پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

کاهش عمق قابل توجه تالاب انزلی اجتماعي

کاهش عمق قابل توجه تالاب انزلی

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: به جهت کاهش تراز آب دریای خزر و ورود حجم زیاد رسوبات معدنی و آلی به تالاب انزلی این اکوسیستم با کاهش عمق قابل توجهی مواجه شده است.
به گزارش ایسنا-منطقه گیلان، قربانعلی محمدپور گفت: تالاب انزلی به عنوان یکی از ارزشمندترین زیست بوم های کشورمان از اهمیتی بین المللی برخوردار است و این موضوع حساسیت بیشتر مسئولین، کارشناسان و دست اندرکاران محیط زیست را طلب می کند.
وی افزود: این اکوسیستم منحصر بفرد که درحال حاضر به جهت کاهش تراز آب دریای خزر و ورود حجم زیاد رسوبات معدنی و آلی با کاهش عمق قابل توجهی مواجه شده و ورود انوع آلاینده های شیمیایی و صنعتی کیفیت آب آن را برای حیات زیستمندان و آبزیان ارزشمند موجود دراین تالاب به مرز خطر رسانده است.
محمدپور ادامه داد: رویکرد هم افزایی و بهره مندی از همه ظرفیتهای علمی، تحقیقاتی و اجرایی کشور آنهم در شرایط تحریم های ظالمانه، برای برون رفت از این وضعیت گام های موثری برداشته شده است.
تلاش در راستای احیای تالاب انزلی و تبدیل نشدن به دریاچه اورمیه ای دیگر
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در طول دو دهه، اقدامات زیادی در راستای احیاء و نجات تالاب انزلی از خطر تبدیل شدن به دریاچه ارومیه ای دیگر، انجام شده که بعضی از آن کارها موفق و برخی هم منتج به نتیجه دلخواه نشده است.
وی افزود: با روی کار آمدن دولت تدبیر، تاکید مقامات عالی کشور و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست بر استفاده از توان علمی کشور برای حفظ و احیاء تالاب انزلی بوده و پروژه اخیر نیز در همین راستا به انجام خواهد رسید.
محمدپور تصریح کرد: به نظر می رسد مجددا" برای درک بهتر عموم از پروژه ای که برخلاف مطالب عنوان شده در روزهای اخیر، هنوز اجرایی نشده و در مرحله پایلوت و بررسی قرار دارد به صورت کارشناسی و تخصصی مطالب دقیق تری از روند مطالعات و چرایی انتخاب این مسیر به آگاهی رسانده شود. این پروژه با عنوان (کاهش میزان عمق لجن تالاب انزلی به روش بایوجمی) ابتدا در کمیته مدیریت تالاب انزلی مطرح و نهایتا برای اجرای پایلوت در استخرهای حاشیه تالاب با نظارت پژوهشکده آبزی پروری به تصویب رسید.
وی خاطرنشان کرد: پس از برگزاری جلسات و بررسی های کارشناسی درسطح ملی به محوریت سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور اساتید و صاحبنظران اهل فن نهایتا مقرر شد، این پروژه پس از ارزیابی ریسک اثرات زیستمحیطی بصورت محدود در تالاب انزلی انجام شود.
محمدپور تصریح کرد: مطالعات پهنه بندی از نظر اکولوژیکی جهت تهیه گزارش های چندگانه ارزیابی ریسک خاص هر پهنه بمنظور اجرای پروژه توسط دانشگاه تهران انجام گرفت.
در محدوده اجرای پروژه زیست پالایی حاشیه تالاب هیچ اثر منفی بر روی زیستمندان مشاهده نشد
وی گفت: براساس مطالعات پژوهشکده آبزی پروری که یکی از مراجع تخصصی رسمی کشور دراین زمینه است، نتایج حاکی از آنست که در محدوده اجرای پروژه زیست پالایی در استخرهای شیلات در حاشیه تالاب هیچ گونه اثر منفی بر روی زیستمندان مشاهده نشد و در عین حذف لجن، بهبود شرایط محیطی رشد برای زیستمندان از جمله ماهیان فراهم شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان ادامه داد: ارزیابی اثرات ریسک به صورت جامع و بویژه اثرات مواد بکارگرفته شده و فلزات سنگین بر بافت آبزیان تالاب بویژه ماهیان (پوست ،گوشت،برانش ، خون و اندام داخلی) که بصورت تخصصی در آزمایشگاه های معتبر داخلی و خارجی در حال انجام است. نتایج این آزمایشات در اجرای این پروژه تعیین کننده خواهد بود.
وی گفت: نحوه اجرای این پروژه توسط محقیق و نخبگان کشورمان پیشنهاد شده و قطعا روند اجرایی فوق الذکر هم در راستای بها دادن به اندیشه و ایده های جوانان این مرز بوم و در راستای عمل به اصول اقتصاد مقاومتی خواهد بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلات خاطرنشان کرد: افتتاح پروژه پایلوت زیست پالایی تالاب در اسفند ماه سال 97همزمان باسفر ریاست جمهوری به استان گیلان، با حضور معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور و برخی از مسئولین استانی و شهرستانی افتتاح شد و تاکنون هیچ فعالیت یا بازدید مخفیانه ای از این پروژه انجام نشده است و آخرین بازدید درهفته گذشته باحضور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار گیلان، معاون وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری گیلان، معاون محیط زیست دریایی و مدیرکل اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست ،رئیس پارک علم و فن آوری گیلان، معاون پژوهشی دانشگاه گیلان ، رئیس پژوهشکده خزر، نماینده پژوهشکده آبزی پروری، رئیس مرکز رشد فناوری انزلی و سایر مسئولین ذیربط پس از برگزاری جلسه در محل قلم گوده انزلی از روند پیشرفت پروژه پایلوت بعمل آمده است .
افتتاح پروژه پایلوت زیست پالایی تالاب اصلا مخفیانه نبود
وی ادامه داد: حال چرا برخی مقامات شهرستانی این بازدید را مخفیانه عنوان کردند و با اظهارات غیرمسئولانه و غیرمستند زمینه تشویش و بدبینی عمومی را نسبت به مسئولین نظام فراهم آوردندجای بسی تعجب دارد علی الخصوص در شرایطی که کشور عزیزمان حسب فرمایشات مدبرانه رهبری معظم انقلاب نیازمند همدلی و اتحاد می باشد، با اظهارات غیر واقعی و شتابزده موجبات تشویش افکارعمومی و بسترتشنج و استفاده سوء معاندین نظام مقدس جمهوری اسلامی را فراهم سازند.
محمدپور گفت: مضافا اینکه تصمیم تغییر رئیس اداره محیط زیست انزلی را که مطابق روال اداری در راستای استفاده از ظرفیت های جدید و با هماهنگی فرماندارشهرستان انزلی بدور از هر گونه فشار و اهداف سیاسی بوده است را با پروژه ملی گره بزنند و با تکرار ادعاهای غیر مستند آنهم از تریبونی که باید تجلی گاه اتحاد و همدلی بوده و نقش الگویی برای مطالبه گری به روش قانونی و اصولی داشته باشد بهره برداری کرده و باعث خشنودی جریانهای معاند و فرصت طلب باشند . در حالیکه همانطوریکه اشاره شد، مستندا کلیه ادعاهای مطروحه مورد وثوق نبوده و با واقعیات موجود و حاکم بر حوزه اجرا سازگار نیست.
وی تصریح کرد:بدیهی است به پشتوانه چند دوره تجارب موفق و مدیریت حاضر در استانهای مختلف کشور، اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان درچارچوب شرح وظایف سازمانی، آمادگی پاسخگویی به هرگونه انتقاد سازنده از سوی عموم مردم ، محققین ،صاحبنظران و دوستداران محیط زیست را دارد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نهاوندیان: کشور نیاز به ابتکار مالی و تحریم شکنی دارد

کلنگ زنی دو طرح مالی و آموزشی در تالش

امام جمعه آستارا بر جذابیت برنامه های اوقات فراغت جوانان تاکید کرد

مددجویان کمیته امداد برای دریافت دفترچه بیمه سلامت اقدام کنند

افتتاح اولین کلینیک تخصصی تغذیه با شیرمادر در بیمارستان 17 شهریور رشت

لاهیجان در جذب اعتبارات روستایی گیلان رتبه هفتم را دارد

معاون استاندار گیلان: بهره برداری واحدهای نیمه تمام در اولویت است

اجرای شیوه‌نامه ساماندهی رودخانه‌های گیلان در تمام استان‌ها

معاون وزیر: تفکیک جنسیتی مد نظر وزارت علوم نیست

واکنش پلیس به ویدیوی درگیری ماموران انتظامی با یک دختر جوان در تهرانپارس

بهره برداری از نخستین "استریت فود" شمال کشور در آستارا

رزمندگان قرارگاه حمزه با تیم تروریستی در چالدران درگیر شدند

انتخابات از نمودهای مهم انقلاب اسلامی است

واژگونی وانت حامل اتباع غیر مجاز با 2 کشته و 25 مجروح

آشنایی با چهره‌های ادب و هنر ایران در تماشاخانه رادی

هم اندیشی برگزارکنندگان رویدادکارآفرینی ویتا

راه آهن ایران آماده انتقال زائران پاکستانی به شهرهای زیارتی است

نماینده ولی فقیه در گیلان: امامت جماعت مساجد موروثی نشود

79 روایت از زندگی

گلوبال هاوک در جهان مجازی

تراکم جمعیت در البرز 11 برابر کشور است

305 مورد خلع ید از زمین‌های ملی انجام شد

مهارت های تبلیغی در حوزه‌های علمیه افزایش یابد

سه دانش آموز آستارایی در پرسش مهر رتبه های برتر استانی کسب کردند

165 طرح پژوهشی استان ها در وزارت ورزش ثبت شد

امام جمعه رشت: رودخانه های گیلان آسیب پذیر شده اند

کاپیتان تیم فوتبال 90 ارومیه به سپاهان پیوست

خیز شهرهای فارس برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران

کشف جرائم در بخش راه آهن کشور 64 درصد افزایش یافت

نهاوندیان: ایران در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی است

ثبت نام دانش آموزان پایه هفتم در مدارس شاهد گیلان آغاز شد

حمایت جهاد کشاورزی آستارا از مشاغل خانگی

مددجویان گیلانی برای دریافت دفترچه بیمه سلامت شتاب کنند

ایران پرچمدار مبارزه جهانی با مواد مخدر است

دستگاه قضایی با دقت تغییر کاربری های غیر مجاز را پیگیری می کند

یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل کشف شد

ورود 500 هزار پرونده به دستگاه قضایی گیلان/کاهش جرائم اولویت اصلی

اهمیت نظارت بر اجرای درست قوانین/ لزوم کاهش پرونده های قضائی

توت فرنگی به خروار، صنعت به مثقال

دغدغه های الکتریکی تولید ارز دیجیتال

ثبت رکوردی دیگر توسط ورزشکار اهل بندرانزلی

انجام اقدامات تعاملی برای رونق درآمد و اشتغال در گیلان

فعالیت48 کانون بازنشستگی در استان گیلان

اقدامات پیشگیرانه منجر به کاهش ورودی پرونده‌ به دادگاه‌ها می‌شود

ناایمنی های پاساژ قدیری رشت شناسایی و به مالک آن ابلاغ شد

دستگاه قضایی در راستای عدالت با صلابت گام بر می دارد

انجام فعالیت تربیتی توسط افراد ناآگاه سبب ایجاد انحرافات فکری

عدم ساماندهی شبکه تبلیغ سبب ورود نفوذی ها می شود

شناسنامه اطلاعاتی شهرستان های گیلان تهیه می شود

نام‌نویسی بیمه درمان تکمیلی فرهنگ، هنر و رسانه شروع شد