پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

به یاری سیل زدگان بشتابیم مقالات

به یاری سیل زدگان بشتابیم

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- در این شرایط اگر مرض و غرضی در کار نیست، در حمایت از مردم و مسئولان دلسوز نظام با آگاهی دقیق و فهم درست از اوضاع و به هنگام به داد سیلزدگان بشتابیم، همانگونه که مردم ، بسیجیان و ارگانهای کشوری و لشگری در شمال و شیراز به درستی عمل کردند. کمک به هموطنان حادثه دیده به شعار، عکس های سلفی، تبلیغات و نظایر آن نیازی ندارد و این کمک ها باید در سکوت با متانت و البته مستمر تا پایان کار انجام شود.
در جریان سیل استان های گلستان و تا حدی فارس نهادها و ارگان ها همچون سپاه پاسداران ، ارتش، نیروی انتظامی، بسیجیان و ... به کمک جمعیت هلال احمر شتافته و در بخش های گوناگون نقش آفرینی کردند.
مدیران دولتی از جمله معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون اول رئیس دولت، وزیران مرتبط با حوادث قهریه " وزیر کشور ، بهداشت و درمان" از سومین روز حادثه وارد صحنه شدند.
دستگاه های مسئول هم چنان به مردم سفارش می کنند، برای سفرهای نوروزی از مسیرهای مطمئن حرکت کرده ، به هیچ وجه حتی برای مدتی کوتاه در کنار رودخانه ها و ابراه های کوچک و بزرگ استقرار پیدا نکنند، هموطنان تا پایان روز هفتم فروردین از مسافرت خودداری کنند و به جای جاده چالوس که مسدود است از مسیرهای دیگری تردد کنند.
هواشناسی ششم و هفتم فروردین ماه را روزهای دارای هشدار اعلام و از مردم خواست با حواس جمع و دقت بالا نکات ایمنی را رعایت کنند. دادستانی هم اعلام کرده است برای کمک به مردم اسیب دیده از طریق جمعیت هلال احمر و سازمان های مسئول دولتی اقدام کرده و از واریز وجه به حساب افراد در هر سطح و هر لباس خودداری شود.
از رسانه ها به خصوص در فضای مجازی نیز خواسته شده تا از سیاه نمایی و دادن آدرس و اطلاعات غلط خودداری و مردم از طریق رسانه های رسمی اخبار و اطلاعیه ها را دنبال کنند.
کلام آخر اینکه، در این شرایط بحرانی مداوم و کم نظیر برخی از چهره ها، سلبریتی ها، رسانه ها به ویژه در فضای مجازی اگر به مردم و مسئولان کمک و یاوری نمی کنند، نمک به زخم آسیب دیدگان و حمایت کنندگان از سیلزدگان نپاشند.
اطلاع رسانی انجام شد؟
آرشیوها در فضای مجازی ، خبرگزاری ها و سایت های خبری، حتی اطلاع رسانی از سوی مردم در سطوحی وسیع و صدا و سیما به نقل از هواشناسی کشور حاکی است که از دو یا سه روز قبل نسبت به وقوع سیلاب درمناطق وسیعی از کشور هشدار داده شد. حتی به نقل از شاهدان در شیراز از روز قبل از طریق پیامک و سایت های خبری و صدا و سیما استان اطلاع رسانی شده بود که امکان جاری شدن سیلاب وجود دارد و در نزدیکی رودخانه ها و مسیل ها مستقر نشوند. با این حال برخی هموطنان با خودرو به همراه خانواده در کنار این مسیل ها استقرار یافتند و عده ای هم در حالی که جریان سیلاب را می دیدند، در کنار جریان سیلاب عکس و سلفی گرفتند و بعضا در صفحه اینستاگرامی و تلگرامی خود قرار دادند که موجود است!!؟
عده ای به تاخیر در اطلاع رسانی اعتراض و انتقاد داشتند و این ها همان هایی هستند که اساسا به رسانه های داخلی توجهی ندارند و لذا از شرایط داخل کشور مطلع نشدند یا اگر از زبان دیگران شنیدند ، آن را جدی نگرفتند.
واقعیت این است اکنون که اعلام شده احتمالا وقوع سیلاب در 20 استان وجود دارد ، عده ای باز هم به جای ترک مسیل های سیلاب ، در محل حاضر می شوند تا ببینند که چگونه سیلاب یک خانه یا خودرو را با خود به همراه می برد!!!! در این باره فیلم و عکس وجود دارد!
چوب تجاوز به جنگل ها را می خوریم
آمارها حاکی است که در چهل سال اخیر و پیش از آن حداقل یک سوم جنگل های شمال تاراج شده و بخش وسیعی از جنگل ها هم پاک بر شد، در حالی که در همین سالها سیاست اجرای طرح تنفس جنگل و دست نزدن به جنگل و درختان در مجلس و دولت جاری شد.
البته توسعه شهرها و افزایش جمعیت و خانه سازی و راهسازی را که عاملی برای قطع درختان در بخشی از سراسر کشور را رقم زده است ، نباید فراموش کرد.
از آنجایی که نام سازمان جنگلبانی طی چند سال اخیر به سازمان جنگلها، مراتع و آبخیز داری تبدیل شده است اما این سازمان متاسفانه نتوانسته جنگل، مرتع را حفظ و مساله آبخیرداری را به درستی به افکار عمومی آموزش دهد، اگر چه این سازمان هم به میزان بودجه و امکانات و جذب نیرو اشاره و تاکید دارد. در عین حال گاهی این آموزش ها زمانی مطرح می شود که واقعه رخ داده و خسارات جانی و مالی فراوانی را متحمل می شویم!
گفته می شود سال های آینده هم ایران شاهد باران های مداوم در فصل های مختلف خواهد بود، حالا از این فضای تلخ درس گرفته و ضمن جایگزینی جنگل ها و مراتع از دست رفته با وضع قوانین و اجرای آن و دقت دستگاه قضایی اجازه تخریب جنگل ها را ندهیم.
باید به جنگل مانند سیستم زنده نگاه کرده و حرمت محیط زیست را داشته باشیم. کارشناس های محیط زیست و جنگلبانی و ابخیزداری باید بیش از پیش در صحنه حضور داشته و با آگاهی دادن به افکار عمومی اجازه ندهند ، جنگل و مرتع به این سادگی نابود شود.
کلام آخر اینکه، چوب عدم مدیریت در حفظ جنگل ها و مراتع را این روزها به شدت خوردیم و با پند گیری از این شرایط فاجعه بار نگذاریم در روزها، ماه ها و سال های آینده باز هم تکرار این بحران ها گریبان کشور و مردم را بگیرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تحلیل آتلانتیک از تحریم‌های جدید ترامپ علیه ایران

مخالفت مردمی گسترده با کنفرانس بحرین

جولان خبرنگاران اسرائیلی در بحرین

آیا ترامپ برای اقدام نظامی نیاز به مجوز کنگره دارد؟

واشنگتن پست بررسی کرد: اردوغان بازنده قمار استانبول

چند نکته درباره تحریم‌های جدید آمریکا

واشنگتن پست: ترامپ اهمیتی به قتل یک روزنامه‌نگار توسط سعودی‌ها نمی‌دهد

همدلی نوشت: ارشاد گشت؟

درآمدزایی آمریکا از بحران آفرینی در خلیج فارس

اگر "ظریف" تحریم شود چه رخ خواهد داد؟

واکاوی تحریم‌های جدید علیه ایران

قدرت نمایی رزمندگان یمنی در خاک عربستان

عباس عبدی: کار سیاست‌مدار این نیست که دنباله‌رو مردم باشد

چطور یک رییس‌جمهور تاریخ فوتبال کشورش را دگرگون کرد

لعیا جنیدی: مردم باید همه چیز را بدانند

نظارت استصوابی به ‌سبک هیات رییسه

علی دایی و دستور از «بالا»

اراده‌ای برای اصلاح تناقضات گذشته

مقایسه گردشگری ایران با 3 کشور منطقه

حقوق‌ 20 تا 50 میلیونی متصدیان بازنشستگان

لغو استتار مجرمان با چادر

سایه نتایج یک انتخابات روی ترکیه

گزینه‌های پیش روی آمریکا در برابر ایران چیست؟

سیاهچاله؛ نقش رئیس مرکز عملیات ایران سازمان سیا در شیطنت‌های پهپادی اخیر

آخرین شانس‌های اروپا

دو دیدگاه متناقض در بازار ارز

نفوذ دولتی‌ها در نهاد کشف فساد

پولیتیکو: ترامپ در مورد ایران، هم آتش افروز است، هم آتش نشان

سلبریتی‌هایی که «آقا تختی» نیستند

«سازِ وحدت» اصولگراها کوک نمی‌شود

آیا ترامپ از «اختلال شخصیت خودشیفته» رنج می برد؟

رییس قوه قضاییه: مدعی حقوق عامه هستیم

باخت بزرگ اردوغان در استانبول

ترسوها‌ هنوز از مذاکره حرف می‌زنند

ترامپ و آزار ما؛ «اما برای خودشان خوب است»؟

نظامیان از سیاست فاصله می‌گیرند؟

توهم پرآبی

سرمقاله خراسان/ ترامپ به مذاکره نیاز دارد نه توافق

سرمقاله کیهان/ فرمول برجام یا فرمول پهپاد مسئله این است

سرمقاله شرق/ 4 ماه فرصت به E3

سرمقاله اعتماد/ قوه قضاییه و نهاد وکالت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ بنزین ارزان خوب است یا گران؟

سرمقاله ایران/ خداحافظی همیشگی با برج - باغ‌ها

سرمقاله جمهوری اسلامی/ اجلاس شکست خورده

سرمقاله رسالت/ وزیر خندان در صف تحریم

سرمقاله سیاست روز/ مسئولان یک فاجعه جهانی

احمدی نژاد با گفتمان سوم تیر چه کرد؟

آمادگی برای نظام پولی جدید بین‌المللی

من پیرمرد نیستم!؛ کارنامه مهمترین گزینه غیر ایرانی پرسپولیس

ماموریت جدید مایک پمپئو در برابر ایران