پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

معاون دبیرخانه مناطق آزاد تاکید کرد؛

فرآیند برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر خدمات هوشمندسازی شود اجتماعي

فرآیند برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر خدمات هوشمندسازی شود

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور با تاکید بر ضرورت ترکیب فناوری با صادرات گفت: برای دستیابی به صادرات فناوری محور، باید مدیریت فرآیند برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر خدمات و اطلاعات مرتبط با حمل و نگهداری کالا، هوشمندسازی شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا اکبر افتخاری روز پنجشنبه در نخستین نشست تخصصی بررسی چالش‌های مناطق آزاد کشور و فرصت‌های سرمایه گذاری در سالن همایش‌های منطقه آزاد انزلی با اشاره به اهمیت صادرات فناوری محور اظهار کرد: نقش صادرات در شکوفایی و رشد اقتصادی کشور بر هیچکس پوشیده نیست اما آنچه که می‌تواند تحول اساسی در صادرات ایجاد کند ترکیب آن با فناوری روز دنیاست.
وی با بیان اینکه فناوری دیجیتال تحول جدی در عرصه مباحث و علوم ایجاد کرده، افزود: با نگاهی به تغییراتی در روند بازار و عملیات‌های مالی نهادهای مالی مشاهده می‌شود امروز بانک‌ها و بیمه‌ها از شعبه‌ها به موبایل‌ها انتقال پیدا کرده و این عملیات بدون استفاده از فناوری اطلاعات امکان پذیر نیست.
افتخاری با تاکید بر ضرورت نحوه استفاده از ابزارهای فناوری برای انتقال سریع‌تر و بهینه‌تر کلیه امور به مخاطب تصریح کرد: ترکیب فناوری با علم و اقتصاد، عصر جدیدی را برای ظهور و بروز مفاهیم جدید ایجاد کرده و یکی از مأموریت‌های مناطق آزاد پایلوت بودن پروژه‌ها و مفاهیم جدیدی است که می‌خواهد در کشور بررسی و آزمایش شده و پس از بررسی و رفع نواقص به کل کشور انتقال پیدا کنند.
وی با اشاره به اینکه برای افزایش بهره وری اقتصادی باید ابزارهای نوین با مفهوم مهم اقتصادی ترکیب شود گفت: در حال حاضر در همه مناطق آزاد کشور مراکز نوآوری و فناوری در حال شکل گیری است اما منطقه ازاد انزلی در این راستا پیشرو بوده و مفاهیم فناوری را دنبال کرده است.
افتخاری با اشاره به لزوم فعالسازی زنجیره نوآوری برای مراکز فعال افزود: بر اساس دستور العمل مناطق آزاد، زنجیره نوآوری از مرحله ایجاد یک ایده توسط مناطق و یا کسب و کارهای موجود در مناطق و حتی خارج از مناطق تا مرحله‌های آزمایشگاهی و تست و تبدیل به محصول حمایت و تجاری سازی شده و به مرحله عرضه برسد.
وی با بیان اینکه صادرات و واردات بدون عملیات لجستیک (لجستیک فرآیند برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر خدمات و اطلاعات مرتبط با حمل و نگهداری کالا از مبدأ تا محل مصرف که با هدف تأمین نیاز مشتری شامل جریان‌های درونی و بیرونی، درون‌سو و برون‌سو انجام می‌گیرد) امکان پذیر نبوده اما باید لجستیک هوشمندسازی شود ادامه داد: باید روند فعالیت‌ها به گونه‌ای پیش رود که در زمان مشخص و مورد نظر، مواد اولیه به کارخانه و محصول به دست مصرف کننده برسد تا علاوه بر از بین رفتن انبارداری بلند مدت و جلوگیری از حبس منابع مالی در انبارها، کالاها در سریع‌ترین زمان ممکن تأمین و با کاهش بها، کالا با قیمت بهتر و زمان کمتر به دست مصرف کننده برسد.
معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور تاکید کرد: باید با ترکیبی از ساختار مدیریت ترافیک و مسیر یابی ، مسیر کالا از کارخانه به مصرف کننده را به حداقل زمان و هزینه و حداکثر بهره وری رسانده و از فضای بندرگاه‌ها در تخلیه و بارگیری و ترخیص کالا به بهترین شکل استفاده شود.
افتخاری با اشاره به اینکه بندر کاسپین در منطقه ازاد انزلی از افتخارات کشور است تصریح کرد: باید از حداقل ظرفیت‌ها، حداکثر استفاده را ببریم.
دلیل موفقیت مناطق آزاد پیشرو، وحدت فرماندهی در آن است
در ادامه این نشست رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: مهم‌تر از وضع قانون، وحدت فرماندهی، دلیل تشکیل مناطق آزاد بوده و مناطق آزادی موفق هستند که وحدت فرماندهی داشته باشند.
رضا مسرور افزود: مناطق آزاد ابزار توسعه تجارت خارجی به وسیله سرمایه گذاری است و در کل دنیا مناطق برخوردار از زیر ساخت، به منطقه آزاد تبدیل می‌شود در حالی که در ایران مناطق آزاد در ابتدا فاقد زیر ساخت هستند.
وی با اشاره به ضرورت توجه دولت به مدل اقتصادی مناطق آزاد به عنوان مهم‌ترین عامل موفقیت افزود: وضع قانون منجر به ایجاد وضعیت رقابتی می‌شود و باید دید چه میزان از قوانین مناطق آزاد در کشور اجرایی می‌شود.
مسرور تصریح کرد: اگر مناطق آزاد کشور از زیر ساخت مناسبی برخوردار بود امروز باید خروجی‌های این مناطق خیلی بیشتر از وضعیت فعلی می‌شد.
وی با اشاره به اینکه فضای کسب و کار و شاخص‌های 10 گانه آن در کشور تأثیر بسیاری در روند موفقیت مناطق آزاد دارد گفت: علاوه بر جانمایی و اندازه و ظرفیت مناطق آزاد، ارزان بودن نیروی انسانی نیز از دیگر عوامل موفقیت مناطق آزاد است.
اقتصاد دانش بنیان پاسخگوی اقتصاد کشور در صادرات بدون نفت
در ادامه این نشست رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز گفت: امروز در دنیا برای رفع مشکلات از استارت آپ ها استفاده می‌شود و اقتصاد دانش بنیان پاسخگوی مشکلات اقتصادی کشور در خصوص توجه به صادرات کالاهای غیر نفتی است.
عباس زارعی با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان بر پنج محور اساسی دانشگاه، صنعت، دولت، رسانه و جامعه بنیان گذاشته شده افزود: همه این پنج محور، نقطه مشترکی به نام پارک علم و فناوری دارند.
وی پارک علم و فناوری را به عنوان حلقه اتصال زنجیره اقتصاد دانش بنیان دانست و تاکید کرد: قرار گرفتن به عنوان حلقه واسط بین این پنج محور، گاهی کار را دشوار می‌کند چرا که باید ایده در یک مسیر روشن رشد کند تا بتواند به مرحله فروش به بازار برسد.
زارعی با اشاره به اینکه برای مشکل مطروحه باید همه موارد برای طراحی حل آن در نظر گرفته شود تاکید کرد: نیازمند کمک برای رفع مشکلات بر سر راه پارک‌های علم و فناوری هستیم.
وی مناطق ازاد را به عنوان حلقه‌های اتصال بازار داخلی به بازار خارجی دانست و گفت: صادرات، تنها راه کمک به اقتصاد کور است و اگر برای صادرات به 15 کشور همسایه برنامه ریزی نشود؛ بازارهای داخلی را نیز از دست می‌دهیم.
به گزارش خبرنگار ایرنا، نخستین نشست تخصصی بررسی چالش‌های مناطق ازاد و فرصت‌های سرمایه گذاری با مشارکت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد انزلی از صبح امروز آغاز شده و تا عصر فردا (جمعه) ادامه دارد.
در این همایش نمایشگاهی نیز از دستاوردهای پارک‌های علم و فناوری تحت عنوان رویدادهای استارت آپی در محل همایش‌های منطقه ازاد انزلی برپا شده است.
7471/‏2007/‏

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش تصادفات جاده ای فومن در سال 98/ ترویج فرهنگ صحیح ترافیکی

نشست کتابخوان «فرهنگ پهلوانی و مبارزه با مواد مخدر» برگزار می شود

ضرورت مدیریت مصرف برق در فصل گرما

عامل سوء قصد به فرمانده انتظامی زابل دستگیر شد

توهم پرآبی

پهنه آب بندان ها در گیلان واگذاری می شوند

ایستگاه هواشناسی ماسال راه اندازی شود

چهار میلیون دلار کالا از راه آهن آستارا صادر شد

شناسایی پنج نقطه حادثه خیر در فومن

برداشت های متفاوت از برداشت مصالح رودخانه در آستارا

70 روستای گیلان دچار تنش آبی هستند

هشدار به استفاده کنندگان دستگاه های تولید ارزهای دیجیتال

سنجش و ثبت فشار خون 96 درصد جامعه هدف گیلان

فرمانده انتظامی زابل مورد اصابت گلوله قرار گرفت

کلاس‌های تابستانی موسسه یاران سبز موعود در گیلان آغاز شد

انتصاب سرپرست کانون بسیج اساتید سازمان جهاد دانشگاهی گیلان

نهاوندیان: کشور نیاز به ابتکار مالی و تحریم شکنی دارد

کلنگ زنی دو طرح مالی و آموزشی در تالش

امام جمعه آستارا بر جذابیت برنامه های اوقات فراغت جوانان تاکید کرد

مددجویان کمیته امداد برای دریافت دفترچه بیمه سلامت اقدام کنند

افتتاح اولین کلینیک تخصصی تغذیه با شیرمادر در بیمارستان 17 شهریور رشت

لاهیجان در جذب اعتبارات روستایی گیلان رتبه هفتم را دارد

معاون استاندار گیلان: بهره برداری واحدهای نیمه تمام در اولویت است

اجرای شیوه‌نامه ساماندهی رودخانه‌های گیلان در تمام استان‌ها

معاون وزیر: تفکیک جنسیتی مد نظر وزارت علوم نیست

واکنش پلیس به ویدیوی درگیری ماموران انتظامی با یک دختر جوان در تهرانپارس

بهره برداری از نخستین "استریت فود" شمال کشور در آستارا

رزمندگان قرارگاه حمزه با تیم تروریستی در چالدران درگیر شدند

انتخابات از نمودهای مهم انقلاب اسلامی است

واژگونی وانت حامل اتباع غیر مجاز با 2 کشته و 25 مجروح

آشنایی با چهره‌های ادب و هنر ایران در تماشاخانه رادی

هم اندیشی برگزارکنندگان رویدادکارآفرینی ویتا

راه آهن ایران آماده انتقال زائران پاکستانی به شهرهای زیارتی است

نماینده ولی فقیه در گیلان: امامت جماعت مساجد موروثی نشود

79 روایت از زندگی

گلوبال هاوک در جهان مجازی

تراکم جمعیت در البرز 11 برابر کشور است

305 مورد خلع ید از زمین‌های ملی انجام شد

مهارت های تبلیغی در حوزه‌های علمیه افزایش یابد

سه دانش آموز آستارایی در پرسش مهر رتبه های برتر استانی کسب کردند

165 طرح پژوهشی استان ها در وزارت ورزش ثبت شد

امام جمعه رشت: رودخانه های گیلان آسیب پذیر شده اند

کاپیتان تیم فوتبال 90 ارومیه به سپاهان پیوست

خیز شهرهای فارس برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران

کشف جرائم در بخش راه آهن کشور 64 درصد افزایش یافت

نهاوندیان: ایران در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی است

ثبت نام دانش آموزان پایه هفتم در مدارس شاهد گیلان آغاز شد

حمایت جهاد کشاورزی آستارا از مشاغل خانگی

مددجویان گیلانی برای دریافت دفترچه بیمه سلامت شتاب کنند

ایران پرچمدار مبارزه جهانی با مواد مخدر است