پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

صادرات آشوب؛ صنعت مولتی تریلیون دلاریِ آمریکا در خاورمیانه اقتصادي

صادرات آشوب؛ صنعت مولتی تریلیون دلاریِ آمریکا در خاورمیانه

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
صادرات آشوب؛ صنعت مولتی تریلیون دلاریِ آمریکا در خاورمیانه
k ٦.٧
٥
مشرق / متن پیش رو در مشرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
تونی کارتالوکی با اشاره به اسناد و بررسی وقایع دو دهه اخیر پاسخ‌های جالبی به اتهامات آمریکا علیه ایران می‌دهد و در عوض پرسش‌های بی‌پاسخی را در مورد «صادرات آشوب»‌ مطرح می‌کند.
فعالیت منطقه‌ای و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی، با چه هدفی؟ دستیابی به هژمونی منطقه‌ای. این مهمترین اتهام به ایران در هفته‌ها و ماه‌های اخیر از سوی ایالات متحده است اما جای یک پرسش باقی است: اگر با کسی که به ادعای شما در پی هژمونی منطقه‌ای است سر جنگ دارید، پس با دولتی که اکنون هژمون منطقه است چه خواهید کرد؟ بله، دولت ایالات متحده آمریکا.
این پرسشی است که تحلیلگر «نگاهی جدید به شرق» (New Eastern Outlook) مطرح می‌کند. تونی کارتالوکی به اتهامات آمریکا به ایران را اشاره نموده و پرسش‌های بی‌پاسخی را مطرح می‌کند:
تروریسم
ایران به حمایت از حزب‌الله و حماس متهم می‌شود. آیا شبه‌نظامیان القاعده و داعش، لیبی و سوریه و یمن و افغانستان را به خاک و خون نکشیده‌اند و عملیات تروریستی در خاک اروپا و آمریکا انجام نداده‌اند؟ حالا حزب‌الله لبنان بیشتر لایق تعبیر تروریسم است یا القاعده و داعش؟ چه کسی از القاعده و داعش حمایت کرد و جریان انتقال پول و تسلیحات را برای آنان فراهم کرد؟ چگونه است که القاعده و داعش تنها در قلمروهایی از سوریه که تحت نظارت آمریکا و ناتو هست حضور دارند، از جمله در ادلب؟
حماس نیز که اساساً در بسیاری از میدان‌ها مستقل از ایران عمل می‌کند و حتی در جنگ داخلی سوریه کاملاً در تضاد با رویکرد ایران عمل کرده است. چگونه می‌تواند هر گونه اقدام از سوی حماس را بر گردن ایران انداخت؟
آمریکا حتی از گروه‌های تروریستی درون ایران مانند سازمان مجاهدین خلق نیز حمایت می‌کند و اصلاً مشاور امنیت ملی ترامپ که داعیه‌دار اصلی جنگ با ایران است، خود در همایش‌های مجاهدین خلق حاضر می‌شود.
اینکه آمریکا از تروریسم در منطقه حمایت کرده، چیزی است که آژانس اطلاعاتی پنتاگون نیز بر آن صحه گذاشته است. DIA در گزارشی به سال 2012 میلادی برآورد می‌کند «با تداوم وضعیت کنونی امکان تأسیس یک قلمرو سلفی در شرق سوریه (حسکه و دیرالزور) وجود دارد. این دقیقاً همان چیزی است که قدرت‌های حامی اپوزسیون می‌خواهند تا با این روش، رژیم سوریه را که عمق استراتژیک توسعه شیعی (عراق و ایران) است را منزوی کنند». در واقع در آن زمان از حمایت نسبت به داعش به عنوان یک تاکتیک موفقیت‌آمیز یاد می‌شده است.
در یمن نیز داستان به همین ترتیب است. سی‌ان‌ان در فوریه 2019 میلادی طی تحقیقی به این نتیجه رسید که «عربستان سعودی و شرکای ائتلافش تسلیحات آمریکاساز را به جنگجویان مرتبط با القاعده، شبه‌نظامیان تندرو سلفی و سایر گروه‌هایی که در یمن جنگ به راه انداخته‌اند، منتقل کرده‌اند که این نقض توافقات پیشین آنها با ایالات متحده است». پرسش اینجا است که اگر کاخ سفید با این روند مخالف است چرا مصوبه کنگره برای توقف فروش سلاح به عربستان را وتو می‌کند؟
تازه باید در نظر داشت که گروه‌های مورد حمایت ایران عمدتاً در مقابل گروه‌های تروریستی مورد حمایت واشینگتن در منطقه می‌جنگند. آیا شما اگر جای ایران بودید، صبر می‌کردید تا آمریکا با اتمام موفقیت‌آمیز (!) مرحله اول، وارد مرحله دوم شده و ایران را به تسخیر درآورد؟
فعالیت منطقه‌ای
آمریکا در سال 2001 و 2003 میلادی جای پای خود را در عراق و افغانستان محکم کرد و در دهه اخیر به بهانه مبارزه با تروریسم در لیبی، سوریه و یمن فعالیت نظامی دارد. فرض کنیم یکی از کشورهای منطقه چنین فعالیت نظامی گسترده‌ای داشت. آیا آمریکا نباید به هژمونی‌طلبی در خاورمیانه متهم شود؟
در چنین شرایطی آمریکا دائماً ایران را به عنوان هدف نظامی بعدی خود مطرح می‌کند، آن را محور شرارت خوانده و در تمام کشورهای اطرافش پایگاه نظامی دارد. حالا آمریکا فعالیت منطقه‌ای علیه ایران دارد یا ایران علیه آمریکا؟
وی می‌نویسد «آنچه آمریکا به عنوان تجاوزگری ایران مطرح می‌کند صرفاً گام‌های منطقی‌ای است که هر حکومتی که در محاصره نیروهای متخاصم قرار گیرد، برای دفاع از خود، قلمرو و مردمش انجام می‌دهد». بنابر این ایالات متحده به جای زیرسؤال بردن این اقدامات بهتر است توجیهی برای این ابهام بیابد که چگونه از هزاران کیلومتر دورتر از منطقه به خود اجازه می‌دهد هژمون خاورمیانه بماند؟
تهدید جهانی
پرسش دیگر این است که ایران چگونه می‌تواند تهدیدی واقعی برای جهان باشد در حالی که «توانایی اقتصادی و نظامی» لازم برای این کار ندارد؟
حالا به آمریکا بنگرید که نه تنها توانایی اقتصادی و نظامی لازم را دارد، بلکه تجربه تاریخی‌اش نشان داده ممکن است با ایران اتهام به این و آن در جهان یک جنگ تجاوزگرانه جدید را به راه اندازد. چه کسی با جنگ‌هایش در منطقه، توسعه اقتصادی و اجتماعی خاورمیانه را چند دهه عقب نگه داشته است و با تهدیدهایش علیه ایران به شرکای این کشور در جهان ضرر زده است؟
جمع‌بندی
کارتالوکی به توسعه تدریجی نفوذ چین و روسیه در خاورمیانه اشاره کرده، می‌افزاید پکن برای توسعه قدرت خود برخلاف آمریکا به صلح و ثبات نیاز دارد. چین از چند سال پیش با کشورهایی که در مرز شرقی خاورمیانه هستند، کار خود را آغاز کرده و از آن سو بواسطه فعالیت در آفریقا با مرزهای شرقی خاورمیانه نیز همسایه شده است.
همزمان نه تنها ایران، حتی متحدان پیشین آمریکا مانند ترکیه به دنبال خرید تسلیحات روسی هستند و همه این‌ها نشان‌دهنده ناتوانی آمریکا از توقف تغییراتی است که در جریان است. بنابر این ایالات متحده برای توقف این تغییرات، راهی جز ایجاد جنگ برای توجیه حضور نظامی و تأسیس پایگاه نظامی نمی‌بیند. جنگ علاوه بر این کشورهای ثروتمندی چون عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به خرید تسلیحات بیشتر از آمریکا سوق می‌دهد و از طریق این همکاری اقتصادی، اتحاد راهبردی واشینگتن نیز با برخی کشورها در منطقه پایدار می‌ماند.
تحلیلگر «نگاه جدید به شرق» نام این پروژه را «صنعت مولتی تریلیون دلاریِ…صادرات آشوب» می‌گذارد و اضافه می‌کند «تنها واشینگتن به آن حد بی‌شرم است که می‌تواند چنین پروژه‌ای را تداوم بخشد».
منابع
https://journal-neo.org/2019/06/02/us-iran-inverted-reality-real-war
https://www.judicialwatch.org/wp-content/uploads/2015/05/Pg.-291-Pgs.-287-293-JW-v-DOD-and-State-14-812-DOD-Release-2015-04-10-final-version11.pdf
https://edition.cnn.com/interactive/2019/02/middleeast/yemen-lost-us-arms

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نرخ دلار در مرز 13هزار تومان

ارائه کالای کشاورزی بدون واسطه از اهداف نمایشگاه رشت

پیش بینی افزایش چشمگیر صادرات خاویار گیلان

سرپرست فرمانداری صومعه سرا: توزیع آب کشاورزی عادلانه انجام شود

به بار نشستن زودهنگام خوشه های برنج در آستارا

ظرفیت دو هزار تنی بسته بندی و فرآوری عسل در گیلان

پیش بینی آغاز برداشت برنج گیلان از اوایل مردادماه

خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران گیلان

جابجایی 30 میلیون دلاری کالا از پایانه ریلی آستارا با 1325 واگن

تولید 481 تن پیله ابریشم تر در گیلان

افزایش 10 درصدی برداشت برگ سبز چین بهاره

پرداخت 60درصد مطالبات چایکاران شمال

مدیریت صید راهکار شیلات برای افزایش ذخایر ماهی کیلکا در دریای خزر

گشایش نمایشگاه تخصصی ماشین آلات و ادوات کشاورزی در رشت

گوجه‌فرنگی و پیاز ارزان شد

بهزراعی 5500 هکتار باغ چای/ افزایش 15 درصدی تولید برگ سبز

سهمیه آرد گیلان باید دو برابر شود

افزایش عملکرد 15 درصدی در تولید برگ سبز چای کشور

اراضی ملی منطقه تنیان صومعه سرا تعیین تکلیف شوند

افزون بر 917 میلیون سهم در تالار بورس رشت داد و ستد شد

پیش بینی صید 7هزار تن کیلکا در گیلان

لاهیجان 94 واحد تولیدی فعال دارد

پهنه آب بندان ها در گیلان واگذاری می شوند

چهار میلیون دلار کالا از راه آهن آستارا صادر شد

برداشت های متفاوت از برداشت مصالح رودخانه در آستارا

طرح های اقتصاد مقاومتی در استان کرمان 9هزار شغل ایجاد می کند

انجام اقدامات تعاملی مثبتی برای رونق درآمد و اشتغال در گیلان

ملخ‌های مراکشی آسیبی به کشاورزی گیلان نزدند

پایان برداشت کلزا در 800 هکتار از اراضی گیلان

ملخ های مراکشی آسیبی به کشاورزی گیلان نزدند

برنامه ریزی برای کشت کلزا در 9 شهرستان گیلان

افزایش 55 درصدی برداشت پیله تر ابریشم در کشور/ 1100 تن برداشت شد

انجام وجین در 95 درصد شالیزارهای گیلان

زمرد سبز گیلان را به آتش نسپاریم

استویا گیاهی شیرین و کم زحمت برای افزایش درآمد کشاورزان

95درصد شالیزارهای گیلان وجین شد

سطح زیر کشت گل محمدی در شفت به 15 هکتار برسد

«اوراسیا» دروازه جدید تجاری برای ایران/ فرصتی که نباید از دست داد

مشکلی بابت تولید برق در گیلان نداریم

تعدی به حقوق مصرف کنندگان در حوزه اصناف پذیرفته نیست

پیش بینی تولید بالغ بر 750هزار تن برنج سفید در گیلان

رهاسازی یک میلیون و 280 هزار قطعه بچه ماهی به رودخانه در آستارا

88 درصد اظهارنامه های مالیاتی سال گذشته ارائه شد

پای متولدین دهه70 هم به فساد اقتصادی باز شد

تورهای آبی نسل ماهیان گیلان را نابود می کند

افزایش 25 درصدی تولید نوغان در گیلان

برداشت عسل در هر کندوی گیلان ، دو برابر میانگین کشوری

توافق نامه همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی و چابهار با سازمان منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان

تعامل و هم افزایی ضامن پویایی و توسعه صنایع الکترونیک است

اجرای طرح کشت توام برنج و ماهی در 180 هکتار از اراضی آستانه اشرفیه