آخرين مطالب

توسعه گردشگري گيلان نيازمند برنامه و چشم انداز مقالات

توسعه گردشگري گيلان نيازمند برنامه و چشم انداز

  بزرگنمايي:

صنعت گردشگري که پس از صنعت نفت و خودرو به عنوان سومين صنعت در دنيا به لحاظ درآمد زايي و جذب منابع مالي شناخته مي شود در سال هاي گذشته در برخي از کشورها با رشدي خيره کننده اي روبرو بوده است.

صنعت گردشگري در ايران اسلامي نيز  به دليل داشتن جاذبه ها و ظرفيت هاي بي بديل عرصه اي براي سرمايه گذاري هاي گسترده است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان در اين باره وجه فرهنگي گردشگري را بسيار بارز  و شاخص دانست و گفت: بسياري از کشور ها سعي دارند بر اساس مناسباتي که بين اقوام و ملل صورت مي گيرد  به دستاوردهاي فرهنگي گردشگري دست پيدا کنند.

رضا عليزاده افزود: گردشگري در بخش اقتصادي و در نظام برنامه ريزي بسياري از  کشورهاي دنيا هم نقش تعيين کننده اي دارد.

وي اظهارداشت: با توجه به ارزآوري و اشتغال پايداري که صنعت گردشگري مي تواند  در بخش مستقيم و غير مستقيم ايجاد کند کشورهاي توسعه يافته تلاش مي کنند با برنامه ريزي هاي دقيق و هدف گزاري مناسب به نقطه اي برسند که از دستاوردهاي اقتصادي صنعت گردشگري هم منتفع شوند.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان گفت: کشورهاي گروه هاي اقتصادي اروپا ، کشورهاي آمريکايي و در عين حال  بخشي از کشورهاي آسيايي مثل چين، ترکيه و غيره توانسته اند گوي سبقت را در اين عرصه بربايند  و به واسطه بسترهاي زير ساختي، تامين بخش خدمات و نوع بازاريابي که در بخش صنعت گردشگري حاکم کرده اند  فضاي را مها کنند که در آمدهاي حاصل از ارزآوري اقتصادي صنعت گردشگري را به خودشان اختصاص دهند.

صنعت گردشگري در کانون تفکر و برنامه ريزي دولتمردان نظام جمهوري اسلامي

وي افزود: خوشبختانه  امروزه توجه به صنعت گردشگري در کانون تفکر و برنامه ريزي دولتمردان نظام جمهوري اسلامي قرار گرفته است.

عليزاده اظهارداشت: ايران اسلامي امروز امن ترين کشور در  منطقه خاورميانه براي حضور گردشگران خارجي است ضمن اينکه اين کشور  داراي پتانسيل ها و جاذبه هاي طبيعي، تاريخي و باستاني بي بديلي در دنياست.

 وي توسعه گردشگري با انگيزه هاي مختلف درماني، ورزشي، روستايي، کشاورزي، فرهنگي و غيره  در کشور را امري ضروري دانست و گفت:  گردگشري در بين ساير بخش هاي اقتصادي همچون صنعت، کشاورزي، خدمات و تجارت نقش تعيين کننده و اثرگذاري دارد.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان افزود: خوشبختانه دولت تدبير و اميد يکي از محوري ترين بحث هاي که در حوزه تصميم گيري و برنامه ريزي قرار داده  بحث گردشگري است.

وي اذعان داشت: صنعت گردشگري ضمن کاهش وابستگي اقتصاد کشور  به نفت نقش مهمي در خنثي سازي تحريم هاي ظالمانه دشمنان دارد .

عليزاده با اعلام اينکه گردشگري در  گيلان نيز يک اولويت اساسي است بر ضرورت توسعه زير ساخت هاي اين صنعت در استان تاکيد کرد.

وي در ادامه گردشگري طبيعي را يک ظرفيت عظيمي در  گيلان دانست و گفت: بسترهاي لازم براي حضور گردشگري بيشتر  بايد در اين عرصه فراهم شود.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان افزود: کشورهاي داراي جاذبه هاي گردشگري به لحاظ جاذبه هاي طبيعي، فرهنگ و تمدن کهن، آثار باستاني و مذهبي استعداد و توانايي به سزايي در جذب گردشگران دارند که سرمايه گذاري مناسب در اين صنعت مي توانند سالانه ميلياردها دلار در راستاي توسعه پايدار و  غيره کسب درآمد کنند.

وي اذعان داشت: صنعت گردشگري در بسياري از کشورهاي جهان به عنوان يک منبع درآمد پايدار محسوب مي گردد که اين امر علاوه بر تأثير مثبت خود بر اقتصاد کشورها در بخش در آمد، يک بخش مهم اشتغالزايي و رفع محروميت هاي نقاط روستايي به شمار مي رود.

عليزاده افزود: استاندارد سازي، کيفي سازي و نگاه تخصصي از رويکردهاي مهم گردشگري در ارائه خدمات خواهد بود.

وي در ادامه با تأکيد بر اين موضوع که " گيلان سرزمين فرصت‌هاست "،  اظهارداشت: مواهب تاريخي، طبيعي، فرهنگي و روحيه ميهمان‌نوازي مردم استان فرصت غنيمتي براي سرمايه‌گذاري در جذب گردشگر است

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان در پاسخ به اين پرسش که از ابتدايي امسال تاکنون چه تعداد گردشگر وارد استان شده و ماندگاري اين گردشگران چقدر بوده است، گفت:  امسال افزون بر  29 ميليون نفر شب اقامت در گيلان ثبت شده است.

وي افزود:  بسياري از اين گردشگران در مراکز اقامتي موقت و دائم استقرار پيدا کرده اند.

جاذبه هاي فرهنگي، تاريخي، باستاني، طبيعي و انسان ساز در  ماندگاري گردشگران نقش برجسته اي دارند

عليزاده تصريح کرد: اين آمار  موثق و مي تواند مبناي براي برنامه ريزي و تصميم گيري ها در استان باشد.

وي اذعان داشت: از اين تعداد گردشگري که در استان گيلان استقرار يافته بودند  افزون بر 11 درصد  از موزه ها، سايت هاي تاريخي و فرهنگي همچون ماسوله، قلعه رودخان، بام سبز لاهيجان، سورتمه تالش، تله کابين و غيره بازديد کردند.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان گفت: جاذبه هاي فرهنگي، تاريخي ، باستاني،طبيعي و انسان ساخت در ايست و ماندگاري گردشگران نقش برجسته اي دارند.  

وي همچنين با بيان اينکه يک شب اقامت در گيلان به دو شب اقامت در حال افزايش است، افزود: بستر سرمايه گذاري بايد بر روي جاذبه هاي انسان ساز  و جاذبه هاي که بتواند ترغيب حضور گردشگران را در استان فراهم و اوقات فراغت گردشگران را در  استان مهيا کند، معطوف شود.

نماينده مردم رودسر و املش در مجلس شوراي اسلامي هم در اين باره مي گويد: گردشگري از فعاليت هاي اقتصادي با درآمدزايي بالا و از راهكارهاي ايجاد اشتغال و درآمد در مناطق مستعد است.

 محمد مهدي رهبري املشي افزود:  صنعت گردشگري، بزرگترين و متنوع ترين صنعت در دنياي معاصر به شمار مي آيد.

وي تصريح کرد:  بسياري از كشورها اين صنعت پويا را منبع اصلي درآمد، اشتغال زايي، رشد بخش خصوصي و توسعه ساختار زير بنايي مي دانند.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي گفت: با توجه به  ميزان بيكاري، لزوم افزايش درآمد ارزي و سرمايه گذاري خارجي توجه بيش از پيش به اين بخش مي تواند زمينه رسيدن به اشتغال كامل و افزايش درآمد ارزي را به همراه داشته باشد.

وي افزود: ميزان سرمايه گذاري براي ايجاد يك فرصت شغلي در صنعت گردشگري بسيار پائين تر از ديگر صنايع است و به عبارت ديگر اشتغالزايي در اين صنعت به سرمايه گذاري كمتري نياز دارد.

رهبري املشي اذعان داشت:  ترديدي نيست كه همه كشورها در رقابتي تنگاتنگ در پي بهره گيري از مزاياي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و به ويژه دريافت سهم بيشتري از درآمد جهاني حاصل از گردشگري و همچنين بالا بردن سطح اشتغال در كشور متبوع خود هستند.

وي ادامه داد: سراسر استان گيلان مجموعه اي از جاذبه هاي گردشگري طبيعي و تاريخي است از اينرو مي طلبد با برنامه ريزي دقيق و سرمايه گذاري اصولي از اين ظرفيت به نحو مطلوب بهره برداري شود.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي گفت: رودسر  و املش از ديرباز پتانسيل هاي بسيار خوبي در بخش گردشگري داشته و همه ساله شاهد حضور گردشگران بسياري است به همين دليل بايد زيرساخت هاي لازم اين بخش فراهم شود.

وي تصريح کرد:  صنعت توريسم و گردشگري امروز يکي از صنعت هاي مورد توجه در جهان است و کشورهاي پيشرفته سرمايه گذاري زيادي روي اين بخش انجام مي دهند.

صنعت گردشگري فرصتي براي رونق اشتغال پايدار در گيلان

رهبري املشي يادآورشد: استان گيلان از توانمندي هاي بالايي در بخش گردشگري برخوردار است و در صورتي که از اين توانمندي ها استفاده شود فرصت خوبي براي اشتغالزايي نيز فراهم خواهد آمد.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار گيلان نيز در اين خصوص مي گويد: صنعت گردشگري فرصتي براي رونق اشتغال پايدار در اين استان است.

محمد احمدي پور اظهار داشت: توسعه صنعت در گيلان مستلزم وجود زيرساخت هاي رفاهي و فرهنگي است از اينرو مي طلبد مسئولان توجهي جدي به اين مهم داشته باشند.

وي همچنين با بيان اينکه توسعه گردشگري مي تواند ايجاد اشتغال و افزايش درآمد داشته باشد، اظهارداشت: اين استان شمالي از موقعيت توريستي و ظرفيت گردشگري خوبي برخوردار است.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار گفت: گيلان با داشتن جاذبه هايي همچون شهرک تاريخي ماسوله ، قلعه رودخانه، چشمه هاي و رودخانه هاي خروشان ، دريا، جنگل و غيره هر ساله پذيراي گردشگران داخلي و خارجي زيادي است.

وي در ادامه شتاب بخشي و ساماندهي پروژه هاي گردشگري استان را نيازمند توجه ويژه دانست و يادآورشد: راه اندازي و ساماندهي امکانات رفاهي در اين مناطق به رونق صنعت گردشگري گيلان  کمک خواهد کرد.

گردشگري به عنوان رو به رشدترين صنعت اشتغال زا و به عنوان دومين صنعت پس از نفت از نظر درآمدزايي مطرح است و در حال حاضر يکي از ارکان اصلي اقتصادي، تجاري جهان محسوب مي شود علاوه بر اين برنامه ريزان و سياست گزاران توسعه نيز از گردشگري به عنوان رکن اصلي توسعه پايدار ياد مي کنند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قطع برق و رنج عمومی!

نگاهی به پدیده شاخ های اینستاگرامی، دلیل شهرت این افراد چیست

سازهایی خاموش در گیلان

تغییر کاربری ساختمان شورای شهر رشت/موزه دائمی مشروطه دائر می شود

مشکل قطعی برق است یا قطعی تدبیر؟!

همت کنید آقای رئیس جمهور

با میله گرد بزنید!

صلصال در انتظار تدبیر مسئولان/ تاریخی که می سوزد

این گل به خودی!

سپیدرود مردم؛ دور از مردم

اصالت در برابر حمایت، پاداشی برای انتخاب صنایع دستی گیلان

«سرطان اداری» ، یک قدم مانده تا «کما»

داستان یک تجاوز و جامعه ای با حس بی عدالتی، تبعیض، تحقیر و ناامنی‌

آداب و رسوم گیلانیان در ماه مهمانی خدا/ از نذری افطار تاعشرخوانی

حادثه کازرون و درس هایی برای نمایندگان گیلان

گرد فراموشی بر آیین های رمضان در آستارا

ما شما را رصد می کنیم، آقای امپراطور

از رای خود پشیمان نیستم اما …

روابط عمومی فعال؛ نیاز یا ضرورت؟!

ضرورت صرفه‌جویی کشاورزان در مصرف آب

وقتی عسل آوران نان آور خانه می شوند

ترنم هفت نوا در محفل عاشقان

نسخه های مبهم نماینده آستارا برای رئیس جمهور و استاندار گیلان!

ششمین جشنواره« بهار نارنج» در کومله لنگرود برگزار می شود

سقوط پان ترک ها به دره حیران آستارا

دیروز تمام شد، بانو!

چهارشنبه ای برای خاتون

چهارشنبه سوری، شادمانه یک آغاز در گیلان

بگذارید خودکفایی برنج همچنان در شعار باقی بماند!؟

ژل رویال، ماده‌ غذایی ارزشمند و معجزه‌گر در درمان بیماریها

افتتاح راه آهن گیلان و آمارهای غلط!

عجله بیش از حد برای گلزنی؛ بلای جان سپیدرود رشت!

گیلان در گازانبر مهاجران

چه شد که شهردار کاربلد و بین‌المللی رشت اینگونه محافظه کار شده است؟!

تغییر از شهرنشینی به شهرگرایی، نیازمند شهری انسان محور

123، مامن بی پناهان

آقای شهردار جلوی ضرر را هر وقت بگیری، منفعت است!

برای یکبار هم که شده فقط تسلیت نگوییم!

تبخال بیماری ویروسی، بی‌خطر و خودبخود بهبود یابنده است

سریال جایزه شبکه باران و تبلیغاتی که جواب نمی دهد!

شب های آستارا تماشا دارد

باغ طبیعت لاکان؛ اکوتوریسم با کمپوست؟!

دو روی سکه تلگرام

تأملی بر رسانه گریزی برخی مسئولان -

اتاق شکوفایی؛ روزنه امیدی برای تحقق اهداف توسعه پایدار

چرا پشیمانی سیاسی در ایران معنایی ندارد/به جوانان اعتماد کنیم

پاس گل مخالفان دولت برای مخالفان نظام

توسعه استان، سرمایه گذاری و میزبانی خوب

بوم گردی؛ طرحی بر لبه تیغ

منطقه آزاد انزلی رویای ناتمام گیلانیان*مجید صیادنورد