جدی گرفت چرا که کتاب‌خوانی چیزی بسیار فراتر از یک ژست اجتماعی است.
وی معتقد است: کتاب بهترین هدیه برای ایام نوروز است که با آن می توان دانایی را به کسانی که دوستشان داریم اهدا کنیم و این تنها شعار نیست بلکه یک اعتقاد است.
به هر رو؛ عیدی حس خوشایند امروز و یادمانه نسل دیروز است اما اگر تنها بخشی از این آئین خوش سرزمینمان را به عیدی کتاب ببخشیم، جهان آنانی را که دوست می داریم وسعت بخشیده ایم.
" بخوان " در جامعه ما امر نیست بلکه فرهنگ است و امید اینکه نه تنها به قوت برنامه ریزی ها بلکه به پشتوانه فرهنگ مان کتاب خواندن نه در میان جوانان بلکه بدون در نظر گرفتن شرط سنی، مدام باشد.
گزارش از مرضیه ضامن
1881/2007

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونق تولید گیلان در گرو رفع موانع/ تحقق رویای شیرین تنها با تلاش

سپاه سردمدار مبارزه با گروه های تروریستی

سیل اخیر و چند نکته ضروری

وقتی چراغ آگاهی‌بخشی اختلال اوتیسم فروزان نیست

این پهنه اعجاب !

مرثیه ای برای نوروز ناشاد نود و هشت

به یاری سیل زدگان بشتابیم

لاهیجان عروس شهرهای گیلان/بازدید از تنها موزه چای کشور

امام زادگان گیلان؛ حریم امن مسافران نوروزی

ورق‌هایی برای عیدی

چهارشنبه سوری بله؛ چهارشنبه سوزی نه

10 نقطه مهم حادثه خیز راه های گیلان را بشناسیم

دو روی سکه انتقال آب کاسپین

سفری خاطره انگیز در اقامتگاه‌های بوم گردی گیلان

نوروز در آبادی‌های گیلان

چارچوب چهارشنبه سوری - عیسی پاشاپور*

انتقال آب خزر به سمنان حتی به زیان مردم استان سمنان است

عروس گولی تا رابچره/ گیلان با آیین های سنتی به پیشواز بهار می رود

"نوشد" آیینی فراموش شده در حیران

آقای رئیس جمهور حال و روز مطبوعات و اصحاب رسانه را هم دریابید!

شهرداران درمانده از زباله، دهیاران بیگانه با زباله

دوگانگی اجتماعی و اضطراب های زنانه

همایش ملی بازاریابی گردشگری پایدار در گیلان فراخوان داد

انتخاب امروز ، کیفیت فردا

تغییر هویت و انزوای اجتماعی آسیب جدی استفاده از فضای مجازی است

پرهیز بر مدار دستان آلوده!

فائق؛ طبیب فرهنگ گیلان

خودمان وا دس بکار بیبیم

حل و نقل سبز نسخه ای مناسب برای رشت

سیاهکل، واقعه ای تاریخی نه حماسه

وجه تمایز دکتر سالاری نسبت به سایر استانداران غیربومی

​جای خالی جامعه شناسان در جامعه ما

سپیدرود محکوم است به «سقوط»؟!

این سال‌های 40 سالگی!

آبروی ما رفت

عطش سینماهای گیلان فرونشست

دموکراسی با طعم امپریالیسم !

با اشتباهات خودمان به ژاپن درجه یک باختیم!

اهمیت الگوهای سالم رفتاری در تقویت سرمایه‌های اجتماعی

موسیقی خیابانی؛ اشاعه فرهنگ بومی در پیاده راه رشت

جامعه خشمگین خشمگین!

​یا راه نمی دانید یا نامه نمی خوانید

اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!

زخم برداشت‌ شن و ماسه بر بستر رودخانه‌ها/ نظارت‌ها کافی نیست

استراتژی فریب مربیان ایران و عراق

حاشیه نشینی در رشت از الگوی کشوری تبعیت نمی کند

جایگاه قانون، نمایندگی مردم و رشت زخمی

صنعت گل و گیاه گیلان در حسرت صادرات

آشپزخانه ی معجونی ، روایت نویی ازعصر جدید

جبرِ فیلترینگ