پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

آسیب نگاه غیر کارشناسی بر سیمای توسعه استان مقالات

آسیب نگاه غیر کارشناسی بر سیمای توسعه استان

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- امروزه در ایران احداث هرگونه سد با اما و اگرهایی همراه بوده و طرفداران محیط زیست با ابراز نگرانی از پیامدهای زیست محیطی آن با احداث و ساخت سدها مخالفت می‌کنند. در این بین کارشناسانی هم هستند که احداث سد را نه تنها مغایر با محیط زیست نمی‌دانند بلکه معتقدند اگر سدی با مطالعه و ارزیابی اثرات زیست محیطی آن اجرا شود می تواند تا حدود زیادی مشکلات زیست محیطی آن هم در شرایط ویژه کشور را به منظور مدیریت منابع آبی مرتفع کند.
در خصوص سد لاسک واقع در شهرستان شفت، کمیته ارزیابی سازمان محیط زیست کشور در 23 آبان ماه 96 با حضور کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و اعضای کارگروه ماده دو سازمان برگزار و پس از بررسی دقیق گزارش اصلاحی، سه موضوع شامل اخذ نظریه شفاف سازمان جنگل ها و مراتع در خصوص نحوه جبران خسارت و ساز و کار احیاء، اخذ مقادیر تخصیص جدید با اولویت تامین آب شرب از وزارت نیرو، و بررسی اثر گذاری اجرای سد بر کیفیت آب تالاب انزلی و پیامدهای اکولوژیکی آن را مد نظر قرار داده و خواستار پاسخ صریح و شفاف در این زمینه شد.
در ادامه پس از تشکیل جلسات متعدد کمیته ارزیابی ملی و اخذ نظرات خواسته شده از وزارت‌خانه‌ها و سازمان های مربوطه، صدور مجوز احداث سد لاسک منوط به اخذ تعهد نامه رسمی از مجری طرح شد و در نهایت پس از دریافت این تعهدنامه، مجوز احداث سد لاسک در مورخ یکم آذرماه سال جاری به شماره5024/4-20/97/ص صادر شد.
از طرفی در روی دیگر سکه ،فعالان محیط زیستی استان چه به صورت فردی یا در قالب سازمانهای مردم نهاد احداث این سد را فاقد پیوست زیست محیطی موجه و علمی دانسته و عامل تخریب تالاب انزلی، جنگل‌های هیرکانی و محیط زیست منطقه می دانند.
به مرور با جدی شدن آغاز عملیات اجرایی احداث سد لاسک جنب و جوش و تکاپوی فعالان محیط زیستی استان به طور چشمگیری افزایش یافت تا جایی که با پیگیری های مستمر آنها در شهریور ماه 1397، بالگرد وزیر نیرو هیچگاه در منطقه لاسک به زمین ننشست تا عملیات کلنگ زنی این سد در این شرایط ناکام بماند! و همچنان بر ابهامات فرایند احداث این سد افزوده شود.
این بار با توجه به اهمیت موضوع و به فراخور تامین جدی آب کشاورزی و شرب منطقه و پس از چند دوره مطالعات و اصلاح و بازبینی گزارش ارزیابی زیست محیطی و تغییر جانمایی سد، در اردیبهشت ماه 1398 با دستور وزیر نیرو و با درنظر گرفتن دغدغه های محیط زیستی ،آغاز عملیات اجرایی احداث سد لاسک شروع گردید اما سمن ها و فعالان زیست محیطی استان همچنان بر طبل مخالفت کوبیده و بطور گسترده در قالب کمپین ها و شبکه های مجازی خواستار توقف احداث سد شدند .
نشست بررسی آثار اجتماعی اقتصادی سد لاسک که اخیراً به همت برخی سمن های زیست محیطی و دانشگاه گیلان برگزار گردید می توانست نقطه عطفی برای رفع ابهامات و بستری جهت همگرایی مجریان طرح با فعالان زیست محیطی استان باشد اما اینگونه نشد!!!
هر چند برخی در نظر داشتند با شایعه پراکنی و هجمه های کاذب تبلیغاتی اعلام نمایند که جلسه مذکور لغو شده است اما با پیگیری استاندار محترم و تاکید بر اینکه مدیران سازمان های مرتبط نیز حتما در جلسه حضور یابند این امر میسر نگردید .
نکته در خور توجه و حائز اهمیت از این جلسه حضور مدیران شرکت آب منطقه ای گیلان و سازمان محیط زیست استان بود که در فضای کارشناسی و با ارائه آمار و ارقام دقیق در کنار سایر کارشناسان، پاسخگوی موارد مطروحه بوده اما متاسفانه جلسه بیش از آنکه بار کارشناسی و فایده محور داشته باشد با اختلاف نظر فعالان زیست محیطی استان و ارائه آمارهای نادرست و مبهم همراه بود و با نگاهی کاملا عاطفی و احساسی به موضوع مدیریت میشد.
هر چند دغدغه های زیست محیطی برای احداث یک سد می تواند مهم و شایان توجه باشد اما به همان اندازه برگزاری این دست جلسات در فضایی نا آرام و غیر کارشناسی و نامتوازن نیز می تواند بر تصمیم گیری های آتی مسوولان تاثیر گذار بوده و شاید از جسارت آنها در راستای توسعه استان بکاهد اما حضورشان را در جایگاه مقام پاسخگو می توان به فال نیک گرفت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نشانه نفوذ در صدا و سیما؛ حمله "وحید جلیلی" به بوی باران

چرا انتقاد از آملی لاریجانی تشدید شده است؟

چرا هجمه به آملی لاریجانی تشدید شده است؟

پیامدهای طرد چهره‌های محبوب از تلویزیون

حمله "وحید جلیلی" به مدیریت صدا و سیما

دو سناریو درباره افشای جلسات سری امارات و اسرائیل

پیروزی با کمترین هزینه

چرا اماراتی‌ها به سمت ایران آمدند؟

دستیار ویژه ریگان: کره شمالی هسته ای باقی خواهد ماند

بازار خودرو؛ انتظارات تورمی کمرنگ شده است

بازدهی منفی سکه و دلار در هفته گذشته

بزرگترین عملیات پهپادی یمنی‌ها علیه تاسیسات نفتی عربستان

پیروزی ایران با کمترین هزینه

العربی الجدید: امارات و عربستان عقل استراتژیک ندارند

جای خالی ایران در الگوی 1+ 5 در آسیای مرکزی

از سین کیانگ تا کشمیر؛ چالش مبنای سیاست خارجی

بازی تاج و تخت در اردوگاه سرخ ها

اولویت‌بندی پروژه های کشور به سبک نوبخت!

درمان ریزگردها بودجه نمی‌خواهد

جوانانی که برای کارگری به سلیمانیه و اربیل می روند

مدیرعامل پگاه: فراری نیستم

واکاوی خروج امارات از یمن

طرح مجلس برای تغییر قانون صداوسیما

بادامچیان: مرداد 75‌گفتم ناطق رای ندارد، الان می‌گویم اصلاح‌طلبان

بازگشت به زندان

صالحی امیری: ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه تحقیر نیمی از جامعه است

نکاتی درباره آزادی نفتکش ایرانی

دیکته اقتدار ایران

ریسک مداخله نظامی در هنگ کنگ

روی موج تخریب

صلح امریکایی- طالبانی بدون افغانستان

دولت سایه؟ - به‌اصولگرایان ربطی ندارد

معمای آزادی نفت‌کش ایرانی

کوربین علیه جانسون

بدعت جدید در سیاست آمریکا

تنها راه حل مشکلات کشور چیست؟

امید به پایان 6سال خصوصی‌بازی

صداوسیما و اصولگرایان مواجهه با لاریجانی‌ها را کلید زدند

وعده حذف بخاری‌های نفتی مدارس را یادتان است؟

بازارها در عصر دلهره

ذوق‌زدگی اصولگرایانه

کیهان: نفتکش ایران آزاد شد؛ مقاومت 20- مذاکره صفر

سرمقاله فرهیختگان/ آیا شورای نگهبان مخالف «حذف سود مرکب» از تسهیلات بانکی است؟

سرمقاله آرمان ملّی/ آزادی گریس1؛ نشانه حقانیت ایران

سرمقاله جمهوری اسلامی/ ضرورت تجدیدنظر در خصوصی‌سازی

سرمقاله شرق/ کدام کودتا، کدام رضا‌شاه

سرمقاله رسالت/ 2 واحد زبان‌شناسی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ راهکار آشتی بانک‌ها و مردم

سرمقاله ایران/ ضرورت تمایز میان جرم و سیاستگذاری

سرمقاله اعتماد/ بین تهران و واشنگتن