پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

جمشید آرین ، مدعی ساخت خودروی برقی محکوم شد اقتصادي

جمشید آرین ، مدعی ساخت خودروی برقی محکوم شد

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - جعلی بودن نامه منتشر شده در برنامه ثریا، تائید و جمشید آرین اصل بنابر حکم دادگاه محکوم به جزای نقدی و شلاق شد.
نامه جمشید آرین جعلی بود
پیرو شکایت سازمان حفاظت محیط زیست از جمشید آرین اصل به اتهام جعل امضای معاون رییس جمهوری و استفاده از اوراق مجعول، رای شعبه 1170 دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران در این زمینه صادر شد که بنابه رای صادره شده، جمشید آرین محکوم به پرداخت36 میلیون ریال جزای نقدی و تحمل 30 ضربه شلاق شده است.
فردی به نام جمشید آرین اولین بار در برنامه "ثریا" ، عدم موفقیت خود در تولید خودروی برقی را به نامه ای از معصومه ابتکار مرتبط دانست و برنامه مذکور سندی جعلی را به عنوان نامه معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت هشتم منتشر کرد، در حالی که این نامه کاملا جعلی بوده و هیچ گاه چنین نامه ای توسط رییس سازمان حفاظت محیط زیست امضا نشده است./پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست.
ماجرا از چه قرار بود
جمشید آرین: نامه ابتکار جعلی نیست سخنانش جعلی است
زمستان سال گذشته بود که آلودگی هوا در کشور و به خصوص در کلان شهرها به نقطه اوج خود رسید. این در حالی بود که ساکنان این شهرها دچار سوزش چشم و مشکلات تنفسی شدند و بسیاری از کارشناسان توصیه می کردند که افراد دارای بیماری‌های قلبی، ریوی، کودکان و سالمندان از تردد در فضای باز خودداری کنند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فردا، زمستان سال گذشته بود که آلودگی هوا در کشور و به خصوص در کلان شهرها به نقطه اوج خود رسید. این در حالی بود که ساکنان این شهرها دچار سوزش چشم و مشکلات تنفسی شدند و بسیاری از کارشناسان توصیه می کردند که افراد دارای بیماری‌های قلبی، ریوی، کودکان و سالمندان از تردد در فضای باز خودداری کنند. مسئولان مربوطه نیز به جای ارائه راهکار برای رفع آلودگی هوا به دنبال هیاهوی سیاسی و متهم کردن یک نفر بودند.
در این میان اتهام اصلی این آلودگی ها، متوجه خودرو و آلایندگی های به وجود آمده از طریق این وسیله نقلیه بود.
بهمن 94 برنامه مستندی در رابطه با صنعت خودروی کشور به روی آنتن تلویزیون رفت و توجه بسیار از مخاطبان را به خود جلب کرد. تیم مستندسازی ثریا با موضوع آلودگی هوا شروع شد و هدفش پیدا کردن راهکار برای خارج شدن از این معضل بود. در بخشی از این مستند به خودرو های سواری شخصی با سوخت های فسیلی و خودروهای جدید الکتریکی در دنیا پرداخته شد.
 در بین مصاحبه های مستند چهره مخترعی رسانه ای شد که نامش مدتی بعد از پخش شدن این برنامه بر سر زبان ها افتاد. جمشید آرین مخترعی که توانسته بود خودرویی الکتریکی در داخل کشور بسازد. خودرویی با استاندارها و امکاناتی فراتر از جدیدترین تولیدات بزرگترین شرکت های خودروسازی!
نکته عجیب مستند برخورد مسئولان وقت از 15 سال پیش تا کنون با اختراع جمشید آرین و عجیب تر از آن اظهارات خانم ابتکار با چنین اتفاق بزرگی بود! در حالی که امروز شاهد آن هستیم که در دوران ریاست معصومه ابتکار تعرفه 4 درصدی برای واردات خودرو های الکتریکی و هیبریدی خارجی وضع شده است!
خودروهای الکتریک اختراع جدیدی نیستند اما مورد غفلت واقع‌ شده‌اند
همان روزها بود که جمشید آرین در برنامه مستند ثریا گفت: در سال 1379 بنده به این موضوع علاقه‌مندشدم چراکه یک احساس نگرانی داشتم و برای آن دلیل علمی نداشتم و فکر می‌کردم که با این روندی که بشر جلو می‌رود که حمل و نقل بخش مهمی از این روند تکاملی بود، مطمئنا به مشکل می‌خوریم.
وی در ادامه افزود: مطالعاتی اولیه در خصوص گرمایش کره زمین و گازهای CO2 داشتیم که باعث شد بنده برای تکمیل مطالعاتم به چند کشور سفر کنم؛ یکی دیگر از برنامه‌هایم این بود که آشنا بشم با اینکه آیا کشورهایی مثل اروپا و آمریکا برنامه‌هایی برای محیط زیست و دهه‌های آینده دارند یا خیر. بعد از آن با یک سری کنفرانس تحت عنوان EVS آشنا شدم که هرساله در یک کشور برگزار می‌شد و معتبرترین کنفرانس در خصوص انرژی‌های پاک و خودروهای الکتریکی است که بنده سعی کرده‌ام همیشه در این کنفرانس‌ها یا شرکت و یا سخنرانی کنم.
آرین تصریح کرد: در مطالعات اولیه متوجه شدم که خودروی الکتریک اختراع جدیدی نبوده است و قبل از خودروهای فسیلی و بنزینی این خودروها اختراع شده بودند و حتی در دهه 1920 تعداد خودروهای الکتریک در آمریکا بیشتر از خودروهای بنزینی بود منتها به دلایلی مانند استخراج نفت و معایب خودروهای الکتریک باعث شد که این خودروها کنار بروند و تا چندسال پیش هیچ سیاست‌گذاری به این تکنولوژی علاقه‌ای نشان نداده بود و این دلیلی بود که من را مجاب کرد تا به این تکنولوژی روی بیاورم.
علت بی توجهی نسبت به خودروهای جمشید آرین چه بود؟
حدود 15 سال پیش بود که روسای جمهوری مانند هوگوچاوز و بشار اسد سوار خودروی تولید شده توسط جمشید آرین می شدند. اما این سوال پیش می آید که چطور فردی در ایران و 15 سال قبل به چنین فناوری ای می رسد اما با وجود نامه نگاری با مسئولان دولت هشتم از این طرح استقبالی نمی شود؟ در حالی که امروز به جای واردات این خودروها برای مبارزه با آلودگی هوا می توانستیم صادر کننده آن باشیم!
او در خصوص دستور رئیس‌جمهور نهم در حمایت از این اختراع و ساخت صد دستگاه از آن می‌گوید: رییس جمهور به جای اینکه مثل سایرین بنویسند موضوع بررسی شود، برای اولین بار نوشته بود که برای طرح ایشان و تولید 100 خودوری الکتریک فلان مبلغ پرداخت شود که البته این دستور هم انجام نشد و در پیچ و خم های اداری گم شد! ما حقیقتا نمی‌دانستیم از کجا ضربه می‌‌خوریم؛ ما همه معاونان رئیس جمهور به جز خود رئیس جمهور را ملاقات می‌کردیم و حتی رئیس جمهور به معاونانش تاکید می‌کرد که طرحی مهمتر از این نداریم اما بازهم کار به جایی نمی‌رسید. و ما نمی‌دانستیم چرا تا اینکه کسی به ما نام یک خودروساز بزرگ را گفت که به خاطر منافعش کارشکنی می‌کرده است!
جمشید آرین معتقد است که عدم توجه به این خودروها به دلیل به خطر افتادن منافع اشخاص بوده و نه منافع مردم. زیرا که کشورمان با وجود این تکنولوژی می توانست به خودکفایی برسد. او می‌گوید به من گفتند برای سرمایه‌گذاری باید ابتدا ایرادات آن را رفع کنم. ایراداتی که پس از صد سال هنوز شرکت‌های بزرگ دنیا هم نتوانسته‌اند آن‌ها را مرتفع نمایند.
این پژوهشگر صنعت خودرو گفت: تمام قطعات این خودرو را هم در کارخانه خودمان ساختیم یعنی پلت‌فرم (که این همه مسئولین ما می‌گویند ما پلت‌فرم درست می‌کنیم درصورتی‌که چینی‌ها این کار را برای ما انجام می‌دهند) و طراحی برای خودمان بود، خودرویی که ساختیم شبیه هیچ خودروی دیگری نبود.
پاسخ دو خطی خانم ابتکار؛ خودروهای الکتریک هیچ‌گونه آینده‌ای ندارند!
سال 1381 بود که جمشید آرین نامه ای را به سازمان محیط زیست ارسال کرد و در آن این خودرو و کارایی آن را معرفی کرده بود. در پاسخ به این نامه معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست بدون هیچ تقدیر و تشکری از این مخترع در دو خط نوشت: این نامه، نامه‌ای است که در جواب مکاتبات آقای آرین و بعنوان یک محقق و مخترع داده شده است؛ «به اطلاع می‌رساند که خودروهای الکتریک به دلیل وزن زیاد باتری‌ها هیچ‌گونه آینده‌ای ندارند»!

نامه جمشید آرین

پاسخ ابتکار به نامه جمشید آرین
در واقع معصومه ابتکار خودروهای الکتریکی را بدون آینده دانست. در حالی که امروز در حال واردات ماشین‌های هیبریدی خارجی از ژاپن و فرانسه هستیم و دقیقا همان چیزی که گفته بودند نتیجه نمی‌دهد را وارد کشور می‌کنیم!

واردات خودروی الکتریکی
ابتکار: نامه جمشید آرین جعلی است!!!
به تازگی ولی رئیس سازمان محیط زیست، چنین نامه‌ای را جعلی خوانده است.
در کانال تلگرامی معصومه ابتکار آمده: «نامه منسوب به اینجانب جعلی است و از جاعلان آن شکایت کرده و موضوع را مورد پیگیری قرار خواهم داد. در این نامه نه‌تنها امضا کاملا جعلی و غیر واقعی است، بلکه ادبیات نامه و عنوان به کار رفته برای امضا‌کننده نیز سابقه نداشته است.
متاسفانه مدتی است فردی به نام جمشید آرین مدعی ساخت خودروی برقی با دروغ‌پراکنی و جوسازی سعی در بازار گرمی برای خود دارد که موضوع از سوی معاونت محیط زیست انسانی سازمان پاسخ گفته شده است.
خودروی ادعایی وی در سال 1381 قدیمی‌ترین فن‌آوری تولید خوروی برقی بوده و به دلیل استفاده از تعداد زیاد باطری سربی نه‌تنها برای شهری مثل تهران با شیب‌های تند قابلیت استفاده نداشت، بلکه به طور کل محدودیت زیادی داشت. در آن سال‌ها خودروسازانی چون سایپا هم اقدام به تولید خودرو برقی کردند ولی به دلیل تکنولوژی ابتدایی، مورد توجه قرار نگرفت.»
در بخش دیگری از این پیام نوشته شده: «متاسفانه گروهی نیز ناآگاهانه اسیر این جوسازی‌ها می‌شوند که از جمله برنامه ثریا در سیما است. این برنامه متاسفانه نامه جعلی مورد بحث را نشان داده که در صورت عدم جبران آن مورد پیگیری حقوقی قرار خواهد گرفت. این سؤال هم باقیست که اگر در سال 81 به مدعی مورد بحث پاسخ منفی داده شده چرا در دولت‌های نهم و دهم با ثروتی که در دسترس بوده از وی حمایت نشده و حالا بعد از 14 سال یادشان افتاده است؟
در هر حال جاعلان این نامه و منتشر کنندگان آن مورد پیگیرد قانونی قرار خواهند گرفت.»
جمشید آرین: خانم ابتکار حرفش جعلی است نه نامه اش
این در حالی است که جمشید آرین در گفتگو با خبرنگار «فردا» و در واکنش به حرف های ابتکار می گوید: ایشان در اینستاگرام به صورت غیر حرفه ای به من توهین کرده اند و قصد داشتند تا افکار عمومی را به جای دیگر ببرد تا اصل مطلب را پنهان کند اما من با مستندات در 5 صفحه که هم فایل text و هم فایل pdf در کانال تلگرامی من موجود است منتشر کرده ام. در واقع باید بگویم که این خانم ابتکار است که حرفش جعلی است و نه نامه اش. و باید به ایشان بگویم در رابطه با مسائل علمی باید با مستندات سخن بگوییم و سوابق علمی را در همان زمان مقایسه کنیم.
جمشید آرین می گوید: 14 سال پیش با خودروی آریانا 792 از زیبا کنار به میدان شهرداری رشت، استانداری، اداره صنایع رفتیم و برگشتیم یعنی حدود 110 کیلومتر رانندگی کردیم و این رکوردی بود که ما 14 سال پیش ثبت کردیم. این کار معمولی ای نیست! اما چرا کسی از تولید این خودرو حمایت نکرد؟! به نظر من منافع شخصی در میان است و موجب این اقدامات عجیب می شود. وقتی که روزانه در کشور ما 75 میلیون لیتر بنزین مصرف می شود و بر اساس آمار روزانه 28 میلیون لیتر بیش از حد در حال استفاده است، قطعا آلودگی هوا به مردم آسیب می زند.
این مخترع خودروی هوشمند الکتریکی ادامه می دهد: در ایران خودرو فقط و فقط مونتاژ می شود اما کار من مونتاژ نبود! من در همان سال 1381 گفته بودم که اگر ما وارد آینده الکتریکی بشویم 2 الی 3 سال دیگر به بقیه کشورها خواهیم رسید. اما کسی این حرف مرا جدی نگرفت.
آرین در پایان می گوید: دیروز دهمین روز اعتصاب غذای من بود که اعلام کرده بودم، من برای رسیدن به اهدافم که پیشرفت کشور و رفع معضل آلودگی هواست، تلاش خواهم کرد و با وجود اینکه 5 بار ممنوع الخروج و حتی تبدیل به مرگ شدم، به راهم ادامه می دهم.
چند اختراع و محصول مرا می خواهید ببینید تا مجبور شوید باور کنید؟؟
حسن شمشادی، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود صحبت های «جمشید آرین اصل» مخترع اولین خودروی هوشمند الکتریکی جهان (آریانا 792) را منتشر کرد و نوشت:
از نامه جمشید آرین به معصومه ابتکار تا جعلی خواندن پاسخ آن/ خودرویی که 15 سال پیش از اختراع آن استقبال نشد حالا وارداتی شده است!/ به داد مبتکران و مخترعان کشور برسید
«جمشید ارین اصل مخترع و مبتکر می گوید: من بیش از هفتاد هزار ساعت فقط طی پانزده سال از سی و هفت سال گذشته، تحقیق و کار در زمینه سیستم های حمل و نقل و انرژی های پاک کردم نه برای چشمان کور و نه برای چشمان حسود و نه برای چشمان دیگران!!
من برای مردم خود و برای رهبری انجام وظیفه کردم ، حالا که زنده‌ ام و هزاران سند معتبر دارم مرا تهدید و تخریب میکنید لابد مثلا چشم فرو بستم آنوقت ....
چهارده سال پیش، اولین خودروی هوشمند الکتریک جهان آریانا 792 در پیست مسابقات اتومبیل رانی فورمولا وان به سرعت 120 کیلومتر در ساعت رسید، طراحی، مهندسی، پلت‌فرم با چهار ثبت اختراع ساخت ایران که توسط مافیایی خودرو از کشور بیرون انداخته شد تا امروز بدنبال واردات محصولات مشابه و حتی بامشخصات پایین تر شوند.
دوازده سال پیش خودروی هوشمند الکتریک آریانا 800 در ملبورن استرالیا با حداکثر سرعت 200 کیلومتر در ساعت به حرکت درآمد . شبکه تلویزیونی sbs استرالیا پس از بررسی و اطمینان از اصالت اختراع و محصول اعلام کرد اولین خودروی هوشمند الکتریک جهان توسط جمشید آرین اختراع و تولید شده است .
منبع:پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست/ فردا

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نرخ دلار در مرز 13هزار تومان

ارائه کالای کشاورزی بدون واسطه از اهداف نمایشگاه رشت

پیش بینی افزایش چشمگیر صادرات خاویار گیلان

سرپرست فرمانداری صومعه سرا: توزیع آب کشاورزی عادلانه انجام شود

به بار نشستن زودهنگام خوشه های برنج در آستارا

ظرفیت دو هزار تنی بسته بندی و فرآوری عسل در گیلان

پیش بینی آغاز برداشت برنج گیلان از اوایل مردادماه

خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران گیلان

جابجایی 30 میلیون دلاری کالا از پایانه ریلی آستارا با 1325 واگن

تولید 481 تن پیله ابریشم تر در گیلان

افزایش 10 درصدی برداشت برگ سبز چین بهاره

پرداخت 60درصد مطالبات چایکاران شمال

مدیریت صید راهکار شیلات برای افزایش ذخایر ماهی کیلکا در دریای خزر

گشایش نمایشگاه تخصصی ماشین آلات و ادوات کشاورزی در رشت

گوجه‌فرنگی و پیاز ارزان شد

بهزراعی 5500 هکتار باغ چای/ افزایش 15 درصدی تولید برگ سبز

سهمیه آرد گیلان باید دو برابر شود

افزایش عملکرد 15 درصدی در تولید برگ سبز چای کشور

اراضی ملی منطقه تنیان صومعه سرا تعیین تکلیف شوند

افزون بر 917 میلیون سهم در تالار بورس رشت داد و ستد شد

پیش بینی صید 7هزار تن کیلکا در گیلان

لاهیجان 94 واحد تولیدی فعال دارد

پهنه آب بندان ها در گیلان واگذاری می شوند

چهار میلیون دلار کالا از راه آهن آستارا صادر شد

برداشت های متفاوت از برداشت مصالح رودخانه در آستارا

طرح های اقتصاد مقاومتی در استان کرمان 9هزار شغل ایجاد می کند

انجام اقدامات تعاملی مثبتی برای رونق درآمد و اشتغال در گیلان

ملخ‌های مراکشی آسیبی به کشاورزی گیلان نزدند

پایان برداشت کلزا در 800 هکتار از اراضی گیلان

ملخ های مراکشی آسیبی به کشاورزی گیلان نزدند

برنامه ریزی برای کشت کلزا در 9 شهرستان گیلان

افزایش 55 درصدی برداشت پیله تر ابریشم در کشور/ 1100 تن برداشت شد

انجام وجین در 95 درصد شالیزارهای گیلان

زمرد سبز گیلان را به آتش نسپاریم

استویا گیاهی شیرین و کم زحمت برای افزایش درآمد کشاورزان

95درصد شالیزارهای گیلان وجین شد

سطح زیر کشت گل محمدی در شفت به 15 هکتار برسد

«اوراسیا» دروازه جدید تجاری برای ایران/ فرصتی که نباید از دست داد

مشکلی بابت تولید برق در گیلان نداریم

تعدی به حقوق مصرف کنندگان در حوزه اصناف پذیرفته نیست

پیش بینی تولید بالغ بر 750هزار تن برنج سفید در گیلان

رهاسازی یک میلیون و 280 هزار قطعه بچه ماهی به رودخانه در آستارا

88 درصد اظهارنامه های مالیاتی سال گذشته ارائه شد

پای متولدین دهه70 هم به فساد اقتصادی باز شد

تورهای آبی نسل ماهیان گیلان را نابود می کند

افزایش 25 درصدی تولید نوغان در گیلان

برداشت عسل در هر کندوی گیلان ، دو برابر میانگین کشوری

توافق نامه همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی و چابهار با سازمان منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان

تعامل و هم افزایی ضامن پویایی و توسعه صنایع الکترونیک است

اجرای طرح کشت توام برنج و ماهی در 180 هکتار از اراضی آستانه اشرفیه