پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

کاهش عمق قابل توجه تالاب انزلی اجتماعي

کاهش عمق قابل توجه تالاب انزلی

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: به جهت کاهش تراز آب دریای خزر و ورود حجم زیاد رسوبات معدنی و آلی به تالاب انزلی این اکوسیستم با کاهش عمق قابل توجهی مواجه شده است.
به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، قربانعلی محمدپور گفت: تالاب انزلی به عنوان یکی از ارزشمندترین زیست بوم های کشورمان از اهمیتی بین المللی برخوردار است و این موضوع حساسیت بیشتر مسئولین، کارشناسان و دست اندرکاران محیط زیست را طلب می کند.
وی افزود: این اکوسیستم منحصر بفرد که درحال حاضر به جهت کاهش تراز آب دریای خزر و ورود حجم زیاد رسوبات معدنی و آلی با کاهش عمق قابل توجهی مواجه شده و ورود انوع آلاینده های شیمیایی و صنعتی کیفیت آب آن را برای حیات زیستمندان و آبزیان ارزشمند موجود دراین تالاب به مرز خطر رسانده است.
محمدپور ادامه داد: رویکرد هم افزایی و بهره مندی از همه ظرفیتهای علمی، تحقیقاتی و اجرایی کشور آنهم در شرایط تحریم های ظالمانه، برای برون رفت از این وضعیت گام های موثری برداشته شده است.
تلاش در راستای احیای تالاب انزلی و تبدیل نشدن به دریاچه اورمیه ای دیگر
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در طول دو دهه، اقدامات زیادی در راستای احیاء و نجات تالاب انزلی از خطر تبدیل شدن به دریاچه ارومیه ای دیگر، انجام شده که بعضی از آن کارها موفق و برخی هم منتج به نتیجه دلخواه نشده است.
وی افزود: با روی کار آمدن دولت تدبیر، تاکید مقامات عالی کشور و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست بر استفاده از توان علمی کشور برای حفظ و احیاء تالاب انزلی بوده و پروژه اخیر نیز در همین راستا به انجام خواهد رسید.
محمدپور تصریح کرد: به نظر می رسد مجددا" برای درک بهتر عموم از پروژه ای که برخلاف مطالب عنوان شده در روزهای اخیر، هنوز اجرایی نشده و در مرحله پایلوت و بررسی قرار دارد به صورت کارشناسی و تخصصی مطالب دقیق تری از روند مطالعات و چرایی انتخاب این مسیر به آگاهی رسانده شود. این پروژه با عنوان (کاهش میزان عمق لجن تالاب انزلی به روش بایوجمی) ابتدا در کمیته مدیریت تالاب انزلی مطرح و نهایتا برای اجرای پایلوت در استخرهای حاشیه تالاب با نظارت پژوهشکده آبزی پروری به تصویب رسید.
وی خاطرنشان کرد: پس از برگزاری جلسات و بررسی های کارشناسی درسطح ملی به محوریت سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور اساتید و صاحبنظران اهل فن نهایتا مقرر شد، این پروژه پس از ارزیابی ریسک اثرات زیستمحیطی بصورت محدود در تالاب انزلی انجام شود.
محمدپور تصریح کرد: مطالعات پهنه بندی از نظر اکولوژیکی جهت تهیه گزارش های چندگانه ارزیابی ریسک خاص هر پهنه بمنظور اجرای پروژه توسط دانشگاه تهران انجام گرفت.
در محدوده اجرای پروژه زیست پالایی حاشیه تالاب هیچ اثر منفی بر روی زیستمندان مشاهده نشد
وی گفت: براساس مطالعات پژوهشکده آبزی پروری که یکی از مراجع تخصصی رسمی کشور دراین زمینه است، نتایج حاکی از آنست که در محدوده اجرای پروژه زیست پالایی در استخرهای شیلات در حاشیه تالاب هیچ گونه اثر منفی بر روی زیستمندان مشاهده نشد و در عین حذف لجن، بهبود شرایط محیطی رشد برای زیستمندان از جمله ماهیان فراهم شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان ادامه داد: ارزیابی اثرات ریسک به صورت جامع و بویژه اثرات مواد بکارگرفته شده و فلزات سنگین بر بافت آبزیان تالاب بویژه ماهیان (پوست ،گوشت،برانش ، خون و اندام داخلی) که بصورت تخصصی در آزمایشگاه های معتبر داخلی و خارجی در حال انجام است. نتایج این آزمایشات در اجرای این پروژه تعیین کننده خواهد بود.
وی گفت: نحوه اجرای این پروژه توسط محقیق و نخبگان کشورمان پیشنهاد شده و قطعا روند اجرایی فوق الذکر هم در راستای بها دادن به اندیشه و ایده های جوانان این مرز بوم و در راستای عمل به اصول اقتصاد مقاومتی خواهد بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلات خاطرنشان کرد: افتتاح پروژه پایلوت زیست پالایی تالاب در اسفند ماه سال 97همزمان باسفر ریاست جمهوری به استان گیلان، با حضور معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور و برخی از مسئولین استانی و شهرستانی افتتاح شد و تاکنون هیچ فعالیت یا بازدید مخفیانه ای از این پروژه انجام نشده است و آخرین بازدید درهفته گذشته باحضور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار گیلان، معاون وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری گیلان، معاون محیط زیست دریایی و مدیرکل اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست ،رئیس پارک علم و فن آوری گیلان، معاون پژوهشی دانشگاه گیلان ، رئیس پژوهشکده خزر، نماینده پژوهشکده آبزی پروری، رئیس مرکز رشد فناوری انزلی و سایر مسئولین ذیربط پس از برگزاری جلسه در محل قلم گوده انزلی از روند پیشرفت پروژه پایلوت بعمل آمده است .
افتتاح پروژه پایلوت زیست پالایی تالاب اصلا مخفیانه نبود
وی ادامه داد: حال چرا برخی مقامات شهرستانی این بازدید را مخفیانه عنوان کردند و با اظهارات غیرمسئولانه و غیرمستند زمینه تشویش و بدبینی عمومی را نسبت به مسئولین نظام فراهم آوردندجای بسی تعجب دارد علی الخصوص در شرایطی که کشور عزیزمان حسب فرمایشات مدبرانه رهبری معظم انقلاب نیازمند همدلی و اتحاد می باشد، با اظهارات غیر واقعی و شتابزده موجبات تشویش افکارعمومی و بسترتشنج و استفاده سوء معاندین نظام مقدس جمهوری اسلامی را فراهم سازند.
محمدپور گفت: مضافا اینکه تصمیم تغییر رئیس اداره محیط زیست انزلی را که مطابق روال اداری در راستای استفاده از ظرفیت های جدید و با هماهنگی فرماندارشهرستان انزلی بدور از هر گونه فشار و اهداف سیاسی بوده است را با پروژه ملی گره بزنند و با تکرار ادعاهای غیر مستند آنهم از تریبونی که باید تجلی گاه اتحاد و همدلی بوده و نقش الگویی برای مطالبه گری به روش قانونی و اصولی داشته باشد بهره برداری کرده و باعث خشنودی جریانهای معاند و فرصت طلب باشند . در حالیکه همانطوریکه اشاره شد، مستندا کلیه ادعاهای مطروحه مورد وثوق نبوده و با واقعیات موجود و حاکم بر حوزه اجرا سازگار نیست.
وی تصریح کرد:بدیهی است به پشتوانه چند دوره تجارب موفق و مدیریت حاضر در استانهای مختلف کشور، اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان درچارچوب شرح وظایف سازمانی، آمادگی پاسخگویی به هرگونه انتقاد سازنده از سوی عموم مردم ، محققین ،صاحبنظران و دوستداران محیط زیست را دارد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

3 نمایشگاه با موضوع دفاع مقدس در رشت آغاز بکار کرد

مشارکت بالا در انتخابات ناامیدی دشمنان نظام را به دنبال دارد

ساماندهی 8 رودخانه شهرستان صومعه سرا در دستور کار قرار دارد

مسئولان آموزش و پرورش به تربیت دینی دانش آموزان توجه کنند

توجه دستگاه‌های اجرایی به حمایت از بخش خصوصی و سرمایه گذاری‌های داخلی

ستاد نظارت گمرکات گیلان آغاز هفته دفاع مقدس را گرامی داشت

تصرفات در تالاب انزلی بالا است/ برخورد قاطع با متصرفان

اجرای 50 برنامه فرهنگی و ورزشی هفته دفاع مقدس در رودسر

تأیید علَم‌های چهارگانه ماسوله از سوی هیات داوران شورای ملی ثبت

ستاد نظارت گمرکات گیلان آغاز هفته دفاع مقدس را تبریک گفت

استاندار گیلان: معتادان متجاهر ساماندهی و جمع‌آوری شوند

سریال حذف نام شهید به رشت رسید/ لزوم اقدام جدی شهرداری

برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در رشت

انقلاب اسلامی الگوی ملت‌های مظلوم جهان است

محدودیت‌های ترافیکی در رشت اعمال می شود

توزیع 400 بسته‌ حمایتی نیابت از جانب شهدا به دانش آموزان بی بضاعت

شرکت‌های دانش‌بنیان اشتغال‌زا و ثروت‌آفرین هستند

فرهنگ جهاد و شهادت اقتدار و عزت برای جامعه به دنبال دارد

توقف خانگی صدر را از فجر گرفت/ شکست ملوان و صدرنشینی نماینده ساوه

ساماندهی رودخانه‌ها و هرس درختان در دستور کار قرار گیرد

54 برنامه فرهنگی در شهرستان آستارا اجرای می شود

کتاب و کتابخوانی راهکار موثر برای تقویت فرهنگ اسلامی است

100 برنامه فرهنگی هفته دفاع مقدس در صومعه سرا اجرا می شود

همایش «تورقی بر کتاب دفاع مقدس» در گیلان برگزار شد

گردهمایی راویان دفاع مقدس در لنگرود برگزار می شود

هوای گیلان بارانی می شود/ کاهش10 تا 15 درجه‌ای دمای هوا

اعضای بدن دختر 15ساله آستارایی اهدا شد

امحاء انواع کالای قاچاق در گیلان

مرگ یک مسافر در منطقه شنا ممنوع ساحل انبارسر بندرکیاشهر

راه‌اندازی موزه‌های زیتون و جنگل‌های هیرکانی در رودبار

20 پایگاه اورژانس تا سال 1400 در گیلان راه‌اندازی می شود

ضرورت حمایت مردم و رسانه از اقدامات دستگاه قضا در مبارزه با مفاسد

امام جمعه رشت: ایران هیمنه استکبار جهانی را شکست

مشارکت‌های مردمی سبب ارتقای کیفیت آموزش‌ها می شود

مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان منصوب شد

ضرورت تقویت هم‌افزایی در راستای تکمیل پروژه‌های کلان گیلان

ولایت‌پذیری و پیروی از ولی امر مهم‌ترین پیام شهدا است

ویزیت رایگان در مناطق محروم استان گیلان انجام می شود

طرح جامع پدافند غیرعامل گیلان در مراحل پایانی تدوین است

اجرای بیش از 500 برنامه در گیلان/انتقال فرهنگ دفاع مقدس ضروری است

دستگیری متخلفان برداشت غیرقانونی شن و ماسه در رشت

لزوم توجه ویژه به ارتقای کیفیت آموزشی گیلان/مشارکت خیران جلب شود

استاندار گیلان: کیفیت در آموزش و پرورش ارتقاء یابد

شماره 42 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

گیلان دارای 20 موزه تخصصی و عمومی است/لزوم توسعه مجموعه‌داری

150 برنامه ویژه و محوری در استان گیلان اجرا می شود

پوستر و تیزر برنامه‌های هفته دفاع مقدس در گیلان رونمایی شد

7 کتابخانه خیر ساز در استان گیلان فعال هستند

زباله های سراوان آسیب جدی به رشت می زنند

فرهنگ ریشه تشکیل جهاددانشگاهی است