پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

رئیس کل گمرک:

عضویت ایران در پیمان گمرکی اوراسیا موجب رونق تولید می شود اقتصادي

عضویت ایران در پیمان گمرکی اوراسیا موجب رونق تولید می شود

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - رئیس کل گمرک ایران با اشاره اهمیت پیوستن ایران به پیمان گمرکی اوراسیا گفت: عضویت ایران در این پیمان ، رونق تولید ، تجارت و شکوفایی اقتصادی کشور را به دنبال دارد .
به گزارش خبرنگار ایرنا مهدی میر اشرفی روز چهارشنبه در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: اولویت گمرک در خزر و نگاه کشور به تجارت، توجه به کشورهای همسایه ها است.
وی پیمان اوراسیا را پیمانی صد درصد گمرکی دانست و افزود: این پیمان به کشور های عضو اجازه می دهد بدون پرداخت حقوق عوارض و به صورت کشوری واحد، کالاهایشان را با یکدیگر مبادله کرده و عضویت ایران در این پیمان می تواند شرایط منحصر به فردی را برای تولید و تجارت کشور فراهم کند.
میر اشرفی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی خصوصا بندر کاسپین به دلیل دارا بودن زیرساخت های مناسب نقش کلیدی می توانند در این پیمان ایفا کنند گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران با بهره مندی از همه امکانات در اختیار از همه ظرفیت های این پیمان و همچنین بخش خصوصی فعال در مناطق آزاد استفاده می کند و باید بگویم منطقه ازاد انزلی نقش فراملی و موثر در پیمان اوراسیا و توسعه مبادلات با کشورهای حاشیه خزر دارد.
وی با اشاره به لزوم تسهیل امور گمرکی و توسعه صادرات تاکید کرد: خوشبختانه در منطقه آزاد انزلی نسبت به جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در امور بندری توجه ویژه ای شده و اسکله های بهره برداری شده بندرکاسپین برای نخستین بار با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده و افزایش ظرفیت بنادر کشور با کمک بخش خصوصی را به دنبال داشته است.
میر اشرفی بندرکاسپین را یکی از بهترین بنادر دریای خزر دانست و گفت: اهتمام به جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در شرایط کنونی کشور در منطقه آزاد انزلی می تواند سرعت بیشتری به توسعه بندر کاسپین داده تا این بندر بیش از پیش در ایفای نقش توسعه ای استانی، ملی و حتی فراملی موفق باشد.
وی تحقق طرح یک کمربند - یک راه در راستای احیای جاده ابریشم که از سوی چینی ها در حال پیگیری است را موجب افزایش میزان اشتغال و رونق اقتصاد منطقه و استان بر شمرد و تصریح کرد: با اتصال کریدور شمال - جنوب نقش فراملی منطقه آزاد انزلی برجسته شده و باید بگویم مناطق آزاد، مناطق پردازش صادرات است.
رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه گمرک در مناطق آزاد تسهیلات بیشتری ارائه می دهد تاکید کرد: با توجه به اینکه مناطق آزاد جهت جذب سرمایه گذار ایجاد شده و خارج از قلمرو گمرکی هستند، گمرک ایران در این مناطق بیش ترین تسهیلات را ارائه داده و قوانین دست و پاگیر نیز در این مناطق وجود ندارد .
میر اشرفی تصریح کرد: در راستای تسهیل تجارت ، واردات مواد اولیه، واردات کالا و صادرات کالاهای تولیدی مناطق آزاد مشمول تخفیفات ارزش افزوده است و این مناطق محلی مناسب برای واردات کالاها به کشور هستند.
** پهلوگیری دو فروند کشتی حامل روغن از ابتدای نوروز تاکنون
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز اظهار کرد: بندر کاسپین با انجام مهندسی ارزش و کاهش هزینه ها و استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شده و جزو بنادری است که در آن بخش خصوصی در ایجاد اسکله ، سیلو ، مخازن سوخت و روغن و انبارهای سر پوشیده سرمایه گذاری کرده است.
رضا مسرور با اشاره به ایجاد نخستین اسکله روغن گیلان در بندر کاسپین خاطرنشان کرد : با همکاری گمرک از ابتدای نوروز تا کنون دو فروند کشتی حامل بار روغن در بندر کاسپین پهلو گرفته است.
وی یادآور شد: بندر کاسپین دارای 22 پست اسکله بوده و با ظرفیت تخلیه و بارگیری 15 میلیون تن کالا در هر شیفت در سال های آینده نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور ایفا خواهد کرد.
مسرور ایجاد کریدور های تجاری را گامی مهم در توسعه مراودات دانست و بیان کرد : با ایجاد کریدور جدید چین - قزاقستان - ایران و انعقاد تفاهم نامه های همکاری با دو کشور تا کنون شش محموله تجاری از چین به صورت حمل و نقل ترکیبی ریل و کشتی وارد بندر کاسپین شده است .
مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه اتصال راه آهن به این منطقه تسریع در ترانزیت کالا های تجاری در داخل و خارج از کشور را به دنبال دارد تاکید کرد: بندر کاسپین ، بندر نسل سوم است که با وجود دو شهرک صنعتی در پسکرانه این بندر شهرک صنعتی سوم نیز با محوریت تولید کالا های صادراتی و دانش بنیان در پس کرانه بندر کاسپین ایجاد می شود تا مواد اولیه در کوتاه ترین زمان و با کاهش هزینه های حمل و نقل وارد مجموعه های تولیدی شده و به کشورهای مختلف صادر شود.
وی با اشاره به اینکه نخستین پارک لجستیک شمال کشور با همکاری وزارت راه و شهرسازی در چارچوب راهبرد اصلی این سازمان ایجاد می شود افزود: راهبرد اصلی ، تبدیل شدن این منطقه به مرکز داد و ستد کالای کشورهای حاشیه دریای خزر است که با توجه به وجود شبکه بانکی، بیمه‌ای و بورس منطقه، تفاهم‌نامه‌های منعقدشده با بخش خصوصی و دولتی کشورهای چین، قزاقستان و روسیه و ایجاد زیرساخت ‌های ترانزیتی، منطقه آزاد انزلی در آینده نزدیک به مسیر جدید ترانزیت بین ‌المللی کشور در ارتباط با روسیه، اوراسیا ، اروپای شرقی، و شرق آسیا ارتقاء می ‌یابد .
مسرور خاطر نشان کرد: این پارک لجستیک به مرکز توسعه فعالیت ‌های ترانزیتی و درآمدزایی ارزی کشور همراه با ایجاد اشتغال بیشتر تبدیل خواهد شد.
به گزارش ایرنا منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب به بازارهای مصرف کشورهای همسود (CIS) و نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی - بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی - تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.
2007/7471

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

120 هزار تن زیتون امسال در کشور تولید می‌شود

اتاق بازرگانی: یارانه کالا‌ها را نقدی پرداخت کنید

زمین های جلگه ای گیلان مستعد تکثیر پیاز زعفران

صادرات 1250 قطعه جوجه شتر مرغ تولیدی در گیلان به خارج از کشور

احتمال افزایش 25 درصدی قیمت نان

وصول یک هزار میلیارد تومان مالیات در گیلان

افزایش تولید مسکن راهکار جلوگیری از افزایش قیمت اجاره خانه ها

معاون فرماندار صومعه‌سرا: سرمایه‌گذاری در حوزه بوم‌گردی جدی گرفته شود

20 درصد از زمین های کوهستانی گیلان مستعد کشت زعفران

صرافان رتبه‌بندی می‌شوند

برداشت نوبرانه فندق در اشکورات رودسر آغاز شد

متولیان جشنواره ملی چای خواستار حمایت همه جانبه از چای ایرانی شدند

صنایع گیلان در پیک بار امسال 90 مگاوات برق صرفه جویی کردند

بازگشت بیش از پنج هزار هکتار از باغات چای به چرخه تولید

پرداخت 1200 میلیارد تومان مالیات به شهرداری ها و دهیاری های گیلان

دولت هرچه سریع‌تر لایحه ممنوعیت بیت‌کوین را تدوین کند

سیاست دولت تمرکز بر افزایش تولید برنج در گیلان و مازندران است

نرخ تورم 8 درصد شد

پرداخت کمک بلا عوض برای ساکنان حریم رودخانه ها در لنگرود

20 هزار حلقه لاستیک خودروهای سنگین در گیلان توزیع شد

566 واحد تولیدی راکد در شهرستان رشت وجود دارد

تولید 40 درصد هندوانه گیلان در چاف لنگرود/74هزار تن برداشت می شود

محتوای سند آمایش مبنای فعالیت های حوزه های اقتصادی قرار گیرد

میزان مصرف برق گیلان افزایش یافته است

نرخ تعرفه سیار برای استخراج ارز دیجیتال

بیش از هفت میلیون قطعه جوجه ریزی در گیلان انجام شد

ثبت جهانی نویدبخش پایان بی‌مهری‌ به جنگل‌های هیرکانی

نرخ تورم گیلان کمتر از کشور است

خوشه دهی 43 هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

اولین محموله دام زنده از طریق مجتمع بندری کاسپین وارد کشور شد

استفاده بهینه از انرژی برق مسئله‌ای فرا ملی است

افزایش چشمگیر اعتبارات آبخیزداری گیلان در سال جاری

کارخانه بازیافت زباله غرب گیلان چشم انتظار اعتبار

عرصه‌های طبیعی برای زراعت چوب در اختیار تولیدکنندگان باشد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/04/15

حمایت از تولیدکنندگان عدس و لوبیا در گیلان

ظهور خوشه های طلایی برنج در 18درصد از شالیزارهای گیلان

توزیع اعتبارات شهرستانی باید عادلانه باشد

تکذیب واردات خودرو از مناطق آزاد

نرخ امروز دلار؛ 12800تومان

خفه کردن ماهیان رودخانه شمرود با کلر توسط صیادان متخلف

تقدیر دفتر تحقیقات شرکت برق گیلان از مبتکر آستارایی

15 تیرماه؛ آخرین مهلت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار

تولید 14هزار تن چای خشک در کارخانه های گیلان و مازندران

پیش بینی اعتبار 1100 میلیارد تومانی برای رونق تولید در گیلان

تامین زمین صنعتی در شمال به خاطر نوسانات قیمت مشکل است

افزایش قیمت نان غیرقانونی است

لاهیجان با بیش از 150 میلیمتر، رکورددار بارش های گیلان

توسعه باغات در اراضی شیبدار گیلان

اجرای طرح توسعه باغ های گیلان در اراضی شیبدار