پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

استقبال روز افزون مصرف کنندگان از چای ایرانی اجتماعي

استقبال روز افزون مصرف کنندگان از چای ایرانی

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - لاهیجان - با آغاز فصل چین بهاره برگ سبز چای در اردیبهشت ماه و به دنبال آن انجام فرایند عمل آوری چای خشک از مزرعه تا کارخانه، این محصول داخلی و با کیفیت، تولید و در خردادماه وارد بازار شده است؛ محصولی که از نظر کیفیت و طبیعی بودن، جایگاه بالاتری در مقایسه با نمونه‌های خارجی دارد و هر سال نسبت به سال قبل، مشتریان آن بیشتر می‌شوند.

پیشتر یکی از عمده ترین نگرانی‌های چایکاران و صاحبان کارخانه‌های عمل آوری چای خشک، نبود تقاضای کافی برای خرید چای تولید داخلی بود که به تدریج با آگاه سازی های عمومی از کیفیت این محصول و البته در کنار آن افزایش قیمت چای وارداتی، هم اکنون مشکلی در خرید چای داخلی وجود ندارد و تاکنون پس از گذشت نزدیک به یک ماه از آغاز برداشت برگ سبز چای، محصول داخلی شمال کشور به خوبی به فروش می‌رسد.
تداوم حمایت‌های پایدار از صنعت چای، زمینه ساز ارتقای کیفی محصول
گودرز خردادپور معاون بازرگانی و تنظیم بازار سازمان چای کشور در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: رطوبت برگ سبز در چین بهاره که ضریب تبدیل چای خشک را پایین‌تر می‌آورد و متعاقب آن مرغوبیت محصول استحصالی را نسبت به چین‌های تابستانه و پاییزه افزایش می‌دهد؛ هر ساله عامل بالاتر رفتن قیمت تمام شده چای بهاره در مقایسه با چین‌های بعدی بوده که در سال جاری شیب بیشتری داشته است.
وی ادامه داد: سالم، طبیعی و عاری بودن چای ایرانی از سموم شیمیایی، گرایش مصرف کننده و کشش بازار را بالاتر برده است.
وی افزایش قیمت چای خشک طی سال جاری را با توجه به افزایش نرخ تورم سالانه و متعاقب آن افزایش قیمت همه کالاهای اساسی ذکر کرد و با یادآوری حمایت‌های دولت تدبیر و امید از کالای ایرانی در جهت رونق تولید محصول چای ادامه داد: به منظور افزایش ضریب خوداتکایی و کاهش وابستگی به واردات و در نتیجه کاهش خروج ارز از کشور، باید حمایت‌های مستمر و پایدارتری از این محصول راهبردی انجام شود تا این امر علاوه بر افزایش انگیزه چایکاران زحمتکش استان‌های گیلان و مازندران، ارتقا کیفی تولید محصول چای را به همراه داشته باشد.

محبوبیت چای چین بهاره
چای خشک بر اساس فرآوری کارخانه‌های داخلی به رقم‌های ممتاز، شکسته، قلم، باروتی و خاک فرآوری و با طعم‌ها و کیفیت‌های متفاوت در چهار چین از اردیبهشت ماه تا مهرماه تولید و عرضه می‌شود که در این میان؛ چین بهاره از کیفیت و مرغوبیت بالاتری برخودار است. چای ممتاز بهاره که حدود هشت درصد کل چای خشک یک واحد تولیدی را در بر می‌گیرد، مرغوبترین چای تولیدی داخلی به شمار می‌رود و با توجه به عطر و طعم این نوع چای، تقاضای مصرف کنندگان برای خرید آن بالا بوده و با توجه به تولید محدود و تقاضای زیاد، ارزش آن از ارقام دیگر چای بیشتر است.
کارشناسان سازمان چای بر این باورند که افزایش قیمت چای بهاره با توجه به کشش بازار، سیر صعودی متغیری دارد و در سال جاری با توجه به افزایش بهای ماده اولیه، دستمزد نیروی انسانی و حامل‌های انرژی حداقل به میزان 30 تا 35 درصد در فله فروشی افزایش قیمت صورت گرفته اما با احتساب هزینه‌های بسته بندی، حمل و نقل، توزیع و خرده فروشی افزایش قیمت به میزان 80 درصد نیز رسیده است.
آنان می‌گویند: ساز و کار قیمت گذاری روی محصولات، تابع هزینه‌های تولید و میزان عرضه محصول از نظر کمی و کیفی است ولی توجه داشته باشیم که چای داخلی از نظر شاخص‌های سلامت و عدم استفاده از سموم شیمیایی، معیارهای کیفی بالایی دارد.

یکی از فعالان عرصه چای در لاهیجان به خبرنگار ایرنا گفت: چای زرین و یا وزین، اعلاترین چای محسوب می‌شود که کارخانه‌ها تولید می‌کنند و هر کیلوگرم آن بین 60 تا 70 هزار تومان به فروش می‌رسد و همچنین چای خشک ممتاز و ممتاز شکسته نوعی دیگر از چای باکیفیت داخلی است که 70 درصد مردم آن را مصرف می‌کنند و در حال حاضر دو رقم ممتاز و شکسته ممتاز کیلویی بین 30 تا 50 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
وی افزود: چای قلم نوعی چای با قیمت پایین است که اقبال زیادی از آن شده و این رقم که سال گذشته هر کیلوگرم زیر 20 هزار تومان بود، قیمت آن امسال به 30 تا 35 هزار تومان رسیده است.
اهتمام سازمان چای به سهولت دسترسی مصرف کنندگان به محصول داخلی
رئیس سازمان چای کشور در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اگرچه با توجه به شرایط حاضر نمی‌توان قیمت قطعی را اعلام کرد، اما قیمت واقعی چای مصرفی (داخلی و خارجی) می‌بایست متناسب با بهای تمام شده به اضافه میزان سود منصفانه به گونه‌ای که رضایت مصرف کنندگان را تأمین کند، باشد.
حبیب جهانساز افزود: بطور معمول مصرف کنندگان اغلب طرفداران چای ممتاز هستند و در استان‌های دیگر از ارقام شکسته و قلم متناسب با شرایط درآمدی خود بهره مند می‌شود که این ارقام با توجه به نوع ذائقه در استان‌های مختلف، متفاوت است.
وی شاخص‌های بارز و مهم محصول چای ایرانی را نسبت به چای وارداتی، سالم و طبیعی بودن و نداشتن سموم شیمیایی ذکر و خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تمایل مصرف کننده داخلی به مصرف چای ایرانی و در راستای حمایت از کالای بومی، استقبال مردم استان‌های دیگر نیز در سال‌های اخیر بویژه امسال از چای ایرانی افزایش یافته و به مصرف چای داخلی روی آورده‌اند.

به گفته جهانساز ، باید تمامی نظارت‌ها از سوی تنها نهاد متولی چای کشور یعنی سازمان چای صورت گیرد زیرا یکی از وظایف سه گانه این سازمان طبق اساسنامه ساماندهی و نظارت بر واردات و صادرات چای و تنظیم بازار چای کشور است و سپس از نهادهایی همچون تعزیرات حکومتی برای بازرسی مستمر و رصد قیمت‌ها در بازار کمک گرفته می‌شود تا محصول به راحتی و با کمترین هزینه به مصرف کننده برسد.
مصرف سالانه چای خشک در کشور بین 110 تا 120 هزار تن برآورد شده که تولید داخلی 30 هزار تن آن را تشکیل می‌دهد. حدود 50 هزار خانوار کشاورز چایکار در تولید برگ سبز فعالیت دارند و یکصد هزار خانوار زندگی و درآمدشان از راه چایکاری تأمین می‌شود.
در استان‌های گیلان و مازندران 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای وجود دارد که 90 درصد این باغ‌ها در گیلان واقع است. برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.
لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده است و سازمان چای کشور و پژوهشکده چای در این شهرستا . استقرار دارند.
6029/‏2007/‏


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دفاع مقدس الگویی برای عبور از تحریم‌هاست

احزاب با تدوین برنامه مناسب، در توسعه سیاسی نقش‌آفرین باشند

اجازه تسخیر اراضی تالابی صومعه‌سرا را به متصرفان نمی‌دهیم

ثبت تالاب سوستان گیلان در فهرست آثار طبیعی ملی ایران

ایمن سازی راه روستاهای آستارا نیازمند 5 میلیارد ریال اعتبار است

باز هم تصادف مرگبار در آستارا و اقدامات لاک پشتی راهسازی

آماده باش پایگاه‌های امداد و نجات جمعیت هلال احمر گیلان

زلزله‌ای 4.7 ریشتری گیلان را لرزاند

زلزله جیرنده رودبار تاکنون خسارتی نداشته است

زلزله‌ای به قدرت 4.7 ریشتر گیلان را لرزاند

زمین لرزه‌ای نسبتا شدید رودبار را لرزاند

زلزله به قدرت 4.7 ریشتر گیلان را لرزاند

بهره برداری از اورژانس هوایی گیلان در جلوگیری از مرگ و میر موثر است

افزایش نسبی دمای هوای گیلان از فردا

ارتقاء نرخ امید به زندگی در گیلان مورد توجه است

اورژانس هوایی در گیلان راه اندازی شد

رشد 7.94 درصدی مأموریت‌های اورژانس گیلان/50 هزار مأموریت انجام شد

«محمود قاسم‌نژاد» سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی استانداری گیلان شد

40 روحانی مستقر و 200جوان مسجدی به پیاده روی اربعین اعزام می شوند

بهره برداری از اورژانس هوایی برای استان گیلان ضروری بود

اورژانس هوایی گیلان از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد

معاون وزیر بهداشت: سی‌تی‌اسکن بیمارستان آستارا به زودی دایر می‌شود

افتتاح نمایشگاه سنگ های گرانبها در موزه رشت

مجوز 331 خانه مسافر در استان گیلان صادر شده است

40 بیمارستان تا پایان امسال در کشور بهره برداری می شود

برگزاری مانور مقابله با آلودگی نفتی دریا در بندر آستارا + عکس

برگزاری مانور مقابله با آلودگی نفتی دریا در آستارا

برگزاری همایش «تورقی بر کتاب دفاع مقدس» در گیلان

ضرورت افزایش درآمد خانوار روستایی

صدور دستور تجهیز بیمارستان آستارا

طرح «مهر تحصیلی» در 6 شهرستان استان گیلان اجرا می شود

126 دستگاه بیت‌کوئین‌ در رشت کشف شد

استاندارد سازی گرمایشی 320 کلاس درس در گیلان

روند فروش اراضی کشاورزی گیلان افزایشی است

کشف 55 کیلوگرم تریاک در رشت

اجرای طرح مهر تحصیلی در گیلان

بهره مندی از تمام توان برای تأمین امنیت مواد غذایی هموطنان

مانور مقابله با آلودگی نفتی دریا در بندر آستارا برگزار شد

پایان برداشت برنج در گیلان

جابه جایی بیش از 31 هزار تن کالا از راه آهن آستارا

اردوهای دانش‌آموزی مهارت‌محور می‌شوند

کاهش 11 درصدی تلفات جاده ای در گیلان/ 205 نفر کشته شده‌اند

آغاز بکار نمایشگاه تخصصی سنگ‌های گرانبها، فسیل و جواهرات در رشت

ثبت‌نام 7 هزار زائر گیلانی اربعین در سامانه سماح

لزوم بهره‌برداری‌های سیاسی و فرهنگی از رویداد جهانی اربعین

زائران گیلانی اربعین از 15 مهر با قطار اعزام می‌شوند

استاندار گیلان: ستادهای اربعین، زمینه‌ساز نمایش اقتدار مسلمانان باشند

بازدید سرزده استاندار از اداره کل ثبت‌احوال گیلان

ثبت احوال مشارکت حداکثری مردم در انتخابات امسال را تسهیل کند

برگزاری دومین مرحله آموزش تیم‌های واکنش سریع هلال احمر در گیلان