پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

تئاتر گیلان در تب و تاب بخش خصوصی فرهنگي

تئاتر گیلان در تب و تاب بخش خصوصی

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- سرزمین اکبر رادی، فریدون پوررضا، ناصر مسعودی، کیومرث صابری فومنی، آیدین آغداشلو، حسین محجوبی و ... اگر چه مدام رپرتوآر (اجراهای به‌هم پیوسته) شعر ، موسیقی، خط ، تئاتر و ... است اما این روزها به ثمر نشستن یکی از خواست های دیرینه هنرمندان - افتتاح تالار مرکزی - را به جشن نشسته اند.
پروژه ملی تالار مرکزی رشت یکی از هشت تالار زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در فضایی به مساحت 19 هزار مترمربع در چله انقلاب و نیمه اسفندماه گذشته با حضور رئیس جمهوری و هیات همراه با اعتباری بالغ بر 700میلیارد ریال افتتاح شد.
هنوز ماهی بر افتتاح تالار یادشده نگذشته که خبر رسید برخی از هنرمندان هنرهای نمایشی در آستانه روزی به پاسداشت شأن‌شان ، از واسپاری این تالار به بخش خصوصی دل نا آرامند و برخی دیگر آن را موجب قوت هنر تئاتر در سرزمین رادی می دانند.
برآیند کلامشان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا چنین است: فرهنگ و هنر بسان تار و پود فرش می ماند و استحکامی‌است که گره در گره، نقش می بافد بدان سان که سودای تمجید نمی خواهد و تنها حضوری برای حمایت، کافی خواهد بود.
محمد صادق حسنی نایب رئیس انجمن هنرهای نمایشی گیلان معتقد است: تئاتر اگر مورد حمایت نباشد آثار فاخر تولید نمی شود و یکی از حمایت های بارز از هنرمندان این رشته پرقدمت هنری در استان، وجود سالن های نمایش مناسب است.
وی اظهار داشت: افتتاح تالار مرکزی رشت خواسته دیرینه هنرمندان این سرزمین است که امروز گویا قرار است به بخش خصوصی واگذار شود.
وی ادامه داد: بیشتر هنرمندان تئاتر دغدغه نان دارند و این واسپاری این دغدغه را دوچندان خواهد کرد چراکه اگر تمهیداتی برای هنرمندان استان در نظر گرفته نشود اجراها توان پرداخت هزینه بخش خصوصی را نخواهند داشت.
رئیس انجمن هنرهای نمایشی لاهیجان اضافه کرد: اگر شرایط ویژه ای در واسپاری تالار مرکزی رشت به بخش خصوصی برای هنرمندان استان صورت نگیرد، این موضوع لطمه جبران ناپذیری برای حوزه فرهنگ و هنر استان خواهد بود.
صادق حسنی از مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان خواست در واسپاری یادشده بندهای حمایتی برای هنرمندان گیلان در نظر گرفته شود.
نخستین تماشاخانه کشور در رشت تبلور یافت و اکبر رادی - پدر نمایشنامه نویسی ایران - در این شهر زاده شد و اینک کمبود سالن مناسب برای اجرا دغدغه هنرمندان تئاتر گیلان است.
" تئاتر هویت ؛ این تئاتر ملی با یک طنین جهانی است " گفته ایست از زنده یاد اکبر رادی و به یاد می آورم بخشی از نمایشنامه ملودی شهر بارانی اش را که شخصیت گیلان در آن به مهیار می گفت: برای اینکه درختی بکارین یا از مظلومی دفاع کنین، لازم نیس سوار اسب نحیف تون بشین و دور جبهه های جنگ و افسانه ها بگردین، باغچه و مظلوم هر دو پیش روی شمان؛ فقط کمی هنر می خواد.
مهرداد هنرمند کارگردان و مدرس تئاتر از موافقان واسپاری تالار مرکزی رشت به بخش خصوصی است و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: تئاتر گیلان به لحاظ کمی شاهد رشد چشمگیری بوده و نسل نویی پا به این عرصه گذاشته اند که اگر حمایت نشوند با بحران مخاطب روبه رو خواهند شد و دچار وازدگی می شوند.
وی اظهار داشت: پر واضح است اعتبارات دولتی کفاف حمایت مالی از هنرمندان تئاتر را نمی دهد همین قدر که مجوزها بر پایه کیفیت و درجه نمایش صادر شود و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان پای مجوزهای خود باشد، قدردانیم.
وی ادامه داد: افتتاح تالار مرکزی رشت اتفاق خوبی است و واسپاری آن به بخش خصوصی نیز می تواند اتفاق مثمری باشد اگر با بضاعت تئاتر استان مطابق شود.
هنرمند افزود: به طور قطع هنرمندان این رشته هنری نیازمند حمایت منصفانه مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و امیدواریم ترتیبی اتخاذ شود تا اجراها بر پایه درجه بندی و کیفیت اجرا سنجیده شوند.
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این باره ،ضمن تایید واسپاری تالارمرکزی رشت به بخش خصوصی گفت: تئاتر ، آینه زندگی بر صحنه و آمیخته آموختن و نواختن است و پیشینه تئاتر گیلان بر مخاطبان فرهنگ و هنر پوشیده نیست و هدف متولیان فرهنگ و هنر استان نیزتنها بالندگی و ارتقاست.
سید امیر مصباح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چاره ای جز تسلیم در برابر قانون نیست و البته نگرانی هنرمندان در این زمینه قابل درک است.
وی اظهار داشت: شاید اتخاذ این تصمیم در وهله اول دردناک و با دل آشوبی برخی هنرمندان همراه باشد اما در نهایت به نفع جامعه فرهنگ و هنر استان خواهد بود .
مصباح ادامه داد: پروژه تالار مرکزی رشت یک طرح ملی است و واسپاری آن به بخش خصوصی نیز از سوی وزارتخانه انجام شده اما هنرمندان استان این اطمینان را داشته باشند که مدیران این اداره کل از هیچ اقدامی برای تسهیل در روند در اختیار گذاشتن امکانات این تالار مرکزی به آنان فروگذار نخواهند کرد.
مصباح در خصوص درجه بندی اجراهای تئاتر در گیلان گفت: تعیین کیفیت در قالب آئین نامه، یکی از برنامه های این معاونت بوده که امیدواریم با همدلی هنرمندان تئاتر این طرح در سال جدید اجرایی شود.
هنر وسیله ارتباط انسان هاست؛ برای حیات بشر و برای سیر به سوی فرد و جامعه انسانی موضوعی ضروری و لازم است زیرا افراد بشر را با احساساتی یکسان به یکدیگر پیوند می دهد.
این تعریف از هنر برگرفته از کتاب تولستوی است که شاید آنچه به فرهنگ و هنر می نامند را جذاب می کند؛ انسان احساسی را که تجربه کرده، در خود می پروراند و با حرکات ، اشارات ، خط ها و رنگ ها و نقش ها، آوا و واژه به نحوی که دیگران نیز بتوانند همان احساس را تجربه کنند، آن را به مخاطب منتقل می سازد.
بر همین اساس ، گفت و گو با اهالی تئاتر گیلان و متولیان فرهنگ و هنر استان که بالنده بیش از یکصد سال سابقه تئاتر کشور هستند و یا افرادی که پیشانی به گرد صحنه متبرک نموده اند؛ این گونه تداعی می کند که در مجموع ، باز هم پیشرفت هنر تئاتر استان در گرو درک صحیح هنرمندان و مسئولان از یکدیگر بگونه ای نیک خواهد بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

351 واحد بوم گردی در شفت موافقت اصولی دریافت کردند

سوژه های رسانه ای در راستای حل معضلات جامعه پردازش شود

فرماندار رودبار: کیفیت آموزشی در مدارس مورد توجه باشد

فرماندار رشت:مهارت آموزی دانش آموزان مورد توجه قرار گیرد

12ناشرگیلانی در نمایشگاه کتاب تهران حضور دارند

دغدغه اهالی هنر و رسانه شهرستان لاهیجان بررسی شد

جایزه ویژه گلد پاندا در دست هنرمند جوان گیلانی

پنج اثر استان بارانی به جشنواره فیلم وارش رسید

36 هزار نفر در گیلان آموزش های فنی و حرفه ای فراگرفتند

برنامه های دهه سرآمدی آموزش در دانشگاه گیلان

دانش آموزان گیلان در 12 رشته ورزشی مقام کشوری کسب کردند

بزرگداشت سعدی با اجرای شب شعر در آستارا

36 هزار نفر در گیلان آموزش های فنی و حرفه ای فراگرفتند

3 اثر فرهنگی و تاریخی استان گیلان ثبت ملی شد

نمایشگاه آثار جشنواره کاریکاتور آسیب‌های اجتماعی گیلان برپا شد

توجه به آموزش های پژوهش محور لازم و ضروری است

مبنای فعالیتهای کانون پرورش فکری حرکت در مسیر توصیه‌های رهبری است

کارگاه آموزشی مهارت های بیان تفسیر قرآن کریم در رشت برگزار می شود

همایش پیاده روی منتظران ظهور در آستارا برگزار شد

رنگهای زندگی در شعر سید ضیاء الدین شفیعی

یکصد کیلوگرم کیک تولد امام عصر در تالش توزیع شد

جشنواره فانوس با هدف گفتمان سازی هنر دفاع مقدس برگزار می شود

سفر به مشهد از پیاده راه رشت

سبک صحیح زندگی به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود

آموزش، زمینه آسیب های اجتماعی را از بین می برد

یک هزار و 300 دانش آموز آستارا سن تکلیف خود را جشن گرفتند

برگزاری جشن های نیمه شعبان در یکصد بقعه متبرکه گیلان

رودی در نگارخانه الهی رشت

مفهوم انتظار، روحیه بخشی و امیدآفرینی به جامعه است

آموزش و پرورش گیلان سرباز معلم جذب می کند

جذام از گیلان راهی انگلستان شد

دو خبر آموزشی از گیلان

رشت از اولویت های سازمان تبلیغات اسلامی است

صاحبان پروانه های ناقص نمایشی نمی تواننددرانتخابات شرکت کنند

ایجاد سه رشته جدید کارشناسی ارشد در دانشگاه گیلان

خانه ارغوان در تنهایی ویران شد

اجرای طرح حامی در 30 مدرسه گیلان

رسانه‌ها با انعکاس واقعیت‌ها، زمینه‌ساز رضایت در جامعه شوند

ورزش با سلامت و تربیت پیوندی ناگسستنی دارد

جشن تکلیفی مزین به دورکعت نماز شکرانه

راهیابی فیلم کوتاه سینماجوان لاهیجان به جشنواره ملی نماز

تالش برای جشن های نیمه شعبان تزئین شد

برگزاری جشن ولادت حضرت علی اکبر در 67 بقعه متبرکه گیلان

شاخص های مطالعه در گیلان افزایش یافته است

گیلان نخستین میزبان جشنواره ملی عکس شاهنامه است

طرح هر مدرسه یک پایگاه همدلی در گیلان اجرا شد

گیلان برای جشنواره اهدای کتاب آماده می شود

برگزاری جشن نیمه شعبان در پیاده راه فرهنگی رشت

سیاهکل ، جلوه گاهی از تاریخ و طبیعت بکر

فرمانده بسیج رسانه گیلان:خبرنگاران برای رونق تولید تلاش کنند