پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

سرمقاله سیاست روز/ سرافرازی با تصویب لوایح پالرمو و اف.ای.تی.اف مقالات

سرمقاله سیاست روز/ سرافرازی با تصویب لوایح پالرمو و اف.ای.تی.اف

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
سرمقاله سیاست روز/ سرافرازی با تصویب لوایح پالرمو و اف.ای.تی.اف
٠
٠
سیاست روز / « سرافرازی با تصویب لوایح پالرمو و اف.ای.تی.اف » عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم سیاوش کاویانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
هنگامی که بحث مذاکرات هسته‌ای مطرح شد، موضوعی به نام «اف.ای.تی.اف» در میان نبود، مذاکرات هسته‌ای فقط برای لغو تحریم‌های اقتصادی در دولت تدبیر و امید پیگیری شد.
وعده‌هایی که دولت محترم برای مذاکرات هسته‌ای به افکار عمومی داد، وعده‌هایی بود که همگان را مشعوف کرد، وعده‌هایی بزرگ که برجام باعث آن می‌شد و می‌توانست مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی محیط‌زیست را حل کند، آلودگی هوا را نیز برطرف می‌کرد.
برجام امضا شد، امضای آمریکا هم تضمین این توافق بود، با وجودی که همه اعضای گروه 1+5 توافق هسته‌ای را امضا کرده بودند، امضای ایالات متحده که با دست جان کری بر روی قرار داد و پیمان توافق هسته‌ای نقش بسته بود، ضمانت اجرایی این موافقتنامه شد.
پس از آغاز اجرای توافق هسته‌ای که وارد مرحله پایبندی به تعهدات شده بود، همه در انتظار تأثیر مثبت دستاورد برجام بودند، حتی آنهایی که از ابتدا مخالف و منتقد مذاکره و توافق با آمریکا بودند نیز در انتظار باقی ماندند، اما انتظار تاکنون ادامه دارد و هیچ گشایشی از توافق هسته‌ای در ایران صورت نگرفت، بلکه باعث شد تا فشارها و تحریم‌های اقتصادی بیشتر شود، در حالی که قول و وعده بر این بود که همه تحریم‌های اقتصادی و بانکی همزمان با آغاز اجرای تعهدات طرفین لغو خواهد شد.
جمهوری اسلامی ایران براساس تعهداتی که در برجام داده بود، آنها را به سرعت آغاز و اجرا کرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز براساس زمانبندی هر 120 روز یکبار پایبندی ایران به تعهداتش را تأیید می‌کرد و گزارش آن را به آمریکا می‌فرستاد، این پایبندی با وجود کاهش برخی تعهدات ایران در توافق هسته‌ای که به خاطر خروج آمریکا آغاز شده، هنوز از نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه دارد.
اما ایران در مدت اجرای توافق هسته‌ای هیچ بهره‌ای از آن نبرد، تحریم‌های اقتصادی لغو نشد و روابط بانکی نیز به حالت عادی باز نگشت. مشکلات بانکی همچنان ادامه دارد و حتی دارایی‌های بلوکه شده ایران در آمریکا و دیگر کشورها، به ایران بازگردانده نشد، با این وجود آمریکا در زمان ترامپ به دروغ اعلام می‌کند که 150 میلیارد دلا از دارایی‌های ایران را پس داده است در حالی چنین اتفاقی هیچ‌گاه نیفتاد، آمریکا در این زمینه نیز، بازی فریب افکار عمومی را آغاز کرده است.
اما پس از آن که توافق هسته‌ای برای ایران بی‌دستاورد شد، برای این که موضوع برجام بی‌دستاورد باقی نماند، دستاوردسازی شد، برچیدن سایه جنگ از سر ایران، دستاورد مهم این توافق معرفی شد، در حالی که این مساله، موضوعی نبود که در جریان مذاکرات هسته‌ای درباره آن گفت‌و‌گویی انجام شده باشد، برچیده شدن سایه جنگ و عملیاتی نشدن گزینه نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران به خاطر مؤلفه‌های قدرتی است که در نیروهای مسلح و مردم وجود دارد. اگر ایران از توانمندی‌های نظامی همچون موشکی برخوردار نبود، سایه جنگ تبدیل به جنگ علیه جمهوری اسلامی می‌شد. اصرار آمریکا و اروپا برای برچیدن توانمندی موشکی کشورمان برای همین هدف دنبال می‌شود.
برای برجام دستاوردهای دیگری نیز ساخته شد، اما با هدف اصلی این توافق بسیار فاصله دارد، آیا ایران تن به مذاکره و توافق هسته‌ای داد و فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق و تعطیل کرد تا چهره واقعی آمریکا به جهان شناسانده شود؟
آیا برای این منظور به توافق هسته‌ای رسیدیم که افکار عمومی به بدعهدی و غیرقابل اعتماد بودن رژیم آمریکا پی ببرند؟
پس از ناکامی برجام و بی‌دستاورد بودن این توافق، موضوع پیوستن به اف.ای.تی.اف مطرح شد و دولت لوایح پیوستن به این سازمان را به مجلس فرستاد، مهمترین و پر بحث ترین لوایحی که در قالب اف.ای.تی.اف که با حاشیه‌های زیادی روبرو است، لایحه پالرمو و سی.اف.تی است.
این دو لایحه مهمترین لوایحی است که اف.ای.تی.اف خواهان پیوستن ایران به آن است. دولت اصرار به پیوستن به آن دارد و مجلس شورای اسلامی ‌نیز آنها را تصویب کرده و پس از چندین رفت و آمد میان مجلس و شورای نگهبان، به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد که هنوز این نهاد درباره آن تصمیم‌گیری نکرده است.
با وجود برقراری تحریم‌های بانکی و اقتصادی علیه ایران، دولت اعتقاد دارد که اگر به اف.ای.تی.اف بپیوندیم و دو کنوانسیون پالرمو و سی.اف.تی را اجرا کنیم، گره‌های بانکی باز می‌شود و مشکلات اقتصادی نیز مرتفع خواهد شد. هر چند دولت هیچ تضمینی در این زمینه نمی‌دهد، نکته‌ای که آقای ظریف وزیر خارجه چندی پیش به مجلس رفته بود و به آن اشاره کرد.
روز گذشته نیز آقای روحانی رئیس جمهور محترم بار دیگر در دفاع از پیوستن ایران به دو لایحه‌ای که در مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی مانده گفت؛ «فردا اگر روابط بانکی ما با دنیا دچار مشکل شد، مردم نگویند دولت ناکارآمد است. دولت کارآمد است، چراکه به موقع لوایح را تهیه و به مجلس فرستاده و خوشبختانه مجلس نیز همکاری کرده و مجلس و دولت در این زمینه سرافراز هستند، اما در عین حال مردم توقعاتی دارند که همه نهادها و بخش‌ها باید در این زمینه تلاش کنند.»
با توجه به سخنان آقای روحانی اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام لوایح دوگانه را تصویب نکند، مقصر بروز مشکلات بانکی است و دولت در این زمینه هیچ مسئولیتی ندارد.
اما دولت محترم به این پرسش‌ها پاسخ دهد که آیا اکنون روابط بانکی ایران با بانک‌های خارجی دچار مشکل نیست؟
آیا با فروش نفت و دیگر محصولات صادراتی، ارز حاصل از آن هم اکنون بدون مشکل وارد کشور می‌شود؟
مجلس و دولت در زمینه برجام نیز سرافراز هستند، چراکه خانه ملت توافق هسته‌ای را در کمترین زمان ممکن تصویب کرد و به گزارش‌ها، بررسی‌ها و نظرات کمیته هسته‌ای مجلس توجهی نکرد و تصویب و اجرای آن با وجود همه هشدارها، انتقادات و مخالفت‌های منطقی و معقول، تبدیل به خسارت محض شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا چین "ناتوی آسیا" تشکیل می‌دهد؟

تاثیر فشارهای اقتصادی بر کاهش مراجعات مردم به درمانگاه‌ها

نفت شرق سوریه در سیطره اسرائیل!

پمپئو به دنبال حضور در تهران است؟

فوتبال ایران در لبه تعلیق؟

سیل ویرانگر نقدینگی در اقتصاد ایران تا کجا پیش خواهد رفت؟

موسی حقانی:«غرب‌باوری» و «مرعوبیت» ویژگی تقی‌ زاده‌هاست

بازگشت عربستان به لبنان از دروازه نخست‌ وزیران پیشین

دلایل و موانع قهرمانی پرسپولیس

آخرین بخت در میانجیگری اروپا

برجام؛ توافقی که به فیل سفید تبدیل شد

انفجار در مهم‌ترین کارخانه تسلیحاتی رژیم‌صهیونیستی

سیگار داخلی هم «پدرخوانده» دارد

بازی‌خوانی دلار

زنان فوتبال ایران را تعلیق می‌کنند؟

پنج‌گانه‌ای در باب بدهی بابک زنجانی

رتبه اول ایران در یارانه کور

تاجیک در گفت‌وگو با «اعتماد»: استراتژی ما در این مرحله «مذاکره بدون تحریم» باشد

ترس امریکا از دیپلماسی ظریف

رشوه‌بگیران میلیاردی در وزارت صمت

پنجره نیمه‌باز برجام

یک توییت نژادپرستانه از یک رئیس‌جمهور نژادپرست

همان شغال

دیدار 2ساعته پوتین با سردار سلیمانی

دود، آشغال، کلانتری و دیگران

تحریم نانوشته ظریف در نیویورک

پمپئو: می‌خواهم با رسانه‌های ایرانی صحبت کنم

تنبلی جهانگیری یا مقاومت؛ گرانی کار کیست؟

امریکای بزرگ یا امریکای سفید؟

مذاکره با کدام توجیه؟

برخورد سرد امریکا با پیشنهاد روحانی

حمیدرضا جلایی‌پور: حرف مخالفان این است اصلاحات بی‌اصلاحات

بازگشت به گذشته؟

جهان نوشت: چشم مدیران اصلاح‌طلب به جیب شهروندان تهرانی است!

آخرین تلاش اروپا برای نجات برجام

پیوند آل‌خلیفه با القاعده برای مسلمان کشی

پذیرش FATF یعنی اشتباه کردیم انقلاب کردیم!

محمدجواد ظریف: می‌خواهم با رسانه‌های ایرانی صحبت کنم

نشنال اینترست: 3 دلیل روس ها برای ماندن در کنار ایران

کیهان: کشتی‌های انگلیسی از ترس توقیف به تنگه هرمز نزدیک نمی‌شوند

سرمقاله ایران/ اهتمام به اجرای دستور‌العمل قضایی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سازوکار حملات سفته بازی

سرمقاله جوان/ آقای رئیس‌جمهور! آقای ظریف! تلک اذاً قسمه ضیزی

سرمقاله سیاست روز/ خوبی که از حد بگذرد نادان …

سرمقاله جمهوری اسلامی/ بی‌تعارف درباره ائمه جمعه

سرمقاله خراسان/ نسخه تحقق یک دستورالعمل مهم

سرمقاله کیهان/ نوبت کدام پاکت است؟

سرمقاله وطن امروز/ چراغ اول را روشن کنید آقای روحانی!

سرمقاله اعتماد/ عوامل کاهش نرخ ارز

سرمقاله شرق/ معمای طارق