پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

اتحاد نفتی امریکا و روسیه علیه اوپک در راه است؟ اقتصادي

اتحاد نفتی امریکا و روسیه علیه اوپک در راه است؟

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
اتحاد نفتی امریکا و روسیه علیه اوپک در راه است؟
٦٨٢
٠
اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
آویده علم جمیلی| زمان زیادی به پایان یافتن توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت باقی نمانده است اما اعضای پر قدرت این گروه برای تمدید توافق کاهش تولید، تفاوت نظرهای بسیاری دارند. هفته گذشته، وزرای انرژی عربستان و روسیه برای رسیدن به توافق کاهش تولید با یکدیگر دیدار کردند اما نشانه‌ای دال بر دستیابی به توافقی زودتر از نشست آتی اوپک ایجاد نشد. به نظر می‌رسد دو قدرت مسکو و ریاض نتوانسته‌اند پاسخ روشنی برای قیمت‌های منصفانه نفت پیدا کنند.
نواک، وزیر انرژی روسیه در پایان نشست با خالد الفلیح به خبرنگاران گفت که به زمان بیشتری برای رسیدن به توافق نیازمند است. منافع متفاوت و افزایش نوسانات بازار در سایه بالا گرفتن جنگ تجاری میان چین و امریکا و خطر از دست رفتن سهم روسیه در بازار نفت از جمله عواملی است که سعودی‌ها را به ادامه کاهش تولید مشتاق‌تر می‌کند. این در حالی است که منافع مسکو در خصوص بازارهای نفت مشخص نیست. در عین حال روسیه بارها اعلام کرده که حاضر نیست، سهمش در بازار نفت را از دست بدهد.
عدم توافق نواک و الفالح در حالی است که ثامر غضبان، وزیر نفت عراق در گفت‌وگو با بلومبرگ تاکید کرد که انتظارها بر این است که اوپک پلاس کاهش تولید خود را حداقل در شرایط فعلی بدون مشکلات جدی گسترش دهد.
از سوی دیگر جنگ تجاری میان چین و امریکا و امریکا و مکزیک، آینده بازار انرژی و تقاضا برای نفت را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است. بنا به گزارش‌های رسمی، قیمت‌های نفت همواره نوسان داشته‌اند. از سوی دیگر ترس از کندی رشد اقتصادی در سال جاری میلادی و کاهش عرضه نفت، چشم‌انداز قیمت‌های نفت را تحت‌الشعاع قرار داده به گونه‌ای که طبق برخی برآوردها به نظر می‌رسد که قیمت‌های نفتی تا سطح 90 دلار بالا برود. با این تفاسیر به نظر می‌رسد، روس‌ها و امریکایی‌ها با وجود همه اختلافات یک سیاست مشترک را در بازار انرژی دنبال می‌کنند؛ افزایش سهم خود از این بازار و به حاشیه راندن اوپک.
عربستان پول می‌خواهد
روسیه از مدت‌ها قبل هر‌ گونه پیش‌بینی در خصوص توافق یا عدم توافق اوپک را به روز برگزاری نشست اوپک موکول کرد. این در حالی است که عربستان سعودی به دلیل ساختار اقتصادی خود که متکی به نفت و فرآورده‌های آن است، نیاز به نفت با قیمت بالاتر دارد.
اواسط هفته گذشته خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در گفت‌وگو با عرب‌نیوز اذعان کرد که کشورش به قدرت در حال رصد تحولات بازار نفت است. او در این گفت‌وگو صریحا به ادامه هدف مشترک 24 کشور صادر‌کننده نفت خام و پایبندی به متوازن‌سازی بازار نفت به نفع تولیدکنندگان و مشتریان تاکید کرد.
این مقام سعودی تاکید کرد که بر اساس گفت‌وگوهای انجام‌شده با چندین تولید‌کننده نفت و رکودهایی که بعد از توافق کاهش تولید کسب شده، بعد از ماه ژوئن نیز برای تقویت ثبات در بازار هر آنچه که نیاز است، انجام خواهند داد. فالح معتقد است، ثبات کامل در بازار نفت به دست نیامده و قیمت‌ها تحت تاثیر عواملی خارج از کنترل اوپک است.
هر چند که الفالح رابطه روسیه و عربستان را فراتر از اوپک پلاس و نفت عنوان کرد اما بعد از صحبت‌های وزیر انرژی عربستان، پوتین و نواک به صراحت اعلام کردند برای تمدید توافق زود است و باید منتظر ماند.
نگاه متفاوت به ادامه توافق
هر چند اعضای اوپک پلاس، اقتصادی وابسته به نفت دارند و درصدد بالاترین قیمت برای اصلی‌ترین منبع درآمد خود هستند اما روسیه به دنبال تثبیت سهم خود در بازارهای نفت حتی به بهای نفت 40 دلار است. پوتین، سیگنال‌های متفاوت از بازار نفت و مشخص نبودن آینده توافق اوپک پلاس را نشأت گرفته از درک متفاوت اعضای اوپک پلاس از قیمت‌های نفت می‌داند. رییس‌جمهور روسیه عواملی همچون میزان تولید ایران و ونزوئلا، مشکلات در لیبی و نیجریه و افزایش مصرف در فصل تابستان را در نتیجه‌گیری برای ادامه توافق موثر می‌داند.پوتین نیز قیمت نفت 40 دلاری را برای کشورش مفید می‌داند چراکه روسیه تنوع اقتصادی بیشتری دارد و می‌تواند از راه‌های مختلف به کسب درآمد بپردازد. این در حالی است که اکثر کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، اقتصادی وابسته به نفت دارند و قیمت‌های بالاتر برایشان امری مهم تلقی می‌شود. با توافق اوپک پلاس سهم بازار برای دو عضو مهم این گروه یعنی عربستان و روسیه به خطر افتاد. اگر اوپک به توافق کاهش تولیدش ادامه دهد چه‌ بسا دیر یا زود ماهیت انحصاری‌اش در عرضه نفت و تعیین قیمت را از دست خواهد داد. به همین دلیل برخی از کشورها نسبت به ادامه توافق مردد شده‌اند.
فشار روس نفت به پوتین
اما از دست دادن سهم روسیه در بازار نفت مهم‌ترین دلیل برای عدم تمایلش به کاهش تولید نیست. از زمانی که توافق کاهش تولید شکل گرفت، مهم‌ترین متحد نفتی پوتین یعنی روس نفت مدت‌هاست به مزایای همکاری روسیه با اوپک تردیدها و انتقادهایی دارد. ایگور سچین، مدیرعامل روس‌نفت که بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت در روسیه است ضمن انتقاد به سیاست کاهش تولید درصدد جبران خسارت از پوتین است. سچین که به‌ شدت بر ادامه راه‌اندازی پروژه‌های جدید نفتی تاکید دارد و کاهش تولید را مانعی بر سر راه انجام پروژه‌های جدید نمی‌داند، دور تازه‌ای از مذاکرات با دولت روسیه را آغاز کرده تا در صورت تمدید توافق کاهش تولید تا پایان 2019 خسارت دریافت کند. مدیرعامل روس نفت معتقد است پس از کاهش تولید و وقفه در صادرات نفت به اروپا به دلیل آلودگی خط لوله، سهم روسیه در بازارهای جهانی بیش از پیش در معرض تهدید است و اگر این تهدید جدی گرفته نشود، تولید‌کنندگان رقیب ظرفیت بازار را پر می‌کنند و سهم بازار را به دست می‌آورند. اشاره سچین مشخصا به امریکاست که در ماه‌های اخیر ظرفیت تولید نفت خود را افزایش داده و به حدود 12 میلیون بشکه نفت در روز در ماه مارس رسانده است. گفتنی است، تولید نفت روسیه در ماه مه ‌به 10.87 میلیون بشکه نفت در روز رسیده در حالی که در ژوئن میانگین تولید این کشور 11.11 میلیون بشکه نفت در روز بوده است. 10.87 میلیون بشکه نفت کمترین تولید نفت روسیه در 3 سال اخیر است.
امریکا، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار در روسیه
واشنگتن قبل از شروع تحریم‌های نفتی علیه ایران از کشورهای امارات و عربستان به عنوان حامیان اصلی و پرکنندگان جای خالی ایران نام برد. اما بهای بالای نفت به مذاق امارات و عربستان بیش از پیش خوش آمد تا آنها نسبت به ادامه کاهش تولید مصمم‌تر شوند. چندی پیش عربستان اعلام کرد تا ژوئن به توافق کاهش تولید پایبند می‌ماند. هر چند که این اقدام عربستان به دلیل وابستگی اقتصادی زیاد به نفت است که هر گونه تحرک در این حوزه را با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی سخت می‌کند.
به نظر می‌رسد، امریکا برای افزایش تولید و کاهش قیمت‌ها به خصوص در فصل تابستان که تقاضا برای سوخت بالاتر است به سراغ کشور دیگری خواهد رفت؛ روسیه.
واشنگتن در خصوص روسیه با طمأنینه و آرامش بیشتری عمل خواهد کرد چراکه می‌داند روسیه، عربستان نیست و برای ایفای نقش بیشتر در بازار انرژی از تمام پتانسیل‌های خود استفاده خواهد کرد و اگر به اتحادی با سایر کشورها دست یابد، می‌تواند سهم بازارها را در اختیار بگیرد. روسیه اخیرا حضور خود در سوریه را افزایش داده تا در کنار سایر کشورهای حاضر بتواند بر مناسبات خاورمیانه نیز تاثیر بگذارد. نیاز روسیه به سرمایه و حضور فعال امریکا به عنوان سرمایه‌گذار خارجی یک امتیاز برای امریکا محسوب می‌شود تا با اتحاد بیشتر بتواند نبض بازارهای انرژی را در دست بگیرد.
بر اساس گزارش‌های راشاتودی، امریکا با پشت سر گذاشتن چین، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در روسیه است. برای نخستین‌ بار از سال 2013 و با وجود تحریم‌های گسترده غرب بر ضد روسیه، امریکا بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در روسیه تا پایان سال 2018 شناخته شد.
سال گذشته سرمایه‌گذاران امریکایی در 33 پروژه روسی سرمایه‌گذاری کردند که در مقایسه با سال 2017 حاکی از افزایش 74 درصدی است. روسیه برای تکمیل پروژه‌های خود تا سال 2024 نیاز به 388 میلیارد دلار سرمایه دارد که تاکنون برای 115 میلیارد دلار از این پروژه‌ها تامین مالی صورت گرفته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نرخ دلار در مرز 13هزار تومان

ارائه کالای کشاورزی بدون واسطه از اهداف نمایشگاه رشت

پیش بینی افزایش چشمگیر صادرات خاویار گیلان

سرپرست فرمانداری صومعه سرا: توزیع آب کشاورزی عادلانه انجام شود

به بار نشستن زودهنگام خوشه های برنج در آستارا

ظرفیت دو هزار تنی بسته بندی و فرآوری عسل در گیلان

پیش بینی آغاز برداشت برنج گیلان از اوایل مردادماه

خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران گیلان

جابجایی 30 میلیون دلاری کالا از پایانه ریلی آستارا با 1325 واگن

تولید 481 تن پیله ابریشم تر در گیلان

افزایش 10 درصدی برداشت برگ سبز چین بهاره

پرداخت 60درصد مطالبات چایکاران شمال

مدیریت صید راهکار شیلات برای افزایش ذخایر ماهی کیلکا در دریای خزر

گشایش نمایشگاه تخصصی ماشین آلات و ادوات کشاورزی در رشت

گوجه‌فرنگی و پیاز ارزان شد

بهزراعی 5500 هکتار باغ چای/ افزایش 15 درصدی تولید برگ سبز

سهمیه آرد گیلان باید دو برابر شود

افزایش عملکرد 15 درصدی در تولید برگ سبز چای کشور

اراضی ملی منطقه تنیان صومعه سرا تعیین تکلیف شوند

افزون بر 917 میلیون سهم در تالار بورس رشت داد و ستد شد

پیش بینی صید 7هزار تن کیلکا در گیلان

لاهیجان 94 واحد تولیدی فعال دارد

پهنه آب بندان ها در گیلان واگذاری می شوند

چهار میلیون دلار کالا از راه آهن آستارا صادر شد

برداشت های متفاوت از برداشت مصالح رودخانه در آستارا

طرح های اقتصاد مقاومتی در استان کرمان 9هزار شغل ایجاد می کند

انجام اقدامات تعاملی مثبتی برای رونق درآمد و اشتغال در گیلان

ملخ‌های مراکشی آسیبی به کشاورزی گیلان نزدند

پایان برداشت کلزا در 800 هکتار از اراضی گیلان

ملخ های مراکشی آسیبی به کشاورزی گیلان نزدند

برنامه ریزی برای کشت کلزا در 9 شهرستان گیلان

افزایش 55 درصدی برداشت پیله تر ابریشم در کشور/ 1100 تن برداشت شد

انجام وجین در 95 درصد شالیزارهای گیلان

زمرد سبز گیلان را به آتش نسپاریم

استویا گیاهی شیرین و کم زحمت برای افزایش درآمد کشاورزان

95درصد شالیزارهای گیلان وجین شد

سطح زیر کشت گل محمدی در شفت به 15 هکتار برسد

«اوراسیا» دروازه جدید تجاری برای ایران/ فرصتی که نباید از دست داد

مشکلی بابت تولید برق در گیلان نداریم

تعدی به حقوق مصرف کنندگان در حوزه اصناف پذیرفته نیست

پیش بینی تولید بالغ بر 750هزار تن برنج سفید در گیلان

رهاسازی یک میلیون و 280 هزار قطعه بچه ماهی به رودخانه در آستارا

88 درصد اظهارنامه های مالیاتی سال گذشته ارائه شد

پای متولدین دهه70 هم به فساد اقتصادی باز شد

تورهای آبی نسل ماهیان گیلان را نابود می کند

افزایش 25 درصدی تولید نوغان در گیلان

برداشت عسل در هر کندوی گیلان ، دو برابر میانگین کشوری

توافق نامه همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی و چابهار با سازمان منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان

تعامل و هم افزایی ضامن پویایی و توسعه صنایع الکترونیک است

اجرای طرح کشت توام برنج و ماهی در 180 هکتار از اراضی آستانه اشرفیه